Byznys a pouze byznys. Lidská práva šla u návštěvy Babiše v Turecku stranou
Kateřina PaříkováKrátce před současným vzruchem okolo tureckého vpádu do Sýrie byl u tureckého prezidenta na návštěvě český premiér. Kateřina Paříková přibližuje, o čem všem měl Babiš s Erdoganem mluvit, ale nemluvil.
Krátce před současným vzruchem okolo tureckého vpádu do Sýrie navštívila Ankaru česká vládní delegace v čele s premiérem Andrejem Babišem. Šlo o oficiální cestu s přijetím na nejvyšší úrovni, a tak se dostala i do masmédií. Z významných politiků však pouze předseda Pirátů Ivan Bartoš vyjádřil veřejné znepokojení nad celkovým tónem návštěvy — to jest nad zahraničním vystupováním premiéra Andreje Babiše ve vztahu k agresivní politice Turecka ohrožující naše národní i evropské zájmy.
Jak Bartoš trefně poznamenal, premiér opakovaně projevuje nedostatek klíčových informací v otázkách zahraniční politiky. Česká republika tak bohužel v zásadě podporuje osobnosti, které destabilizují a násilně okupují nejen konkrétní regiony, ale rovněž ohrožují globální bezpečnost.
Politika režimu Recepa Tayyipa Erdogana čelí jak kritice Evropské unie a OSN kvůli hrubému a masivnímu porušování základních lidských práv a svobod přímo v Turecku, tak odsudkům odborníků na bezpečnost. Turecko totiž — ač člen NATO — napadá a okupuje území sousedního státu, kde se podílí na hrubém násilí vůči místnímu, zejména kurdskému obyvatelstvu a podporuje i džihádistické organizace.
Navíc navzdory dohodnutým finančním kompenzacím opakovaně vydírá Evropskou unii skrze migrační politiku a hrozí Evropy další migrační krizí. Sám Erdogan se přitom neštítí ohánět na summitu OSN fotkou utonulého tříletého kurdského chlapce Alana Kurdího, která obletěla celý svět. Ve skutečnosti je právě turecký prezident s diktátorskými sklony jednou z postav, jež významně brání procesu stabilizace Sýrie, a tím i umožnění lidem navrátit se do jejich zničených domovů.
Pokud chce premiér Babiš „tolik pomáhat“ s budováním škol a sociálního zázemí pro syrské sirotky, které odmítá přijmout i v nepatrném počtu do České republiky z řeckých uprchlických táborů, měl by si uvědomit i tyto souvislosti.
Vpády do Sýrie, zadržení Češi, tábory pro ISIS
Co ještě měl vzít Andrej Babiš před cestou do Turecka na vědomí? Erdogan považuje kurdské organizace YPG a YPJ, které porazily na severu Sýrie Islámský stát, za součást jedné velké teroristické sítě, a ospravedlňuje tím zcela skandální agresi zejména vůči kurdskému obyvatelstvu severní a severovýchodní Sýrie (oblast Rojava).
Vše má samozřejmě promyšlené — v těsném sousedství jsou oblasti bohaté na ropu, v blízkosti velkých řek je kvalitní půda a v horách vodní zdroje. A pan „nenasytný“ si chce skrze údajnou „mírumilovnou a stabilizační“ bezpečnostní zónu v Sýrii legalizovat posun turecké hranice.
Dále se patří připomenout, že Markéta Všelichová a Miroslav Farkas — dva Češi věznění v Turecku za „podporu terorismu“, o nichž měl Babiš v Turecku jednat — skončili ve vězení proto, že sympatizovali s jednotkami YPG a YPJ bojujícími v Sýrii v dané době proti Islámskému státu — de facto bojujícími za nás všechny, bohužel dodnes stále s nedostatečnou podporou jak ze strany USA, tak EU.
A dalším z nejpalčivějších a stále neřešených problémů zůstávají detenční tábory pro členy ISIS včetně jejich rodin — jedná se o desetitisíce lidí a skutečnou hrozbu nové generace světového džihádismu. Vzhledem k nedostatečné mezinárodní spolupráci je v těchto táborech běžná korupce, násilné činy i vůči personálu ostrahy, a dokonce i financování a umožnění kontaktu zadržených osob se zahraničními členy ISIS (včetně evropských spících buněk). To vše přispívá k dalšímu posilování této zrůdné ideologie.
Země bez rozhledu i bez hodnot
Česká republika reprezentovaná premiérem, jenž si bez přihlédnutí k popsaným souvislostem vyměňuje úsměvy s tureckým vladařem, působí jako stát bez rozhledu i hodnot. Hezkým symbolem toho všeho je PR video z návštěvy, které premiér zveřejnil na svých sociálních účtech — prezentace Turecka jako úžasné turistické destinace, prosperující země, kde jsou všichni obyvatelé šťastní a spokojení, s všestranně úspěšným prezidentským vládním systémem.
Málokdo u nás registruje, byť je to v médiích zmiňováno, že právě peníze z turistického ruchu vynakládá Erdogan na zbrojení své druhé největší armády NATO i na podporu džihádistických skupin operujících v syrském Afrínu a Idlíbu — oblastech s neustálou eskalací násilí a válečných střetů.
Na dotaz novinářů na dva vězněné české občany Babiš pouze vyhýbavě poznamenal, že z jednání má dobrý pocit a že požádal o vstřícný krok z turecké strany. Nic neříkající odpovědi. Premiér také uvedl, že hlavním záměrem návštěvy Turecka je byznys, očividně však bez ohledu na cokoliv jiného. Bohužel, právě lidé uctívající výhradně ideologii byznysu jsou důvodem, proč svět v současnosti vypadá tak, jak vypadá.