Turecký soud potvrdil trest pro Všelichovou a Farkase. Odsedí si šest let
Jan KašpárekNejvyšší turecký soud stvrdil trest v podobě 75 měsíců odnětí svobody Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi. Ti byli odsouzení za údajnou spolupráci s kurdskými milicemi. Ministerstvo zahraničí chystá schůzku s tureckou stranou.
Nejvyšší soud v Ankaře potvrdil trest vězení v dálce šesti let a tří měsíců pro pro Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase. Ti byli odsouzeni kvůli údajné spolupráci s kurdskými milicemi — Lidovými obrannými jednotkami (YPG) a Ženskými obrannými jednotkami (YPJ), které Turecko považuje za teroristické organizace.
Turecký nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí dvou nižších instancí a proti jeho rozsudku neexistuje odvolání. Jako jediná varianta se podle mluvčí ministerstva zahraničí Ireny Valentové jeví podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva. Ten se věcí ale nemusí zabývat.
Česká diplomacie říká, že chce oběma odsouzeným pomoci, doposud ale nepředložila konkrétní plán. Náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení právní a konzulární sekce Martin Smolek prozatím zažádal o schůzku s představiteli tureckého ministerstva zahraničí a spravedlnosti. „Určitě se budeme snažit angažovat přes nějaké naše kanály. V této chvíli ale nejsem schopen říct, jakým způsobem,“ sdělil ČTK premiér Andrej Babiš (ANO).
Ministerstvo zahraničí se o určité diplomatické kroky v případu Všelichové a Farkase snaží od samého začátku. Ještě během funkčního období vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) s Tureckem jednal někdejší ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Turečtí představitelé nicméně tvrdili, že verdikt nad Všelichovou a Farkasem nemohou nijak ovlivnit, protože jej vynese nezávislý soud.
Případ se táhne téměř dva roky
Čeští aktivisté podporující Kurdy dlouhodobě kritizují český stát i mezinárodní organizace za liknavý postup vůči Turecku. „Přestaňte mlčet a odmítněte jednoznačně porušování mezinárodního práva a rezoluce OSN ze strany Turecka, řešte aktivněji případ českých občanů Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, odsouzených v Turecku za údajnou podporu terorismu,“ vyzývaly levicové organizace v čele s Iniciativou Ne rasismu vládu již v březnu.
Oba Čechy zadržely turecké úřady v listopadu 2016 na jihovýchodě země. Jejich cílem bylo dostat se do kurdské autonomní oblasti Rojava na severu Sýrie a Iráku. Tam chtěli vybudovat polní nemocnici. Na tu vybírali peníze během svého pobytu v České republice, kdy k tématu uspořádali několik besed.
V Turecku jim ale přitížilo držení materiálů kurdských milicí, jakož i fotografie na Facebooku, na kterých je dvojice zachycená spolu s milicionáři a jejich zbraněmi. Všelichová s Farkasem kromě toho používali kurdské pseudonymy Zelane Botan a Serxwebun Botan.
Milice YPG a YPJ pokládá Turecko za teroristické odnože radikálně levicové Strany kurdských pracujících (PKK) a vede proti nim dlouhodobé politické i vojenské tažení. To eskalovalo na začátku roku, kdy turecká armáda zaútočila na kurdské pozice v syrské provincii Afrín. Proti turecké ofenzivě se tehdy vzedmula vlna kritiky. Několikrát kvůli tomu v Praze demonstrovali čeští Kurdové podporovaní autonomní levicí.
Kterou řečí lze ale dosáhnout více?