Vyřešíme dopravu a problémy s bydlením, slibují kandidáti na primátora Brna
Radek KubalaVelký městský okruh, Janáčkovo kulturní centrum, nová hokejová hala a dostupné bydlení. Takové jsou nejčastější sliby kandidátů na brněnského primátora. Podle politologů mají největší šanci uspět ANO a ODS, překvapit mohou Piráti.
Rychlejší průjezdnost Brnem, snadnější možnosti parkování, vybudování Janáčkova kulturního centra, bezpečnější ulice a vyřešení špatné situace v oblasti bydlení. Takové jsou sliby kandidátů na brněnského primátora. Ve volbách do obecních zastupitelstev, které se konají 5. a 6. října, se o křeslo nejvyššího představitele jihomoravské metropole bude ucházet dvaadvacet stran a politických hnutí.
Podle politologa Lubomíra Kopečka z brněnské Masarykovy univerzity a červnového průzkumu stranických preferencí agentury Phoenix Research, který zahrnoval také respondenty rozhodnuté nejít k volbám, s největší pravděpodobností volební vítězství obhájí politické hnutí ANO vedené současným primátorem Petrem Vokřálem.
„Mezi favority patří také ODS a v Brně tradičně silná KDU-ČSL. Nevyzpytatelní jsou Piráti, kteří mohou zopakovat úspěch z celorepublikových voleb, kdy právě v Brně dostali velké množství hlasů. Celkově se letošní volby složitě tipují, očekávám velkou rozdrobenost voličských hlasů. Teoreticky se může stát, že přes pět procent získá až devět stran a není jisté, jestli vítězná strana obsadí křeslo primátora,“ řekl Deníku Referendum Lubomír Kopeček.
Mezi další strany, jež s největší pravděpodobností usednou v příštím brněnském zastupitelstvu, Kopeček počítá také KSČM a ČSSD. Nad pět procent se pak může dostat i Žít Brno a Strana zelených, které jsou spolu s ANO, KDU-ČSL a TOP09 součástí vládnoucí koalice, ale také SPD, TOP 09 či STAN. „Výsledky jsou hodně nejisté a je docela pravděpodobné, že po volbách vznikne podobně pestrá koalice,“ dodal Kopeček.
Postavíme obchvat a zlepšíme parkování
Většina kandidujících stran se shodne na hlavním tématu voleb, kterým je doprava. Petr Vokřál i Markéta Vaňková, která vede kandidátku ODS s podporou Svobodných a iniciativy Brno autem, zdůrazňují nutnost dobudování velkého městského okruhu. V současnosti je dokončeno dvaatřicet procent plánované stavby. Výstavba úseku okolo ulic Žabovřeská a Kníničská měla začít v srpnu, město však musí nejprve vypořádat námitky spolku Voda z Tetčic, který napadl stavební povolení.
„Je nutné, aby město aktivněji působilo na Ředitelství silnic a dálnic jako investora stavby. Potřebujeme vyvinout velké úsilí nejen na náročnou projektovou přípravu, která má být v souladu s územním plánem města, ale i na zajištění potřebných financí především ze strany státu na urychlené dokončení stavby,“ uvedl náměstek primátora a jednička na kandidátce KDU-ČSL Petr Hladík na webových stránkách strany.
Velkým tématem voleb v otázce dopravy je také parkování v centru města. Radnice od září zavedla rezidentní parkování, kdy člověk žijící v centru za parkování poblíž svého místa bydliště zaplatí několik set korun ročně. Modré parkovací zóny se však nelíbí ČSSD v čele s Oliverem Pospíšilem ani Pirátům a Starostům, které do voleb vedou Tomáš Koláčný a Petra Quittová.
Naopak rozšíření rezidentního parkování do celé městské části Brno střed, případně i do jiných částí jihomoravské metropole, podporuje politické hnutí ANO a Strana zelených v čele s Jasnou Flamikovou. Většina kandidátů plánuje rozšířit systém městské hromadné dopravy. Oliver Pospíšil chce vrátit polovinu roční ceny jízdenky všem majitelům předplacených jízdenek, lídr kandidátky KSČM Martin Říha prosazuje razantní zvýšení podílu MHD na celkové dopravě v Brně a Petra Quittová dokonce slibuje MHD zcela zdarma.
Hnutí Žít Brno vedené Barborou Antonovou se v dopravních otázkách dále zaměřuje na zajištění stavby takzvaného severojižního kolejového diametru, podzemní dráhy pod městem, v případě, že se stát rozhodne odsunout brněnské vlakové nádraží.
Janáčkovo kulturní centrum i stadion
Shoda mezi kandidáty na primátora panuje také v případě větších staveb, jež se mají uskutečnit či připravit v příštím volebním období. Za nejdůležitější považují Janáčkovo kulturní centrum, které má vyrůst podél ulice Besední. Současné vedení města připravuje od ledna projektovou dokumentaci pro stavební povolení, rychlou a kvalitní stavbu si však přeje i opozice.
„V současné době jsou z projektu vybudovány pouze podzemní garáže, které ani nejsou v provozu. Brno, město Leoše Janáčka, si zaslouží moderní koncertní sál,“ řekla lídryně ODS Markéta Vaňková v anketě Volební lavička, kterou uspořádala Univerzita Karlova společně s Akademií věd ČR.
Vládnoucí politické hnutí ANO se zavazuje v příštím volebním období připravit stavbu nové hokejové haly pro brněnskou Kometu, což podporují také Piráti, KSČM a ČSSD. Podle Petra Vokřála jde o střednědobý cíl, nicméně má v plánu dokončit stavbu před mistrovstvím světa v hokeji, které se může v České republice konat už v roce 2023.
„Fanoušci i samotná hokejová Kometa si zaslouží moderní halu o kapacitě dvanáct tisíc diváků. Pokud v krátkém čase nevyřešíme majetkoprávní problémy v lokalitě Za Lužánkami, měli bychom stavět u výstaviště na místě starého velodromu,“ uvedl v anketě Volební lavička kandidát ČSSD Oliver Pospíšil.
Dostupné bydlení
Třetím velkým tématem brněnských komunálních voleb je bydlení. Přestože se kandidáti na primátora shodují, že je akutně potřeba vyřešit problém s předraženým a nedostupným bydlením ve městě, řešení nabízejí rozdílná.
KSČM, Piráti a STAN chtějí podpořit výstavbu obecních bytů, určených zejména pro mladé rodiny a seniory. Oliver Pospíšil slibuje „startovací byty a zajištění dostupnosti bydlení pro poctivé lidi“. Lidovci kromě výstavby bytů plánují podpořit družstevní bydlení pro ty, kteří mají dostatek prostředků splácet půjčku, ale kvůli novým podmínkám nedosáhnou na hypotéku.
Žít Brno slibuje, že bude pracovat se současným bytovým fondem města a nabídne uvolňující se byty seniorům, mladým rodinám, lidem s postižením a sociálně vyloučeným. „Jsme přesvědčeni, že město má povinnost zajistit bydlení nejprve těmto lidem. V bytovém fondu je navíc tisíc dlouhodobě neopravených bytů,“ řekla v anketě Volební lavička Barbora Antonová.
Pravicové strany ODS a TOP 09 naproti tomu spoléhají na privatizaci bytů. „Jsme přesvědčeni, že vlastník se vždy stará o majetek lépe než úředníci a politici. Privatizace omezí negativní vliv na bydlení způsobený střídáním koalic a změnami bytové politiky. Současně omezí i prostor pro korupci,“ vysvětil Vlastimil Válek, který vede kandidátku TOP 09.
Politické hnutí ANO ve svém programu počítá se vznikem nové městské čtvrti v jižní části města v návaznosti na projekt odsunu brněnského vlakového nádraží. „Brno tak bude mít jedinečnou příležitost, jak se vypořádat s nedostatkem bytů. Pokračovat chceme také v pasportizaci bytů a majetku města,“ uvedl Petr Vokřál.
Slušní lide s bývalým neonacistou v čele
Do brněnského zastupitelstva kandidují také další strany, jejichž úspěch by byl podle politologů spíše překvapením. Mezi nejvýraznější patří krajně pravicové hnutí Slušní lidé, kteří se o místa ve vedení města ucházejí s podporou Strany soukromníků, jejímž hlavním mecenášem je senátor a hazardní baron Ivo Valenta.
O hlasy voličů dále usiluje spolek Brno plus bývalého náměstka primátora za ODS Roberta Kotziana nebo hnutí Smart moravská metropole někdejšího náměstka primátora za TOP 09 Jaroslava Kacera.
Slušní lidé, v jejich čele stojí kickboxer a bývalý člen neonacistického Johny Kentus Gangu Zdeněk Pernica, stejně jako Brno plus zakládají svoji politiku na odporu proti současné vládní koalici, zejména kritizují působení zastupitelů zvolených za Žít Brno. Kacerova Smart moravská metropole slibuje především další elektronizaci a digitalizaci města.
O bilboardech hnutí Ostravak se už v DR psalo. Korunu tomu ovšem nasazuje havířovská ČSSD:
https://blisty.cz/art/92498-cssd-slibuje-havirov-bez-migrantu.html