David Buckel — oběť environmentálního žalu

Zuzana Vlasatá

Dobrovolná smrt, promyšlená jako zoufalý apel, aby svět začal brát s mnohem větší, potřebnou naléhavostí změny klimatu, je čin, před nímž je na místě se sklonit. Ale změní-li se svět, změní se prací živých.

V neděli brzy ráno si vzal život známý americký právník, obhájce LGBT komunity a bojovník za stejnopohlavní sňatky, David Buckel. Upálil se v parku v newyorské městské části Brooklyn na protest proti znečišťování ovzduší fosilními palivy. Udělal to promyšleně, aby neunikl masivní pozornosti. Jenom pár minut před svým činem poslal do několika redakcí dopis, kde pečlivě vysvětlil důvody pro své rozhodnutí.

Píše v něm o tom, jak těžké je měnit svět k lepšímu, i když se člověk snaží sebevíc. „Mnozí lidé napínají svůj život k pomoci ostatním, postupně však zjišťují, že se jim nepodařilo změnit vůbec nic.“ Proto si Buckle zvolil smrt a pojal ji jako manifest proti ekologické devastaci planety.

„Většina lidstva na Zemi dnes dýchá vzduch znečištěný fosilními palivy, mnozí v důsledku toho umírají předčasně — má předčasná smrt je zapříčiněna fosilními palivy a znázorňuje tak, co si sami způsobujeme.“ Jinde ve svém dopise doufá, že by jeho smrt, kterou si sám zvolil a zinscenoval tak, aby neunikla světové pozornosti, mohla pomoct jiným lidem: „Doufám, že je to úctyhodná smrt, která by mohla posloužit ostatním.“

David Buckle byl mimo jiné také velký propagátor komunitního kompostování. Repro DR
×
Diskuse
April 18, 2018 v 9.35
Jistěže není na místě takového nešťastného člověka soudit.
Ale já myslím, že mu scházela křesťanská naděje.
April 18, 2018 v 12.17
Jezdit na kole místo autem, nejíst maso, čistit ptákům péra od nafty, účastnit se blokád uhelných dolů...
To všechno jsou jenom skutky, které nás samy o sobě nespasí.
April 18, 2018 v 18.25
David Buckel
zdá se chtěl spasit spíše přírodu než sám sebe.
April 18, 2018 v 19.35
Panu Kubičkovi
Podle křesťanské eschatologie (sv. Pavel) má být nakonec vykoupeno čili spaseno celé tvorstvo.
Ale proč jsem tu spásu vlastně zmínila? Vzpomněla jsem si na novou exhortaci papeže Františka, o které teď vyšel článek i na Referendu. Papež v ní zmiňuje dvě hereze, které mají kořeny už v antice a v moderní podobě se vyskytují i dnes. Jednou z nich je pelagianismus. Pelagius učil, že člověk se může spasit sám svými skutky bez pomoci Boží milosti. Napadlo mě, že toto nemusíme chápat čistě nábožensky. Že takovými nenáboženskými pelagianisty jsou vlastně i lidé, kteří příliš spoléhají na (vlastní) aktivismus - čili také na určitý druh "skutků" a věří, že jejich činnost spasí - čili změní - svět.
April 18, 2018 v 21.37
Každopádně, křesťanská víra je, myslím, dobrý prostředek proti depresím a vyhoření.
April 25, 2018 v 21.06
Jan Palach — oběť politického žalu
Stanou-li se sebevrazi hrdiny, stanou se jimi prací živých.