V Kanadě eskalují protesty proti ropovodu Kinder Morgan, vláda na jeho stavbě trvá
Josef PatočkaPo tisícihlavých demonstracích přistoupili organizátoři z řad původních národů a ekologických iniciativ také k přímým akcím. Zatčen byl mimo jiné sedmdesátiletý veterán ekologického hnutí a spoluzakladatel Greenpeace Rex Weyler.
Západní pobřeží Kanady žije sporem o ropovod Trans Mountain známým též jako Kinder Morgan — pod jménem firmy, která chce jeho prostřednictvím dopravovat ropu z dehtových písků v Albertě k exportním přístavům v Britské Kolumbii. Spor se vleče již řadu měsíců. Právě v posledních dnech ale začíná situace gradovat.
V popředí protestů proti výstavbě stojí původní národ Tsleil-Waututh (doslova „lid úžiny“), jeden z kmenů takzvaných Pobřežních Sališů, přes jehož území má být potrubí vedeno a který se zároveň vede s firmou vleklý právní spor. Na straně těchto kanadských indiánů stojí místní i celonárodní ekologické organizace. Plnou podporu má projekt naopak od kanadské federální vlády premiéra Justina Trudeaua.
Původní obyvatelé pobřeží Britské Kolumbie se obávají, že bude z ropovodu surová nafta unikat, což se u energovodů příslušného typu čas od času stává, a že eventuální kontaminace řek či pobřežních vod zničí jejich tradiční způsob života, založený do velké míry na rybolovu. „Chránit čistotu vody je pro národ Tsleil-Waututh, lid úžiny, svatou povinností,“ uvedlo vedení kmene ve svém prohlášení.
Po velkém protestním pochodu, jehož se počátkem března účastnilo více než deset tisíc lidí, zahájili organizátoři minulou sobotu pod heslem „Zachraňme úžinu“ sérii akcí občanské neposlušnosti, při nichž lidé stavbu blokují vlastními těly. Někteří z nich se poutají k technice, jiní obsazují cesty ke staveništím, nebo vylézají na stromy, jež stojí ropovodu v cestě.
„Jsem tu, abych se postavil za práva původních národů, za čistou vodu a bezpečné obyvatelné klima,“ vysvětlil své rozhodnutí vystavit se zadržení Clayton Thomas-Müller z kanadské pobočky mezinárodního klimatického hnutí 350.org.
Bojují i veteráni
Za uplynulý týden bylo během protestů zadrženo přes osmdesát lidí. Zpravodajové si všímají zejména skutečnosti, že jedním z nich je také veterán amerického ekologického hnutí a spoluzakladatel Greenpeace Rex Weyler.
Navzdory tomu, že mu letos bude jednasedmdesát, připoutal se někdejší ředitel proslulé organizace plastovými pouty k bráně do jednoho z objektů ropné společnosti a vytrval, dokud jej policie nevyprostila. „Budeme v akcích pokračovat, dokud ropovod nezastavíme,“ sdělil po propuštění novinářům z deníku National Observer usmívající se Weyler.
Ve svém věku není mezi desítkami občansky neposlušných aktivistek a aktivistů sám. Jiná fotografie z místa ukazuje hudebníka Terryho Christensona, rovněž sedmdesátiletého, kterak visí na jednom ze stromů určených k pokácení.
„Existují lepší způsoby, jak zajistit dostatek energie, než prostřednictvím dalších a dalších špinavých ropovodů. Vědci celého světa se shodují na tom, že si větší spotřebu ropy už nemůžeme dovolit a musíme se závislosti na ní zbavit. Je nejvyšší čas, aby to pochopil i náš premiér,“ vysvětlil Christenson, než jej policisté ze stromu sundali.
Konflikt o vodu i klima
Právě vláda premiéra Justina Trudeau, navzdory obvyklé „zelené“ rétorice, dostavbu ropovodu vehementně podporuje. Na Trudeaua v tomto směru tlačí rovněž kanadští zákonodárci — kanadský Senát schválil v noci ze středy na čtvrtek rezoluci, jíž premiéra vyzývá k využití všech zákonných prostředků k urychlení stavebních prací.
Nedostatek kapacity ropovodů je faktorem, který dlouhodobě omezuje tempo těžby ropy z dehtových písků v kanadské provincii Alberta. Toto takzvaně „nekonvenční“ fosilní palivo přitom tvoří obzvlášť velké množství skleníkových plynů, způsobujících oteplování planety a nebezpečné změny klimatu.
Přední americký klimatolog James Hansen dokonce varoval, že nezbržděný rozvoj jeho těžby by znamenal pro klima „konec hry“. Právě proto — mimo obav místních z úniků ropy — se ekologové i původní národy snaží výstavbě dalších potrubních vedení zabránit.
Loni se kanadským organizacím po letitých sporech podařilo dosáhnout odvolání výstavby ropovodu Energy East, američtí aktivisté zase dlouhodobě oddalují zahájení stavby nechvalně proslulého Keystonu XL.
Díky tomu se skutečně podařilo tempo expanze těžby v Albertě zpomalit a oblast zažila loni v březnu poprvé odliv investic. Odpůrci projektu — jako analytik Robyn Allan v National Observer — tak dnes mohou proti ropovodu argumentovat paradoxně také tím, že jej vzhledem k nižší než očekávané produkci ropy v Albertě není zapotřebí.
Další informace:
The Seattle Times ‘Like Standing Rock’: Trans Mountain pipeline-expansion opponents plan B.C. protest
National Observer Here's what Kinder Morgan didn't show investors
National Observer Greenpeace co-founder Rex Weyler arrested at Kinder Morgan's Burnaby terminal
Common Dreams #ProtectTheInlet: Massive Protest in BC as Thousands March to Stop Kinder Morgan Pipeline
Common Dreams 'We Must Protect the Water': Indigenous Leaders and Allies Stage Sit-In to Protest Kinder Morgan Pipeline
Eco Watch 28 Activists Arrested at Kinder Morgan Pipeline Construction Site
CBC News Canadian Senate passes motion to pressure PM on Kinder Morgan pipeline expansion
Vancouver Sun Kinder Morgan protester released from custody with two others