Shell a spol. se zbavují aktiv v dehtových píscích, těžba je příliš nákladná
Josef PatočkaBritsko-nizozemský Shell je další z korporací, které přestávají investovat do ekologicky náročné těžby ropy z dehtových písků v Kanadě. Dle znalců může tento trend ovlivnit i stavbu kontroverzních ropovodů.
Ropná korporace Royal Dutch Shell se v minulém týdnu zbavila většiny svých aktiv v kanadských dehtových píscích. Pozorovatelé to považují za další znak toho, že se jejich těžba jako taková přestává vyplácet.
Shell totiž není první. Své podíly v dehtových píscích snížili v minulých měsících významně rovněž další ropní giganti — Exxon Mobil, Chevron, ConocoPhillips, francouzský Total i norský Statoil. Kromě nízkých cen ropy za to údajně může také sílící tlak na ropné společnosti, aby snížily své emise skleníkových plynů.
Ředitel Shellu Ben van Beurden se v souvislosti s odprodejem vyjádřil, že společenská přijatelnost ropného průmyslu byla „do té míry podemleta, že to z dlouhodobého hlediska ohrožuje naši životaschopnost... Jde o největší výzvu, před kterou dnes naše firma stojí — doslova mizí jakákoli společenská podpora pro současný model energetiky,“ uvedl v prezentaci na konferenci v Houstonu, v níž rovněž oznámil, že jeho společnost bere změny klimatu vážně, podporuje zpoplatnění emisí a bude se snažit změnit své portfolio směrem k méně znečišťujícím aktivitám.
„Vyhráváme,“ okomentovala to úsečně na Twitteru mezinárodní organizace na ochranu klimatu 350.org. Podobně hodnotí ústup velkých ropných společností z kanadských písků také další ekologické organizace. „V budoucí nízkouhlíkové ekonomice není pro ropu z dehtových písků místo. Chytří investoři si toho jsou vědomi,“ říká Keith Stewart z kanadských Greenpeace.
Výjimečně drahé, výjimečně špinavé
Dehtové písky, které se těží především v boreálních lesích severní Kanady, patří mezi takzvaná „nekonvenční“ fosilní paliva — dobýt z nich spalitelnou ropu je totiž velmi náročné. Písčitá, dehtem řídce nasycená hornina, jíž se také říká živice, je rozložena na obrovském území v nepříliš silné vrstvě. Těží se v obrovských povrchových jamách a ropa se z ní následně vyplavuje horkou párou. Těžba je neobyčejně finančně nákladná a současně ničivá. Vede k vykácení ohromných rozloh lesa a znečištění velkého množství vody. Vzhledem k energetické náročnosti pak ropa z dehtových písků patří k palivům s vůbec největšími emisemi oxidu uhličitého.