Mzdy ve Škodovce díky tlaku odborů vzrostou, za Německem však stále zaostávají
Radek KubalaOdboráři ve Škodovce si po vzoru svých slovenských kolegů vymohli růst platů o dvanáct procent. V porovnání s Německem jsou však stále mzdy v středoevropských automobilkách výrazně nižší. Podle vlády porostou i platy učitelů.
Mzdy v české automobilce Škoda Auto vzrostou až o dvanáct procent, zaměstnanci zároveň obdrží jednorázový příspěvek ve výši sedm tisíc korun. Ve středu novou kolektivní smlouvu schválila podniková rada odborů, díky čemuž se vedení firmy podařilo odvrátit hrozbu stávky. Průměrná mzda v podniku tak od dubna přesáhne padesát tisíc korun.
Oproti mateřským závodům Volkswagenu v Německu však mladoboleslavští zaměstnanci stále berou nižší mzdy. Odbory přesto výsledek kolektivního vyjednávání, které začalo na začátku letošního roku, považují za významný úspěch. „Splnili jsme mandát stanovený podnikovou radou a dosáhli úspěchu, který bude někdo jen velmi těžko překonávat. Je to nejvyšší výsledek odborů od spojení firmy Škoda s koncernem Volkswagen," řekl ČTK předseda podnikové rady Jaroslav Povšík.
Vedení firmy podle svých slov na růst mezd přistoupilo kvůli příznivé ekonomické situaci v Evropě. „Je to dohoda uzavřená ve smyslu vyrovnání všech zájmů a s přihlédnutím k sociální a ekonomické konvergenci, zejména v souvislosti s evropskou osmadvacítkou a v porovnání s výrazným zvýšením mezd v sousedních zemích,“ řekl předseda představenstva společnosti Škoda Auto Bernhard Maier.
Růst platů přivítala i Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podle předsedy svazu Josefa Středuly je současné zvýšení platů pozitivní, avšak je stále nedostačující, což lze vidět právě při porovnání s německými továrnami.
„Produktivita českých pracovníků není o nic nižší než v Německu, není proto důvod, aby průměrné platy ve Škodovce sotva přesahovaly minimální mzdu u našeho souseda. Firmě se navíc daří, má milionové zisky. Není důvod, aby mzdy nerostly dále,“ řekl Deníku Referendum Josef Středula.
Čeští odboráři nejsou jediní, kterým se podařilo kolektivním jednáním dosáhnout růstu platů. Loni v červnu uspěla šestidenní stávka slovenských odborářů pracujících pro bratislavský Volkswagen. Díky tlaku tak vedení společnosti odsouhlasilo růst zaměstnaneckých platů o čtrnáct procent, jednorázovou platbu pět set eur každému zaměstnanci, den dovolené navíc nebo lepší prostupnost platových tříd. Slovenští pracovníci tak pobírají v průměru o necelé tři tisíce více než jejich čeští kolegové.
Platy učitelů také porostou
ČMKOS ve středu informoval také o příslibu růstu učitelských platů, do roku 2020 by měly vzrůst na sto třicet procent průměrné mzdy, která v současnosti činí přibližně jednatřicet tisíc. Odborářům to na setkání slíbil ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO).
„Sliby ministerstva samozřejmě vítáme a navyšování platů učitelů schvalujeme. Nespokojíme se však pouze s navyšováním platů v jednom odvětví, budeme tvrdě požadovat růst mezd obecně v celém veřejném sektoru,“ dodal Josef Středula.