Mikroplasty v oceánech ohrožují velryby, rejnoky i býložravé žraloky
Josef PatočkaDrobné částečky plastového odpadu představují „vážné ohrožení“ pro velryby, rejnoky či velké žraloky. Druhy, které se živí filtrací mořské vody, přijímají v potravě i stále větší množství chemikálií, varuje nový výzkum.
Velryby, žraloci i rejnoci jsou podle čerstvě publikovaného výzkumu vážně ohroženi přibývajícím množstvím plastového odpadu v oceánech. Kosticovití kytovci, žraloci obrovský a veliký či některé druhy rejnoků se totiž živí namísto lovu filtrací mořské vody, a spolu s planktonem či drobnými korýši tak požírají ve stále vyšší míře i drobné částečky plastu. Ty jsou dnes vinou znečišťování moří odpadem takřka všudypřítomné.
Studie vydaná v magazínu Trends in Ecology and Evolution volá především po dalším výzkumu. Zatím totiž není úplně jasné, jak přesně a jak rychle konzumace plastu mořskou faunu ovlivní. Vědci se obávají, že by nestravitelné mikroplasty mohly zvířatům bránit vstřebávat živiny. V množství plastového odpadu, který se do oceánů dostává, se vyskytují také toxické látky, jež mohou podlomit zdraví zvířat, snížit jejich imunitu či narušit rozmnožování.
„Přestože množství výzkumů ohledně vlivu mikroplastů na život v oceánech roste, dosud nevíme prakticky nic o tom, co konkrétně dělají velkým zvířatům živícím se filtrováním vody. Jasné je jen to, že mikroplasty mohou dále ztenčit populace těchto již tak ohrožených druhů, z nichž mnohé jsou výjimečně dlouhověké a během života se rozmnožují jen zřídka,“ uvádí spoluautorka výzkumu Elitza Germanovová.
Velryby, rejnoky a obří žraloky navíc dnes ohrožují další problémy, zejména jiné druhy znečištění a nadměrný rybolov. Mikroplasty jsou faktorem, který jejich situaci dále zhorší a může být nakonec pomyslným jazýčkem na vahách, jež nepříznivé trendy stavů některých druhů postrčí až k vymření.