Greenpeace: Předcházejme vzniku odpadů, recyklace ať je až poslední možnost
Petra DvořákováTéměř čtyřicet procent evropské poptávky po plastech tvoří plastové obaly. Většina z nich je na jedno použití. Iniciativa Break Free from Plastic nabádá, abychom vzniku odpadů předcházeli. Ke kampani se přidávají čeští Greenpeace.
Na Mezinárodní den bez plastových tašek — 3. července — začala organizace Greenpeace sbírat podpisy pod petici za konec jednorázově využívaných plastů v Evropě. Vybudovat chce hnutí proti plastům. Česká pobočka mezinárodní ekologické organizace se přidala k celoevropské iniciativě Break Free from Plastic. Iniciativa sdružuje různé organizace a kampaně, které si kladou za cíl prosadit budoucnost bez plastového znečištění. Na stránkách kampaně Plast je plast naleznou lidé kromě elektronické výzvy určené evropským ministrům i tipy, jak se zbavit plastů v domácnosti, či odpovědi na nejrůznější otázky týkající se plastového znečištění.
„Recyklace plastů fatálně selhává. Nemůžeme se spoléhat na pouhé třídění odpadů. Musíme zamezit vzniku zbytečného odpadu, případně vyrábět obaly, které se dají používat opakovaně. Až poté, co vyčerpáme tyto možnosti, přichází na řadu recyklace,“ vysvětluje účel kampaně tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
Nakládání s plasty se v Evropě nejvíce podepisuje na Středozemním moři. Podle v červnu zveřejněného výzkumu španělské pobočky Greenpeace tvoří devadesát šest procent zkoumaného plovoucího odpadu plasty. I v hloubkách přes tři tisíce metrů představoval plastový odpad přes devadesát procent vzorků vyzvednutých z mořského dna. Studie také upozornila, že přes devadesát sedm procent pevných částic, které ve Středozemním moři spolknou karety obecné, je z plastu.
Dvě třetiny odpadu v mořích a oceánech tvoří plasty
Vody Středozemního moře v těchto dnech brázdí loď Greenpeace Rainbow Warrior. Cesta začala před necelým měsícem ve Španělsku a pokračuje přes Itálii, Chorvatsko a Řecko. Postupně se loď přesune až k břehům Bulharska do Černého moře, které je plastovým odpadem také zamořené.
Během této cesty Rainbow Warrior zastavuje ve větších přístavních městech, kde se expertní tým Greenpeace potkává s politiky, zve na palubu veřejnost a spolupracuje na výzkumu s místními vědeckými institucemi. Cílem je zvýšit povědomí o množství plastového odpadu ve Středozemním moři, které je podobné jako u tzv. plastových kontinentů. Středozemní moře je přitom důležité pro zachování biodiverzity, protože hostí sedm a půl procenta všech známých mořských živočišných druhů.
Globální produkce plastových výrobků se v posledních letech dramaticky zvýšila. Největší podíl celosvětové poptávky po plastech tvoří obalové materiály (v Evropě téměř čtyřicet procent), z nichž většina je jen na jedno použití, tedy například různé příbory, kelímky či sáčky. Odhaduje se, že plasty již nyní tvoří šedesát až osmdesát procent všech odpadků v mořích a oceánech, přičemž toto číslo stále stoupá. Plasty v oceánech ohrožují život dvěma způsoby. Zvířata jako ryby a ptáci je mohou nechtěně spolknout a buď se zadusit, nebo zajít na ucpaný trávicí trakt a podvýživu. Dalším problém je možnost uškrcení či udušení kvůli různým plastovým sáčkům či zbytkům rybářských sítí.