Aktivisté zahájili sbírku na kampaň za nádraží v centru Brna
Vratislav DostálAktivisté chtějí vybrat na kampaň za nádraží v centru Brna přes 108 tisíc korun. Právě tolik lidí se musí zúčastnit referenda, má-li být platné. Sbírku propagují videem, v němž fiktivní lobbista Blaník vyhrožuje exprimátorovi Brna Onderkovi.
Aktivisté zahájili sbírku na podporu kampaně před referendem o poloze brněnského nádraží. Vybrat chtějí celkem 108 387 korun, přesně tolik voličů se totiž musí referenda, které se uskuteční souběžně s podzimními krajskými volbami, zúčastnit, má-li být jeho verdikt platný.
Peníze plánují použít v kampani, jež má před hlasováním informovat brněnskou veřejnost o konání referenda a důvodech proč hlasovat ANO, tedy pro modernizaci nádraží v jeho stávající poloze. Sbírku propagují videem, v němž fiktivní pražský lobbista Blaník, hrdina stejnojmenného satirického sitcomu, vyhrožuje bývalému primátorovi Onderkovi.
„Přesun nádraží je naprosto zásadní! Kdo mi brečel s Blažkem ve čtyřiadevadesátým na rameni, že se nedaj v Brně dělat kšefty jako v Praze? Pak přijdou teprve ty skutečný kšefty — uděláte červenou šalinkartu za miliardu a půl — a začnete kopat tunel,“ rozčiluje se na videu Blaník.
Aliance Referendum 2016 je sdružením občanů, které prosazuje moderní vlakové nádraží dobře dostupné obyvatelům města i přespolním. Kampaň dělá převážně na dobrovolnické bázi. Proto také shání prostředky tímto způsobem.
„Chceme-li konečně ukončit únavné tahanice a rozhodnout pro moderní nádraží v centru města, musí k referendu přijít alespoň třetina Brňáků. Za shromážděné prostředky chceme udělat výstavu o modernizacích starých nádraží v jiných městech a rozeslat do všech domácností v Brně noviny s argumenty odborníků i osobností pro modernizaci v centru,“ vysvětluje Josef Patočka z Aliance.
Sbírka na podporu kampaně za modernizované nádraží v centru Brna běží na fundraisingovém portále Hithit. „Sbírku děláme proto, že na kampaň zatím nemáme skoro žádné prostředky a nemůžeme si tak dovolit například drahé videospoty. Děkujeme Tondovi Blaníkovi, že kampaň dělá za nás,“ dodává Patočka.
První referendum o poloze nádraží se v Brně konalo už v roce 2004, tehdy se devět z deseti Brňanů vyslovilo pro modernizaci nádraží ve stávající poloze. Referendum ale nebylo podle tehdejších zákonů závazné. Na nižší účasti se podílelo i účelové stanovení termínu referenda týden před krajskými volbami. Letos by se naopak mělo konat souběžně.
Občanskou alianci prosazující zachování stávající polohy brněnského nádraží založily brněnské pobočky Dětí Země, Hnutí Duha a Masarykovy Demokratické Akademie. Podporují ji i další významné spolky jako je Greenpeace, Hnutí Brontosaurus či Nesehnutí. Do sběru podpisů se podstatně zapojila i brněnská Strana zelených, referendum podporuje rovněž TOP 09 nebo Česká pirátská strana.