Lídr ANO v Brně: Blokovat referendum o nádraží je absurdní
Vratislav DostálKandidát na primátora Petr Vokřál z hnutí ANO odmítá snahu brněnského magistrátu administrativně blokovat vypsání referenda o nádraží současně s letošními komunálními volbami. Vokřál to uvedl ve středu na setkání s novináři v centru Brna.
Petr Vokřál z hnutí ANO kritizuje snahu vedení města Brna blokovat vypsání referenda o nádraží současně s komunálními volbami letos v říjnu. „Aniž bych preferoval jednu nebo druhou variantu, musím říct, že považuji jednání magistrátu za absurdní,“ uvedl lídr Babišova hnutí pro komunální volby v Brně na dotaz Deníku Referendum. „Pokud bych byl ve vedení města, referendum bych podporoval,“ dodal.
Vokřál uspořádal ve středu setkání s novináři, právě referendum o poloze brněnského nádraží patřilo mezi témata, o kterých lídr hnutí ANO hovořil. Přípravný výbor za vyhlášení referenda o poloze železničního nádraží v Brně totiž tento týden obdržel od brněnského magistrátu výzvu, aby den před jednáním zastupitelů Brna, tj. do pondělí 1. září, doplnil svůj návrh o chybějících 5251 podpisů a také o náklady, jaké Brno zaplatí za výsledek referenda.
Členové občanské aliance Referendum 2014 tento postup považují za účelové maření referenda, neboť jim nebyly doručeny žádné důkazy, že 7844 osob podepsalo petici chybně. Brněnský magistrát v tiskovém prohlášení uvedl, že návrh na konání referenda obsahuje nedostatky, neboť v něm chybí dvě náležitosti požadované zákonem.
„Město Brno mělo v měsíci srpnu 2014 celkem 308 472 oprávněných osob, požadovaných 6 % tedy činí 18 508 podpisů. Po kontrole podpisových listin bylo zjištěno, že z celkového počtu 21 101 dodaných podpisů bylo relevantních pouze 13 257, což je 71,6 % z požadovaného počtu,“ uvedl tiskový odbor brněnského magistrátu. Jeho postup Vokřál označil za absurdní.
„Referendum považuji za legitimní součást politického provozu, veřejnost má právo vyjádřit svou vůli v hlasování. Podstatné je, aby nebyly otázky v referendu položeny manipulativně či návodně,“ vysvětlil Vokřál. Na dotaz, zda by byl spíše pro rekonstrukci nádraží ve stávající poloze, či zda by podporoval variantu odsunu, ale odpovědět nechtěl.
Brněnské hnutí ANO detailní program pro komunální volby zveřejní začátkem září, ve středu jeho lídr pouze nastínil obecné teze. Patří mezi ně transparentní politické rozhodování a řízení městských firem, čistota a bezpečnost v ulicích či důraz na zlepšení dopravní infrastruktury a podpora živnostníků.
„Chceme také více naslouchat veřejnosti, v žádném případě nebudeme jednat jako stávající politická garnitura, která mnohdy rozhoduje veřejnosti navzdory,“ uvedl Vokřál a jako konkrétní příklad uvedl debatu a způsob schválení nového územního plánu. „Jeho aktuální verzi nepovažuji za strategický dokument,“ řekl lídr ANO v Brně.
Jako většina politiků před volbami také Vokřál odmítl spekulovat o případné či preferované koaliční variantě. „Rozhodnou voliči, letos se může do magistrátu dostat sedm až devět subjektů,“ uvedl s tím, že dopředu vylučuje spolupráci pouze s KSČM. Na dotaz, jak by se jeho strana zachovala v případě, že by byla jazýčkem na vahách podobně jako ODS před čtyřmi lety, Vokřál řekl, že by spíše preferoval koalici s pravicovými subjekty.
Po volbách v roce 2010 disponovaly subjekty situované napravo od středu většinou hlasů. ODS se ale přesto rozhodla vstoupit do koalice s vítězem voleb v Brně, tedy s Onderkovou ČSSD. Ani letos nelze podobnou konstelaci vyloučit, avšak s tím, že pozice skomírajících občanských demokratů může připadnout právě hnutí ANO.
„Chceme hrát v případné vládní koalici rozumnou roli. Pokud jde o blízkost programových východisek, mám dojem, že TOP 09 uvažuje podobným způsobem, jako my,“ vysvětlil Vokřál s tím, že je otázkou, jak se po volbách zachovají další formace, konkrétně jmenoval Žít Brno a sdružení A co Brno?
Nevyloučil nicméně ani vznik koalice s ČSSD, se kterou vládne ANO společně s lidovci na centrální úrovni. Na otázku, zda se neobává tlaku právě od celorepublikového vedení strany na to, aby se na komunální úrovni reprodukovalo totožné uspořádání jako na centrální úrovni, odpověděl, že nic takového zatím nezaznamenal.
Vokřál se o post primátora utká například se současným primátorem Romanem Onderkou z ČSSD či se starostkou Maloměřic a Obřan Klárou Liptákovou, které ve volbách povede kandidátku na jižní Moravě tradičně silné KDU-ČSL. Lídrem TOP 09 je zastupitel Jaroslav Kacer, zelené do voleb povede novolískovecká starostka Jana Drápalová, lídrem Žít Brno je aktivista Matěj Hollan.
Brněnské zastupitelstvo se skládá z pětapadesáti zastupitelů, v minulých volbách se do něj dostalo celkem šest politických stran. Nejvíce mandátů získala ČSSD, a to devatenáct. Na druhém místě skončila ODS se ziskem čtrnácti mandátů, třetí byla v roce 2010 TOP 09 (devět mandátů), čtvrtí lidovci (šest mandátů), pátá KSČM (čtyři mandáty) a šestí skončili se ziskem tří mandátů zelení.