Immerath jako Most: také v Německu boří obce kvůli těžbě uhlí
Josef PatočkaPoslední obcí, jež byla u sousedů obětována povrchové těžbě uhlí, se stal porýnský Immerath. Zprávu doprovází i fotogalerie z úterního bourání kostela svatého Lamberta, někdejší dominanty kraje.
Stačili dva dny a kostel svatého Lamberta z konce devatenáctého století se stal minulostí. Městečko Immerath, jehož centrum kdysi zdobil, totiž muselo ustoupit rozšiřování hnědouhelného dolu Garzweiler.
Bourání kostela se pokusili minulý týden zabránit aktivisté Greenpeace nenásilnou blokádou. Po policejním zásahu už ale nestálo demoliční četě nic v cestě.
Porýnský Immerath, jež kdysi obývala více než tisícovka lidí, se stal v posledních letech městem duchů. Jeho obyvatelé byli již v roce 2006 přesídleni do „nového Immerathu,“ zbrusu nového sídliště v jiné části města Erkelenz, pod nějž Immerath administrativně spadá.
V kostele svatého Lamberta proběhla poslední mše v roce 2013. Přesídlen byl dokonce i hřbitov, vykopány a přemístěny byly i kosti staré několik století.
Závislost na uhlí
Demolice se stala symbolem pokračující německé závislosti na uhlí, jíž od druhé světové války podlehly desítky obc v Porýní i Lužicí. Německo stále ještě energií z uhlí pokrývá na čtyřicet procent své spotřeby elektřiny. Pokračující těžba suroviny v povrchových dolech se stala v posledních letech předmětem ostrých sporů a stále živější politické debaty.
K tomu přispěli mimo jiné stupňující se protesty právě v porýnském uhelném revíru. Před dvěma lety byl důl Garzweiler, kterému Immerath musel ustoupit, obsazen více než tisícovkou protestujících.
Letos v létě i listopadu jich zhruba dvojnásobný počet zastavil provoz na blízkém dole Hambach a blokovány byly koleje vedoucí k přilehlým elektrárnám. Několik tisíc lidí zase v létě na hraně lomu vytvořilo lidský řetěz.
I takové taktiky vedly k tomu, že nyní novináři i politici v Německu vážně debatují, zda by neměla země těžbu uhlí předčasně ukončit. Takzvaný „výstup z uhlí“ do roku 2030 prosazovali v koaličních jednáních Zelení, o časovém rámci útlumu těžby nyní jednají rovněž křesťanští a sociální demokraté.
Další informace:
Der Spiegel "Immerather Dom" muss Tagebau weichen
Deutsche Welle Unused church torn down in Germany to make way for open-pit coal mine
Huffington Post 19th-Century German Church Is Demolished To Make Way For Coal Mining
Aachener Zeitung Abriss des Immerather Doms: Letztes Aufbäumen vor traurigem Ende