Ve třinácti z domu. Vlivem klimatických extrémů přibývá i dětských nevěst
Josef PatočkaZemědělci, rybáři a další lidé, jejichž obživa zavisí na počasí, se již dnes dostávají do existenčních potíží. Volí pak často zoufalá východiska. Souvislosti mezi přibýváním dětských nevěst a změnami klimatu se v týdnu věnovala britská média.
Stále více rodin v Africe i jihovýchodní Asii nutí své dcery k předčasným sňatkům. Na vině jsou extrémní klimatické jevy, které zemědělcům samozásobitelům v chudých oblastech ztěžují existenčně živobytí. Rodiny tak nemají leckdy na výběr. A dívky čeká namísto školní docházky mateřství.
Rozsah jevu potvrdil nedávno projekt Nevěsty slunce financovaný organizací European Journalism Center. Jak jsou dospívající dívky ze stejných příčin prodávány ke sňatkům, doložil již dříve podobný výzkum v Bangladéši.
V aktuálním týdnu se tématem zabýval deník Guardian i několik dalších britských novin.
Neuživíme tě
Konkrétně Guardian prokládá tematický text příběhem Ntonye Sandeové z městečka Kachaso ve státě Malawi. Povodeň její rodině sebrala úrodu a nezbylo jim tak, než se živit sběrem a prodejem dřeva na otop. Když k Ntonyiným rodičům přišel mladý muž se žádostí o její ruku, příliš dlouho se nerozmýšleli.
Bylo jí třináct. Prosila je, že je příliš mladá, ale neuspěla. Vysvětlovali jí, že ji nedokáží uživit. Ještě té noci tak poprvé skončila v posteli se zcela neznámým mužem. A o deset měsíců později porodila své první dítě. Změny klimatu stojí podle projektu Něvěsty slunce za vznikem celé nové generace dětských nevěst. Příběh, jako je ten Ntonyin, lze slyšet znovu a znovu po celé Africe
Rodiny, které se mohly ještě nedávno o své děti docela dobře postarat a dělaly si vyhlídky, že jim dokáží dopřát i vzdělání, chudnou vinou záplav či sucha. A vydávají své dcery do předčasných sňatků. Někdy donutí dceru rodiče. Jindy naopak hladová a nespokojená dcera přesvědčí je. Výsledek je vždy stejný. Zatímco jejich vrstevnice chodí do školy, ony se doma starají o potomky.
Ještě exemplárnější je situace Caroliny Nortinové z Mozambiku. Vdát se musela ve třinácti letech poté, co řeka protékající její rodnou vesnicí úplně vyschla. Její otec, rybář, přišel o živobytí. Zatímco její starší sestry mohly vychodit školu a vdávaly se dospělé, ona neměla na vybranou. Synek, kterého měla, se narodil nedonošený a brzy po porodu zemřel. „Jsem si jistá, že kdyby můj manžel a otec nebyli tak chudí, mohl můj syn žít,“ říká.
Nebezpečný trend
Organizace spojených národů v roce 2015 odhadovala, že za daný rok se ve světě vdá či ožení 13,5 milionu dětí. To je sedmatřicet tisíc dětských manželství každý den, z toho více než čtyři miliony ještě před dosažením patnácti let. V Africe by se podle Unicef mohl do roku 2050 při současných trendech celkový počet dětských až zdvojnásobit, na více než 310 milionů žen.
Jakkoli někde přispívají k nárůstu dětských sňatků i kulturní zvyklosti, hlavní příčinou je nesporně chudoba. A právě k té změny klimatu stále vážněji přispívají. Jakkoli jsou v Malawi i Mozambiku sňatky dětí nezákonné, trend se zvráti nedaří.
„Přesné údaje samozřejmě nemáme, ale odhaduji, že třicet až čtyřicet procent všech dětských sňatků v Malawi lze přičíst na vrub suchům a povodním zaviněným změnami klimatu,“ uvádí Mac Bain Mkandawire, ředitel tamní organizace Youth Net and Counselling, jež se zabývá prací s mládeží a prosazováním práv mladých dívek.
Fenomén se ovšem neomezuje jen na Afriku. Loňská série dokumentárních reportáží z Bangladéše Hidden Connections popisuje narůstající počet dívek prodávaných do předčasných manželství rodinami, které musely z venkova uprchnout do městských slumů kvůli povodním. Ty nízko položenou zemi trápí častěji také vlivem rostoucí hladiny oceánů.
Další informace:
The Guardian Why climate change is creating a new generation of child brides
Huffington Post Climate Change is Exacerbating Child Marriage in Bangladesh
Girls Not Brides How is climate change driving child marriage?