Trumpovy nové plány s Afghánistánem
Alex EmmonsTrump navyšuje počet vojáků, civilních obětí i nevyzpytatelných zbraní. Komentář Alexe Emmonse.
Prezident Donald Trump při svém nedávném vystoupení oznámil navýšení počtu vojáků v Afghánistánu o čtyři tisíce. Měl v úmyslu objasnit svou politiku v šestnáct let trvající válce, kterou zdědil po předchozích dvou prezidentech.
Trump to však neudělal. Neposkytl posluchačům nic než výmluvy a rozpory. Odmítl stanovit termíny nebo rozvrhy pro stažení. „Teď opět nejsme v situaci budování státu,“ zdůraznil a chlubil se, že se „budeme podílet na ekonomickém rozvoji, což nám pomůže pokrýt náklady na tuto válku.“
Uprostřed všech rozporů však Trump naprosto jasně vyslovil jeden aspekt své politiky: USA by měly zabít více lidí v Afghánistánu. „Zabíjíme teroristy,“ řekl. „Odplata bude rychlá a silná, když zrušíme omezení a posílíme autority.“
Trump již rozšířil americké bombové útoky na celém Středním východě a odsouhlasil zásahy pomocí dronů v pětinásobném rozsahu ve srovnání se svým předchůdcem Barackem Obamou. Podle průzkumu Airwars, kteří sledují koaliční nálety v Iráku a Sýrii, směřují civilní ztráty ve válce proti islámskému státu pod Trumpovým vedením ke zdvojnásobení.
Vyřídit rodiny
V Afghánistánu však Trumpův plán dál zabíjet a nedělat mnoho jiného ignoruje zásadní problém: horečné tempo zabíjení za Bushovy administrativy vedlo k oživení téměř poraženého Tálibánu. Zapadá to do nekonečné války USA. Trump buď zapomíná na chyby nedávné historie USA v Afghánistánu, nebo, což by bylo horší, je mu to prostě jedno.
Ve Washingtonu se často ozývá, že Spojené státy — zapletené do trvalé války v Afghánistánu — závisí na zdrojích. Počínaje rokem 2003 převedly vojáky a potřebné odborné znalosti mimo střední a jižní Asii, což Tálibánu umožnilo znovu se vynořit jako vojenská síla.
Ve své knize „No Good Men Among The Living: America, the Taliban. and the War Through Afghan Eyes“ (Nikdo dobrý mezi živými: Amerika, Tálibán a válka afghánskýma očima) však válečný korespondent Anand Gopal nabízí mnohem jednodušší vysvětlení: krvelačnost Bushovy administrativy vedla k obnovení ozbrojeného odporu.
Gopal pečlivě dokumentuje, jak americké síly — vedeny touhou Bushovy administrativy zabíjet teroristy — zaplňovaly cely v zálivu Guantánamo a omylem zanechávaly stopy usmrcených nebo uvězněných obchodníků, komunitních vůdců a dokonce i úředníků vlády podporované Spojenými státy. Přitom Tálibán, který zaznamenal naprostý vojenský kolaps v roce 2001, rychle získal podporu veřejnosti a nové členy.
Vedle válek USA na Středním východě a v Africe neustále rostou případy útoků amerických vzdušných sil v Afghánistánu. Začátkem léta zpráva OSN zaznamenala nárůst civilních obětí amerických a afghánských útoků o třiačtyřicet procent. Místní úředníci obvinili USA, že bombardují bez rozlišení civilní oblasti.
V dubnu Trumpova administrativa svrhla v Afghánistánu „matku všech bomb“, zbraň, kterou USA doposud nikdy nepoužily kvůli obavám z civilních škod. Pak však odmítli provést jejich posouzení.
Trumpova politika by nás neměla překvapovat. Během své prezidentské kampaně nedělal tajnosti ohledně toho, že se chystá zvyšovat civilní ztráty. V jednom okamžiku řekl, že chce, aby USA úmyslně zabíjely členy rodin teroristů.
„Když se dostanete k teroristům, musíte vyřídit i jejich rodiny,“ řekl Trump v průběhu kampaně. „Když říkají, že se neobávají o jejich životy, musíte jejich rodiny vyřídit.“
Trump se nemusí starat o to, co v Afghánistánu způsobila bezohledná válečná politika jiných prezidentů, ale zdá se, že má jasno v tom, čeho chce dosáhnout sám.
Text původně vyšel na webu theintercept.com. Pro Deník Referendum jej přeložil Ivan Štampach.
U nás třeba Daniel Veselý (BL) nebo Tereza Spencerová (LN)
Na druhou stranu rád tady čtu články Fatimy Rahimi. A ta popisuje současný režim podporovaný Američany jako ten, který umožňuje aspoň trochu normální život -- hraje se fotbalová liga (i ženská), kvete umění, probíhají emancipační procesy v nesmírně konzervativní a patriarchální společnosti...
Co víme z míst, kde vládne Taliban?
Sem tam něco probleskne ------- před několika týdny přímo na ulici podřízli ženu. I přesto, že byla úplně zahalená. Jenže byla sama, bez manžela či otce, bratra. Její muž musel nečekaně odjet a ona si jen potřebovala nakoupit..
Středověk.
Naprosto nechápu, jaké "dohody" se dají uzavírat třeba s Talibanem.
Dáme řeč a dohodnem se i s IS?
Jsem přesvědčen, že i většinu ze zbývajícího Talibanu je ještě možno i třeba začlenit do politických i pořádkových struktur, nejinak než před lety třeba v případě evropských organizací IRA a ETA. Totální porážky ve stylu tamilských „tygrů“ od Jápané lze v Afghánistanu dosáhnout stěží.