Někdy je potřeba střelit se do hlavy

Petr Bittner

Sobotkova demise vypadá jako zoufalý čin. Střelit se do hlavy však může znamenat i radikální odmítnutí vynucené volby. Nastal čas nasměrovat veškerou politickou dynamiku proti Andreji Babišovi. Začíná souboj o českou demokracii.

Zapomínáme, co je politika. Zapomínáme, že politiku netvoří jenom PR. PR dokonce není ani její hlavní složkou. Taky jsme všichni málem zapomněli, že Andrej Babiš je ministr jako každý jiný. Dovedete si představit jiného ministra, který by se dožil konce mandátu byť po jediném z Babišových skandálů? Čapí hnízdo, korunové dluhopisy, nahrané výhrůžky vlastním redakcím, natočené výhrůžky veřejnoprávní televizi… vždyť to není normální. Není normální, že byl Babiš členem téhle vlády. A nebude normální, bude-li členem té příští.

Komentátor Petr Bittner dokáže nahlodat přesvědčení i těch nejpřesvědčenějších. Podpořte jeho práci!
×

Bohuslav Sobotka to vyřešil jako policejní robot demontující bombu v Simpsonových ve filmu: pod tlakem volby mezi červeným (odvolat Babiše a učinit ho mučedníkem) a modrým (neodvolat Babiše a ukázat slabost) drátem si nakonec ustřelil hlavu. Zdánlivě zoufalý čin se nakonec může stát tím nejradikálnějším, čeho se lze v demokratické politice dopustit: odmítnutím vynucené volby a vysvobozením k nové politické imaginaci. Nyní je třeba nasměrovat veškerou politickou dynamiku proti Andreji Babišovi.

Střelit se do hlavy může být radikálním odmítnutím vynucené volby. Repro DR

„Nejsem politik, makám,“ znělo po nekonečné čtyři roky lehkovážně přijímané motto Andreje Babiše. Ano, tohle je PR. Realita bez PR, realita bez obalu a bez politické korektnosti je však jiná: Andrej Babiš je politik až běda, a jako ministr nestál za nic. Když píchneme špendlíkem do halucinogenní píárové bubliny, která jeho siluetu obklopuje a která systematicky rozostřuje naše vnímání, stojí před námi otravný, ubrečený politik starého střihu, který se ve funkci moc nenadře a všechno svádí na ostatní.

Bohuslav Sobotka mohl Andreje Babiše už dávno odvolat. Nejpozději ve chvíli, kdy se sociální demokracie na okamžik prezentovala jako alternativa — nabídla program se skutečnou vizí pro spravování našeho hospodářství, počínaje daňovou reformou a odlivem zisků konče. Andrej Babiš a jeho pseudohnutí naproti tomu nenabízí nic než píáristou vypuštěný pšouk z vypreparovaného extraktu falešné naděje bez špetky zájmu o skutečné lidi nebo budoucnost téhle země.

Přijme-li nicméně Miloš Zeman demisi, vláda končí a Andrej Babiš spolu s ní končí jako ministr financí. Chobotnice jeho hnutí obratem narve všechna svá chapadla do nepředstavitelně drahé kampaně, která už teď podle některých průzkumů útočí na 30 procent. Málo se ptáme lidí, kteří tomu podvodu jménem ANO pomáhají vytvářet dojem slušného projektu. Jiřího Zlatušku zřejmě vystrnadilo samo hnutí, Petr Vokřál, Věra Jourová nebo Robert Pelikán jsou na tahu: chtějí-li být do budoucna považováni za slušné politiky, měli by urychleně „ztratit kontakt s hnutím“.

Vždyť je to absurdní: Andrej Babiš nepatřil do téhle vlády a nepatří ani do žádné další, která ji nahradí. Kdo se o to dosud nestaral, měl by se na to zaměřit dneškem počínaje. Volit ANO není hloupost, ale chyba. Lidi nejsou hloupí, ale chybují. A Babiš utrácí stovky milionů za to, aby spoustu z nás k téhle chybě přiměl.

Nevolit ANO je nejjednodušší způsob, jak úplně zadarmo naštvat jednoho oligarchu. V následujících měsících svedeme komplexní zápas o podobu české demokracie. Nepodílejme se svými hlasy na další těžbě miliardářovy odcizené investice a nechme společně toho gaunera aspoň jednou v životě prohrát.

  Diskuse
  MH
  May 2, 2017 v 16.37
  "Pseudohnutí"
  Podle autora tedy máme proti pseudohnutí zřejmě volit stranu ČSSD-Zemanovců, kteří se proslavili především uzavíráním několik "odchycených" uprchlíků do něčeho, co nápadně připomíná koncentrák, podlézáním čínským a všem ostatním lobbistům, spojenectvím s Orbánem a PaS, neschopností zajistit elementární transparentnost v místních organizacích připomínajících skupiny organizovaného zločinu, návrhy na změny ústavy v duchu 2. republiky a nakonec tím, že je schopna proti osobnosti jakou je Jiří Drahoš podpořit vyčpělou mravní trosku Miloše Zemana. To jen ukazuje míru úpadku levice kolem ČSSD, a tam musím zahrnout i DR. Místo apelů Jourové, Zlatuškovi atd. bych viděl jako prospěšnější pro levici, kdyby zametla před vlastním prahem.
  Myslím, že to vidíte příliš pateticky pane Bittnere.

  Daná situace je výsledkem koaličního vládnutí dvou nejsilnějších stran.
  Vždy je lepší, když jsou v opozici.
  V zemích s vysokou politickou kulturou se jejich předvolební střet odehraje v jistých mezích, třeba v Německu, u nás holt lítají talíře a padají facky.

  Navíc v Česku je to umocněno tím, že jeden z hráčů je oligarcha, který se nijak nežinýruje ve využívání svého bohatství a moci při útocích na své politické konkurenty.
  Je dokázáno, že před krajskými volbami Babišova média výrazně stranila ANO a napadala ČSSD. Hlavně ČSSD.
  Dá se toho najít tuna...

  90% svého určeného času tahle vláda nějak fungovala, opravdu se to čistě náhodou vyhrotilo až teď?
  ----------------------------

  Osobně si myslím, že Zeman donutí Sobotku dovést vládu do řádného termínu a bude mu to působit přímo sadistickou rozkoš.
  Babiš ve volbách dostane 36% a bude si vybírat koaličního partnera.
  Zeman se znovu stane prezidentem.

  (Hm, nechybí v tom příběhu někdo?)
  May 2, 2017 v 19.25
  Myslím, že Sobotkův krok je správný. Tomu, aby politickou scénu ovládl Babiš, asi nezabrání, ale nic jiného také ne. Záleží na tom, jak se proti budoucí vládě ANO zformuje opozice. Za nejzásadnější Sobotkovo prohlášení považuji to již staršího data, že do vlády a ANO půjde jen v postavení vítěze voleb. Při troše štěstí bude Babiš panovat jen na 4 roky.

  To, co píše pan Hadžič o ČSSD je sice víceméně pravda, ale to, že je socdem ve srabu, nečiní ANO o nic přijatelnější.

  DR bych z úpadku levice nevinil. V značné různorodosti názorů reflektuje možnosti, které levice má. Jsou omezené, ale za to nemůže ani Jakub Patočka ani Petr Bittner. Ani v tak vyspělé zemi jako je UK nejsou nijak skvělé.
  Ano, správný krok.

  Jenže možná do prázdna.

  Andrej Babiš sice už přebírá iniciativu a vyhlašuje, koho by si představoval za nového premiéra staré úspěšné vlády místo Sobotky,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ale hlavní šelma v téhle partii je nyní prezident.

  A já se veklice obávám, že prezident odmítne Sobotkovu demisi, čímž celou akci premiéra rozbije na prach. A přesvědčí i Andreje Babiše, ať to se Sobotkou ještě pár měsíců vydrží a pak bude mít od něho i ČSSD definitivně klid.

  A to čekání, i když trošku nepříjemné, nemusí být nudné a neplodné.
  Vždyť si to představte --- premiér přivázaný ke kůlu a obklopený posměváčky, co na něj plivají.
  Neschopný blbec takového kalibru, že podělal i vlastní demisi.
  Miloš se bude královsky, neboť z Hradčan, bavit.
  A Andrej může říkat: "Podívejte se na toho krypla, pod kterým jsme byli ve vládě a přesto jsme dokázali tuto republiku pozvednout - zlepšili jsme výběr daní, snižujeme zadlužení, platy rostou... A teď si představte, co můžeme dokázat bez takových neschopů jako Sobotka a ČSSD."
  --------------------------------

  To by byla katastrofa.
  PH
  May 3, 2017 v 7.12
  Sobotka nemá co ztratit. A ke komentářům: ať by udělal cokoliv, vždy by na tom někdo našel mouchy. A jak včera řekl Lukáš Jelínek, Zeman před prez. volbami je jiný, nežli před čtyřmi lety. Nebude chtít jít do velké konfrontace. Uvidíme!
  AM
  May 3, 2017 v 9.28
  Ústavní posun
  Včera Šídlo v Událostech, komentářích suše poznamenal, že se začínají měnit ústavní pravidla.

  A má pravdu.

  Dnes se zcela vážně hovoří o tom, že by prezident přijal čistě jenom demisi předsedy vlády, ale vláda samotná by pokračovala dál, jen by ČSSD navrhla nějakého nového premiéra ze svých řad a toho by Zeman jmenoval do voleb.

  Ještě před pár lety by to, že padá celá vláda když premiér podá demisi, bylo naprosto nezpochybnitelné.
  A byly by předčasné volby.

  Ale bylo jasné, že změna prezidentské volby na přímou začne měnit ústavní poměry. I když si poslanci ve své dětinskosti mysleli, že ne. Že když se nezmění prezidentské pravomoci, nezmění se ani ústavní systém. Jen se lid takříkajíc "nažere" a dá pokoj se svými stesky, že na nic nemá vliv.........

  Už tehdy se jim říkalo, že to není pravda. Marně.
  Takže teď nás čeká další z reálných ukázek.
  PM
  May 3, 2017 v 10.0
  Epistokratie – vláda znalců vládnutí znalých
  je dnes často považovaná za východisko a logickou formu vládnutí, která má zachránit haprující demokracii.
  Je možné aby se moudrý člověk stal politikem?
  Je možné aby v soupeření o moc v postmoderně se prosadili platonisté .........bych se pana Poláčka zeptal.
  MP
  May 3, 2017 v 11.8
  Alešovi Morbicerovi
  Že by? V letech 2002 až 2006 podal premiér demisi dvakrát. Všechny tři vlády tohoto období se opíraly o tutéž koaliční většinu a změn na mosteckých postech bylo víc v běžném provozu než při ustanování Grossovy a Paroubkovy vlády. Novinář Šídlo podlehl zkratce, ale ani psaná, ani žitá a ústava České republiky by se nijak neměnila, pokud by se v nové vládě změnilo jen jméno premiéra a eventuálně jednoho ministra.
  Že by Sobotka lišácky počítal s tím, že Zeman přijme jen jeho demisi?
  https://nazory.aktualne.cz/komentare/jan-molacek-proc-si-myslim-ze-sobotka-udelal-obrovskou-chybu/r~38b0b4a82fd311e7b5e5002590604f2e/

  Dost tvrdě napsáno, ale je to v podstatě pravda - Sobotka měl odvolat Babiše bez ohledu na jeho možné "mučednictví" a bez ohledu na Zemanův názor. Vždyť měl v ruce požadavek ústavní většiny poslanců, co by ještě chtěl?
  A mohl by postavit své slovo, svou autoritu, že Babiš věci dostatečně nevysvětlil, proti Babišovu, že ano.
  Navíc ho už kromě evropské agentury porověřuje i policie ČR.

  Ale teď?

  Jsem opravdu zvědav, co bude teď...

  Moc bych se divil, kdyby to Bohuslav Sobotka ustál.
  + Další komentáře