Vláda padla. Sobotka podává demisi
Jan GruberBohuslav Sobotka se rozhodl neodvolat Andreje Babiše kvůli podezřením z daňových úniků z funkce ministra financí. Nechce, aby se předseda hnutí ANO vydával za mučedníka. Raději podá demisi a bude jednat o vzniku nové vlády.
Premiér Bohuslav Sobotka neodvolal předsedu hnutí ANO Andreje Babiše z funkce prvního místopředsedy vlády a ministra financí. Naopak se rozhodl podat demisi. Do konce týdne se chce sejít s prezidentem republiky Miloše Zemanem. Ve hře je vytvoření nové koalice na stávajícím půdorysu, ovšem bez Babiše v pozici ministra financí.
„Před třemi lety jsme sestavili vládní koalici. Naše koalice měla za cíl dát zemi znovu do pořádku. Díky tvrdé práci a dobrému fungování vlády se nám podařilo většinu závazků splnit. Změnili jsme stav společnosti k lepšímu. Mzdy rostou, ekonomika šlape,“ řekl v úvodu svého vystoupení předseda vlády.
Sobotka dále konstatoval, že nyní stojí před vážným problémem, který ohrožuje důvěru občanů ve vládu a důvěru občanů v politiku. „Tím problémem jsou podezření a nevysvětlené kauzy, které se dotýkají ministra financí mé vlády. Ministr financí má na krku několik vážných podezření z daňových úniků. Za čtyři měsíce nedokázal uspokojivě vysvětlit nic. Otázek stále přibývá. Místo vysvětlení kolem sebe Andrej Babiše kope, uráží kolegy nebo si vymýšlí,“ pokračoval premiér.
Podle Sobotky je nepřijatelné, aby ministr financí nedokázal prokázat, kde se vzal jeho majetek a zda své příjmy řádně zdanil. Zopakoval, že v sázce je věrohodnost celé vlády. „Nemůžeme honit hospodské kvůli každé koruně a nechat miliardáře, aby státní pokladnu obírali o stovky milionů korun,“ dodal.
„Pokládám za neudržitelné, aby Andrej Babiš zastával v mé vládě pozici ministra financí a prvního místopředsedy,“ řekl Sobotka a dodal, že ačkoli může navrhnout jeho odvolání, neučiní tak. „Pokud bych Andreje Babiše odvolal, udělal bych z něj mučedníka. Andrej Babiš se na tu roli mučedníka již několik dní intenzivně připravuje,“ pokračoval premiér.
Sobotka se domnívá, že by odvolání Babiše z funkce ničemu neprospělo. Nicméně nehodlá dále nést jakožto předseda vlády odpovědnost za to, že v jeho vládě sedí člověk, který není s to věrohodně vysvětlit původ svého majetku a nákup korunových dluhopisů.
„Proto volím jediné rozumné řešení. Vláda podá demisi. Chci tím uvolnit ruce koaličním stranám, aby mohly jednat o řešení této situace. Strany mají možnost dohodnout se na vytvoření nové koalice, kde Andrej Babiš nebude ministrem financí, nebo budou uspíšeny volby do Poslanecké sněmovny. Nepokládám za možné, abychom se tvářili, že se nic neděje. Nepokládám za možné, abychom se to pokoušeli přežít ještě několik měsíců do voleb,“ řekl na závěr předseda vlády.
Daňové podvody ministra financí
Babiš čelil kritice kvůli podezřelému nákupu korunových akcií své bývalé firmy Agrofert za jeden a půl miliardy korun několik týdnů. Nejprve se pokusil kritické hlasy umlčet zveřejněním zpráv auditorských firem Ernst&Young a PricewaterhouseCoopers, které měly prokázat, že měl na nákup dluhopisů dostatek peněz. Auditorské společnosti však samy uvedly, že se nejednalo o audit, ale o prosté porovnání podkladů, které jim Babiš sám poskytl.
Boje se následně přesunuly do lavic Sněmovny. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v polovině března navrhl zařadit na sněmovní schůzi bod „Daňové podvody ministra financí“ s tím, že Babišem zveřejněný audit prokázal, že krátil stát na daních.
Po dlouhé diskusi, kdy nepřítomného ministra financí bránil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, poslanci a poslankyně schválili usnesení, které ministra financí vyzvalo, aby do konce dubna řádně vysvětlil své příjmy použité na nákup akcií a vyvrátil podezření z daňových úniků. Současně vyzvali i předsedu vlády, aby v případě, že Babiš Sněmovně věrohodná vysvětlení neposkytne, vůči němu vyvodil důsledky.
Sobotka se k usnesení Sněmovny obratem přihlásil. „Očekávám, že ministr financí nejpozději do konce dubna vysvětlí veřejnosti své obchodní transakce, které na základě jím zveřejněných údajů vyvolaly řadu vážných otázek, zda nesloužily ve skutečnosti k tomu, aby Andrej Babiš nemusel platit daně, stejně jako vyvolaly i nové pochybnosti o zdrojích jeho příjmů a majetku,“ stálo ve vyjádření předsedy vlády
Zoufalá akce sociální demokracie?
Předseda hnutí ANO poslancům a poslankyním odpověděl dopisem minulý pátek. „Celá tato kauza, týkající se dluhopisů Agrofertu a mých příjmů, je jen pokračováním mediálního honu na mou osobu od mého vstupu na českou politickou scénu. Po vymyšlené kauze StB, po účelové kauze s biopalivy, kauze Čapí hnízdo a střetu zájmů je toto jen další pokus, jak se mě zbavit a vyhnat z politiky,“ napsal Babiš.
Předseda vlády se v tiskovém prohlášení vůči slovům ministra financí ohradil. „Odmítám, že by ČSSD usilovala o rozbití vlády. Jako předseda vlády ale nemohu a nebudu zavírat oči před vážnými kauzami a podezřeními, ať by se týkaly jakéhokoli člena vlády,“ napsal v reakci na Babišův dopis Sobotka a dodal, že dosavadní dobrá pověst a úspěšná práce vlády je devastována Babišovou neschopností vysvětlit a řešit problémy kolem korunových dluhopisů.
Během minulých dní si předsedové dvou nejsilnějších stran vyměnili několik slovních výpadů. „Je na něm, aby se zachoval jako chlap a situaci vyřešil,“ řekl Sobotka při oslavách svátku práce k možnému odvolání Babiše. Ten novinářům obratem sdělil, že nevidí nejmenší důvod, proč by měl rezignovat. „V politice mám velmi dobré výsledky. Je to zoufalá akce ČSSD, která má nějaké preference. Pan premiér se zaměřil na mě a chce mě za každou cenu dostat z politiky a já si myslím, že to je škoda, že to poškozuje tuto vládu. Ta vláda je úspěšná i díky mně,“ ohradil se ministr financí.
Jo jo, drahou vlast zase jednou vovinuly mračna.
Ve skutečnosti je úplně jedno, jestli by se hádali jako koaliční vláda, nebo se budou hádat jako vláda v demisi.
Jak jsem se bál, že v případě odvolání / neodvolání ministra Babiše z toho prezident udělá skvělou šou, v případě demise celé vlády tak brzy před volbami si myslím bude šlapat spíš na brzdu - pověří stávající vládu dovládnutím do řádného, již ve sbírce zákonů vyhlášeného termínu voleb (plus nějaký čas potom, než se ustaví nová vláda na základě výsledků voleb).
Protože jak se prezident divil výměně ministra těsně před volbami, divil bych se já, kdyby teď měl chuť předvádět nějaký názorový obrat. a aktivně sestavoval krátké provizorium.
Parlament to taky bude chtít doklepat do řádného termínu.
(sice se mi to úplně nezdá, ale je to velmi známý ústavní právník......)
Takže možná ani žádná demise nebude.
A prezident to navíc může okomentovat slovy, že vlastně chudáčka Sobotku zachraňuje před jeho vlastní zbabělostí.
Divil bych se, kdyby odolal.
Co se samotné demise týče: v dané situaci to bylo zřejmě to jediné, co Sobotka mohl udělat jako ještě relativně nejlepší řešení. Dost dobře ho nemohl nadále jenom verbálně obviňovat z finančních machinací, a přitom s ním sedět ve společné vládní partě. Tím by se sám učinil naprosto nevěrohodným.
Takto alespoň trochu mohl vzbudit dojem, že 1. je morálně zásadový člověk, a že 2. dokázal učinit rozhodný počin.
Ono mu to (respektive sociální demokracii) zřejmě stejně nepomůže, příští volby téměř s jistotou vyhraje Babiš; ale jak řečeno za dané situace by všechna jiná řešení byla ještě horší.
On si bude - opět jednou - hrát na moudrého a nadstranického "otce národa", který se státnickou převahou z výšin svého hradu shlíží na to politikaření v podhradí, a pevnou rukou ho kočíruje do správných kolejí.
Už jenom tím že se v probíhající kampani pro prezidentské volby dostane do centra televizních kamer, bude pro něj velice vítanou PR-kampaní, za kterou by jinak musel zaplatit vysoké finanční obnosy.