Sněmovna podle Zlatušky lynčuje Babiše
Jan GruberMinistr financí Andrej Babiš žádá premiéra Bohuslava Sobotku, aby se distancoval od usnesení Sněmovny. Ta ho vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil podezření z daňových úniků. Když to neudělá, má Sobotka Babiše odvolat.
Babiš se domnívá, že jej Sněmovna bez řádných důkazů obviňuje z daňových podvodů a chce ho soudit. „Poslanecká sněmovna mě zlynčuje! Nestačí jí mé daňové přiznání, majetkové přiznání, potvrzení mých příjmů od renomovaných auditorských společností, které jsem veřejně ukázal,“ píše ministr financí předsedovi vlády.
V dopise adresovaném Sobotkovi Babiš dále uvedl, že podvod je trestný čin, kde o vině rozhoduje pouze soud, nikoli Sněmovna. Poslanci a poslankyně se podle předsedy hnutí ANO postavili do pozice soudu a policie zároveň. Sobotka by proto jejich požadavku neměl dbát a měl by přenechat vyšetřování příslušným orgánům.
„Pokud ministr financí používá termíny jako lynč, tak se tomu musím smát. Sněmovna je tu od toho, aby vládu kontrolovala. Pokud to Andrejovi Babišovi vadí, zřejmě nechápe otázky dělení moci ve státě,“ řekl Deníku Referendum předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Slova zastání má pro ministra financí naopak poslanec hnutí ANO Jiří Zlatuška „Když někdo řekne slovo podvod, je to závažný verdikt o prohřešku. Fakticky se jedná o náhradu soudu. Pokud ale místo soudu rozhoduje někdo jiný, tak je to lynč. Sněmovna není mocnář, nemůže si osobovat pravomoci, jak se jí zlíbí. Proto se domnívám, že lynč je korektní a střízlivá charakteristika,“ vysvětlil Deníku Referendum.
„Sněmovna Andreje Babiše nelynčuje, takový termín je úplně mimo realitu,“ napsal naopak Deníku Referendum ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka. „Poslanci ho vyzvali, aby do konce dubna vysvětlil své daňové a majetkové záležitosti. To je přece úplně normální. Andrej Babiš ale podrážděně útočí. Tak obvykle reagují lidé, kteří jsou v úzkých a neví kudy kam,“ dodal.
Sněmovna minulý týden během projednávání bodu „daňové podvody ministra financí “, vyzvala ministra financí, aby do konce dubna věrohodně vysvětlil své osobní příjmy použité na nákup dluhopisů společnosti Agrofert a vyvrátil podezření z daňových úniků. Pokud tak neučí, měl by podle poslanců a poslankyň, Sobotka vůči Babišovi vyvodit personální důsledky. Bod na program jednání navrhl předseda TOP09 Miroslav Kalousek.
Sobotka se k usnesení Sněmovny obratem přihlásil. „Očekávám, že ministr financí nejpozději do konce dubna vysvětlí veřejnosti své obchodní transakce, které na základě jím zveřejněných údajů vyvolaly řadu vážných otázek, zda nesloužily ve skutečnosti k tomu, aby Andrej Babiš nemusel platit daně, stejně jako vyvolaly i nové pochybnosti o zdrojích jeho příjmů a majetku,“ stálo ve vyjádření předsedy vlády.
Současně dodal, že podobná podezření poškozují pověst nejen ministra financí, ale dobré jméno celé vlády, která ve své politice klade velký důraz na boj proti daňovým únikům, podvodů a šizení státu.
Přestože se Babiš domnívá, že celou záležitost již několikrát vysvětlil, a nemá tedy cenu ji nadále rozebírat, ve svém dopise slibuje, že na usnesení Sněmovny v daném termínu písemně zareaguje.