V Praze se koná akce na podporu uprchlíků či pokračování červených karet
Jaroslav BicanLetošní 17. listopad se odehraje ve znamení celé řady akcí: na podporu uprchlíků, vyjadřující souhlas s prezidentem Milošem Zemanem či naopak protestující proti němu. Některé z nich se protnou na Albertově či na Václavském náměstí.
Jako každý rok se i letos na 17. listopadu v Praze koná mnoho různých akcí a demonstrací. Od devíti hodin bude u Hlávkovy koleje probíhat pietní akt k uctění památky studentů z listopadu 1939. V deset hodin odsud vychází průvod do Žitné ulice, který organizuje Studentská komora Rady vysokých škol.
Ta také pořádá tradiční Vzpomínkový akt v Žitné ulici u pamětní desky Jana Opletala a Václava Sedláčka, který je letos součástí Týdne studentstva, jehož cílem je sdružit všechny studentské akce a projekty související s připomínkou 17. listopadu.
Záštitu a svoji účast na Vzpomínkovém aktu v Žitné ulici přislíbil například rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima či rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Libor Grubhoffer. Akci také zaštítil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a rektor ČVUT Petr Konvalinka, který zde bude mít slavnostní projev. Vyvrcholením Týdne studentstva bude předávání Ceny Jana Opletala, nejvyššího studentského ocenění v České republice bát, které se uskuteční v úterý po sedmnácté hodině.
Na Václavském náměstí se uskuteční Setkání dobré vůle
Ve třináct hodin začíná na Náměstí Míru shromáždění s názvem Tahle Země patří všem - Refugees welcome, které organizuje iniciativa Proti projevům nenávisti. Cílem shromáždění je upozornit na vzrůstající xenofobní tendence ve společnosti v souvislosti s uprchlickou krizí. Promluví zde herečka a politička Táňa Fischerová, profesor Martin C. Putna a člen předsednictva Strany Zelených a koordinátor pomoci uprchlíků Michal Berg.
O hodinu později se účastníci shromáždění vydají na Albertov, kde se ve čtrnáct hodin koná Demonstrace na podporu názorů prezidenta republiky Miloše Zemana na imigraci a islám pořádaná Blokem proti islámu, které se má zúčastnit také sama hlavu státu. Blok proti islámu mu zde vyjádří podporu ústy Martina Konvičky, Marka Černocha a dalších.
„Vadí nám konkrétní kroky prezidenta Zemana. Například to, jak vystupuje proti lidem v nouzi nebo jeho neochota distancovat se od iniciativy Islám v ČR nechceme, která figuruje ve zprávách o extremismu a patří k největším šiřitelům hoaxů (nepravdivých či zavádějících zpráv) v České republice,“ vysvětlil mluvčí iniciativy Proti projevům nenávisti Jakub Hein důvod, proč se shromáždění vydá na Albertov, kde má vystoupit také prezident Miloš Zeman.
Premiér poděkuje dobrovolníkům, kteří poskytují pomoc uprchlíkům
Ve tři hodiny odpoledne se průvod, který původně vyšel z Náměstí míru, vydá z Albertova dále na Václavské náměstí, kde se od 15:45 koná Setkání dobré vůle. Sem rovněž dorazí účastníci akce „Karta pro příštího prezidenta“, která se koná od 13:30 na Národní třídě.
Ta navazuje na protestní akci z loňského roku, kdy tisíce lidé vyjádřili červenou kartou nesouhlas s tím, jak prezident Miloš Zeman vykonává svoji funkci. Letos se organizátoři rozhodli zaměřit na volbu příští hlavy státu. Každý, kdo na Národní třídu přijde, může napsat jméno toho, koho si váží a kdo by mohl být prezidentem. Následně bude zveřejněn seznam jmen, nikoli ale počty hlasů. Podle organizátorů se jedná o happening, který má pomoci s hledáním nového prezidenta.
Setkání dobré vůle, které se koná na Václavském náměstí, má vyjádřit úctu těm, kteří pomáhají lidem v nouzi, nebo těm, kteří v dobrém sjednocují. Promluví zde zástupci akce „Karta pro příštího prezidenta“, organizátoři shromáždění Tahle Země patří všem — Refugees welcome či zástupkyně Studentského hnutí za solidaritu.
Budou zde také zástupci „Czech teamu“ a „Iniciativy Hlavák“, kteří pomáhají lidem v nouzi například v Chorvatsku a Srbsku nebo na Hlavním nádraží. Předseda vlády Bohuslav Sobotka v pondělí na svém oficiálním účtu na Twitteru uvedl, že 17. listopadu osobně poděkuje dobrovolníkům, kteří poskytují humanitární pomoc uprchlíkům. Od pěti hodin odpoledne se následně uskuteční happening na hlavním nádraží, který je rovněž součástí akce pořádané iniciativa Proti projevům nenávisti.
Na šestnáctou hodinu je na Náměstí republiky svolaný 4. tábor lidu, který má hned dva podtituly „Konec sametové frašky — tomuto výročí vracíme původní význam roku 1939!“ a „Vlast nedáme — bruselský diktát nepřijímáme!“. Hlavním organizátorem je Národní demokracie Adame B. Bartoše. Po sedmnácté hodině se účastníci akce vydají na pochod k Úřadu vlády.
Rovněž v pět hodin odpoledne má z Václavského náměstí vyjít pochod na Hradčanské náměstí, který nese název Jdeme Hradu připomenout Ústavu. Pořádá ho East European Information Centre, Kaputin; Marné čekání; oMEN a Pražský Mejdan. Zúčastnit se ho má například Martin C. Putna či Jan Rejžek.