Potvrzeno: v Polsku povládnou konzervativci
Petr JedličkaI přes neúplné výsledky je už zřejmé, že novou vládu sestaví Právo a spravedlnost. Otázkou zůstává, kdo všechno bude tvořit opozici a jaký vztah zavládne mezi volební lídryní PiS Beatou Szydlovou a předsedou strany Jaroslawem Kaczyńským.
Nové rozložení sil v polském parlamentu bude kompletně známo až v úterý, to hlavní lze ale říci už nyní: v Polsku povládnou v nadcházejícím období konzervativci. Poláci dali v nedělních volbách nejvíce hlasů euroskeptickému, tradicionalistickému a paternalistickému Právu a spravedlnosti (PiS). Podle většiny odhadů obsadí PiS nakonec těsně nadpoloviční většinu křesel v Sejmu, a bude tak moci vládnout samo.
Letitý lídr strany Jaroslaw Kaczyński ovšem nevylučuje ani větší koalici, která by straně umožnila například měnit ústavu.
„(Z dosavadních výsledků vyplývá, že) může v parlamentu vzniknout i širší tábor všech, kdo mají na potřebné změny podobný pohled jako my. Takovým rádi podáme ruku,“ řekl v pondělí dopoledne právě Kaczyński.
Vláda PiS vystřídá koaliční kabinet neoliberální Občanské platformy (OP) a Polské lidové strany (PSL), jenž vládl zemi od podzimu 2007. Zatímco PiS získala dle dosavadních odhadů 37,7 procenta hlasů, což je o osm procent více než v minulých volbách, PO skončila druhá s 23, 6 procenta hlasů, tedy se ztrátou patnácti procent podpory.
V novém Sejmu bude pak jistě zastoupeno i hnutí Kukiz'15 vytvořené kolem rockera Pawla Kukize, jenž se zviditelnil v jarních prezidentských volbách a který dík kritice volebního systému a antikomunistickému sentimentu posbíral část rozhořčených voličů.
Svoje poslance bude mít také nová strana Moderní (Nowoczesna) kolem slavného neoliberálního ekonoma Ryszarda Petrua, cílící svým ekonomicky i hodnotově liberálním programem zejména na mladé lidi.
Hnutí Kukiz'15 přisuzují prozatímní odhady podporu 8,7 procenta, straně Moderní 7,7 procenta. Kolem pětiprocentní hranice vstupu do Sejmu se pak pohybují odhady výsledku ultrakonzervativně-populistického uskupení Korwin kolem výstředního europoslance Janusze Korwina-Mikkeho a již zmíněné tradiční Polské lidové strany.
Další tradiční polská strana — Svaz demokratické levice — se letos rozhodla kandidovat v koalici s menšími uskupeními, a proto musela překonávat ne pětiprocentní, ale osmiprocentní hranici. Podle dosavadních odhadů se jí to nepovedlo a skončí s přibližně 7,5 procenta mimo Sejm.
Výrazněji přitom neuspěla ani nová důsledně levicová strana Společně, a tak se zdá, že nový polský Sejm bude poprvé v postkomunistické historii zcela bez zastoupení levice.
Otázka premiérky
Vítězné Právo a spravedlnost nevedl do voleb tentokrát už zmiňovaný lídr Jaroslaw Kaczyński, nýbrž regionální politička a úspěšná šéfmanažerka kampaně letos zvoleného prezidenta Andrzeje Dudy Beata Szydlová. Pozorovatelé se shodují, že nominace Szydlové byl chytrý tah.
Dvaapadesátiletá kariérní politička z hornické rodiny dokázala působit v kampani přesvědčivěji a hlavně energičtěji než lídryně Občanské platformy, jíž byla dosluhující premiérka Ewa Kopaczová. Szydlová svedla využít všech svých zkušeností i nových PR metod, jakož třeba i získat pozornost médií skutečností, že jeden její syn studuje na kněze a druhý na lékaře.
Nyní si znalci kladou otázku, co bude dále. Jaroslaw Kaczyński už před volbami slíbil, že se sám nebude ucházet o premiérské křeslo — to má připadnout právě Szydlové. Část znalců má ale za to, že Kaczyński bude chtít premiérku velice řídit, případně časem úplně vystřídat.
Podobně se už Jaroslaw Kaczyński zachoval v roce 2006, kdy přiměl k odchodu rok sloužícího premiéra a svého spolustraníka Kazimierza Marcinkiewicze, aby mohl stanout v čele kabinetu sám, ačkoliv i tehdy před volbami slíbil, že tak neučiní.
Szydlová patří v rámci Práva a spravedlnosti k umírněnému křídlu, zatímco Kaczyński k hodnotovému i mocenskému jádru PiS. Mírně rozdílně se oba dívají na žádoucí vztah Polska ke strukturám EU, Německu i Rusku či na žádoucí postoj k uprchlíkům. Zcela shodně naopak odpovídají na otázku zvýšení minimální mzdy či snížení věku pro odchod do důchodu.
Další informace:
WarsawVoice.pl BREAKING NEWS: Conservative PiS wins parliamentary elections
Radio Poland Exit poll signals victory for conservative Law and Justice grouping in Polish elections
Radio Poland Polish PM Kopacz concedes election defeat
Radio Poland Poland's outgoing PM to stand down as party leader?
Rzeczpospolita Wielkie zwycięstwo PiS
The Guardian 'The name is Szydło, Beata Szydło': Poland's PM in waiting emerges from obscurity
Gazeta Wyborcza Wybory 2015. PiS zwycięstwo totalne: wygrał wśród młodych, starych, na wsi i w wielkich miastach [DANE, INFOGRAFIKI]
Nejde jen o to, že naladění veřejnosti v Polsku je ještě horší než u nás, tam na proti/pro migrantské demonstrace nepříjde 2000 "konzervativních nacionalistů" proti 1000 "sluníčkářům", ale 10000 /500 (a jakési počáteční křesťansko-křesťanské nadšení vcelku rychle trapně vyšumělo),
ale několik postav z nejužšího vedení PiSu jsou opravdu slušní magoři v plném smyslu toho slova.
Česká nahnědlá diskutérská squadra tohle vítězství kvituje pochvalným rykem, ovšem osobně to na žádné požehnání pro Polsko nevidím.
O Kaczynském se v polských mediích mluví jako o šéfovi státu - naczelnik paňstwa (to byl titul v 1918-22 než Polsko zavedlo presidenta), reálně se ale myslí spíše Piłsudského posice (1926-35), kdy nevolený vládl ve své polodiktatuře.
Kukiz mluví, že prosadí tu svoji reformu volebního systému a Kaczyňski zve ostatní do koalice.
V parlamentu není žádná levice.
Ve Vratislavi vůbec není poznat, že jsem se ocitl ve státě, který nenávidí své občany.
Bude záležet jen na PiSu, jak hodně bude chtít škodit náboženským, národnostním a sexuálním menšinám (souhlas s p. Morbicerem ohledně magorů - Macierewicz je člověk, který nejenom věří v konspirační teorie, ale vymýšlí je - už od 90. let)
PiS 37,58 procenta a v Sejmu 235 míst
PO 24,09 procenta a 138 míst
Kukiz'15 8,81 procenta a 42 míst
Moderní.pl 7,60 procenta a 28 míst
PLS 5,13 procenta a 16 míst
Levicová koalice vedená SDL získala 7,55 procenta, ale kvůli osmiprocentní hranici pro koalice zůstala mimo Sejm.