Jak se dělá terorismus
Saša UhlováAž soudní jednání může vnést jasno do případu několika Čechů, kteří byli nedávno obviněni z přípravy teroru. Dosavadní výsledky zmatené policejní akce však podle zjištění Saši Uhlové ukazují spíše na vandalství či totální ztrátu rozumu.
„Zastávali se lidí, jimž zaměstnavatel dlužil výplaty. Měli komunitní centrum, kde půjčovali knížky. Manželka hlavního organizátora šila hračky. Levicoví radikálové se navenek věnovali bohulibým aktivitám. Jenže loni začali zapalovat auta,“ popisuje server Lidovky.cz akci Fénix. Akci, při které policie s velkou pompou a nasazením zatkla jedenáct lidí, z toho šest lidí obvinila, a ještě další předvolala k výslechu.
Média policii pomohla vytvořit dojem, že cílem policejní akce bylo zneškodnit nebezpečnou celorepublikovou organizaci s názvem Síť revolučních buněk. Postupně se však ukazuje, že pokud zde vůbec nějaká taková organizace je, policii se ji akcí Fénix zneškodnit nepodařilo.
Policie viní tři lidi z přípravy teroristického útoku na vlak. Organizátorem by měl být čtyřiačtyřicetiletý Petr S. a s ním jsou obviněni ještě Martin I. a Alexandra Š. Ti tři se měli připravovat na to, že hodí zápalnou láhev na jedoucí vlak. Radka P. a Katarína Z., které se s obviněnými znaly, jsou stíhány za nepřekažení trestného činu. Všichni se pohybovali kolem komunity VAP — Voice of Anarchopacifism.
Poslední obviněný za nedovolené ozbrojování kvůli údajnému přechovávání hromadně účinné zbraně v bytě je Aleš z Brna. Vše nasvědčuje tomu, že Aleš není v žádném vztahu k lidem, kteří jsou obvinění z přípravy teroristického činu. Souvislost je tu jediná, a to právě akce Fénix, což nutně vzbuzuje podezření, že ho policie do akce „přibrala“ proto, aby vytvořila zdání větší organizované sítě.
Ze zpráv, které se v médiích objevily, se mohlo zdát, že zatčení v Brně, Olomouci, Mostě a Praze byli členy jedné organizované skupiny. Foto repro DR
Revoluční sítě v policejních hlavách
S podobnou motivací mohla policie jednat v případě dalších zadržených a následně propuštěných. Ty propojuje zřejmě skutečnost, že na webech, se kterými jsou nějakým způsobem spojeni, objevila komuniké Sítě revolučních buněk. Ekologický aktivista Tomáš Z. z Olomoucka, při jehož zadržení asistovaly tři dodávky plné těžkooděnců, kteří byli vyzbrojeni samopaly, popsal svou zkušenost v rozhovoru pro Alarm.
Tentýž den policisté zasáhli i v komunitním centru Ateneo v Mostě, kde zabavili mobilní telefony, oblečení, sportovní potřeby, nářadí, počítačovou techniku a různé publikace. Zadrželi zde Lukáše B. kvůli podezření z účasti na aktivitách Sítě revolučních buněk. Druhý den ho propustili.
Další zadržený Vítek D. se provinil tím, že byl v minulosti správcem serveru, na kterém bylo více webů a jedním z nich byly i stránky Asociace Alerta, která zveřejnila prohlášení o útoku zápalnou lahví. Kromě Alerty je zveřejnilo několik dalších webů, například Green Action. „Nebylo to nic příjemného. V půl šesté ráno mi zabušili na dveře. Když jsem otevřel, mrskli se mnou na zem a nasadili klepeta,“ popisuje Vítek své probuzení.
„Pak už jsem jenom koukal, jak prolézají byt a hledají důkazy o tom, že jsem autorem nebo šiřitelem článků schvalujících činy revolučních buněk.“ Zabavili mu všechny elektronické přístroje, a nabídli mu, že když jim vydá hesla, nezabaví notebook jeho přítelkyni. „Řekl jsem jim na to, že oni jsou policajti a já sem anarchista a nedat jim hesla je můj jediný způsob, jak jim to neusnadnit. Přítelkyni naštěstí nechali aspoň jeden mobil, aby si mohla zavolat do porodnice, kdyby něco,“ vykládá Vítek.
Pak ho odvezli do Bartolomějské, kde mu říkali, že si asi neuvědomuje, do čeho se namočil a že asi chce vidět svého syna vyrůstat, tak ať spolupracuje od začátku a soud k tomu prý přihlédne a skončí jen s podmínkou. Poté, co mu udělali fonozáznam hlasu, čerstvé otisky prstů a sňali pachovou stopu, nechali ho v cele do druhého dne, aby ho nakonec propustili bez obvinění. Je prý optimista a věří proto, že do tří let mu policie zabavené věci vrátí.
Nikdo z těchto lidí nakonec ze spolupráce se Sítí revolučních buněk obviněn nebyl a ani Petr S. s nimi nemá podle všeho nic společného. Je obviněný z trestného činu teroristického útoku ve stádiu přípravy, tedy nedošlo k jeho dokonání ani k pokusu. Obvinění se vztahuje k přípravě útoku na vlak, nikoli k útokům na auta. Z tvrzení jeho přátel také vyplývá, že útoky Sítě revolučních buněk odsuzoval a považoval je za hrozné. Komuniké Sítí označoval za fanatické a povýšené.
Operace Fénix působí, jakoby policie chtěla dohromady dát různé nesouvisející záležitosti. K obviněným z Voice of Anarchopacifism přibrala Aleše z Brna a jednotlivce spojené s různými weby. Celé to pak zarámovala Sítí revolučních buněk. Vydatně pomáhala právě některá média, která vše odpálila bombastickými titulky. Prvenství hrály Lidové noviny, ze kterých podle prvních zpráv získal čtenář snadno dojem, že tu existuje rozsáhlá teroristická síť levicových extremistů. Postupem času se ale právě zde objevila i celá řada informací, které původní verzi nabourávají, jako třeba rozhovory s právníkem Petra S a právníkem Martina I.
Extremismus jako výhodný pojem
Odborník na extremismus, politolog Jan Charvát tvrdí, že už pojem extremismus je velice problematický. Podle něj v akademickém prostředí neexistuje shoda na tom, zda takový termín vůbec používat. Každopádně v zákoně nic takového není a neexistuje ani jedna jasná definice extremismu, kterou by všichni přijímali.
Třeba ale právě politický koncept anarchismu se kryje s představou přímé demokracie, pak je tedy otázka, zda anarchismus jako takový lze považovat za něco, co je s demokracií neslučitelné.
Užívání slova extremismus vyhovuje hlavně politikům, policii a médiím, která s ním mohou pracovat. „Z vědeckého hlediska nám ten termín nepomáhá, protože míchá dohromady nesourodé aspekty a navíc je pejorativní, má silný emocionální náboj,“ vysvětluje Charvát svou distanci od užívání pojmu extremismus. V českém akademickém prostředí ho používá hlavně politolog Miroslav Mareš z Brna, který vychází z německého konceptu bojující demokracie, a zřejmě i proto dlouhodobě spolupracuje s ministerstvem vnitra.
Podle některých odborníků by však bylo lepší nahradit slovo extremismus, které v důsledku vlastně nic nesděluje, pojmem násilí z nenávisti. Ovšem policie na jedné straně může stíhat jenom konkrétní činy, nikoli názory, na straně druhé však za extremistu považuje každého člověka, který se hlásí k hnutí, jež policie definuje jako extremistické. Zda by se praxe policie změnou názvosloví změnila, je otázka. Další otázka je, není-li právě dosavadní přístup příčinou chování policie nejen k zadrženým, ale i k dalším lidem z anarchistického hnutí.
Když Michal zvedne telefon, je tam ticho, nebo policie
Nepříjemnosti nezažili jen lidé, kteří jsou podezřelí, ale také ti, kteří mají být jen svědky: „V pět ráno toho 28. dubna zazvonili policisté nejdřív dole, pak nahoře s výzvou k podání vysvětlení. Probudili moje spolubydlící,“ popisuje Michal P., jeden ze svědků, jak si pro něj přišli. Odvezli ho na Ruzyň, kde ho vyslýchali tři hodiny. Nejdřív se ho ptali, zda zná některé lidi, zda ví, co plánovali a až po čase se začali ptát na útok na vlak. „V životě jsem o tom nic neslyšel, a kdybych slyšel, považoval bych to za blbej vtip,“ tvrdí Michal. Když si přečetl, o co v obvinění jeho známých jde, přišlo mu to natolik absurdní, že se rozhodl vypovídat. Policisté mu také vyhrožovali, že pokud vypovídat nebude, stane se ze svědka obviněným.
Michalovi vadí, že mu v posledních dnech neustále zvoní telefon z neznámých čísel. Když ho zvedne, je tam ticho, nebo se ozve policie. Telefon raději přestal používat. Celkově se zdá být přístupem policie znechucený, což je také důvod, proč se rozhodl o své zkušenosti mluvit.
Vyslýchající se také hodně zajímali o Síť revolučních buněk. Naznačovali spojitost, a že jdou po lidech, kteří zveřejňovali jejich prohlášení. Hodně se Michala ptali na weby a administrátory stránek. „Pochybuju, že za Sítí revolučních buněk stojí někdo z anarchistického hnutí, celou dobu jsem se přikláněl k tomu, že je to policejní provokace,“ formuluje Michal názor, který mezi anarchisty není ojedinělý.
„Když jsem jim řekl, že si to zapalují sami, začali se hrozně rozčilovat,“ popisuje atmosféru při výslechu. Sám byl také proti tomu, aby se komuniké Sítě revolučních buněk zveřejňovala. A nebyl sám. Všude tam, kam emaily ze „Sítí“ došly, se diskutovalo, zda se mají zveřejňovat. Někde převážil pocit, že je třeba o všem informovat, i když s akcemi nesouhlasí, na jiných webech ale prohlášení nezveřejnili.
Také podle Jana Charváta není existence rozsáhlé sítě příliš pravděpodobná. „Když jsem četl první komuniké Sítě revolučních buněk, myslel jsem si kvůli jazyku, který používají, že je to provokace,“ vzpomíná Charvát.
Dnes nevylučuje žádnou možnost. „Umím si představit, že to může existovat, stejně tak si umím představit, že je to řízená provokace, čistě teoreticky si umím představit i variantu „operace pod falešnou vlajkou“ tedy útoků, které provádějí lidé z krajní pravice, kteří napodobují anarchisty. Tomu by odpovídal fakt, že nikdo o Síti revolučních buněk v anarchistické scéně neví. Je to poměrně nepravděpodobné, ale v rámci tohoto podivného případu je to podle mého soudu dobré zmínit,“ přemýšlí Charvát, nicméně každopádně se podle něj nejedná o žádnou velkou organizaci.
Podle Charváta je patrná demilitarizace už tak nepříliš militantní levicové scény. Některé radikálnější organizace zanikly, jiné se věnují osvětové činnosti a i ten squatting se z klasického obsazování domů proměnil ve vyjednávání o Klinice.
„Není tu žádná skupina stojící na tzv. povstaleckém anarchismu,“ tvrdí politolog a dodává, že pokud skutečně nějaké „Sítě revolučních buněk“ existují, bude se jednat o akci pár lidí, kteří dokázali svou činnost utajit, což je věc v českém prostředí velmi obtížná.
Auta hoří dál
Nejúspěšnější hledač teroristů v Čechách je policista Bretschneider (na obrázku vlevo), který se proslavil hlavně zatčením hospodského Palivce za posraný obraz císaře pána. Na obrázku s Josefem Švejkem, taktéž teroristou. Foto repro DR
Z pacifisty teroristou...
Setkávám se s Katarínou Z., která je sama obviněná z nepřekažení trestného činu, a která není ve vazbě. Policie ji zadržela o den později než ostatní, protože v den zásahu byla na Slovensku. „Nevěděla jsem, že mě obviní, byl krásný slunečný den a já se pořád smála,“ popisuje svoje zatčení. „Odmítla jsem vypovídat, ale oni ani nechtěli, abych něco říkala, nijak mě nenutili,“ diví se Katarína tomu, že je sice obviněná, ale policii vlastně ani nezajímalo, co by jim mohla říct.
Vypráví o „konspiračním bytě“, kam mohl přijít kdokoli z ulice a také tam různí lidé chodili. Někdo přišel jednou, dvakrát, když se chtěl zapojit do nějaké akce, roznášet letáky, například. Jiní chodili pravidelně. Každopádně to podle Kataríny, ani podle dalších nebylo místo vhodné k tomu, aby se v něm plánovaly jakékoli tajné akce.
Ptám se Kataríny na Petra S. Zapíná počítač a chce mi ukázat písničky jeho kapely. „A právě tímhle mě vždycky štval!“ vykřikne, když hledá na Youtube píseň Voice of Anarchopacism Bojovat neznamená válčit, ale místo ní se jako první objeví píseň Zpráva komu? Společně posloucháme slova Ti co jsou za hradbou šedivých antonů, jsou lidé jako my, co chtějí žít.
„Někdy jsme ve vzteku říkali, hodil bych tam bombu, takový ty řeči, co se vedou, ale nikdy nerealizují, a on vždycky říkal, že násilí není cesta,“ vzpomínají na něj další a shodují se, že představa Petra jako teroristy je pro ně neuvěřitelná.
Z médií víme, že ve skupině byl minimálně jeden policejní agent, což samozřejmě vyvolává otázku, do jaké míry byl útok na vlak iniciativou lidí z Voice of Anarchopacifism a do jaké míry se jednalo o policejní provokaci. Podle právníka Martina I. měli být agenti dokonce dva. Petr S. se však alespoň z vyprávění jeví jako hodnotově pevně ukotvený člověk, proto je obtížné si představit, že se nechal zmanipulovat, aby se pokoušel zápalnou lahví zneškodnit vlak.
Jak dopadne soudní líčení s „anarchopacifistickými teroristy“ se nedá odhadnout. Záleží na tom, jaké skutečnosti ještě vyjdou najevo a jakou váhu jim soudci budou přikládat. I kdyby se nakonec ukázalo, že plánování útoku proběhlo trochu jinak, než se nám snaží prostřednictvím médií sugerovat policie, zůstanou všem zúčastněným traumatické zážitky a cejch extremistů. I všichni ostatní, kteří zažili nepříjemné probuzení v brzkých hodinách, třeba jen proto, aby vypovídali jako svědci, mohou být natolik znechucení, že už se nebudou chtít společensky angažovat. Z tohoto hlediska může být tedy mimořádně podivná operace Fénix úspěšná.
Jenom nechápu, jaký to má smysl. Vzbudit v někom strach?
Osobně si myslím, že něco takového jako útok na vlak by mohli plánovat leda šílenci.
Ještě chci napsat, že vím, jaké to je, když se člověk, který předtím žil úplně obyčejný „běžný“ život, jaký žije šedá masa, najednou pustí do aktivismu nebo do práce v občanské iniciativě. Zkrátka do něčeho, co nikdy v životě nedělal. Setkáte se tam s lidmi, které jste předtím nikdy neviděli a nic o nich nevíte. Musíte vsadit na svůj instinkt nebo vnitřní hlas, zda jim důvěřovat nebo ne. Riziko tady samozřejmě je. Člověk většinou zažije strach, a to i tehdy, když mu nikdo netelefonuje z neznámého čísla. Strach má totiž velké oči, jak se říká, a tak pravděpodobně bude vidět nebezpečí i tam, kde žádné není. Může se mu zdát, že ho neustále někdo sleduje. Asi proto se lidé raději drží ve své ulitě, což pochopitelně vyhovuje mocným, kteří chtějí mít svět uspořádaný podle svého a spoléhají na to, že jim většina do toho nebude mluvit.
Chci vzkázat těm, kteří uvažují o občanské aktivitě, aby se nezalekli podobných případů a nenechali se od svých záměrů odradit. Bez překonání strachu tu sebevědomou občanskou společnost totiž nevytvoříme.
Když se před časem podařilo překonat strach mně, která se od malička bála všeho nového a neznámého, tak by to podle mého názoru snad mohl zvládnout skoro každý.
Jiný svět leží vně ulity, ne uvnitř.
"Z řad ultralevicových radikálů se před nedávnem rekrutovali i první čeští teroristé. Těm policisté přibližně před měsícem zabránili v útoku na nákladní vlak s vojenskou technikou nebo osobními auty. Už před tím však radikálové, kteří se hlásili ke skupině Síť revolučních buněk, stačili zapálit několik policejních aut a služeben. Jejich řádění neunikly ani mýtné brány a dokonce ani sídlo soukromé firmy."
http://www.lidovky.cz/mladi-komuniste-pro-nas-ceske-zakony-neplati-chceme-jen-socialismus-116-/zpravy-domov.aspx?c=A150522_141101_ln_domov_ele
Vyšlo to poté, co zveřejnili rozhovory s oběma právníky, na které v textu odkazuji a další informace, které původní fantastickou konstrukci minimálně zpochybňují. Nechápu.
Je zarážející, jak bezmyšlenkovitě žurnalisté přebírají zprávy. Policie se asi domnívá, že musí vykazovat činnost, jak se to dělalo za starého režimu, a když se teď "bojuje proti terorismu" na všech frontách, tak je několik anarchopacifistů, kteří se dají strčit pod mediálně vděčný název "Síť revolučních buněk" k nezaplacení. Tak jen aby to těch několik nešťastníků opravdu neodskákalo.
Na místě je otázka po spoluodpovědnosti médií za takovéto policejní akce.
Odpovědnost média nesou ohromnou. Je ale třeba říct, že ne všichni k tomu přistupují stejně. Třeba v Respektu vyšla poměrně střízlivá reportáž Ondřeje Kundry, která je v porovnání s výstupy LN docela v pohodě. Pak jsou média, která to víceméně ignorují, nebo "jen" přebírají Četku.
Zkušení anarchisté s tím umí vycházet - spontánní levicový dorost je vystaven zážitkům, které svádí ke zevšeobecňování a mnohdy radikalizaci.
Nezbývá než si stále opakovat "státní exekutiva je a bude již od pánaboha směrem doleva potrefena alergií...státní exek....".
Nezbývá než zachovat všestranný psychoterapeutický postoj .......... bych doporučil těm kteří to umí.
Vyhlédne si nějakou aktivní skupinu páchající něco aspoň trochu násilného, řekněme Síť revolučních buněk. Pozatýká lidi, kteří nemají s SRB nic společného, a obviní je ze spojení s SRB a z přípravy teroristického útoku na vlak se zbraněmi. V obvinění přesně popíše vlak, který chce zastavit, a zveřejní, kdy a kudy ten vlak pojede, což by jinak neměla Síť revolučních buněk jak zjistit, a kde bude nejlepší na něj zaútočit. Pak už policie jen doufá, že SRB útok podle jejího návodu provede, a prodej zbraní teroristům tak překazí.
Nesledoval jsem zprávy o operaci Fénix tak dobře, abych věděl, zda tahle teorie sedí, jestli opravdu prohlášení policie obsahují přesný návod útoku na vlak, hlavně přesné datum, čas a místo.
Pravda také je, že ponoukat takhle anarchisty k útoku na vlak zápalnými lahvemi je hloupé, ale to mi přijde zcela v mezích běžné policejní hlouposti. Především ty zápalné lahve těžko mohou vlaku a převáženým zbraním vážněji ublížit, aspoň pokud součástí nákladu nebude větší množství munice. Možná se policie spolehla na zápalné lahve, protože to je, co SRB zatím používala, a nic militantnějšího než SRB není po ruce.
Zatčení jsou ovšem anarchopacifisté, a jejich styl zápalné lahve rozhodně nejsou. Mnohem bližší anarchopacifistům, a shodou okolností také mnohem účinnější proti vlaku se zbraněmi, by byl styl německých Zelených používaný proti vlakům z jaderným odpadem. Kdyby se naši policisté poradili s německými kolegy, mohlo je napadnout, aby anarchopacifisty raději ponoukli k blokádě železničního mostu DIY karnevalem, zastavení vlaku živou hradbou a zalití kolejí betonem.
Pokud by takový veselý happening proti vlaku se zbraněmi navíc vyvrcholil vyrabováním vlaku a shozením jeho nákladu do Vltavy, mohla by policie natáčením demonstrace získat důkazy proti obchodníkům se zbraněmi. Zveřejnění záběrů vyhazovaných zbraní v televizi by možná i dokázalo přinutit naše politiky i činitele NATO, aby dali od překaženého obchodu ruce pryč a nechali obchodníky odsoudit.
Prý k tomu útoku na vlak mělo dojít 1. června, zrovna na Den dětí. Nechystá se opravdu nějaká dětská veselice na mostě? Neměl bych si na to vzít dovolenou a přijít s fotoaparátem?
http://www.evropsky-rozhled.eu/anarchiste-pry-chystali-teroristicky-utok-na-vlak-v-mistech-kde-vlaky-nejezdi/
Francouzská policie s velkým humbukem pozatýkala devět anarchistů. Šlo o skupinu, kterou policisté už půl roku velmi důkladně sledovali, takže měli zdokumentované alibi všech zatčených. Hlavní podezřelý, kromě útoku na vlak obviněný také z autorství spisu „Povstání, které přichází,‟ strávil ve vazbě přes půl roku, trestní stíhání „teroristů‟ se pak táhlo dalších pět let a byl během něj zatčen ještě desátý podezřelý.
Nikdo nikomu nic nedokázal, ani to autorství buřičského textu. Nakonec bylo trestní stíhání v tichosti zastaveno.
http://www.evropsky-rozhled.eu/povstani-ktere-neprichazi/