Podpora kvót bez žen

Saša Uhlová

Sociální demokracie nebude mít v příští vládě ani jednu ženu, přitom se jedná o stranu, která prosazuje genderovou rovnost jako své téma.

Už máme možná vládu. Budou v ní dvě ženy a nebudou to sociální demokratky. Vzhledem ke zděšení, které vyvolalo jméno ministra životního prostředí, se to může jevit jako nepodstatný detail. Nicméně je pozoruhodné, že právě strana, která genderovou rovnost prosazuje jako své téma, nedokázala přijít ani s jednou ženou.

„V Deníku Referendum zní kritické hlasy emancipovaných žen, které analyzují, ale nenaříkají. A debaty se účastní i muži.“
×

Je to jiné, než kdyby se jednalo o stranu, která kvóty považuje za pokřivení výběru nejkvalitnějších kandidátů. U sociální demokracie má neschopnost vybrat ženu ministryni zajímavou symboliku.

Obhájci kvót v nejrůznějších podobách se domnívají, že ministry, členy dozorčích rad, místopředsedy stran, či kandidáty do Sněmovny se nestávají lidé pouze na základě svých schopností zastávat dané funkce.

Jsou přesvědčeni, že faktorů, které vedou ke jmenování či zvolení člověka do funkce, je mnoho. Patří mezi ně schopnost být ve správný čas na správném místě, narodit se do dobrého prostředí, pěstovat důležité kontakty, a mít dostatečný sociální a ekonomický kapitál.

Úspěšný kandidát na funkci se musí hlavně dobře orientovat ve spletité síti mocenských zájmů. To nejsou nutně stejné schopnosti, které případný funkcionář potřebuje k tomu, aby dobře dělal svou práci. Odtud nápad přidat další kriterium výběru a dorovnat chybějící ženy kvótami.

V nedělních Otázkách Václava Moravce dostal Bohuslav Sobotka otázku, proč ČSSD žádnou ženu ministryni nenašla. Ve zmateném uhýbání, ze kterého nebylo zřejmé, zda sociální demokracie potenciální schopné kandidátky má, nebo nemá, řekl Sobotka zajímavou větu, a to, že buď je k dispozici neměla, nebo převážila jiná kritéria.

Dokážu si představit, jak nesmírně složité je vyjednat konsenzus a složit vládu. Tlaků zájmových skupin je v takové chvíli jistě mnoho. Hledat vhodné lidi, kteří vyhovují i těmto zájmům, je určitě obtížná práce. Odbourat další komplikující faktor a zapomenout na vlastní program a přesvědčení mohlo situaci zjednodušit. Najednou bylo o problém méně. Zejména pokud se podporovatelky a podporovatelé kvót v sociální demokracii nedokáží dostatečně zorganizovat a svůj zájem společně prosazovat. Možná vyjednavači počítali s tím, že to pochopí, když to bylo přeci tak těžké.

Jaký je tedy nakonec rozdíl mezi těmi, kteří ženy do politiky prosazovat nechtějí, protože tvrdí, že ministry se stávají ti nejlepší z nejlepších, protože jsou prostě nejlepší, i když z praktické politiky musejí vědět, že tomu tak není, a mezi těmi, kteří by rádi genderový faktor zohledňovali, ale v praktické politice jim je zatěžko to udělat?

  Diskuse
  January 8, 2014 v 13.18
  Kvóty jsou český evergreen
  Ve Straně zelených kvóty máme; někdy způsobují "organizační problémy"; ale moje dlouhodobé přesvědčení je, že bez kvót to v české politice zkrátka nepůjde.

  O tom, že by v českých vládách mělo být víc žen, se mluví už léta letoucí, ale věci se nikam nepohnuly - ani teď, když vládu sestavuje strana, která prosazuje genderovou rovnost (Jenže prosazuje ji vůbec? A pokud ano, jak se to vůbec pozná?).
  PL
  January 8, 2014 v 15.13
  Zelený vs. Oranžový klub
  Mělo to být obrázeně, mimoparlamentní zelení by na tom z hlediska genderové rovnosti byli genderově přiměřeně i bez kvót. Ne tak ČSSD, jak vidíme. Ovšem tím hlavnějším důvodem je právě přívlastek mimoparlamentní. V boji o moc v ČSSD je třeba mít ostřejší než ostré lokty, a proto jsem pro rozdělení disciplíny vnitrostranický boj o moc na kategorii muž a kategorii ženy, za což možná schytám lekci genderu.
  January 9, 2014 v 5.2
  Jako jinde …
  V ČSSD jako jinde

  Někteří jsou sociální demokraté

  Některé to živí …

  January 9, 2014 v 17.34
  Michalea Marksová Tomínová
  Mě by konkrétně zajímalo, proč Marksová Tomínová nemůže být ministryní pro lidská práva.
  Za to Desatero Oranžového klubu ji tady v Referendu strhali Tereza Stockelová a Tomáš Tožička. T.S. za to, že v tom dokumentu vydaném ke dni matek není nic o ní (tedy o dobrovolně bezdětných ženách).
  Tomáš Tožička ten dokument nejspíš ani nečetl, protože ho kritizoval za něco co tam není, i když to tam je. On má sice nejsprávnější feministické postoje, ovšem zároveň si asi tak trochu nepřiznaně myslí, že to chce mužského, aby to mělo ten správný feministický říz.
  Na tom případu je vidět dobře rozdíl mezi postoji deklarovanými a těmi, které ovlivňují jednání. Trochu té ženské solidarity by možná taky nezaškodilo, čistě situačně, u nás pro tuto chvíli.
  January 9, 2014 v 18.49
  Omluva paní ToMInové, ta čárka do jejího jména nepatří
  PL
  January 9, 2014 v 23.59
  ... a plán...
  Protože ženy (a porody) jsou naše oblíbená témata, zastavím se ještě u kritiky Terezy Stejskalové, která projevila mnohem menší pochopení pro kroky B.Sobotky a ČSSD nicméně prý se to dalo od ČSSD očekávat.
  http://a2larm.cz/2014/01/cssd-jsou-problemy-zen-ukradene/

  Zatímco zde pan Kubička nakonec správně jmenuje, T.Stejskalová bere lupu a vyhlašuje, že kdo hledá najde.
  Bohuslav Sobotka našel čas zajet podpořit paní Mgr. Milenu Kovaříkovou na Zlínsko, které volí senátora - řekl bych že to bude senátor..

  Jaké zkušenosti a nakolik známá či předvolebně aktivní (což souvisí) by měla být ministryně/ministr? A tak jsem si spočetl, -ová v tabulce, přičetl Benešovou a odečetl Nováka a dospěl k asi dvacítce ministryň včetně Parkanové podruhé.

  Možná by stačila jediná kvóta zanesená do Ústavy: "Všechny parlamentní strany kanditují premiéra v lichých a premiérku v sudých letech." Co máme za rok? Jo to sedí - většina politologů stejně nevěří že vláda vydrží celé 4 roky...

  January 10, 2014 v 8.6
  K té ženské solidaritě: Marksová Tominová byla v Praze na 11. místě kandidátky. Mezi voliči ČSSD převládají ženy. K tomu, aby se do Sněmovny dostala, stačilo, aby ji zakroužkovala část z nich. Její kroužkování doporučoval Dienstbier.
  PL
  January 10, 2014 v 12.15
  Pane Kubičko, prosím jak víte, že mezi voliči ČSSD převládají ženy? Dělají se třeba volební průzkumy tak, aby bylo možné s určitostí říct, že ta a ta strana, v tom a tom regionu má takový a takový poměr mezi voliči/voličkami?
  January 10, 2014 v 17.49
  Kdo volí ČSSD - panu Litschmanovi
  Byl jsem si jist, že jsem četl, že mezi voliči čssd ženy převažují, také ve světě obvykle ženy spíš volí umírněnou levici, ale ten údaj o tom, jak volí ženy a muži se mi nedaří najít. To je zvláštní, protože v těch vzorcích je to základní socio-demografický údaj, nebyl by problém to spočítat, ale zdá se, že to málokoho zajímá i když ta data jistě existují. Kdybych měl víc času, tak to najdu, ještě se pokusím později.
  Možná jsem obětí vzpomínkového klamu, ale stejně, proč ty vědátory a komentátory zajímá jak volí lidé různě podle vzdělání, příjmu atd. a ne podle genderu?
  January 11, 2014 v 18.59
  Superkandidáti ČSSD.
  Absence žen na ministerských křeslech za ČSSD, jen dokládá že nejde o moderní evropskou levicovou stranu, ale spíše východoevropskou sektářskou.Pokud není problémem obsadit do ministerského křesla (Supermana) studenta Plzeňské univerzity, který zvládne za 9 měsíců vystudovat právního bakaláře, zatím co běžným ženským kandidátkám ČSSD to v Brně či Praze trvá 36 měsíců tak skutečně ženy nemají šanci...
  + Další komentáře