Profil čtenáře:
Ivana Recmanová

IR
Profese: studentka a lingvistka
E-mail: ivana.recmanova.11@ucl.ac.uk
Nikde není psáno, že kdo získá povolení k eutanázii, má se ve středu v pravé poledne dostavit do nemocnice s kartičkou pojištěnce. Kdy a jestli vůbec toho práva využijí, je pak na pacientech, ne na lékařích.

Paní Vervoort třeba teď naspí akorát pár minut (!!!) denně, protože má šílené bolesti, ale po aplikaci morfia jí chabnou svaly (a taky na něm vzniká závislost). Ale to už opakuju to, co jsem napsala a co bylo napsáno přede mnou. Medaile z olympiády nemají s tím co dělat. Ona může mít strašně komplikovaný život i s nimi (a taky že ho má). Má progresivní onemocnění, které se nedá léčit. Dnes vyhrála pár medailí, včera by stihla vyhrát medailí mnohem víc a udělat přitom ještě dalších x věcí, zítra se třeba ani nedostane na startovní čáru...
Tak si to zkuste představit. Jak to uděláte?

Zastřelí se - třeba nemá zbrojní průkaz. Nebo ho má, ale kde se zastřelí? Doma? Přijde někdo za ním a najde v kaluži krve? Na ulici, kde akorát vyděsí ostatní?

Předávkuje se léky - opět, kde to udělá, aby nikomu nezpůsobil trauma?

Skočí pod vlak - může ublížit jiným, zkolabuje kvůli němu doprava.

Oběšení, utopení atd. - ten samý problém.

V článku je uveden názor (i když samozřejmě není řečeno, že by se jednalo o názor autora), že rodinu nebo nějaký takový základ tvoří v každé společnosti muž, žena a jejich děti. To ale rozhodně neplatí celosvětově - jsou společnosti, kde je pojetí rodiny širší, také existují polygamní svazky, někde dítě vychovává celá komunita, kde biologičtí rodiče nemají k dítěti o nic větší práva než člověk o dům dál, potom existují také čistě matrilineární společenství, kde otcové vůbec nefigurují (muži oplodňují ženy a o děti se vůbec nestarají, někde možná i žijí odděleně).
Polygamní svazky fungují různě po světě a z těchto svazků vznikají děti. Co se týče Česka, není tu výjimkou, že dítě má de facto více rodičů, například když se rodiče rozejdou a najdou si další partnery (a dítě je přijme jako další rodiče) nebo když se dva stejnopohlavní páry rozhodnou pořídit si společného potomka. To sice není polyamory, ale je to stejné v tom, že dítě nemá jen jednoho nebo dva rodiče.

Asi je udržování polyamory vztahu náročnější, než když jsou ve vztahu jen dva, jenomže to bychom taky mohli říct, že nejstabilnější rodiče jsou ti sólo, protože pár se může rozejít...

Mimochodem, vzpomínám si na spolužáka z gymnázia, který prosil třídní, aby mohl pololetní vysvědčení donést o týden později, protože za víkend by ho nestihl ukázat svým pěti dědečkům ;)
Pedofilie je druh sexuální orientace a stejně jako třeba homosexualita, ani pedofilie se nedá regulovat zákony. Naproti tomu sexuální zneužití dítěte je trestný čin, toho se však z 80 až 90 % podílejí nepedofilové (aspoň podle doktora Weisse, který obviněné vyšetřuje).

A když už jsme u těch základních lidských práv, tak podle mě jakékoliv manželství není základní lidské právo. Na druhou stranu je to jakž takž fungující právní instituce, tak nevidím důvod, proč ji umožňovat jen jisté množině párů.