Nytrová proti světu a právu

Lucia Zachariášová

Poslankyně ČSSD zakládá svá homofobní tvrzení na selském rozumu a pochybných internetových zdrojích. Osoby, které nepochopily nebo nechtějí chápat lidská práva, nemají ve sněmovně co dělat.

V Montevideu právě probíhá celosvětová konference k tématu lidských práv gayů, leseb, bisexuálů, intersexuálů a transgender osob — pro tyto skupiny osob se souhrnně používá zkratka LGBTI osoby, kterou budu dále používat i v tomto článku. Organizátory jsou vlády Uruguayské východní republiky a Nizozemského království.

Unikátní výběr informací ze světa, které v češtině nenajdete nikde jinde. Podpořte Deník Referendum!
×

Jedná se o akci zaštítěnou generálním tajemníkem OSN Ban Ki-Moonem s hustou účastí vysoce postavených představitelek a představitelů států z různých regionů světa (Argentina, USA, Německo, Jižní Afrika, Černá hora a další) i významných mezinárodních organizací (UNESCO , UNFPA či Světové banky).

Ti všichni zde s patřičnou pozorností a vážností projednávají téma přetrvávající diskriminace a vyloučení LGBTI osob a hledají řešení, díky kterým by se jejich situace mohla zlepšit. Stále totiž například existuje více než 70 zemí světa, které kriminalizují homosexualitu.

Mezitím v české kotlině

Z perspektivy účastnice konference se pohled přes oceán do České republiky jeví jako absurdní divadlo s jedinou tragikomickou postavičkou jménem Pavlína Nytrová. Sociálně demokratická poslankyně z Moravskoslezského kraje se v tomto týdnu vydala na spanilou jízdu tobogánem útočných a předsudečných vyjádření týkajících se nálezu Ústavního soudu a připravované novely zákona vztahující se k možnosti adopce dětí v registrovaném partnerství.

Poslankyně zahájila svou plavbu mimo soudné politické vody v pořadu Českého rozhlasu Pro a proti. V diskuzi s právničkou nevládní organizace PROUD nejprve zcela popřela fungování ústavního pořádku České republiky, když uvedla, že Ústavní soud jako nevolený orgán rozhoduje o tom, jakým směrem má jít naše společnost.

Poté rozvíjela své nepodložené domněnky opřené především o „selský rozum“, podle kterých například děti, které vzejdou ze stejnopohlavních vztahů, tápají ve své identitě a neví, kam vlastně patří a jak by se měly chovat. Takový závěr přitom relevantní studie vůbec nepotvrzují.

Je však třeba dodat, že pokud už by se některé z těchto dětí skutečně cítily nejisté a ze společnosti vyčleněné, pak je to především kvůli lidem podobným Nytrové, kteří jim stále dokola opakují, že jejich rodiny jsou „divné“.

Pokud už by se některé z těchto dětí skutečně cítily nejisté a ze společnosti vyčleněné, pak je to především kvůli lidem podobným Nytrové. Foto pavlinanytrova.cz

Nytrová dále navázala tvrzením, že ženy žijící spolu v partnerství musí nenávidět muže, a tudíž není přijatelné, aby tuto svou nenávist vštěpovaly i svým dětem. Otázku moderátorky, jak je to s dětmi, které například vychovává pouze matka a babička, nebyla schopna uspokojivě zodpovědět.

Poslankyně se také pustila na tenký led úvah o tom, že lobbisté v době schvalování zákona o registrovaném partnerství „slíbili“, že adopce požadovat nebudou. Kromě toho, že nespecifikovala, kdo a komu takovou věc slíbil, popřela tím Listinou základních práv a svobod zaručenou nezadatelnost lidských práv. Dle její (ne)logiky totiž platí, že pokud někdo jednou souhlasil s určitou formou nerovnosti, nemůže již nikdy svůj „slib“ zpochybnit.

Další neopakovatelná příležitost, jak se vypálit na politický onen svět, se Nytrové naskytla ve stejný den na plénu Poslanecké sněmovny, kde se neočekávaně začala v prvním čtení projednávat novela zákona o registrovaném partnerství. Zde se rozvášnila ještě víc, když v nejvypjatější fázi svého projevu uvedla, že „homosexuálové se budou snažit zrealizovat sex s dětmi“.

A nepodloženost svých pokřivených představ na závěr potvrdila v rozhovoru pro Respekt hned o den později. V tom se v celé své nahotě ukázalo, že čerpá z pochybných odkazů a její vyjádření vycházejí spíš z určitého osobnostního problému, kterým je mimo jiné neschopnost orientovat se v relevantních zdrojích a pracovat s internetem.

Politická reprezentace ČSSD se naštěstí proti výrokům Nytrové ohradila, a to v čele s premiérem Sobotkou. Zazněly odůvodněné pochyby o slučitelnosti jejích výroků se sociálnědemokratickými postoji, i rady ke zvážení přestupu do jiné politické strany.

Přestup však situaci nešťastné poslankyně Nytrové neřeší. Svými výroky se tato zákonodárkyně a také členka Odborné komise ČSSD pro lidská práva zpronevěřila zásadám demokratického právního státu, který stojí na ústavním pořádku zahrnujícím také Listinu základních práv a svobod.

Zcela také popřela poslanecký slib, který musela složit na začátku volebního období. V něm totiž slíbila zachovávat Ústavu a zákony a vykonávat svůj mandát v zájmu všeho lidu: v několika posledních dnech neměla na paměti ani jedno z toho.

Jediným uspokojivým řešením v této situaci je rezignace a odchod z politiky. Osoby, které nepochopily, nebo nechtějí chápat základní demokratické zásady a celosvětově sdílené lidskoprávní postoje, nemají ve sněmovně co dělat.

  Diskuse
  JN
  July 15, 2016 v 12.12
  Možná paní poslankyně Nytrová četla něco od Helmuta Kentlera?
  Helmut Kentler (* 2. července 1928 Kolín nad Rýnem – 9. července 2008 Hannover) byl německým psychologem a profesorem sociální pedagogiky na hannoverské univerzitě v letech 1976-1996.
  Byl jedním z nejvlivnějších protagonistů sexuální revoluce v Německu. (...)
  Byl dlouholetým členem kuratoria Pracovní skupiny pro lidskou sexualitu (Arbeitsgemeinschaft für Humane Sexualität) a až do své smrti také poradcem Humanistické unie (Humanistische Union, HU). Byl vyhledávaným expertem a odborným znalcem v soudních procesech.

  S podporou Strany zelených a Humanistické unie se ZASAZOVAL O LEGALIZACI SEXU MEZI DOSPĚLÝMI A DĚTMI (pedosex).

  Cíle své sexuální pedagogiky formuloval již v roce 1970 ve své knize Sexuální výchova. Byl praktikujícím homosexuálem.[1]

  (https://cs.wikipedia.org/wiki/Helmut_Kentler)
  Lol. Jeden gay rekne kravinu a vsichni hned za to odsoudi vsechny lgbt+.

  Jak byste se vy, heterosexualove, citili, kdyby vas nekdo hazel do pytle s Davidem Rathem, Pol Potem nebo Opocenskym?
  JN
  July 15, 2016 v 12.56
  Jen cituji z Wikipedie, paní Recmanová.
  Helmut Kentler byl dosti společensky významný gay, "byl jedním z nejvlivnějších protagonistů sexuální revoluce".

  Ptáte se, paní Recmanová, jak bychom se my heterosexuálové cítili, kdyby nás někdo házel do jednoho pytle s Pol Potem? Cítili bychom se blbě, jenže Pol Pot se "neproslavil" jako heterosexuál, ani jako homofob, ale jako masový vrah. O jeho sexuální orientaci mi není nic známo.
  MP
  July 15, 2016 v 15.57
  A jste tímto chtěl říct, p. Nusharte?
  Helmut Kentler byl dosti společensky významný gay, "byl jedním z nejvlivnějších protagonistů sexuální revoluce".

  Že všichni homosexuálové nebo jejich většina je jako Kentler? Dokažte to. Pokud to dokážete nemůžete, proč takové argumenty používáte?
  Tak vzhledem k tomu, že heterosexuálové tvoří většinu a být homosexuálem je pořád bohužel považováno za exotiku, asi nedává smysl, aby se někdo proslavil jako heterosexuál. Prostě srovnáváte nesrovnatelné. A pořád nechápu, proč spojujete jedno jediného člověka s několika miliony lidí na planetě jen proto, že mají shodnou sexuální orientaci, když se ve světonázorech liší...
  Teď už jsem konečně na počítači, tak si můžu přečíst to heslo na Wikipedii. Německy neumím, takže můžu zhodnotit jen českou mutaci. To s tou pedofilií není ozdrojované a odkazy vedou akorát k sekundárním zdrojům... To nezní jako dobře vytvořené heslo.
  JN
  July 15, 2016 v 18.32
  Pane Plevo, já Vám nebudu nic dokazovat,
  protože jsem nepronesl žádný výrok, který by měl být dokazován. Ten výrok mi nečestně vkládáte do úst Vy.
  JN
  July 15, 2016 v 18.43
  " Prostě srovnáváte nesrovnatelné."
  Já nic nesrovnávám, paní Recmanová. Se srovnáváním heterosexuálů a Pol Pota jste začala Vy. Srovnání je to hloupé a navíc nevím, zda Pol Pot byl heterosexuál.
  MP
  July 15, 2016 v 20.57
  Pak opět opakuji otázku:
  Co jste tedy svým příspěvkem chtěl říct?

  Že homosexuálové budou něco podobného skutečně požadovat? Kdy a kteří to už v ČR udělali?
  A pokud by někdo legalizaci pedofilie požadoval, není přece nic jednoduššího, než se takovému požadavku jednoznačně a rázně postavit. To by nepochybně drtivá většina společnosti - všetně mě i vás - udělala. Takže kde je problém?

  Nejde náhodou ale o podobný způsob vvolávání negativních emocí ve spojitosti s určitou skupinou obyvatelstva jako třeba vůči muslimům? Dnes je na tapetě politická korektnost, ale tohle je cílená nekorektnost, kterážto se pozná podle toho, že o nějaké skupině mluvíte jenom negativně. Jiný název pro onu nekorektnost je vyvoláváná nenávisti.
  ??
  July 15, 2016 v 23.47
  Experimenty na detech ?
  " pak je to především kvůli lidem podobným Nytrové, kteří jim stále dokola opakují, že jejich rodiny jsou „divné“."

  Domnivam se, ze takovych lidi (jako p. Nytrova) je nejmene 70%. A ti lide maji deti a tyto deti budou spoluzaky tech divnych deti a daji jim to patrne znat. Deti dovedou byt tvrde a bezcitne. Proto povazuji sverovani deti homosexualnim parum za cestu k sikane a psychickemu tyrani techto deti. Predstava, ze zmenime postoj 70% spolecnosti je z rise pohadek. Je lepsi byt realisty a nevystavovat deti tyrani jen aby nejaky aktivista uspokojil sve ego.

  p.s. "že pokud někdo jednou souhlasil s určitou formou nerovnosti, nemůže již nikdy svůj „slib“ zpochybnit."

  Domnivam se, ze tohle autorka vlozila, protoze velmi dobre vi, ze pan Hromada v mnoha rozhovorech prohlasil, ze adopce deti nebudou pozadovat a jiste to lze dolozit.

  Jde ovsem o neco jineho. Jestlize tenkrat tolerantni nehomofobni spolecnost odsouhlasila registrovane partnerstvi na zaklade tohoto slibu, ma taatz spolecnost na zaklade poruseni tohoto slibu pravo neodsouhlasit adopci homosexualnimi pary. Nejedna se o vyvoj ale podvod.
  + Další komentáře