Skleněný strop v ČSSD
Kateřina SvíčkováSociální demokracie se hlásí k rovnosti jako jedné ze svých základních hodnot, ale na volitelných místech kandidátních listin v nadcházejících volbách je pouhých devatenáct procent žen. Opravdu má ČSSD tak málo kompetentních žen?
V České republice tvoří ženy 51 % obyvatel. V České straně sociálně demokratické představují přibližně 35 % členské základny. Na kandidátních listinách ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jich je však průměrně jen 24 %. Jinými slovy, za ČSSD kandiduje jen 81 žen z celkem 341 kandidátů a kandidátek.
Zastoupení žen na volitelných místech je ještě slabší — pouze 19 %. To znamená čtrnáct žen. Ze čtrnácti krajů je kandidátní listina vedena ženou jen v jednom z nich — v kraji Královéhradeckém (Hana Orgoníková). Naproti tomu v pěti krajích ženy nedostaly žádnou reálnou šanci.
Bojovat v této situaci za vyšší zastoupení žen považuji za nesprávnou strategii.
Poslanci ale vlastně mají representovat ne stranu, ale občany, a u těch je zastoupení mužů a žen stejné. Kdyby bylo víc žen na kandidátkách, tak by jich časem přibylo i ve straně a ve vedení stran. Ženám se asi nechce ve volném čase chodit dělat křoví do pánského klubu, kdyby to mělo větší perspektivu tak by tam šly.
Dokud nemáme v ruce tvrdá data nějakého sociologického výzkumu, můžeme se akorát dohadovat, proč ženy do stran nevstupují. Podle statistik zveřejněných někdy počátkem tohoto roku všem stranám vyjma ČSSD ubývali členové, a to přitom SZ vede zipový systém na kandidátkách, takže to nevypadá, že by tenhle systém ze zásady působil jako marketing na ženy.
Autorka článku ostatně nemluví o kvótách.