Skleněný strop v ČSSD
Kateřina SvíčkováSociální demokracie se hlásí k rovnosti jako jedné ze svých základních hodnot, ale na volitelných místech kandidátních listin v nadcházejících volbách je pouhých devatenáct procent žen. Opravdu má ČSSD tak málo kompetentních žen?
V České republice tvoří ženy 51 % obyvatel. V České straně sociálně demokratické představují přibližně 35 % členské základny. Na kandidátních listinách ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jich je však průměrně jen 24 %. Jinými slovy, za ČSSD kandiduje jen 81 žen z celkem 341 kandidátů a kandidátek.
Zastoupení žen na volitelných místech je ještě slabší — pouze 19 %. To znamená čtrnáct žen. Ze čtrnácti krajů je kandidátní listina vedena ženou jen v jednom z nich — v kraji Královéhradeckém (Hana Orgoníková). Naproti tomu v pěti krajích ženy nedostaly žádnou reálnou šanci.
Opravdu v Jihomoravském, Olomouckém, Středočeském, Plzeňském kraji a na Vysočině neexistuje jediná žena, která by si zasloužila nominaci na volitelné místo kandidátky? Opravdu je v Jihomoravském kraji tak málo kompetentních žen, že musíme dojít až k číslu dvanáct, abychom narazili na první ženské jméno?
Opravdu jsou všichni muži na předních místech kandidátek o tolik kompetentnější než jejich spolustraničky? Michaela Marksová Tominová, mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu a jedna ze dvou žen tohoto osmnáctičlenného sboru, byla za svou práci oceněna „pěkným jedenáctým” místem na kandidátce ČSSD v Praze.
Tento nepoměr není hodný strany, která se hlásí k rovnosti jako jedné ze svých základních hodnot. Není bohužel ani žádným výjimečným výkyvem. Například v předešlých parlamentních volbách v roce 2010 ČSSD nominovala na svých kandidátkách jen 25 % žen a na volitelných místech dokonce jen 13 %. V tomto ohledu tedy alespoň nějaký pozitivní posun nastal.
Aby ČSSD dostála svému závazku prosazovat rovnost pohlaví, je třeba zamést i před vlastním prahem. Je nutné reálně zavádět mechanismy vedoucí k vyššímu zastoupení žen na svých kandidátních listinách.
A pokud voličům nenabídne vyrovnanou volební listinu strana samotná, mohou svou vůli po rovnějším zastoupení dát jasně najevo alespoň voliči. Jedním z takových jednoznačných vzkazů může být kroužkování schopných ženských kandidátek během volby.
Pomyslný skleněný strop pro ženy v ČSSD stále existuje, i když může mít již místy slabé trhliny. Je však v zájmu nejen žen, ale i ČSSD a české společnosti, aby se úplně rozsypal — ku prospěchu nás všech.
Bojovat v této situaci za vyšší zastoupení žen považuji za nesprávnou strategii.
Poslanci ale vlastně mají representovat ne stranu, ale občany, a u těch je zastoupení mužů a žen stejné. Kdyby bylo víc žen na kandidátkách, tak by jich časem přibylo i ve straně a ve vedení stran. Ženám se asi nechce ve volném čase chodit dělat křoví do pánského klubu, kdyby to mělo větší perspektivu tak by tam šly.
Dokud nemáme v ruce tvrdá data nějakého sociologického výzkumu, můžeme se akorát dohadovat, proč ženy do stran nevstupují. Podle statistik zveřejněných někdy počátkem tohoto roku všem stranám vyjma ČSSD ubývali členové, a to přitom SZ vede zipový systém na kandidátkách, takže to nevypadá, že by tenhle systém ze zásady působil jako marketing na ženy.
Autorka článku ostatně nemluví o kvótách.