Nerovnost začíná v růžovém pekle
Kateřina KňapováV hračkářství se na rovné příležitosti nehraje. Výhodné je to pro výrobce, pro společnost jako takovou možná už tolik ne.
Je to asi dva týdny zpátky, co jsem procházela různá pražská hračkářství, abych sehnala korunku na závěrečný happening kampaně proti Miss UK. Některá byla malá, některá velká, ale všechna byla prostorově poctivě členěná na sekci hraček pro dívky, chlapce a pak do jakési „zbytkové“ neutrální zóny, ve které se na sebe v regálech mačkali plyšáci, puzzle nebo společenské hry.
Tematické, ale i barevné dělení jakoby nás v otázkách sociálních rolí mužů (a kluků) a žen (a holek) posunulo ještě před druhou vlnu feminismu a boje za rovné příležitosti.
Vařit, uklízet a starat se
A musím říci, že už těch nápisů typu Hračky pro chlapce/dívky (nebo v knihkupectví Knihy pro ženy/muže) není až tak moc. A ona "zbytková" zóna zabírá 50% a více obchodu. Ale já jsem se na maturitu do AJ učil, že třeba Hamley's má patro Toys for boys a patro toys for girls. Byť když jsem hledal nějaký odkazovatelný zdroj, zjistil jsem, že se to od té doby změnilo.
"Je možné v takové chvíli mluvit o přirozenosti nebo spíše o chování, které je spíše naučené a od dětství rozvíjené (na úkor jiného chování)?"
Je možné mluvit o obojím a v praxi se to těžko rozlišuje. Neprůstřelným faktem je pouze to, že děti lze naučit téměř cokoliv, takže naučené chování případné přirozené sklony (existují-li) snadno převálcuje.
"Kde je hranice mezi tak zvanou svobodnou volbou a konzumním standardem?"
U vchodu do Palladia.
"Může si vůbec malá holka nebo kluk „dovolit“ vyrůstat ve své sociální skupině bez té nebo oné hračky? "
Ano. Jedna taková si mě vzala :-) Ale něco za to samozřejmě zaplatila.
"Nestává se panenka Barbie stejným statusovým symbolem, jakým bude v pozdější době kabelka od Luise Vuittona?"
Luise Vuttona jsem si musel vygooglit, ale řekl bych, že moc ne - kabelka od LV bude spíš symbol bohatství než ženství. Ale nemám ani jedno, tak nevím.
"Pokud to chceme změnit, možná bychom měli začít už v hračkářství." (to sice není otázka, ale stejně na to odpovím)
Možná. Ale taky je možné, že to už je s křížkem po funuse :)
Na vánočním trhu v centru jakéhosi většího města, neptejte se mě už, kde to bylo, zahlíd jsem tři vytrhnuté kluky s jiskřičkami v očích, stáli tam jak u vytržení z ruchu ozdůbek zálibně spočívaje na lesk kovových a drátěných hejblátek. Ve chvíli, když jsem zamáčkl slzu, nasadil si aspoň kapucu a odešel, zbyli tam už jen dva, když nepočítám taktéž vřele mlčícího prodejce.
´Vidíš, vidíš, kdybys v mládí nepodléhal hloupým steroetypům, vůbec by sis tuhle banalitu z celých bohatě zdobených trhů nemusel pamatovat´, řekl bych si, kdybych byl býval četl - věděl.
\ale hlavně, že si rozumíme :-)
http://gadgets.vtm.e15.cz/aby-zeny-mohly-curat-ve-stoje/a-968/default.aspx
´Koneckonců výkřiky o přirozenosti té či oné dovednosti se v souvislosti s jejich rozvojem, mohou stát sebenaplňujícím se proroctvím. Je možné v takové chvíli mluvit o přirozenosti nebo spíše o chování, které je spíše naučené a od studií rozvíjené (na úkor jiného chování)?´
Taková slovní samoobsluha s otázkou, kde už začíná nerovnost - spíš v lůně pekelné přírody nebo v útrobách univerzity?