Ve znamení souboje malých stran
Pavel ŠaradínV nadcházejících volbám má šanci překročit hranici pěti procent hned několik malých stran, možná i pět. Nejvíce populárních tváří, které vzbuzují důvěru, má ANO. Hnutí by už nyní mohlo mít větší podporu, pokud by neexistovalo dědictví VV.
Před lety jsme si pochvalovali, jak je český stranický systém stabilní. Dlouhodobě se ve Sněmovně drželo pět politických stran, přičemž se obměňoval pouze menší liberální subjekt.
Před třemi lety se v mnohém situace změnila, ale stále tu byl přítomen silný levicový i pravicový pól. Rozšířil se střed, na svém zůstali komunisté, uspěly dva nové subjekty, poprvé od roku 1990 se do dolní komory nedostala KDU-ČSL.
Je třeba si uvědomit, že SPOZ, třebaže je teprve ve fázi bouřlivého rozvoje, není malá strana. Není malá, protože má prezidenta Zemana.
A že ho má, o tom není pochyb - vždyť vyslal svého kancléře do voleb. - oči nejsou blbé, oči vidí.
Osobnost Miloše Zemana společně s hospodářským poklesem zvedne ze židlí část těch, kteří už párkrát nevolili.
Dále bude SPOZ volit část voličů ODS, těch co nejsou moc na krasodušné řečnění, ale ví, že Zemana podporuje Klaus. Protože zatímco krásné Bobošíkové zakázal brát do úst své jméno, se Zemanem byl na Sněžce a jeho kritiky hlasitě spražil. - oči nejsou blbé, oči vidí.
Další hlasy příjdou od minulých voličů ČSSD a potenciálních voličů KSČM.
Myslím, že síla SPOZ bude v příštím parlamentu srovnatelná s ODS.
ANO má peníze a získává osobnosti - to by se také mělo projevit.
Osobně bych si přál, aby měla ČSSD přes 30%.
Ale varianta, kterou zmiňuje pan Šaradin, mně také začíná připadat jako víc a víc pravděpodobná.
A zkouším si představit, co se bude dít, když nejsilnější parlamentní strana bude mít řekněme 23% a budou v něm - ČSSD, KSČM, TOP09, ODS, SPOZ, ANO2011 a třeba ještě KDU-ČSL.
Mňága a žďorp?
Babišovo ANO je viditelné dost. Autor textu, který si všiml pravicové rétoriky, ovšem nepočítá s venkovem: Část voličů prostě rezignovala na hledání programové shody, a hledá již pouhou shodu zájmů. Příliš často jsem v poslední době zaslechl: "Další úpadek venkova a zemědělství přece není v Babišově zájmu" (=není v zájmu Agrofert holding). Úspěch Babiše může pro voliče na venkově symbolizovat po mnoha letech alespoň jakousi reprezentaci v té hloupé, nepochopitelně krátkozraké a arogantní Praze. Proč by k němu (tomu úspěchu) neměli svým hlasem přispět, když si o hlasy venkova a zemědělců nikdo, ale vůbec nikdo neřekl? Nepodceňoval bych to. Agrárníci byli vždy konzervativní.
Kontaktní kampaň.
Opět v předstihu před ostatními.
Když ji naposledy absolvoval, vstupoval do Strakovy akademie hlavním vchodem.
Tak slavné to asi tentokrát nebude, ale je jasné, že chce mít své lidi v parlamentu a ve vládě.
http://zlin.idnes.cz/druhy-den-milose-zemana-ve-zlinskem-kraji-f1u-/zlin-zpravy.aspx?c=A130905_170444_zlin-zpravy_itu
http://media.novinky.cz/062/390622-top_foto1-a5pge.jpg?1378389605
Pět zvolených malých stran by znamenalo 25% hlasů, ale pět stran s celkem 25% hlasů ani zdaleka nebude mít dohromady tolik poslanců jako jedna strana s 25% hlasů.