Volby 2013 — je potřeba restart systému
Mikuláš FerjenčíkKlasické strany mají příliš mnoho pater vnitřní hierarchie, aby mohly reflektovat vůli členské základny. V reakci na jejich krizi vznikl formát strany řízené firemním způsobem. Pirátské strany vznikají jako alternativa k oběma těmto modelům.
Svět se mění. Používáme technologie, které byly před dvaceti lety akorát ve sci-fi seriálech. Je rychlejší dostat se z Prahy do Londýna, než do Osoblahy v Jeseníkách. S nerostnými surovinami už nemůžeme zacházet, jako by jich bylo nekonečno a často si více rozumíme s cizincem, který dělá podobnou práci jako my, než se sousedem od naproti.
Rostou nároky na firmy, které musí konkurovat na globálním trhu. Rostou nároky na občany, kteří se musí čím dál tím delší dobu vzdělávat, aby byli vůbec zaměstnatelní. Rostou nároky na politiky, kteří se musí rozhodovat v čím dál kratším čase, ale současně je čím dál těžší odhadovat dopady jejich rozhodnutí.
Že jsou Věci veřejné nebo Úsvit jen marketingové projekty, které nemají s přímou demokracií nic společného je podle mne jasné, ale myslím, že by to měl říkat někdo jiný než jejich politická konkurence.
Spolupráci s menšími a regionálními subjekty jsme otevření.
Ještě dvě poznámky: Předčasné volby jsou tak brzy, že domluvit společný projekt více stran při zachování vnitrostranické demokracie není možné. My jsme navíc počítali, že budou sněmovní a evropské volby současně, a v ten okamžik pro nás byla prioritní spolupráce s ostatními Pirátskými stranami v Evropě.
V tom mají, bohužel, velkou podporu zejména "levicových" komentátorů, vydávajících každou diskusi mezi ideovými frakcemi politických stran za úskočné bratrovražedné boje, místo aby podpořili úsilí modernizovat se na bázi své přeměny z ideových monolitů na "demokratické federace různých ideových frakcí" (Bělohradský,V.: Umění být velkou stranou. Právo,28.8.2013, s.11). Tuto kultivační funkci našich předních politických komentátorů velmi postrádám. A Pirátům přeji v jejich průkopnickém úsilí mnoho zdaru!