Předseda Pirátů: Pravolevé dělení odmítáme. Budeme konstruktivní opozicí

Vratislav Dostál

Piráti o víkendu na zasedání v Ostravě rozhodli, že půjdou do sněmovních voleb samostatně. Kandidátky ale otevřou i nezávislým osobnostem a členům regionálních politických uskupení. Za úspěch budou považovat zisk šesti procent hlasů.

Víkendové jednání republikového výboru Pirátské strany rozhodlo, že strana bude v příštím roce kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu samostatně. Republikový výbor o tom rozhodl jednomyslně s tím, že kadidátky budou otevřené i pro nezávislé osobnosti a členy regionálních politických subjektů.

„Kandidátní listiny sestavuje krajské fórum na základě primárních voleb. Účast na kandidátkách České pirátské strany je otevřena i pro registrované příznivce, kteří podepíší demokratické minimum, přihlásí se k programu a utvoří si volební prezentaci. Kandidátní listiny tedy budou otevřené také nezávislým osobnostem a členům regionálních politických stran a hnutí," píše se se v usnesení republikového výboru.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš připomněl, že jsou autentickou politickou sílou nejen u nás, nýbrž i v dalších padesáti zemích světa. Zdůraznil také, že „zaběhnuté" politické strany během posledních čtyř let nakopírovaly od Pirátů velkou část jejich programu průhledného hospodaření státu, přímé demokracie i dalších bodů.

„Jako Piráti to samozřejmě podporujeme, ale jejich aktivita je bohužel v těchto bodech čistě populistická, pouze mediální nebo papírová. Nemá proto smysl vytvářet s těmito teoretiky jakékoliv koalice. Věříme, že nadcházející volby prověří aktuálnost i opravdovost Pirátské myšlenky. Do voleb půjdeme samostatně a věřím, že díky našim sympatizantům a ve finále voličům, kteří nás celou dobu sledují, uspějeme," uvedl Bartoš.

Za úspěch přitom Bartoš považuje zisk více než pěti procent hlasů a vstup Pirátů do Poslanecké sněmovny. V roce 2010 přitom Piráti obdrželi 0,80 % hlasů. Volilo je 42 323 voličů.

„Předpokládáme, že se nám za čtyři roky konzistetní prací dařilo udržet naše přirozené voliče a zároveň oslovit řadu dalších lidí. Optimisticky míříme do Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu. V souvislosti se sněmovními volbami věřím v zisk šesti procent celorepublikově,“ uvedl Bartoš v rozhovoru pro Deník Referendum s tím, že se opírá převážně o trend patrný ze studentských voleb. V nich Piráti v roce 2010 obdrželi sedm procent a v roce 2012 dokonce dvaadvacet procent hlasů.

Na otázku, k jakému táboru by se přiklonili v situaci, kdy by plnili roli jazýčku na vahách, Bartoš odpověděl, že jako konstruktivní opozice svůj příklon k pravici či levici před volbami deklarovat nemusí. „Tuto otázku jsme navíc doposud neřešili,“ dodal Bartoš.

Zdůraznil přitom, že do voleb půjdou s komplexním programem a řešením různých oblastí politiky. „Jako konstruktivní opozice příklon deklarovat nemusíme. Podpoříme prostě takové návrhy, které budou v souladu s naším programem. Pokud v určité věci nesplníme naše kritérium tzv. demokratického minima (hlasuji pouze o tom, o čem mám potřebné informace k rozhodování), v takové chvíli na informační deficit upozorníme a nebude-li napraven, hlasování se zdržíme,“ vysvětlil Bartoš.

Předseda Pirátů také připomněl, že termín řádných sněmovních voleb je až za rok. „ Přece jen jsou volby ,až' za rok a situace nemusí být tak jasná, jak se nyní zdá či jak je médii prezenzována. Předpokládáme navíc i vznik dalších politických stran či projektů, které se budou o křesla ucházet. Jako opozice bychom však podporovali co nejbarevnější vládní koalici. Navíc dělení na levici a pravici kromě vyložených extrémů v České republice nefunguje a Piráti tento koncept nerespektují,“ uzavřel Bartoš rozhovor pro Deník Referendum.

Kromě voleb do Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu proběhnou v příštím roce také volby komunální a senátní. O těchto dvojích volbách republikový výbor Pirátů o víkendu nejednal. Možnost jejich spolupráce s regionálními politickými stranami na komunální úrovni a v senátních volbách proto podle Bartoše zůstává otevřená.

  Diskuse
  May 14, 2013 v 11.43
  To je srandovní,
  nejvíce pravolevé dělení společně s Piráty odmítá pravice. Je to takové hloupoučké tvrzení, že kdybychom se nedělili na pravici a levici, tak lev bude ležet s jehňátkem. Popírání rozdělení společnosti přece nepřispěje k jejímu sjednocení. Děti, děti, koho jste potkaly? Co vám to nalhali?
  May 15, 2013 v 1.43
  Promyšlený program Pirátů
  Million Marihuana March pořádaný Piráty byl největší protivládní akcí letošního roku. Kdo je tedy nejsilnější opoziční stranou? Opravdu vyhraje volby ČSSD?

  Připomínám, že konopí jako rychle rostoucí zelená rostlina nenáročná na pěstební podmínky, schopná například růst i v zasolené a kontaminované půdě, nabízí velké možnosti vázání oxidu uhličitého z atmosféry. Zároveň patří k nejvýhřevnějším energetickým plodinám. Program založený na konopí je tudíž nejen demokratický (zakazovat dospělým svéprávným občanům, co je pro ně nezdravé, je odporná totalitní praktika), ale také ekologický.

  Až nahradíme řepku na našich polích konopím a ze spalování konopné biomasy uděláme hlavní energetický zdroj, zaplaví Českou kotlinu konopný dým. Tím bude nastolena nejen obnovitelná energetika, ale také atmosféra spolupráce, ve které rozdíly mezi pravicí a levicí skutečně padnou.
  IV
  May 15, 2013 v 10.31
  Pane Ševčíku,
  ne že bych nerozuměl, kam tím míříte, ostatně tak vy nebo někdo jiný reagujete pod většinou zpráv o Pirátech tady, ale nemohu si nerýpnout.
  Koho jste volil? Co jste si nalhal? Přemýšlel jste trošku? O tom, jestli oni ti Piráti taky nemají svůj kus pravdy?

  Nakolik česká "levice" hájila a hájí levicové myšlenky a nakolik různé průmyslové lobby? A to není problém jen v naší kotlině, ale minimálně celoevropsky.
  Jak levice mohla dopustit, že svoboda je považovaná za pravicovou hodnotu? Jaktože je nejvýraznější postavou české levice dnes opět někdo jako Miloš Zeman? Jaktože sama levice z velké části považuje udržitelný rozvoj, svobodu jednotlivce nebo evropskou integraci za něco, k čemu by se neměla hlásit? A skutečně probíhá dělení pravice a levice podle vlastních zájmů voličů a ne podle toho, kdo umí lépe působit na čí emoce? Není cílem vládnoucí třídy rozdělit společnost a pak se střídat u moci, tak dlouho jak jen to jde?
  Levice selhala, do pravice si lidé promítají ideály, které s ní nemají nic společného. Pravolevé dělení je v českém kontextu velmi zmatené, málo vypovídá a pokud porovnám strany hlásící se k levici a k pravici, skutečně nechci patřit ani k jednomu táboru - to ještě neznamená, že jsme technokratická "apolitická" strana nebo zakuklená pravice. Vy zřejmě potřebujete škatulky, abyste si vybral a abyste mohl přehlížet, co se za nimi skrývá doopravdy.
  Problém je možná v tom, že levicovou rétoriku po česku má dneska kdejaký nácek a Piráti jsou často levicovější, než česká parlamentní levice, aniž by se o to snažili.

  Piráti nebudou levice, dokud levice skutečně nevezme za své hodnoty na kterých Piráti vznikli a které stará levice stále nereflektuje - svobodné šíření informací a ochrana internetu, ochrana soukromí, rovnováha a možnost volby mezi individuální svobodou a spoluprácí, decentralizace,... a dokud levice nezačne hájit (a to víc, než jen rétoricky) hodnoty, které by jí měly být už několik dekád vlastní - z těch pro Piráty důležitých je to např. už zmiňovaný udržitelný rozvoj a ekologie nebo prvky přímé demokracie.
  May 15, 2013 v 11.37
  Pane Vlasatý,
  jen krátce. Kus pravdy Pirátů není k ničemu. Kus pravdy má většinou i ten největší lhář, nebo hlupák. Pokud jí je jen kus, není ve skutečnosti pravdou.
  Souhlasím s tím, že levice selhala. Vy jí ale nápravit nehodláte. Máte program plný velkohubých prohlášení o svobodě. Kam se na vás hrabou anarchisté! Přitažlivé pro mladé, naivní duše, které plné pubertálního vzdoru netuší, že není možné, aby si každý z nich vyfasoval ostrov, na kterém si bude moci skutečně svobodně žít. Že budou nuceni žít v kolektivu a jejich přínos pro něj by měl ovlivňovat kvalitu jejich života. Vaše nabídka svobody je stejnou chimérou, jako nabídka pravice, že každý může být milionářem.
  Na závěr jen tolik. Pokud tvrdíte, že jste levicovější, než současná levice, proč se to neobjeví ve vašich prohlášeních? Zřejmě se obáváte, že by jste mohli přijít o své naivní příznivce. Chcete si jen hrát na nějaké nadpolitické spravedlivé. Jenže takovýchto je tu už plno. Okamura, Babiš atd. Budete jen další z nich, z těch, kteří budou odsávat nespokojené voliče levici. Vám je to ale fuk, že potenciál těchto voličů bude umrtven. Hlavně že budete svobodní.
  použijte mé konstatování, že ani vy, ani já, v tomto a mnohém jiném nedokážete postihnout celou pravdu, proti mně. Tím říkáte, že vy nebo nějaký politický směr ji znáte. Ale neznáte.

  Nevidím smysl ve přích o tom, kdo je skutečná levice a kdo ne. Levice je dnes chápána a prezentována nějakým způsobem, ke kterému se Piráti hlásit nehodlají. Sám jste to předvedl. Anarchisté snad nejsou levice?

  Chápu, že jste naštvaný, že utíkáme od vaší jediné správné levice. Jenže ona neselhala jednou. Ona selhává neustále. A pokud zrovna má nějakou vizi, není to vize, se kterou souhlasíme. Už pro tu rezignaci na úsilí o svobodu, pro omezení se na sociální jistoty, pro neschopnost přijít s přijatelnou alternativou ke konzumnímu způsobu života a neustále rostoucí spotřebě, které jsou přitom pro levici sebevražedné.

  Nejsme nadpolitičtí spravedliví, uvědomujeme si, že naše vize jsou velmi politické. Faktem je, že občanské svobody a lidská práva (nejen ta sociální) jsou oklešťována, přestože by to mohlo a mělo být naopak. Nadpolitickým spravedlivým se stáváte vy, když se rozhořčujete nad vizí odlišnou od té vaší.
  May 15, 2013 v 14.9
  Nevnucujte mi prosím nějaké mé politické názory, když o nich nemáte ani tuchu. Já nemám žádnou "jedinou správnou levici". Já se o levicových stranách vyjadřuji i na tomto foru mnohem kritičtěji, než teď vy.
  Kdysi "Svobodná", v dobách, kdy jste asi ještě nebyl na světě, razila hleslo "Svoboda místo socialismu". Dodnes má pravice toto heslo na své korouhvi. Svobodou se ohání i vaše strana.
  Problém však nastává, když se někdo začne příliš zabývat tím, co si pod pojmem svoboda představují ti, kteří se s ní tak vzletně ohánějí. Svoboda v pojetí pravice znamená, že oligarchie má volnost ve svém konání. Že nemusí adekvátně přispívat do společného, z kterého čerpá mnohonásobně více, než ostatní. Že nemusí respektovat zákony, které nutí ostatní dodržovat. To se skutečnou svobodou nemá nic společného. Pokud moje svoboda nebude končit tam, kde začíná svoboda mého souseda, je použítí tohoto termínu jen ohlupujícím klíšé.
  Stokrát můžete psát o tom, že nejste ani s levicí, ani s pravicí. Takových už tu bylo. Jenže ono to nejde. Rozdělení na levici a pravici není možno smáznout, jakkoliv se o to různí političtí šíbrové pokoušejí. Nežijeme v beztřídní společnosti, nemáme každý stejný díl ze společného. V obraně svých zájmů se proto musíme postavit buď vlevo, nebo vpravo. Ti, kteří tvrdí, že nejsou ani vlevo, ani vpravo, buď lžou a nebo neví, kde jsou. Ale na jedné straně prostě stojí.
  Pobavilo mě vaše tvrzení, že se levice omezuje pouze na sociální jistoty. Člověče nešťastná, víte vůbec, jak ohromná svoboda by vyplynula pro miliardy lidí, kdyby měly sociální jistoty?
  PM
  May 15, 2013 v 23.52
  Pravdou pirátů je, že
  pohled na dnešní stav pravice a levice doopravdy připomíná pohled na dvě křídla jednoho obávaného dravého ptáka.
  Zbavit se takovéhoto ptactva by byl fajn program...řekl bych.

  May 16, 2013 v 11.52
  V tom máte pane Petrásku
  velkou pravdu. Není samozřejmě vinou Pirátů, že pohled na českou levici je tak tristní. Nicméně bych očekával od lidí, kteří zakládají nějaké hnutí, či stranu a jsou plnoletí, určitou politickou gramotnost. Pokud se jí Pirátům nedostává, udělají vice škody jak úžitku.
  PM
  May 16, 2013 v 12.41
  Takhle byli káráváni tenkrát zelení
  když muži štrykovali a ženy kojily coby parlamentié v bundestagu.
  A přeci se z toho cosi kloudného vyvrbilo...........koukaje na televizidnes.
  Kloudného? Oni tenkráte v boji proti sociálnímu kapitalismu buď padli, nebo se stali žoldáky vítězné konzervativní revoluce ................podotýkám i za vás
  Nic Vám nevnucuji, nemluvím o nějaké konkrétní levici, ale o tom, že zda se strana k levici hlásí, tady prosazujete jako nejdůležitější kritérium. Kdo se nehlásí, je buď pomýlený nebo pravičák a nezaslouží než kritiku. Přitom se stále víc odkopáváte fakt, že nedůslednost a zrada vlastních ideálů není jediný problém, který liberálnější voliči se zavedenou levicí mají. Zase, namísto abyste hájil vlastní pojetí, přenecháváte výklad svobody pravici.
  Jsem já oligarchie? Chci já svobodu jen pro bohaté? Tím, že mě obviňujete z naivity, naší diskusi nijak neprospíváte.

  Sociální jistoty už jsme měli. Za minulého režimu. Bylo tu mnoho lidí, kteří se tak úplně svobodní necítili - a jistě mi nebudete tvrdit, že jim šlo jen o svobodu brát víc než dávat a "být milionáři". Ty sociální jistoty asi nebudou všechno. Na Západě také měli sociální jistoty. A levice se nedokázala posunout dál. Stala se státem, měla moc nad lidmi a asi se jí to zalíbilo, tehdy selhala a i proto dnes opět nemáme ani ty sociální jistoty. Proto byla třeba "revoluce" a když v '68 neuspěla levice, bohužel byla konzervativní.

  Pravice nebo levice, na obou stranách máte sklony podle vlastních měřítek hodnotit a odměňovat přínos kolektivu, jedni se ohání podnikateli, druzí manuálně pracujícími (pravda, dnes už také sociálními pracovníky a matkami), rýpavé intelektuály pořád nemá nikdo rád. Bojím se, že Vám by zase nevadilo, kdyby se takoví odklízeli do dolů a kotelen, aby byl "klid na práci". Když přijde na posuzování práce, tak i tvrdí levičáci jako vy jsou vlastně konzervativci jak poleno, oceňují jen to, co má rychle viditelné výsledky.

  Víte, máte pravdu, že svoboda se těžko definuje, že se o ní snadno mluví, ale těžko se jí stanovují hranice. Je třeba jí posuzovat v každé oblasti života zvlášť a s ohledem na okolnosti a okolí. Mám mnohem lehčí úkol. Definujte mi to vaše "nalevo". A pak definujte "napravo". Myslím, že výsledek bude spíš k smíchu a se žádným pravičákem se na něm neshodnete. Ale třeba Vás podceňuji...
  + Další komentáře