Přirovnání Pirátů k „véčkům“ kulhá na obě nohy
Mikuláš FerjenčíkMístopředseda Pirátů polemizuje s článkem Pavla Nováka. Svobodný Internet sice není postačující podmínka pro zachování demokracie, je to ale podmínka nutná. Levicová ani pravicová politika není použitelná univerzálně.
Po relativním úspěchu naší tiskové konference ke krajským volbám se začala objevovat první přirovnání Pirátské strany k Věcem veřejným. Pro Deník Referendum tuto tezi představil Pavel Novák ve svém komentáři. Přinesl několik dobrých postřehů, ale řadu špatných dedukcí a občas i vyložený nesmysl.
Na úvod se Pavel Novák obouvá do toho, že slibujeme to, co všichni ostatní. Transparentní veřejné zakázky, zefektivnění státní správy, to už tu bylo stokrát. Má pravdu. Jediné, co se dá namítnout je, že my chceme po státu to, co aplikujeme sami na sebe. Nemáme jen transparentní účet, ale i účetnictví, a to do posledního dokladu. Už tohle nás od Věcí veřejných výrazně odlišuje, ale je pravda, že tohle se týká fungování strany, nikoli její politiky.
Z posledního odkazu se zdá, že by někteří představitelé Pirátů mohli mít smysl pro humor. Pokud se nepletu, tak tato vlastnost předpokládá schopnost nadhledu i na sebe sama - opravte mě prosím jestli se pletu, že toho není v politice jako šafránu a ke škodě věci.
Jsou to velcí bojovníci za svobodu, zatím ale dost jednostranní a mám z nich obavy, aby nedopadli na stranu maximalisaci osobní svobody až za hranici svobody jiných - pak by to nebylo nic jiného než anarchokapitalismus a to pěkně děkuji, toho máme už teď dost. (aby se z toho neklubalo cca toto: http://www.valach.info/czechtek-odpad-kapitalismu/)
Už jen ten název piráti k tomu svádí. Bělohradský moderní nadnárodní hyperburžoazii taky přirovnává k pirátům globalizovaných tržních moří. V Bělohradského gardu bych podporaoval Piráty jako partizány, ne Piráty jako pravé piráty, protože pak si můžou s hyperburžoazií jen podat ruku. Celý jejich boj by sklouznul né v boj na odstranění monopolů, které je teď dusí (což bohužel asi bude vyžadovat překonání kapitalismu), ale jen vybojování si místa vedle nich, jak si urvou kus svého google-spacu, své křižovatky na rentu-mítné, může být po boji.
Také se přikláním k tomu, že nějaká ta levicovost - pravicovost nám pořád zůstává. Ale rozhodně né ta zploštělá na ekonomickou osu. Jako boj pravá levá, se dá nazvat boj na ose ekonomické, tak na ose sociálně právní, tak i ke vztahu regrese pokrok, je to těžké, ale pořád jsou jakési balíčky, po kterých dospějete k tomu, jestli jste spíš vlevo nebo v pravo.
V tomhle se mi líbí přirovnání pana Milana Valacha, že to hlavní je v tom postoji autoritativní x demoratický, kdy levá je demokratická a v tomto vidění byl minulý režim ve svém závěru jen pravicovou diktaturou.
Na začátek bych se spokojil s tím, kdyby si přední vůdčí persony Pirátů udělaly test na www.politicalcompass.org a daly nám někam k nahlédnutí výsledky. Hned by se mi je hodnotilo snadněji.
Nějaký komentář od autora článku by nebyl?