Pirátská strana po ACTA
Mikuláš FerjenčíkNejaktuálnější úkol, který před Českou pirátskou stranou leží, je aplikovat Pirátské ideje svobodného šíření informací, otevřeného státu, zapojení veřejnosti do rozhodování a ochrany soukromí jednotlivce do více oblastí.
Minulou středu úspěšně skončila zatím největší kampaň, kterou Pirátské strany celosvětově spoluorganizovaly. Kontroverzní smlouvu ACTA odmítl drtivou většinou europarlament. Snahy o cenzuru Internetu a zesílené sledování občanů dostaly v Evropské unii tvrdý direkt. Piráti v Česku si na ACTA udělali jméno. Nyní se nabízí otázka, jak dál.
V důsledku boje proti ACTA nastala v Pirátské straně řada radikálních obratů.
Zastavil se úbytek členů, který trval od komunálních voleb v roce 2010. Naopak, na naši palubu se přidala přinejmenším stovka nováčků a Pirátů stále přibývá. Dnes je členů Pirátské strany u nás 216, ale pokud současný růst ještě chvíli vydrží, bude nás v klíčovém supervolebním roce 2014 podstatně více. Navíc Piráti nejsou jen platící členové ale i stovky registrovaných příznivců a deseti tisíce fanoušků na sociálních sítích. Na obě tyto skupiny máme úzkou vazbu.
Obrátili jsme trend upadajícího mediálního zájmu. Po dlouhé době zase nastala situace, kdy se novináři sami aktivně zajímali o nás, místo toho, abychom jim informace museli servírovat až pod nos. S tím přišel samozřejmě i rozsáhlý mediální trénink pro naše čelní představitele. Ivan Bartoš získal televizní praxi, která se jen tak získat nedá, protože stres reálného vystoupení se strašně špatně simuluje. Podobně jsme získali spoustu PR poznatků a troufám si tvrdit, že naše mediální působení se pomalu, ale jistě zlepšuje.
Nejdůležitější ovšem bylo, že se ukázalo, že i v České republice naše témata u veřejnosti rezonují. Několikatisícové demonstrace kvůli svobodnému Internetu jsem osobně nečekal, natož v desetistupňových mrazech, které panovaly. Výrazně jsme se tak posunuli směrem ke "straně propojeného životního stylu" jak nás definuje Rick Falkvinge, zakladatel Pirátského hnutí.
Poslední razantní změna je v tom, že jsme alespoň v otázkách kopírování a svobodného Internetu pronikli do odborných kruhů. Naše příspěvky na konferencích a účasti v diskusích či v rozličných panelech se v posledním půlroce počítaly na desítky.
Všechno ovšem bohužel není tak růžové. Příliv nováčků nutně vede k tomu, že se dokola opakuje řada diskusí, které "staří harcovníci" již absolvovali několikrát. Podobně se občas nováčkovské nadšení střetává se skepsí a obezřetností lidí, kteří jsou u Pirátů delší dobu.
Několikrát se naplno projevila naše personální slabost. Nemáme dost mediálních tváří, bloggerů ani expertů. Především ovšem nemáme dost schopných projektových manažerů, kteří by uměli efektivně delegovat práci. Zlepšení práce s dobrovolníky je tedy jedna z největších výzev, které před námi leží.
Tímto jsem se konečně dostal k tomu, jak na tom jsme teď, kam se ale máme posunovat dále?
Nejaktuálnější úkol, který před námi leží, je aplikovat Pirátské ideje svobodného šíření informací, otevřeného státu, zapojení veřejnosti do rozhodování a ochrany soukromí jednotlivce do více oblastí. Už delší dobu probíhají práce na novém Pirátském programu, ale ještě chvíli to potrvá. Už dnes je ale téměř jisté, že nejpozději v roce 2014 z nás bude plnoformátová politická strana, která nebude například daňovou nebo sociální problematiku ignorovat jako dosud. Budeme se ovšem snažit hledat nové úhly pohledu a rozhodně se nechystáme svázat se pravolevým schématem.
Co to bude znamenat pro Piráty v praxi? Pro tyto krajské volby určitě posuneme důraz směrem k otevřenému státu a průhlednému financování státních organizací, oproti kopírování, které naší agendě dlouhodobě dominuje. Časem potom očekávám, že se pokusíme postavit se korporacím, které ohýbají zákony a narušují tržní soutěž svým dominantním postavením. Intenzivní debata se u Pirátů vede i o tom, co si počít se stávajícím finančním systémem nebo s narůstajícím množstvím nezaměstnatelných lidí, které sice není problém uživit, ale je problém dostat k nim peníze. Všeobecný základní příjem je jedno z nejdiskutovanějších témat na Pirátském fóru.
Nejen velkými myšlenkami a nekonečnými diskusemi je ovšem živ Pirát. Rád bych, abychom vytrvali a zaměřili se ještě více na dosahování konkrétních pozitivních změn. Zastavení cenzury Internetu u nás, konec ACTA, smetení novely kopírovacího zákona (nesprávně autorský zákon) v roce 2010 a další drobné či významné Pirátské úspěchy považuji za důležitější než různá mediální prohlášení nebo přítomnost v televizním vysílání. Nejvíce si potom přeji, abychom ukázali, že fungování politické strany na principech přímé demokracie a zcela transparentního financování je možné.