Tvrdá ctnost a zranitelná síla humanismu
Adam BorzičBreivikovo vězení možná vypadá až příliš luxusně. Jenomže humanistické jednání a myšlení znamená odvážné a tvrdé ukřižování vlastních pomstychtivých reakcí a zjednodušujícího vidění světa.
Norský soud před časem poslal masového vraha — pravicového extrémistu Breivika na 21 let za mříže. Dostal nejvyšší možný trest, s možností opakovaného prodloužení věznění z důvodu vysokého stupně společenského rizika. V souvislosti s posledním dějstvím tohoto procesu jsem zaregistroval několik pozoruhodných skutečností, které mě přivedli k jistým úvahám o ctnostech humanismu.
Už během vlastního procesu šlo sledovat, jak civilně a kultivovaně tento soud probíhá. Zatímco Pussy Riot, které se „provinily“ minutovou prorockou performancí, jsme viděli u soudu v kleci a na jejich hlavy se snášely z úst žaloby středověké kletby, zabijáka Breivika jsme mohli sledovat u soudu v dobrém rozmaru; stál před porotou, která hrůzu věru nenaháněla. V současnosti, kdy je Breivik již odsouzen, se v Norsku vedou debaty o adekvátnosti luxusního vybavení jeho cely a opravdu i spěšný pohled na připravené vězení dává tušit, že se vrahovi mladých socialistů nepovede špatně. Dále z policejních míst zaznělo, že již nyní se ve vězení připravují na situaci, kdy se Breivik, po určité době, setká s ostatními spoluvězni a také, že bachaři budou muset na Breivika víc mluvit, protože jejich mlčení je v Norsku pokládáno za týrání vězňů.
díky za vynikající článek!
Kdokoliv se narodil jako člověk, nechť se učí žít jako člověk.