Jeden aktivní zmůže víc než desetitisíce

Lukáš Kraus

V telefonickém rozhovoru s Markétou Hrbkovou se k pátečním útokům pro DR vyjádřil i Lukáš Kraus, v Norsku žijící sociální demokrat a znalec tamní situace. Jeho slova přetiskujeme jako samostatný komentář.

Jsem zdrcen bombovými útoky a střílením na ostrově Utøya. Útoky jsou dílem Anderse Behringa Breivika, člena norské krajně pravicové Strany pokroku (FrP), který byl také místním funkcionářem mládežnické organizace této strany. O svých úmyslech přímo nereferoval, ale několik dní před útokem napsal na svém Facebookovém profilu: „Jeden aktivní člověk zmůže víc než desetitisíce těch, kteří projevují pouhý zájem“. Tato slova byla zřejmě spojena s přípravou na v pátek provedený útok. Policie zcela nevyloučila, že Breivik měl komplice; oficiální verze však stále zní, že sám odpálil bombu v Oslu a poté se přesunul na zhruba dvě hodiny vzdálený ostrov Utøya, kde v té době probíhal mítink mladých členů vládní Norské dělnické strany. Na mítink se sjely tisíce mladých stoupenců strany a její špičky, neboť byl přípravou na chystající se komunální volby v Norsku. Policie hlásí 92 mrtvých, zatím však není jisté, že číslo je konečné.

Unikátní výběr informací ze světa, které v češtině nenajdete nikde jinde. Podpořte Deník Referendum!
×

Je to strašné a rád bych podotkl, že to, co se stalo, není jen náhodný, osamělý čin zešílevšího fanatika, ale výsledek pomalu hnědnoucí atmosféry v celé Evropě. Útočník byl nejen bývalým členem ultrakonzervativní pravicové strany, ale také mládežnickým funkcionářem, člověkem, který ovlivňoval a vychovával mládež. Straně pokroku (FrP) v posledních měsících narůstaly preference a analytici považovali za možné, že strana dosáhne vysokých výsledků v nadcházejících komunálních volbách. To je zřejmě tímto šíleným činem zažehnáno. Do Norska přicházejí kondolence z celého světa, celá Evropa je hrůznou událostí zděšená a šokovaná.

Ještě bych rád řekl pár slov ke způsobu, jímž o události referovala česká média. V prvních zprávách o útoku se objevila nepravdivá tvrzení, že útok je dílem islamistů. Je smutné, že český tisk automaticky spojil hrůzný čin s touto skupinou obyvatel a považuji za neuvěřitelné, že tato informace vyšla v médiích, aniž by ji někdo zkontroloval. V tomto smyslu považuji za příznačné, že skutečným pachatelem byl člověk, který rád a pravidelně islámskými útoky strašil, jedním z klíčových problémů, na nichž zakládal svou volební rétoriku, byla přítomnost islámských cizinců v Norsku, ve svých projevech často zdůrazňoval ohrožení islámskými útoky, jimiž se nakonec sám inspiroval.

  Diskuse
  July 24, 2011 v 15.27
  Doplnění
  Autor si přál doplnit ještě dvě skutečnosti: jednak, že Breivik se na útok dlouho připravoval - nešlo tedy o náhlé pominutí smyslů; a jednak, že si kvůli nákupu chemikálií, nutných pro zhotovení bomby, formálně založil zemědělskou farmu.
  OW
  July 24, 2011 v 18.50
  Strašná cena za zažehnání xenofobie ve volbách. Dokážeme, jako lidi obecně, slyšet na něco méně bolestivého?
  Ondřej
  MT
  July 24, 2011 v 19.41

  Novinky.cz (Seznam.cz/Právo) ale uvádějí, že zahraniční média brala to, že se k činu přihlásila islámská džihádová organizace už od počátku s rezervou, protože prohlášení se k činu bylo prý u této kdovíjestliexistující organizace podezřele nevěrohodné ...

  kdežto média česká jinak než schématicky uvažovat neumějí - "když teroristický útok, tedy islámský" ...
  MN
  July 24, 2011 v 19.52
  Česká propaganda
  pochopitelně bude tlumit skutečnost, že čin spáchal příslušník pravice (když už, tak šílený) a že byl také namířen proti marxistům - to už dnes v ČTv nezaznělo.
  DS
  July 25, 2011 v 14.37
  co pane Krausi v českých mediích /kromNevPsa/ nezaznělo :
  Den před masakrem se v socialistickém mládežnickém táboře na ostrově Utoya u Osla za přítomnosti norského ministerstva zahraničí Jonase Gahr Storeho věnovali tématu uznání "Palestinského státu" a bojkotu Izraele. Podle údajů izraelských novin Jedijot Achronot a norských novin, zvedali účastníci tábora do výše plakát s nápisem: "Bojkotujte Izrael", ve chvíli, kdy Sore dorazil. Store se účastnil pódiové diskuze s norskou novinářkou a vedoucí jedné křesťanské humanitární pomoci. Obě jsou známé pro své antiizraelské pozice, píší izraelské noviny. Store souhlasil, že Palestincům náleží stát, ale nevyjádřil se k bojkotu Izraele.
  Někteří z mládežníků, kteří přežili masakr, vypovídali, že zpočátku považovali střelbu vraha, převlečeného za policistu, za znázornění izraelských zločinů na Palestincích v obsazených územích. Domnívali se, že jim tak má být ilustrována "hrůza izraelské okupace".

  Už rozumím tomu, proč nemysleli na obranu : měl to být "náš znázorňovač hrozného izraelce" :
  ŠÍLENÉ
  July 25, 2011 v 16.20
  Dneska v práci jsem to diskutoval a říkal jsem jasně, že nejsem pro zákaz FrP, jelikož jí v demokracii potřebujeme, ale že ta strana si musí okamžitě zamést před svým prahem, aby už nerekrutovala vrahy dětí a hlavně vrahy demokracie. Trvám na tom, že norská integrační politika je nejlepší na světě, proto je středem útoků, jelikož i král, premiér jasně říkají, že jsme si rovni, ne rovní a rovnější.
  Nebudeme žít v ghettech, nebudeme nikdy kastovat a vyřazovat lidi ze společnosti, to je naše chápaní lidských práv, které ctí naprostá většina společnosti. Nenecháme se vracet před rok 1950 či dokonce do čtyřicátých let. Žijeme v Evropě 21. stol., která je postavena na mnohosti, toleranci a respektu k odlišnostem.

  July 25, 2011 v 17.16
  Přiznám se, že má teze, že ubráníme sociální stát, kompaktní prostupnou společnost nevyloučených mimo EU, byla lichá. Celá tato tragická anabáze bohužel jasně dokazuje, že Norsko se za hradbu svého „ideálního“ státu schovat nemůže a je součástí naší sdílené evropské situace plné ultrakonzervativních klasiků tak podobných těm ve třicátých a čtyřicátých letech. Ja til EU kjære kamerater!
  DS
  July 25, 2011 v 17.50
  ubránit SOUČASNÝ (natož ropno-norský) sociální stát opravdu nejde,
  je to sledovatelné více než třicet let.
  Myslím, že čin nasilníka s tím nesouvisí.
  A dovolím si poradit : pokud se budete připravovat na minulou válku a nálepkovat (tedy zjednodušovat si situaci) "třicátými, čtyřicátými lety" nebo třeba chudobou Norska v 18.století, zabraňujete si, dívat se do budoucna.
  Pokud je to možné : dobrý den.
  OW
  July 25, 2011 v 19.0
  Lukáš Kraus: Lukáši, tohle je doba velké bolesti. Tu cítíte Vy i všichni, koho to zasáhlo. V takových chvílích se v člověku střídá naděje i beznaděj, touha jít dál i skepse. Neumím předvídat budoucnost, vím ale, že jak pocit naděje, tak beznaděje hodně ovlivňují pohled na svět. Patří to k lidskému životu.
  Možná bych mohl použít příměr k medicíně. Jsou momenty první pomoci, doby léčení i doby, ve kterých se konečně dá plánovat rehabilitace. V každé z těch dob se díváme jinak na svět i svou vlastní bolest.
  Stejně tak i v této situaci se ještě nedá předvídat. Pořád ještě se ošetřují rány, v takové době se nedá odhadnout, co bude.
  Přeji, moc Vám přeji naději.
  Ondřej
  July 25, 2011 v 19.1
  pozor, pozor pan Davide, naopak, tím říkám, že Norsko má sedět v EP a tvrdě hájit naše pojetí mezilidského soužití, tedy sociální stát a společnost nevyloučených, jelikož nám stejně Evropa leze až do domovů, jak je patrné z indoktrinace toho vraha klasiky evropských ultrakonzervativců. Dá se říct, že i Václav Klaus přišel na neoficiální návštěvu, nikým nezván, ale vrahy citován. Nevíte o nás nic, jak je vidět z vašeho "ropného" úvodu. Dovolím si jako politolog nálepkovat, jak uznám za vhodné. Mám na to nejen vzdělání, ale i nepřenositelnou zkušenost.
  + Další komentáře