Střelec z Norska půjde na měsíc do izolace, měl prý komplice

Petr Jedlička

Norský soud v pondělí rozhodl, že Anders Breivik, jenž nese odpovědnost za smrt nejméně 68 sociálnědemokratických mládežníků, bude internován na samotce. Větší pozornost médií si ale získalo nové Breivikovo prohlášení, že na útocích spolupracoval se „dvěma buňkami“.

Dvaatřicetiletý Nor Anders Behring Breivik, který se přiznal k provedení obou pátečních útoků, a tím i odpovědnosti za smrt nejméně 76 lidí, stráví nejméně čtyři týdny v úplné izolaci. Nebude moci dostávat žádné dopisy ani přijímat návštěvy, s výjimkou svého právníka. V pondělí o tom rozhodl norský soudce Kim Heger s tím, že přísná internace může být prodloužena až na dva měsíce. Po tuto dobu bude Breivik ve vazbě.

Čtete rádi analýzy zahraničního dění z dílny Petra Jedličky? Podpořte rubriku Svět a pomozte jí rozšiřovat kapacity.
×

První slyšení v Breivikově případu se konalo s vyloučením veřejnosti. Zadržený dle soudce přiznal, že oba útoky spáchal; vinen zločiny, z nichž se bude zodpovídat, se ale prý v plné míře necítí.

Také před soudem se Breivik údajně hájil svým motivem - snahou „zachránit Evropu před muslimskými přistěhovalci“. Výslovně přitom vinil sociální demokraty (dnes v Norsku vládnoucí), že nesou za „dovoz muslimů do Evropy“ odpovědnost.

Breivik prý u soudu rovněž uvedl, že na útocích spolupracoval se dvěma (teroristickými) buňkami. To by v případu znamenalo obrat. Během policejních výslechů totiž tvrdil, že jednal sám.

Norská policie nyní dle slov svých mluvčích nová zjištění prošetřuje.

Konkrétní obvinění budou zadrženému sdělena v celku až po skončení vyšetřování, tedy za několik dnů či týdnů. Za spáchané činy mu podle norského práva hrozí 21 (resp. mimořádných 26) let vězení. Některá média přinesla v minulých dnech titulky, dle kterých Norové požadují pro Breivika trest smrti; ve vlastních zprávách však jejich autoři odkazují spíše jen na popularitu tematických skupin na sociální síti Facebook.

Myšlenky člověka, který sám sebe na svých facebookových stránkách označil za „nacionalistu“ a „konzervativce“ (přičemž dle policejního vyšetřovatele jde o „křesťanského fundamentalistu“), se mezitím šíří internetem v podobě 1500stránkového svazku Breivikových textů, myšlenek a záznamů deníkového typu.

Profilové souhrny z BBC a AFP ukazují, že Breivik se vnímal jako bojovník za kulturní očistu Evropy, a to od „barbarských přistěhovalců“, „kulturních marxistů“ a „multikulturalistických vlastizrádců“, kteří dle jeho mínění vedou kontinent do záhuby. Do posledních dvou skupin řadil i současného norského premiéra Stoltenberga a jeho Norskou dělnickou stranu (sociální demokracii).

Právě u Stoltenbergovy kanceláře v Oslu vybuchla v pátek odpoledne bomba a právě na táboře mládežnické sekce strany postřílel později Breivik tolik lidí.

Podrobně o útocích

Počet obětí pátečních útoků vzrostl během soboty a neděle na 93. Podle pondělního vyjádření norských úřadů však bylo toto číslo nepřesné.  V táboře sociálnědemokratických mládežníků na ostrůvku Utøya bylo ve skutečnosti zabito 68 lidí. Při výbuchu nálože v Oslu jich zahynulo osm. Celkový počet obětí je tedy zatím 76. Dalších 18 je ale stále v ohrožení života.

Útok na ostrově spáchal prokazatelně sám Breivik — právě on se na místo dopravil v převleku za policistu, vyzval účastníky tábora, aby se shromáždili, a poté začal do mládežníků střílet z automatické pušky. Zásahová jednotka dorazila na ostrov až hodinu po začátku střelby, protože neměla k dispozici transportní helikoptéru, ale jen nedobře udržovaný člun. Breivik se policii údajně sám vzdal.

Dosud objevení mrtví byli nalezeni v mělké vodě a v okolním lesíku; obětí bude však nejspíše více, neboť část shromážděných se snažila střelci uplavat po jezeře a někteří zřejmě utonuli. Norská policie nyní jezero prohledává s pomocí miniponorek.

Letního tábora Norské dělnické strany se účastnilo 560 náctiletých. Bylo plánováno, že je v sobotu navštíví právě premiér Stoltenberg.

Podle informací z nedělního odpoledne provedla norská policie v rezidenční čtvrti v Oslu razii, při které chtěla údajně dopadnout další osoby na případ napojené. Všech šest zadržených ale později propustila.

K odpovědnosti za bombový útok se původně přihlásila neznámá teroristická organizace Pomocníci světového džihádu. Islamistická stopa se však postupně ukázala jako falešná.

Nekonfliktní a upravený

Zmíněný soubor Breivikových myšlenek a zápisků nese název „2083 — Evropská deklarace nezávislosti“ a je podepsán pseudonymem Andrew Berwick. Autor jej prý psal devět let, dle podrobnějších analýz však převzal celé pasáže textu od jiných pisatelů.

Současnost je v tomto souboru vnímána jako první fáze „evropské občanské války“, jež trvá od roku 1999 a skončí v roce 2030, až bude evropské obyvatelstvo tvořit 15 až 40 procent muslimů. V další fázi války (fázi příprav) se počet vyznavačů islámu v Evropě zvýší na 30 až 50 procent a její „původní obyvatelé“ se začnou bránit. Ke konečné fázi dojde pak podle Breivika mezi rokem 2070 a právě 2083. Tedy budou muslimové z Evropy vyhnáni, „multikulturalismus“ a „kulturní marxismus“ definitivně poraženy a jejich hlasatelé popraveni — nejprve v jedné zemi, pak i v ostatních.

České deníky během neděle rovněž upozornily, že Breivik několikrát cituje či parafrázuje Václava Klause. Děje se tak zejména v pasážích věnovaných kritice fungovaní EU.

Breivik v souboru dále popisuje svou snahu sehnat automatickou zbraň, (o což se neúspěšně pokoušel i v Praze), nákup hnojiva na bázi dusičnanu amonného (potřebného na sestrojení bomby) i vlastní fyzickou přípravu na čin (zejména posilování a konzumaci proteinových koktejlů).

Podle informací z norského bulváru Verdens Gang ho sousedé popsali jako „nekonfliktního“, „vždy upraveného hocha“, který se živil obchodováním se zeleninou a trávil nemálo času s matkou. Doma měl celkem sedm střelných zbraní, včetně pistole Glock, brokovnice a automatické pušky, kterou nakonec použil.

Breivik byl v letech 2004 až 2006 členem pravicové Strany pokroku — vlivného uskupení, které se vůči multikulturalismu vymezuje. Některá média vedou též dohady, zda a jak se angažoval mezi Svobodnými zednáři.

Další informace:

BBC News Norway gunman faces court hearing

BBC News Norway gunman profile

The Guardian Norway attacks: Sunday 24 July rolling coverage

The Guardian The news coverage of the Norway mass-killings was fact-free conjecture

RFE/RL Norway Attacks Suspect To Appear In Court

RFE/RL At Least 92 Dead After Norway Explosion, Shooting Rampage

  Diskuse
  OW
  July 23, 2011 v 8.58
  Myslím na všechny, kdo se už nevrátí domů a na jejich blízké a pozůstalé. Myslím i na ty, kdo přežili a ten prožitek si s sebou ponesou celý život.
  Prosím Vás, nevíte někdo, co je s Lukášem Krausem, zdejším autorem a diskutérem?
  Ondřej
  July 23, 2011 v 9.9
  Kdo a hlavně proč takovou hrůzu provedl? Nezměnila se studená válka mezi politickými směry v zatraceně horkou? Kdo z toho teď bude těžit? V posledních 30 letech ze všech těchto tragedií /jak samovolných, tak zinscenovaných/ dokázali vytřískat kapitál Friedmanovi Boys. Bude tomu tak i v Norsku? Bude se dařit pravdě ve vyšetřování tohoto zločinu, nebo se už chystá mediální pohádka, která vše opět zužitkuje ve prospěch finanční oligarchie? V každém případě, a nejen proto, že mám děti v tomto věku, lituji oběti a pozůstalé rodiče. Měli bychom se všichni víc snažit o to, aby už pod žádnými záminkami nedocházelo k takovýmto masakrakům, ať je to v Norsku, v Pakistánu, Iráku, prostě nikde na světě. Ona ta hrana zvoní nám.
  July 23, 2011 v 9.44
  Útočník Anders Behring Breivik
  Rád bych čtenáře DR upozornil (pokud si už nenašli sami na internetu), že Anders Behring Breivik má své heslo na Wikipedii. Je obdivovatelem Winstona Churchilla a Maxe Manuse, hrdiny norského antifašistického odboje.

  Zde je link: http://en.wikipedia.org/wiki/Anders_Behring_Breivik

  Počet obětí stále není jistý, a bohužel - číslo spíše vzrůstá. Agentura Reuters nyní uvádí 91.

  Zdroj: http://www.reuters.com/article/2011/07/23/us-norway-blast-idUSTRE76L2VI20110723
  July 23, 2011 v 9.48
  panu Wolfovi
  Zprostředkovaně vím, že se Lukáš Kraus účastní diskusí na Facebooku (potvrdit to nemohu, nemám facebookový účet). Tak snad zavítá i k nám, aby nás informoval. Věřím, že je v pořádku.
  OW
  July 23, 2011 v 9.51
  Děkuju Vám.
  Ondřej
  OW
  July 23, 2011 v 10.9
  Jen na okraj, ultrapravice nemusí být jen svastikoidně-(neo)nacistická. I u nás se fašizující směry zaštiťují druhoválečným odbojem či legionáři nebo se jimi kamuflují. Že v tom je obrovský rozpor, neřeší.

  Jenže to vše v tuto chvíli pouze spekulace. Dokud se nevyšetří, co toho člověka k vraždění vedlo, je jedinná smysluplná věc účast s těmi, na které ta hrůza dopadla.
  Ondřej
  July 23, 2011 v 10.54
  Anonymní internetové diskuse
  Je velmi poučné brodit se anonymními internetovými diskusemi, člověk se dozví o skrytých (anonymně ventilovaných) frustracích a postojích, které by dotyční pod svým jménem zřejmě neměli odvahu vyslovit.

  Tak například v diskusi pod článkem "Blonďák zabíjel na ostrově" na serveru iHNed se objevil člověk, který si říká Pozorovatel. Tento anonym dokonce norskému útočníkovi složil poklonu za "technické provedení", na které by se levičák nezmohl. Domnívám se, že to už je skutečně za hranicí lidskosti.
  AJ
  July 23, 2011 v 11.16
  Taky tu vyhlížím Lukáše Krause,
  už od včerejška.

  Dost mě to vykolejilo a vůbec nevím, co si o tom myslet. Maosvé diskuse moc nepročítám, nemám teď čas a zadruhé ta událost je tak jasná, že k tomu nelze mít jiný postoj než to odsoudit. Že se najde pár zfanatizovaných jeidnů, kteří ti budou obdivovat, mě nepřekvapuje.

  Mě by spíš zajímalo, co je za tím. Jednal sám za sebe? Nebo byl zaúkolován? Jaké to bude mít důsledky pro další vývoj v Norsku? Nebyl jeden z cílů vyvolat strach, paniku, následné represe v jednom z posledních ostrůvků evropy, kde vládl realitvní klid a pohoda (nebo si Norsko moc idelaizuju?)?

  Podaří se v souvislosti s masakrem alespoň nastavit zrcadlo primitivně antilevicovým postojům? Jsme přesvědčená o tom, že kdyby se toto stalo s opačným znaménkem (levicový fanatik by postřílel pravicovou mládež), už by se u nás v médiích množily maosvě titulky a proslovy vládnoucích politiků o nebezpečnosti levice.
  AJ
  July 23, 2011 v 11.16
  omlouvám se
  za překlepy...
  July 23, 2011 v 11.32
  Anko, osobně očekávám, že se v některých hlavách vylíhne pseudomyšlenka, že za útok může vlastně norská soc. dem., protože svou rozhazovačnou sociální a daňovou politikou, donutila zoufalého občana k tragickému činu. Ale podobné úvahy bych ponechal zatím stranou...

  Jen pro zajímavost: v Polsku byl zadržen muž, který je podezřelý z bombových útoků v Krakově: http://wyborcza.pl/1,75248,9993797,Krakow__
  Sprawca_zamachow_bombowych_ujety.html

  S norským případem to samozřejmě nijak nesouvisí, jen mě zaujal ten náhodný souběh.
  + Další komentáře