Radikální a reformní levice - od rozkolu k synergii
Jiří DolejšVzestup preferencí české politické levice činí z tématu vzájemné komunikace a kompatibility levicových subjektů důležité téma. Zdrojem konfliktnosti je přesah reformní levice k pravému středu a radikální levice k levicové krajnosti.
Vzestup preferencí české politické levice činí z tématu vzájemné komunikace a kompatibility levicových subjektů důležité téma. Levicovost sice není jednoznačná homogenní politická ideologie, zařazení na pravolevé ose však má svůj zásadní význam. Zdrojem konfliktnosti je přesah reformní levice k pravému středu a radikální levice k levičáckým krajnostem. To je problém nejen objektivní, ale má určitý historický rozměr.
Pojítkem politické levice je emancipačně humanistické poselství. Tradičně už od časů montagnardů z Velké francouzské revoluce především reálně emancipuje nižší vrstvy. Od těch časů levice prochází samozřejmě různými proměnami, provází ji rozpory, krize ale může se mluvit o stadiu určité dekadence, zejména v poslední čtvrtině dvacátého století. Její vztah k pokroku není prostě automatický. Levice historická, autentická prochází reformami či transformacemi a vzniká tak levice nová a také moderní. A současně platí, že levice nemá ostré hranice a že napříč levicí prochází i osa liberálně-konzervativní či anarchisticko-autoritářská.
Šance na větší levicové souznění je ve společné orientaci podle dominantních sociálně-ekonomických hodnot (pro levici je to egalitářství a solidarita, emancipace zejména přes sociální práva a přednost veřejnému přerozdělování před soukromým). Předpokladem je dialog o shodách a rozdílech. Nesouhlasím přitom moc s názorem Jiřího Pehe, že se přitom posouváme od sociálně ekonomických hodnot k ideálům humanismu a morálky. Nemyslím si ani, že pojem politická levice se vyprázdnil (problém otevřel už v šedesátých letech Jean Paul Sartre).
U velkých vítězství i proher emancipačního projektu levice byl její historický rozkol z počátku dvacátého století. V podstatě až do dnešních dnů nebyl zcela překonán antagonismus mezi radikální a reformní levicí. Je nejvyšší čas se zbavit vzájemného nepřátelství a rituálních odsudků, kdy si vzájemně nadáme do dogmatických totalitářů a pravicových oportunistů. Radikální hodnotový azimut a odvaha k vizím nového počátku přeci nebrání politickému realismu. Z vývojového pohledu jsou evoluce a revoluce podmíněné.
Realitou je, že jak na reformním, tak na radikálním křídle panuje vzájemná nedůvěra a řevnivost. Levice vždy byla a vždy bude myšlenkově rozrůzněná. Obě křídla se přitom objektivně doplňují, i když si konkurují. Je třeba velká iniciativa při řešení příčin odlidštění společnosti. Ale také praktické, zcela realistické kroky v rámci strategie společného levicového minima. Proto nemá smysl se navzájem nutit do jediné správné cesty či si naopak nadbíhat a zapomínat na vlastní kořeny a identitu. To, že jsme různí, může být přeci i výhoda, pokud je tu potřebná kompatibilita.
Reformní levice prostě jen více akcentuje postupné a pokojné překonávání poměrů a radikální levice zase více akcentuje komplexní systémovou alternativu a sociální revoluci. Důležité je, aby se tyto akcenty projevovaly demokraticky. Pokud jednotlivé části levice usilují o vůdčí roli, roli předvoje, platí, že protismyslná by byla násilná hegemonizace a ochuzující by byla snaha o unifikaci levice. Avandgarda ani hegemonie se prostě nedají nadekretovat.
Samostatnou otázkou je institucionální rozrůznění levice — tj. koexistence různých autonomních levicových politických stran, hnutí či sdružení. Podmínky proto vytváří kromě specifické silné tradice v dané zemi (příklad komunistů v ČR), také panující politický systém. Poměrný volební systém prostě umožňuje, aby se na levé polovině politického spektra etablovaly minimálně dvě silnější politické strany. Většinový systém vede ke koncentraci do široce zakotvených velkých stran typu Catch-All Party´s, které ale jsou obsahově rozplizlejší bez vyhraněné zájmové orientace a tedy ke ztrátě podpory části voličů. Zvláštní situací, která se nemusí opakovat, je výsledek z nedávných slovenských voleb - Robert Fico si jistě uvědomuje riziko získané absolutní majority pro stranu SMER.
Ve společnosti narůstá poptávka po řešeních, která jsou ze své povahy levicové. Sociální základnou levice však nemusí být lidé hlásící se k levici. KSČM je deklaratorně jasně levicová, ale např. ČSSD oslovuje sice levici, orientuje se však více do středu. Šetření naznačují, že k levici se nehlásí až 2/5 voličů ČSSD. S tím souvisí problém identifikace občanů s levicí. Sociologové potvrzují, že jsou nemalé rozdíly v hodnotové orientaci a v politickém zařazení. Při hledání způsobu spolupráce levice je tento fakt zřejmě potřebné respektovat.
Rozhoduje přitom zkušeností - např. v Rusku se dle průzkumů minimálně pětapadesát procent lidí nedokáže zařadit na pravolevé ose (dominanci má strana Kremlu). Jiným případem je situace v USA, kde je silné zařazování na ose mezi libertinstvím a konzervatismem a dlouhodobá existence kartelizovanového bipartismu. V Evropě je klasické rozlišování pravice a levice normální. V ČR se střetává silná tradice (z pocitu sociálního a národního ohrožení) s deziluzí a odcizením (zatěžují stigmata minulosti, odpuzuje přestárlá, bařtipánská image).
Pro zlepšení spolupráce levice je tedy důležitá destigmatizace jejích dějin. Znamená to demokratickou a nedoktrinální reflexi předělů společných i vlastních dějin. Mluvíme o pluralitě konceptů budoucnosti — vějíři budoucností ale odpovídá i otevřená interpretace minulosti (bez orwelovského ovládnutí výkladu, bez trapných politicky závazných poučení). Určitá šance pro spolupráci levice se už vyskytla v roce 2002 (111 mandátů ve Sněmovně). Osobně si myslím, že tehdy to nebylo zralé, a že vyhodnotit si zkušenost z této doby, je naše společná zkušenost.
Naši historici by měli svobodně, bez vnějšího diktátu a v zájmu objektivity více věnovat tomuto problému. Bez tabu ideologické účelovosti rozebírat témata jako vývoj sociální demokracie v časech II. internacionály, který vedl k zminovanému historickému rozkolu. Je tu téma tzv. godesberského obratu, který byl vnímán nikoliv jako defetišizace Marxe ale jako zavržení Marxe. Ze strany komunistů čekají na upřímné zpracování témata jako je vznik a činnost komunistické internacionály, tzv. bolševizace komunistického hnutí či éra mocenského monopolu před rokem 1989.
Jasné přihlášení se k některé ze stran na levici komplikuje odcizení od politiky vůbec. Uvědomme si že suverénem není žádná strana, ale lidi. Problémem je mechanismus reprezentace ve vazbě na občanská hnutí, na zájmovou strukturu. Politikaření, které skládá vektor zájmů jen ad hoc, jak se zrovna hodí (či dokonce pod tlakem pravice), těžko naváže pevnější vazby. Nositel změny nebude žádný sekretariát, ale reálná politická síla.
Význam spolupracující levice je v synergii. Ta umožňuje kombinované oslovení, které má celkový větší účinek, než by odpovídalo sumě účinků získaných izolovaně. Otázkou je jakou formu dát této spolupráci — jinak je to v regionech jinak na národní a jinak na nadnárodní úrovni. Nemyslím, že by mělo jít o nějakou jednotnou frontu — spíše se nabízejí volnější a hlavně podle situace pružné formy. Je tu rozporná zkušenost s vytvářením horizontálních vazeb u radikálnějších uskupení, varianta určitého rozkročení stran (viz Die Linke), nebo alianční model (viz španělská Izquerda unida, italská Arcobaleno, a u nás Levý Blok). Na širší komunikaci levice působí i tlak krizových procesů. Aktuální zkušeností k analýze je např. komunikace levice v Řecku — vzájemně komplikované postoje sociálnědemokratické PASOK, odštěpenců DIMAR a radikálnější uskupení SYRIZA či tradičně komunistické KKE jsou znakem posledních přelomových voleb.
Každá strana samozřejmě hájí své vlastní zájmy a ty se člení na taktické a strategické. Současně jsou zejména větší strany vnitřně heterogenní, existují v nich různé proudy a křídla. Někdy je to otázka koexistence, někdy konkurence a někdy synergie. Moderovat tuto různost k sjednocování je specifická dovednost. Tlačit příliš na pilu může být kontraproduktivní. Pro navázání komunikačních vazeb a hledání porozumění při řešení otázek obecného ohrožení těch nejzákladnějších jistot může pomoci platforma občanská. Ale i mezi občany sílí volání po odpovědné komunikaci mezistranické.
Text čerpá z autorova vystoupení na semináři „Možnosti spolupráce levice v současné české společnosti“, který se uskutečnil 14.4.2012 v Brně.
Proto nechci vést až nekonečné debaty kdo má větší kus pravdy a kdo pokrokověji pracuje s "třídní podstatou"Rozlišování kdo je bratr, bratranec a nebo jen jakýsi pobratim je hezké, ale není to dnes hlavní problém.
Hlavní poblém je jak se vnímáme a zda se aspon nějak zajizví zbytečné rány z ideologické ješitnosti a mocenské arogance.. V téhle oblasti cítím kolem sebe skutečně silnou společenskou poptávku.
Jistý závan rozdílů mezi námi přece jen ale je a souvisí právě s mírou uznání té objektivnosti a prioritnosti procesů v ekonomicko-vlastnické, třídní realitě. Nestačí mít jen neurčité sympatie k neprivilegovaným – ony části neprivilegovaných mohou provádět pěkně psí kusy –za Pol-Potem konec konců stálo chudé rolnictvo, maloburžoasie se nejen účastnila revolucí na straně dělnické třídy, ale její části vystupovaly dost často na straně nejčernější kontrarevoluce – zejména ve fašistických režimech.Z které třídy byl Hitler?Atd.atd. Bojovat za neprivilegované znamená především je důkladně analyzovat, vidět jejich konkrétní třídní složení a analyzovat si zájmy tříd a to, kdo je nejvíce zainteresován na pokrokovém pohybu.(Což je podle Marxe dělnická třída, která sobě nemůže pomoci jinak než když dříve pomůže všem ostatním a sama sebe zruší, protože to prostě jinak nejde – no a kognitariát je jen její nová moderní podoba, která se bude dále měnit v samosprávné vlastníky – co Ti na tom vadí?)
Pokusím se rozšifrovat Tvoje slova – vadí Ti, že proti neurčitému hausírování s pojmem levice odehrávajícímu se pouze ve vědomí (který ovšem chápeš správně v souladu s daným stavem diskursu mezi odborníky i veřejností) já prosazuji pojetí jiné – používání pojmů zakotvených v objektivní ekonomicko-vlastnické a zájmové, třídní realitě. Může být levicová třída, kterou vědecko-technická revoluce likviduje a která by se jen ráda vrátila zpět? patří dnes ještě k levici stalinisté, kteří se snaží zabránit orientaci komunistcké strany na samosprávu a urputně hájí vlastnictví řídícího aparátu? Stačí k levicovosti jen to, že by se mělo bohatství přerozdělovat směrem k chudým třeba formou sociálního státu – při zachování kapitalismu? Vysvětlování vývoje pojmu „levice“ prostřednictvím více uměle zavedených a velice nepřesných charakteristik „moderna“ a „postmoderna“ – má něco do sebe, postihuje některé aspekty, ale podstatné jsou změny v ekonomicko-vlastnické sféře, v tom, která třída je zainteresována na prosazujícím se pokroku a která ne. Mně jde právě o to, aby hodnotit míru levicovosti nebylo možné svévolně a subjektivně, jako se to děje dnes a dělá to i Jirka Dolejš, ale aby pro to byl objektivní a na vědomí propagandistů, teoretiků a politiků nezávislý základ. A jestliže tento základ mám – v míře „přitulení se“ k historickému pokroku – zespolečenštění a rozvoji individua překonávajícího omezenost třídní role i role v dělbě práce – co je na tom špatného? A proč bych ten pojem opouštěl při zániku „moderny“? Opouštím snad (tedy jsou takoví, kteří opouštějí, ale marxista ne) pojmy jako „třída“, „výrobní vztahy“,“výrobní síly“? Jistě, že existuje poltiická sympatie, jisté vnímání objektivní reality, postavení a zájmů tříd spíše v rovině emocí a utržkovitých zkušeností bez teoretické reflexe. Ale stačí to se řídit jen „srdcem“? Může se mýlit, protože si vidí jen na špičku nosu!!! Já osobně dávám přednost vědecké reflexi – od slovního povrchu k ekonomické realitě – to je halt marxismus a ne nijak ortodoxní. Tímhle jsem se sice nijak zvláště nezabýval, ale myslím si, že názor, který jsem tu vyložil, nesdílím jenom já – naproti tomu ten Jirkův má daleko blíže k postmoderně – nekritizuji to.
Ale podotýkám, že tohle nemám moc promyšlené, jen plédujo pro to, aby orientací pro levicovost či pravicovost byl směr pokroku a objektivní zájem třídně sociálního základu každého politického subjektu (a to je ještě třeba vzít v úvahu to, jak dobře subjekt ten objektivní základ odráží ve svém vědomí - tady může být velký rozptyl - ale v dlouhodobější perspektivě se ten objektivní základ prosadí nebo hnutí změní svůj základ dle špatného vědomí - jinak řečeno si třídas najde vhodnější politický nástroj,
Ale podotýkám, že tohle nemám moc promyšlené, jen plédujo pro to, aby orientací pro levicovost či pravicovost byl směr pokroku a objektivní zájem třídně sociálního základu každého politického subjektu (a to je ještě třeba vzít v úvahu to, jak dobře subjekt ten objektivní základ odráží ve svém vědomí - tady může být velký rozptyl - ale v dlouhodobější perspektivě se ten objektivní základ prosadí nebo hnutí změní svůj základ dle špatného vědomí - jinak řečeno si třídas najde vhodnější politický nástroj,
Opravdu Evičko nechápu, proč Ti mé pojetí vadí - vždyť je to jen základ pro to Tvoje - netlučou se ani v nejmenším.
Levicovost je asi vážně určitý myšlenkový postoj v "srdíčku"...spousta těch vykořisťovaných zůstane totálními přesvědčenými pravičáky i když jim budeme Marxe omlacovat o hlavu dnes a denně.
Ostatně KSČM považuji za pravicovou konzervativní stranu.
Ale to je jiná linie dělení. Aniautoritářství a liberalismus není definičním znakem levicovosti a nemusí být jediným ideovým receptem na rovnost.
Viz článek :
"platí, že levice nemá ostré hranice a že napříč levicí prochází i osa liberálně-konzervativní či anarchisticko-autoritářská".
Tady jde o ty pojmy - pokud vím, pojem "levice" vznikl za francouzské revoluce, když si nalevo v shromáždění sedli ti, kteří chtěli rovnost pro všechny, všeobecná lidská práva atd., a napravo šlechta a církev, která chtěla udržet autoritativní hierarchii a vládu privilegovaných menšin.
Jestli ta osa pravice / levice neleží spíše mezi vládou privilegované menšiny / vládou většiny
To je otázka...
Mezi mladšími (sic!) akademickými kolegy znám např. jednoho docenta, levičáka, který se věnuje myšlenkovému propracování vize konzervativní levice a k té liberálnější verzi se vymezuje silně kriticky.
Sice jsem s ním v rozporu, ale uznávám že to co říká má alespoň svébytnou logiku. Tvrdí že socdem se posunula k (neo)liberální politice prováděné „zleva“ (a KSČM zase k socdem) a že levice potřebuje konzervativní obrození ve smyslu spojení tradiční hodnot i autorit se společenským vlastnictvím a plánovanou ekonomikou.
Tvrdí dál, že intelektuálové propadají bludům falešné levicovosti jako je pseudohumánní pojetí tzv. lidských práv, kontraproduktivní protěžování tzv. menšin pod praporem boje proti tzv. diskriminaci, kosmopolitní orientace a cílené oslabování národního státu a falešné multi-kulti ideologie
Mlucí o tom že levici musí jít o o tradice a obhajobu stabilního řádu a jistot z leva.
Možná to zní pro někoho poněkud úděsně - ale je to na levici existující názorový proud.
Potom mi vadí, že takové historicky pojaté chápání levicovosti nepočítá s kontinuitou lidského života. Mám na mysli třeba to, že člověk může celý život sám sebe vnímat jako levicového, být stále stejný - a ejhle, najednou je někým hodnocen, jako pravicový. Proč? Co se změnilo a kdy se to změnilo? Měnilo se to postupně nebo náhle? Co byl ten přelom? Osmašedesátý? Devětaosmdesátý? Podle tvého pojetí levicovosti a pravicovosti (podobné má asi M. Valach), jsem tedy já musela být před rokem 1989 pravicová, protože jsem v podstatě byla díky okolnostem, za kterých jsem vyrostla, na straně řídícího aparátu. To mi prostě dost vadí. Navíc si nejsem vůbec vědoma, kdy přesně jsem tedy přestala být pravicová a začala jsem být levicová. No prostě je to celé takové divné. Možná by bylo lepší, pokud chceme vymezit nějakou takovou myšlenkovou či názorovou koalici (s kým můžeme a s kým ne), vymyslet proto nějaký jiný termín, než levice, abychom se od té minulosti trochu více odstřihli. Anebo termín "levice" prostě zatím chápat ve větší šíři.
Ještě další argument - není vůbec důležité, zda si Ty svůj vývoj a posuny na spektru levice- pravice uvědomuješ nebo ne - důležité je, pro co se angažuješ.
Ať přemýšlím jak přemýšlím, prostě nechápu, čemu se tak iracionálně bráníš - je tu jen jediné vysvětlení - prostě nevíš a apriori se nechceš ničím vázat - ale to je z hlediska vědy na nic, to je Tvůj individuální psychický stav ale nic nevysvětluje. Vyjmenuj hodnoty, ke kterým se hlásíš a jsi na bazi mého pojetí - alespoň zhruba.
Levice měla vždy tak trochu potíž s nesnášenlivým sektářstvím. Cesty mohu být i různé, důležitá je dobrá vůle si naslouchat, přít se bez fanatismu a apriorních odsudků a hledat nejzákladnější shodu. Samozřejmě že nikdo nemá na pokroko patent, nemlže své názory vnucovat jako povinnou směrnici, ale kultivace věcných diskusí nám v jeho hledání může pomoci.
Pokud použijeme analogii někdejšího náboženství a dnešního vnitřního politického přesvědčení, tak v tom případě můžeme prohlásit, že představitelé bývalého režimu používali staré heslo "cuius regio, eius religio". Proto ti, kteří nebyli v souladu s oficiálním "náboženstvím", ho museli navenek předstírat, ačkoli vnitřně s ním byli v rozporu. Dokonce s ním možná byli vnitřně v rozporu i mnozí ti představitelé režimu.
Nerozuměli jsme si patrně hlavně z tohohle důvodu - že já levicovost či pravicovost chápu takhle subjektivně, kdežto ty objektivně.
Mimochodem - ve tvém pojetí musí tedy být drtivá většina lidí levicových, i když si to neuvědomují. Jenže jak je o tom chceš přesvědčit, že jsou vlastně levicoví? Myslíš, že k tomu dospějí časem? Ten vnitřní svět v tom stejně bude pořád hrát roli.
ALE TAKTÉŽ jsem opakovaně zdůrazňoval, že nesmiřitelnoist v teorii neznamená nemožnost se věcně bavit o politickém spojenectví, výslovně jsem zdůrazňoval, že by mi to nevadilo např. v případě Oty Novotného, ať mám jakkoliv negativní postoj k jeho ideologické orientraci a teoretickým závěrům, pana Petráska jsem doslova nutil k tomu, aby předložil návrh nějakého praktického společného programu a on nakonec poctivě přiznal, že ho nemá.Takže se rozhodně budu bránit nařčení, že já bráním věcné kultivované diskusi.Ale tohle byla jen odbočka, nerušme se v diskusi o hlavním problému.
Nerozumím, co je na tom dělení pravice (autoritářství - vláda skupinky) a levice (antiautoritářství - vláda většiny) zmateného. Režím před 1989 byl pro mě pravicový státní kapitalismus (ten tzv. "protosocialismus")
Prostě liberálnější, pojetí levice není jediné - já to připomínám jako fakt, není to mé přesvědčení. A proto je podle mne otázka emancipace neprivilegovaných je přesnější kriterium. Stejně dvojaké to má pravice - podle vás konzervativně autoritářská má i svou dokonce libertinskou část.
P.S. pokud se někdo na levici považuje za etalon objektivity a nesmiřitelné pokrokové teorie, nechám ho být - raději se s ním bavím o jeho konkrétních návrzích, např. na družstevnictví. Pseudospory o těchto sebehodnoceních jsou ztráta času.
Já bych proto navrhoval se ponejprv zaměřit na opatření znemožňující zneužití demokratického režimu.
A potom bych se s klidem pustil do družstevnictví s panem Hellerem....pomyslel jsem si.
Ad Dolejš – nic nového, stálé odmítání porovnatelné pravdy a zákonitostí v objektivní realitě a tím i stále stejná neschopnost poznat, jak zacílit nabídku ke spojenectví a na koho se může spolehnout více a na koho méně. Bavit se o tom není ztráta času, naopak je to základ k správnému pochopení. Ale Karenovy povrchní pokusy o nějaké definování,pochopitelně odtržené od podstatných charakteristik objektivní reality jsi utřel dobře.
Ad Karen - ta zmatenost je v tom, že Vaše uvažování nemá systém, kotvu, a mít ho nemůže dokud nezačnete pracovat s objektivní realitou a hlavně s ekonomikou – takže si levici jednou budete vysvětlovat jednou povrchní a nevystihující formální charakteristikou z oblasti vědomí a za chvíli zase druhou (ani nepochopíte, že není autoritářství jako autoritářství a demokracie jako demokracie). Myslím, že jsem v polemice s Evičkou své pojetí jasně vysvětlil, opakovat nebudu. Kněz dvakrát nekáže, ani Heller. Kdo nezná ekonomiku by neměl přilepovat ani na ten nepovedený protosocialismus žádné charakteristiky, zvláště když nejsou nijak původní – ostatně jaký kapitalismus? Podle Vás to přece je řečový konstrukt- držte se alespoň svých vlastních nesmyslů.
Ad Petrásek – vlastně taky pořád totéž - kolikrát jsem Vám kázal, že základem k politice je ekonomika – a nejednou objevujete zneužití politiky a chcete hledat opatření znemožňující zneužití – co jiného jsem Vám nabízel v samosprávném projektu? A ne že nejdříve zamezíte politickému zneužití a pak se budete rozmýšlet o družstevnictví – takhle to přesně udělalo komunistické hnutí – myslelo si,že diktaturou proletariátu zabrání kapitalistickému zneužití a pak bude stavět společenské vlastnictví a ejhle – vznikla nové zneužívající třída a její „diktatura aparátu“, protože se toho v ekonomice moc nezměnilo, a místo společenského vlastnictví zavládla omezená lokální subjektivita řídícího aparátu (o té pan Karen nic netuší, proto si vypomáhá milionkrát omletým státním kapitalismem). Pane Petrásku – nejdříve samospráva a z politiky všechno, co jí může pomoci, a tím zmizí problém zneužívání, nestavte dům od střechy – pomyslel jsem si.
Holt, těžký je dialog s věrozvěsty (kněžími) pravdy...v diskuzi je opravdu důležitá určitá kultivovaná forma...možná se vážně přesunout k praktickým otázkám samosprávy...
Já prostě vidím ten rozdíl mezi levicovostí a pravicovostí v míře zdůraznění nadvlády skupinky nad většinou. Rozvádět to na dlouhé odstavce v diskuzi se mi nechce - kdo má ty špalky pořád číst (ostatně podobně uvažuje "hlupáček" Milan Valach ve svém Světu na předělu). Rozumím ale, že existují autoritáři, kteří tvrdí, že jsou levicoví...
A - jak vidíte z mých reakcí - já nelkám, raději dávám výchovné pohlavky - nevadí mi, když mi někdo nadává, vadí mi jen, když přitom není s to reagovat na mé argumenty - na nějakých formách diskuse - hladění po kožíšku,abych neurazil - mi opravdu nezáleží, v tom jsem primitiv. Jen mne zlobí kličkování a hloupost - i když není inteligenční, ale ideologická.
Zkuste v zaostalé zemi mudrovat o vyšších normách lidskosti na úrovni nejvyspělejších demokracií - nepochodíte. Budou vás mít za kavárenského krasoducha, který jim z problémů nepomůže. S vševědoucími ideologickými konstrukcemi je to dost podobné - na její výchovné působení se také vykašlou. A pak se v nouzi se přimykají k patriarchálnímu (vůdcovskému) způsobu uvažování, ve které hieracie řídícío aparátu je důležitá z prava i z leva.
Řízení v každé zemi má svoji horizontálu, ale i vertikálu. A to jak vypadá je dáno jak rozvinutostí demokratických institucí (včetně občanské společnosti), tak i zralostí společenského vědomí (demokratické, právní atp. kultury), Připomínám svoji poznánku k "levicovosti" v Rusku -
zde se "dle průzkumů minimálně pětapadesát procent lidí nedokáže zařadit na pravolevé ose, dominanci má strana Kremlu".Paternalitní uvažování a přimykání se k dubisku je tam viditelně silnější než nějaké ideologické škatulkování.
Současně bych ale bych byl opatrný s tím souslovím "demokratická diktatura" - tady v minulosti vzniklo hodně nedorozumění - a tady by mohl pan Karen nalézti svůj oxymoron. I proto KSČM ze svých programových tezí pojem "diktatura proletariátu" vypustilo už při svém vzniku před 23 lety.
O zájmy většiny se musí postarat sama většina, nikoliv kněží, ani filozof, ani diktátor. "My jsme ti, na které jsme čekali" s oblibou používá Ilona Švihlíková a já souhlasím. Nezbavíme-li se prokletého západního dědictví nadvlády (z boží / tržní / objektivní vůle) člověka nad člověkem, dopadneme až na samotné dno.
Souvisí to i s psychologií. Když cítím, že se nepodílím, rezignuji, egoisticky se zaměřím na sebe a společný celek ignoruji. Není nic jako zlatá klec diktatury.
Představa, že moudrý vládce (strana?) bude rozumně krmit své ovečky a zajišťovat jim živobytí je směšná. Taky je otázka, jestli dostatečný žvanec dělá člověka člověkem, ale to už je opravdu ono krasoduchaření...
Že pan Karen se dobývá do otevřených dveří, že nevím, kdo tady hlásá nějakou osvícenou vládu strany nebo panovníka,
že je karenovským zkreslením tvrzení, že většina se musí starat jen o vlastní zájmy, které musí být v rozporu se zájmy menšiny a ta se potom cítí frustrovaná apod. Kdyby si přečetl některou z prací, KTERÉ KLASIKOVÉ PSALI V JEHO VĚKU, TAK BY SE DOČETL, JAK TO VIDĚLI S TOU DIKTATUROU VĚTŠINY. Protože oni uznávali objektivní realitu a klíč k její podstatě hledali v ekonomice, tak došli k poznatku, že v dějinách to sice fungovalo vždy tak, jak si to představuje pan Karen - že tu každá třída jen hájila své vlastní zájmy, takže se na vykořisťování a dělbě práce zvýhodňující určité skupiny moc neměnilo, ale že to tak nemusí být věčně.,
Že s příchodem dělnické třídy nastupuje síla, která není zotročena jen nějakou dílčí formou ekonomiky, která se dá odstranit a vykořisťování pokračuje dál, jen se třeba změnilo panstvo. Źe v případě dělnické třídy jde o třídu , na kterou dopadá sama podstata vykořisťování ze soukromého vlastnictví a staré dělby práce a proto je úplnou ztrátou člověka (to se týká i kapitaloistů - i oni nejsou v pracvém slova smyslu lidmi, ale jen agenty určité formy výroby, i je to deformuje) a může se osvobodit jen "úplným znovuzískáním člověka" - TO ZNAMENÁ, ŽE SEBE MŮŽE OSVOBODIT JEN ÚPLNÝM ODSTRANĚNÍM TOHO, CO LIDI PO TIDSÍCIlETÍ ZOTROČOVALO, TEDY TÍM, ŽE OSVOBODÍ VŠECHNY OSTATNÍ A ZRUŠÍ SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ, STAROU DĚLBU PRÁCE I eXISTENCI TŘÍD, TEDY I SAMA SEBE - ČÍMŽ BUDE UČINĚN VÝZNAMNÝ KROK K TOMU, ABY ČLOVĚK BYL ČLOVĚKEM A NE JEN "PRŮMĚRNÝM TŘÍDNÍM INDIVIDUEM". jAKO PŘECHODNÉ OPATŘERNÍ K TOMU MĚLA POSLOUŽIT DIKTATURA PROLETARIÁTU, KTERÁ NEMĚLA NIJAK UTLAČOVAT TY BÝVALÉ SOUKROMÉ VLASTNÍKY, JENOM MĚLA ZABRÁNIT, ABY MENŠINA MOHLA ZBAVIT VĚTŠINU VLASTNICKÝCH PRÁV A ROVNOPRÁVNÉHO POSTAVENÍ A VYŠVIHNOUT SE NA NI - TOHLE JE PODLE KLASIKŮ PLNÁ LEVICOVOST - JSOU SAMOZŘEJMĚ SPOJENCI, KTEŘÍ TAKOVOU PLNOU ZAINTERESOVANOST NEMAJÍ (Např., maloburžoasie, která si jen chce uchovat své omezené vlastnictvíčko a vykořisťování ostatních ji nevadí, skupina řídících pracovníků, která nemá zájem na zrušení staré dělby práce apod.
Nejde o to, že to klasikům nevyšlo a že vznikla dočasně ještě jedna nová privilegovaná třída řídícího aparátu, která byla jen omezeně levicová, tak jako kdysi buržoasie, a my to teď musíme dotahovat do konce s novou podobou dělnické třídy - kognitariátem, ale jde o to,že jsou nesmyslné soudy pana Karena zobecňující a zvěčňující dílčí momenty dějin, protože pan Karen není s to analýzovat ekonomické základy nesvobody, nerovnosti, zotročení apod. To by musel uznat objektivní realitu, což nechce.
Vidíš EVI, KAM VEDE SUBJEKTIVNÍ POJETÍ LEVICOVOSTI!!!!
Já jsem prostě navrhl dělení levicovost - pravicovost na ose antiautoritářství, rovnost, možnost lidí podílet se na světě VS autoritářská hierarchie, vláda krále-filozofa, osvícené menšiny. Nikomu své dělení nevnucuji.
Ano, spousta "levičáků", zaštiťujících se fíkovým listem rovnosti lidí , realizovala v praxi autoritativní metody (např. jakobíni, komunisté před 89), a proto je dnes také emancipační projekt člověka v takové krizi. K čemu humanitní ideály, když vedou ke krvi a násilí? Emancipační myšlenky byly zneužity k legitimizaci nadvlády privilegované menšiny.
A dále tvrdím, že se jedná o hlubší problém západního myšlení, který pramení v Platónovi a později v křesťanství (to je na špalky). Prostě určité totalizující hierarchické vnímání světa je jádrem problému.
To, že kapitalista vlastní výrobní prostředek není objektivní fakt, nýbrž funkce mu přiřazená lidmi v řečovém rámci "jak to dneska funguje", popř. "kapitalismu", který je založen na hierarchické totalitě určitého proudu evropského myšlení.
Ano, základy nerovnosti jsou v ekonomické nerovnováze. Ale ekonomická nerovnováha je možná jen díky autoritářskému vnímání a chápaní reality.
Vždyť já ve spoustě věcí s Vámi, pane Hellere, souhlasím, akorát se neshodneme v tom, že člověk / společnost / dějiny jsou hodinovým stroječkem, který se dá poznat a popsat.
A taky hodně hluboký problém naší civilizace vidím v tom, že často jedinec, byť sebegeniálnější, vydává své subjektivní přesvědčení za objektivní pravdu světa...
Evičko, nějak nám karenovatíš. Už jsem tady mockrát trpělivě vysvětloval marxistické pojetí poznání a pravdy. Samozřejmě, že si nemohu být nějak absolutně jistý. Poznání je relativní a jistě i ta má teorie bude mít háčky, otázka je, zdaje něco lepšího a zda ta moje teorie zapadá do vysvětlování celé dějinné linie a zda ta dějinná fakta ji potvrzují. Jsou tu ještě pomocná kriteria – nakolik nejsem sám se sebou ve vnitřním rozporu, zda je tu logická konzistence a zda to potvrzují i ty omezené poznávací metody, na kterých se lidé nějak shodli (ale k té obecné shodě jsem velmi, velmi rezervovaný, viz obecná shoda po r.1989 na neoliberalismu), včetně třeba i empirických výzkumů (zase je nelze přeceňovat, klasikové více akcentovali teoreticko-logickou metodu – i statistická data lze zmanipulovat nebo prostě volit špatnou metodologii statistiky). A další pomocné kriterium je vzít určitou tezi a říci – komu slouží, čí je to asi ideolgoie? Když vezmeš dolejšovské odmítání pravdy nebo karenovské odmítání objektivní reality (zase mne přivedl k šílenství tou řečovou určeností kapitalisty, to je taková obrovská blbost, že prostě nemám slov – i kdyby ji sdílelo tisíc mediálně propagovaných profesorů z renomovaných universit – a tím jsem si jist naprosto stoprocentně a bez pochybností) tak komu to slouží? Čí je to asi ideologie? (A nemám lidsky nic ani proti Dolejšovi, ani proti Karenovi).
Takže jist si jsem rámci těchto omezených kriterií. Kromě toho nemáš pravdu, že to klasikům nevyšlo – vyšlo jim toho hodně – ne všechno – metoda byla v zásadě dobrá a my ji jen doplňujeme, tak to bylo vždy (Newton – Einstein atd.) v tomto smyslu je Tvoje poznámka bez nějakého argumentu, v čem nemám pravdu, mimo vědeckou diskusi – je to jen zase určitý psychický stav – pochybování – ten není nezdravý a já ho mám taky- ale musí vyústit v argumenty ve vztahu k realitě či jiným teoriím.
Pane Karene, já vím, že jsem na Vás nezdravě alergický a že bych Vám měl Vaše mládí a nutné meze poznání přičíst jako polehčující okolnost, když ale ono to Vaše mýlení se a tápání je takovou ztrátou historicky se krátícího času a není jenom Vaší věcí (podobný pocit mám, když mi stalinští dědci v KSČM opakují ty své pitomosti o minulosti a o Gorbačovovi – ti nemají žádnou polehčující okolnost, snad kromě senility). Takže když tu dvojí ztrátu energie a času nahrávající kapitalismu vidím, tak se mi chce rvát si zbytky svých vlasů a výt jako Akéla.
K té možnosti popsat je zbytečné něco vykládat, pořád nevím, jestli jste pochopil, že vidím tu možnost popsat stroječek jako relativní a omezenou, ale přece jen měřítelnou. Stroječek to pochopitelně je, i když nesmírně složitý, je to něco jako ty samoučící se programy apod. Nic zázračného tu není, lidé jednají v rámci určitých pravidel odvíjejících se už od toho, že si musí vyprodukovat jídlo, oblečení apod. To zatemňování reality různými honosnými kecy, mystikou, transcendentálností, stavěním mozku nad realitu apod, - to jsou všechno jen sebeiluze člověka, které začaly nabírat na síle, když se sociálně fixovalo rozdělení na duševní a fyzickou práci a dále je to i výplod reakčních tříd, které nechtějí, aby ti chudáci odhalili, jak to ve společnosti chodí.
Položím Vám primitivní otázky – i když z Vaší metodologie vyplývají celkem jasné odpovědi na ně, ale řekněte to „na plnou hubu“, abych Vás mohl konfrontovat se zdravým rozumem:
1. Rozhoduje kapitalista (celá třída kapitalistů – je to masový jev) o zacházení s výrobními prostředky způsobem, který vede k obohacování čím dále tím menší menšiny na úkor většiny? Nebo se to lidem jen zdá, žádné výrobní prostředky neexistují a to všechno je jen produkt mozku (a jakého – inidividua . všech individuí –jenom Vás?) Uplatňuje třída kapitalistů od vzniku kapitalismu – řekněme někde v 15-16. století - všechny možné potlačovací a manipulativní metody, aby tento stav nerovnosti udržela? Byl už sám vznik kapitalismu především nebo výhradně produktem nějakého- Vy říkáte evropského – myšlení? Neměl žádnu návaznost na způsoby hospodaření předtím a na potřebu lidského druhu jako takového si zajistit to, co je nutné k přežití? Pokud uznáváte reálnou fyzickou existenci výrobních prostředků a jejich soustředění v rukou kapitalistů, kde se toto soustředění jako protiklad nevlastnictví většiny vzalo? Setkal jste se s pojmem původní akumulace kapitálu? (psal jste, že jste studoval historii)? Víte, jak probíhala v Anglii – tzv. ohrazování pozemků, z nichž byli kvůli stádům ovcí vyhnáni rolníci a velmi krutou perzekucí donuceni se nakonec změnit v dělníky v manufaktuře (kruté tresty za tuláctví apod.)? Byli Tudorovci, kteří tohle posvěcovali státním násilím a zákony, motivováni nějakým řečovým souhlasem a koho? Případně nějakým hlubokým filosofickým přesvědčením? Nemohlo to být naopak – že se odpovídající formy myšlení zrodily proto, aby malá menšina mohla vládnout a žít z práce většiny? Proč se měnily formy hospodaření, proč lidstvo nezůstalo u prvobytné společnosti? Nebylo i Platónovo myšlení ideologií třídy, která si chtěla udržet vykořisťování otroků? Atd. atd. Jste mi schopen poctivě a veřejně odpovědět na tyto otázky?(ale pořádně, ne že jen ťuknete a všechno to smícháte do odstavcové odpovědi, ze které nepůjde nic poznat?)
Nejsem si tedy jistá a vím samozřejmě i to, že ani ty sám si nejsi tak úplně jistý a že si to uvědomuješ, i když navenek působíš velice sebejistě. V tom smyslu byla moje poznámka asi nadbytečná, takže promiň.
a umění jak panáčkuje vládě
a doktor Blbec háže geniúm
a lumpové se posmívají pravdě
a Dobro babě Zlu jak smejčí dům.
A jsem i budu moc zvědav jak potom dopadneme,
my Nelumpové.........pomyslel jsem si.
Psss v básni je sice překlep - místo háže má být káže - ale jinak ..... autor prý není blbec.
- argument existence stroječku funguje jako legitimizace nadvlády "osvícených, těch kteří se příblížili k poznání strojku" nad těmi neosvícenými, "kterým je třeba to vysvětlit". Nelze uplatňovat fyzikální zákonitosti do společenských věd. Společnost nefunguje jako mašinka, kde kapitalista je hřídel a dělník maz.
- Ano, rozhoduje. V rámci společenského nastavení systému. Já netvrdím, že hlad je myšlenkový konstrukt. Určitě uplatňuje. A tady se dostáváme k zásadnímu bodu. Kacířsky tvrdím, že kapitalismus nebyl nutnou fází lidského vývoje. Vznikl za zcela specifických podmínek v Anglii, kdy šlechta z důvodů určitého feudálního nastavení nedostávala dostatek renty od poddaných, a proto musel "vymyslet" nějaký jiný lepší způsob. Samozřejmě, že se do toho motají Lockové, historické okolnosti, pojetí křesťanství a spousta dalších věcí. Nevěřím v NUTNÉ dějiny.
Akumulace kapitálu - tady je to složitější. Akumulace kapitálu není jednoduše "bohatství, zisk", nýbrž přeměna společenského vztahu. Ale jasně, procesy v Anglii proběhly. Navyklé mentální schéma nadvlády (Boha, krále) se poněkud transformovalo. Privilegovaná menšina začala využívat nové mocenské mechanismy kapitalistických vztahů. Formy myšlení se samozřejmě upravují - ano, vládnoucí ideologie je ideologií ovládajících, jasně.
- rozumíme si? Já říkám, že základní problém je v nadvládě člověka na člověkem (a ty formy ospravedlnění můžou být různé - teologické, mocenské, to, že někdo poznal "pravdu", tak má vládnout, to, že je někdo "nejchytřejší" atd. atd.) Ano, majetek a moc je totéž. Ale může být dříve "teologický žblept" a až pak následně získání majetku a moci. Vy prostě popisujete různé formy té nadvlády...
Ale vážně – Vaše odpovědi mne nenaplňují nadšením, protože nejsou úplné – zase jste to vzal letem světem a něco jste pominul – tj. především ty otázky týkající se logiky vývoje ekonomiky – Vy to prostě máte všechno ve vědomí. Ale snad se ve Vašem způsobu myšlení už orientuji lépe.
Jen ke stroječku – v téhle věci jste promiňte mi neobyčejně – no řekněme „nevnímavý“. Pořád Vám nejsem s to vysvětlit, že marxistická představa o společnosti jako systému se zákonitostmi a mechanismy (a tudíž poznatelnému) není fyzikálně mechanická, ale dialektická – ale to Vy určitě nevíte co je, rozhodně nejste s to tak uvažovat. Moje věty, kde se vyskytují úsloví jako „složitá zprostředkovanost“, „vzájemné působení s tím, že něco je konec konců určující“, že jde o „statistické zákony“, „relativní poznatelnost“, „relativní samostatnost vědomí a nadstavby a jeho útvarů“, „odraz“ atd. vždy necháváte bez jakékoliv reakce, několikrát jsem se Vás přímo ptal, jestli tomu rozumíte, ale řekl jste že ano a nic nedodal. Takže „stroječek“ je Váš termín a pominul jste mé neumělé přirovnání s exaktních věd „samoučící se systém“ apod. Nicméně máte právo na slepotu a na tvrzení, že to, co produkuje tu Vaši převrácenou teorii v důsledku jistých deformací ve sféře vědomí (dělba práce, odraz vlastnických poměrů) Vy naopak vydáváte za příčinu a základ.
Takže, jestli dobře rozumím, existenci objektivní, na vědomí konkrétních lidí nezávislé reality ve formě biologických procesů v organismu (hlad, zima), výrobních prostředků a spotřebních předmětů nutných již z důvodů těchto biologických procesů – člověk dnes a ve většině podnebných oblastí si nebere jen bezprostředně z přírody, ale musí pracovat s výrobními prostředky, aby měl spotřební předměty a ty sežral či jinak zkonsumoval. Shodujeme se v tom?
Teď k tomu, co jste vynechal. Vy tedy vylučujete to, co většina lidí celkem bere jako samozřejmost. Že člověk si nejprve jen trhal banány nebo zabíjel zvířata kolem, a to v kolektivu, ve smečce, kde si členové smečky lišili jen biologickými faktory –muž, žena, staří-mladá, zdatní- slabí – ale nikdo si nemohl stačit sám, ani trvale donutit lidi, aby mu dávali své produkty, proto že tyto produkty stačily jen na bezprostřední obživu (Já se omlouvám ostatním účastníkům za banality – ale jinak než polopaticky pana Karena nepřitlačím k zemi, kterou nechce vidět – z abstraktněji formulované otázky mi utekl). A že jak přibýval a příroda se měnila, musel si osvojit dokonalejší způsoby práce a zvolit i jiné formy organizace a protože byla jeho práce produktivnější, mohl už přeměnit některé lidi v otroky a začít žít z jejich práce. Ty nové dovednosti získával v praxi, kde třeba stokrát zacházel s větví a pak někoho napadlo, že by z té větve mohl být oštěp apod. – kecám. Vy to vidíte tak – že vždy se najednou bez vazby na praxi, zkušenost a typ už používaných prostředků a dovedností najednou někdo probudil a hodil do placu objev, který výrobu převrátil a posunul k něčemu jinému – třeba i bez kontinuity k tomu předchozímu – interpretuji Vás správně? Takže vždy tu byly nějaké nahodilosti, ničím nedeterminované (leda nějakým jiným myšlenkovým útvarem)? No a pokud jde o tu organizaci lidí - že jedni vlastní a druzí nevlastní, jedni kážou náboženství, jiní orají půdu apod. – tak to už je asi podle Vás výhradně otázka vědomí a neopakovatelných myšlenkových pochodů? Samozřejmě to není tak, že když výroba vyžadovala rozdělit se podle různých druhů práce, tak s tím bylo brzy spojeno i to, že určitá práce (řízení, válčení, obchod) pomáhala k majetku a moci ve společnosti víc než jiná (zemědělství)? A neodvíjí se pak celými dějinami řetěz, kdy určité typy pracovního procesu, výrobních prostředků apod. – pochopitelně při aktivní zprostředkující roli vědomí a kultury – si konec konců vynucují určitý typ vlastnictví i formy politiky a ideologie, které to sice zpětně aktivně ovlivňují a někdy i předbíhají, ale jsou konec konců druhotné a odvozené? takže i teorie o prvotnosti vědomí vůči bytí, příp. neexistenci objektivní reality vznikla ze potřeby vládnoucí třídy (příp. i sebeiluze profesní vrstvy duševních pracovníků)? není to tak, že nadvláda člověka má za základ potřebu efektivnější ekonomiky než byla prvobytná a rovnostářská a že to vědomí různě hájilo a politická a ozbrojená moc zajišťovala (třeba i v podobě stalinského systému), ale že to nebude věčně, až druh práce a ekonomiky (kognitariátní ekonomika) si vynutí opět návrat k rovnoprávné účasti svobodných individuí na hospodaření a řízení?
Tak dost – myslím, že už jsem i pro pana Karena jasně naznačil materialistickou logiku fungování dějin, kterou má pan Karen právo neuznávat – ale máte pane Karene něco věcného a uchopitelného k namítnutí proti této logice?
Doufám, že je jasné,že jen nepopisuji formy nadvlády, jak jste mne obvinil, ale naopak je především vysvětluji a mám proto jako důkaz celou dějinnou praxi – co máte Vy? Filozofické „žblepty“, abych použil Váš výraz?
A naposledy k údajné nahodilosti kapitalismu – tady se nabízejí zase otázky: A proč taková zvláštnost v Anglii už předtím zvítězila v Nizozemí a probojovávala se, zatím ještě neúspěšně, již v Itálii apod. a vítězně ovládla celý svět (včetně Japonska)?
A mimochodem – o jaké faktické historické údaje opíráte svou tezi o údajné menší než jinde rentě v Anglii? A proč tam byla menší renta (pokud já vím, tak nebyla – ta míra vykořisťování byla v podstatě dána typem výrobních prostředků, úrodností půdy, klimatem apod., (i v té Anglii to nebyla menší renta než jinde, ale spíše mor, který vyhubil spoustu nevolníků a zdražil jejich práci, takže se angličtí šlechtici orientovali na obchod s vlnou v Nizozemí - ale v jiných zemích bylo lidí dost a taky se tam ujaly kapitalistické formy) – ale neveďme tu historickou diskusi – rozhodně není nijak podložené tvrdit to, co tvrdí pan Karen.
Jen v jednom ale u Vás vane jakoby závan poznání – zisk skutečně není nějaká látka, energetická jednotka – ale vztah, pravidlo – jistá forma vynucené dohody mezi lidmi pod tlakem ekonomických podmínek, které zvýhodnily jednu část společnosti – že se bude rozdělovat tak a ne jinak – a tento vztah může zase zaniknout – ale zase jen na bazi určitého ekonomického vývoje, který zruší její původní odůvodněnost.
No – už jsme otrávili ostatní dost a Vy to stejně asi nepochopíte.
Háček je ještě v tom, že lidský život je krátký, takže jedinec tam opravdu dojít může a nemusí. Zároveň ale, když každá generace bude začínat od nuly, bude se to velice protahovat. Přitom všechny ty zkušenosti výše uvedeného "zkoumání terénu" se dají využít.
Uvedené přirovnání sice kulhá, protože Řím je pevný bod (má určitelné souřadnice), kdežto společnost, kterou si přejeme, takovým pevným bodem není. Přesto i v tomhle případě jsou zkušenosti lidí, co se už o něco pokoušeli, využitelné docela dobře. Zkušenosti se dají zobecnit a využít. Dnešní svět je však ovládán buď představou, že zkušenosti jsou zbytečné nebo představou, že ti, co je mají, nás chtějí ovládat. Důvěra je bohužel to, čeho se nám dnes nedostává.
- k strojku: já rozumím té relativní dialektice, ale pochybuji trošku o té "vnější objektivní ideji", ke které se dá relativně dialekticky blížit. Opravdu si myslím, že jde o autoritářskou ideologii (já jsem poznal ideu, ty ne, tak mlč a poslouchej mě osvíceného filozofa)
- s tou podmíněností moci dělbě práce, asi máte pravdu (mayští kněží byli schopni určovat termíny zemědělských prací - vznikla privilegovaná menšina). Každopádně jsem přesvědčen, že v mnoha případech může být na prvním míste "teologicko-myšlenkový koncept" a až následné "mocensko-majetkové ovládání"
- vždyť já se nevymezuji nějak zásadně odmítavě vůči řadě věcí, co tvrdí materialistická filozofie dějin - ty analýzy jsou často pronikavé a přesné; vadí mi prostě ta modernistická potřeba nasadit dějinám mustr spolu s určitou dogmatickou vědeckou metodologií a náboženským přesvědčením lineárního (sice dialektického, ale přece) Vývoje
- a co je špatného na tom, myslet si, že kapitalista ovládá výrobní prostředky v důsledku řečového rámce? Když se rámec změní, najednou objektivně neovládá.
- s tím kapitalismem - v Nizozemí NEBYL kapitalismus, stejně tak NEBYL v Itálii v mětských státech atd. To je takový ten komercializační model, který tvrdí, že kapitalismus všude byl v zárodku (teorie Šípkové Růženky?), bylo mu třeba jenom vzít feudální okovy.
Kapitalistické imperativy jako akumulace, maximalizace produkce, nutnost zpětně investovat zisk, konkurence, maximum zisku opravdu vznikly poměrně uměle v Anglii. Podle mě tedy. Ale nebudem to tady zaplácávat historickou debatou. Kapitalismus nebyl "přirozený" (něco o tom je v Původu kapitalismu od Ellen Wood )
Názor Woodové sice nesdílím a důvody jsou velmi prosté - důvody se jmenují REPRODUKCE.
Ať už byl kapitalismus specialita Anglie nebo ne podstatné je to, že se tento mechanismus nejen rozšířil jinam, ale taky to, že se jinde reprodukuje.
Takto si nepředstavuji nenutný a nepřirozený úkaz.
Ano stanovisko, že kapitalismus dřímal a stačilo shodit politické okovy a rozvinul se - to je podle mne mylný přístup a myslím, že Marx tu zákonitost kapitalismu viděl rozhodně jinak než takto.
Buď jak buď tuto knihu mám rád, protože vede k přemýšlení ...
Pane Karene, budu se snažit být věcný, něco z Vašeho vstupu má i logiku, ale měl byste se trochu nad problémem zamyslet z hlediska těch, kdo sdílejí jiné názory než Vy. Zkuste se na chvíli dívat na svět našima očima.
Např. při tom problému pravdy pořád opakovaně melete, že Vám vadí ta „vnější objektivní idea“, ke které se dá relativně blížit – ale jste s to si alespoň na chvíli uvědomit, že pro marxistu (a nejenom, i pro zdravý rozum) to není „idea“, ale skutečnost s materiálním základem – ideu si konstruuje jen ten, kdo poznává, aby snáze rozuměl – každá „idea“ je pro nás jen nedokonalý odraz skutečnosti – nejsme hegeliáni!!!
Dále – to, že jsem přesvědčen o své pravdě a nevynechám žádnou příležitost k jejímu vysvětlování, přece není nic autoritativního – stejně tak je autoritativní Vaše tvrzení o opaku, nestalinský marxismus v sobě nemá politickou filozofii, že když mám pravdu, mám i právo nutit k jejímu přijetí ostatní- ale proč bych nemohl na argumenty těch ostatních poctivě odpovídat? Můj projekt budoucí společnosti nepočítá s nějakou jednou stranou, ideologií apod., jen spoléhá, že po ekonomické porážce soukromého vlastnictví (kapitalistického, na té malovýrobě záležet nebude,ta nechť doplňuje společenské vlastnictví, pokud budou malí vastníci chtít) a překonání rozdílů mezi třídami nebude zájmový důvod k tomu, aby lidé vyznávali podobné pitomosti jako Vy – ale když je to bude bavit – tak prosím. Počítám s úplnou pluralitní demokracií a samosprávou na nejrůznějších stupních a v nejrůznějších oblastech – tak proč takovouto filozofii nazýváte autoritativní? Vy pořád jste svou hlavou hluboko v minulém režimu, který jste ovšem nezažil – takže jste spíše hluboko ve fiktivní představě vytvořené těmi, kdo dnes vládnou a okrádají nás o sto šest.
Vy taky podle mne nechápete tu prvotnost – samozřejmě, že teologický konstrukt může jako určitý plán, předjímání předcházet naplnění ekonomických podmínek, ale přesto je až druhotný – ten pohyb v ekonomice vytváří mantinely, dokud nejsou samovývojem ekonomiky v určité podobě, tak sebegeniálnější projekt, který předběhl, se nenaplní a zanikne. Prvotnost nemá co dělat s časovou následností. Já se o tom přesvědčuji názorně každý den – dejme tomu, že můj (samozřejmě ne jen můj, to jen zkracuji) samosprávné společnosti a cesty k ní správně předjímá tok dějin. Ale v dané vývojové etapě, v našich podmínkách (nejen v republice, ale i v KSČM ovládané minulým řídícím aparátem) ještě nejsou pouhým okem běžného občana či člena strany viditelné ty dějinné vlnky, které k realizaci projektu směřují už teď a navíc jsou zájmy dvou tříd – buržoasie a pohrobků bývalého řídícího aparátu – které tu samosprávu prostě nechtějí - tak si mohu já teď plácat přes pysky či přes počítač, co chci, a nikdo to nevnímá, přestože třeba titíž lidé či jejich děti a vnoučata za dvacet let budou tuhle myšlenku zuřivě hájit až ji zformuje nějaký John Smith z hnutí Occupy.
Vaše odmítání materialistické dějinné filozofie je de facto zcela iracionální – máte nějakou subjektivní představu o tom, co je autoritativní, dogmatické, náboženské apod. – a bez jakéhokoliv obecně přijatelného zdůvodnění ji neustále na ten materialismus narážíte – vlastně jen říkáte, že Vy to cítíte jinak – ale proč by Vaše subjektivní pocity měly někoho zajímat? Jsou důležité jen proto, že právě takové pocity chtějí dnešní skuteční vládci u neprivilegovaných vrstev vyvolat a oddálit svůj zánik.
Náš současný tvořivý marxismus není dogmatický – to platí pouze u stalinismu, který naráží špatně pochopené formulace na dnešní realitu stejně, jako byly naráženy kdysi dávno. Ale já už tady mockrát napsal, v čem my ten původní marxismus klasiků nové realitě přizpůsobujeme, prohlubujeme, rozvíjíme, příp. i co odmítáme. Vy ten původní marxismus neznáte, takže jako dogma označujete už tu naši dnešní aplikaci,případně nejste s to rozlišit mezi námi a stalinisty – takhle to napsal např. pan Škabraha, který ten marxismus za peníze učí!!, což je zvláště otřesné. To podle mne snižuje i možné ocenění jeho praktické práce v Pro Altu apod.
S tím řečovým rámcem Vám pořád nerozumím – Vaše formulace je možné si vykládat různě –já se na rozdíl od Vás snažím obléknout na chvíli do Vaší kůže a vzít s Vaše brýle, ale nevím. Myslíte to tak, že kapitalista pomocí toho, čemu říkáte „řečový rámec“ ovládá lidi a udržuje své privilegium v zacházení s výrobními prostředky? Tobych samozřejmě bral, i řeč může mít ideologicko-manipulativní charakter – ale to jen jinak říkáte to, co říkám já o buržoasní ideologii – takže to asi nebude ono. Nebo tím myslíte, že lidé ve své komunikaci určili nějaké priority a ty se pak zhmotnily v reálné roli kapitalisty? nebo si myslíte, že vlastně žádní kapitalisté ve skutečnosti neexistují a jen pracujeme s falešnými a skutečnost nijak neodrážejícími (protože ta skutečnost vlastně není) jazykovými konstrukty? Vidíte, že se snažím, ale nejde mi to, vyložte mi to pořádně.
Když se rámec změní – takže není to tak, že kapitalista ztrácí vládu nad výrobními prostředky, protože to přestává v realitě fungovat, ale tak že lidi kecají, kecají a najedou to zapletou tak, že se už kapitalista necítí s to plnit svou funkci , když by klidně mohl? Stalo se tohle už někdy někde?
S Nizozemm a Itálii prostě nemáte věcně pravdu – Woodovou jsem ještě nečetl, ale jestli sdílí váš názor, tak ji ani nemá smysl číst. Myslím, že i nemarxistický medievalista by Vás snadno pobil fakty. Mám velmi solidní historické vzdělání z konce 60 let od opravdu dobrých odborníků, už jsem toho hodně zapomněl, protože vznik kapitalismu nedělám, od historie jsem utekl k systémové analýze celých formací, zejména té minulé, takže už nejsem s to uvést konkrétní titul a odkaz, ale vztah, kdy vlastník výrobních prostředků najímá svobodnou, cechy nespoutanou pracovní sílu a tudíž realizuje nadhodnotu – i když v relativně malém podniku – v té Florencii začínal a v Nizozemí už byl masově rozšířený (proto mohli vyhrát nad Španělskem a proto vyhrál Cromwell nad Stuartovci), totéž bylo před Francouzskou revolucí. Jiná věc je, kdy vznikla skutečná buržoasní politická ekonomie apod., ale prvotní nebyl ten ekonom, ale ten podnikatel, který přišel na to, že mu práce svobodných dělníků více vynáší než flákání se nevolníků, na které potřeboval celý aparát. Takže opravdu bylo nakonec nutné jen odstranit ty různé feudální a feudálně byrokratické zábrany, nechápu, proč to odmítá Mirek Tejkl a opravdu to Marx chápal takto – jestli máš Mirku nějaké citace svědčící o opaku, tak je uveď, už jsem mockrát zjistil, jak ty klasiky natahuješ či osekáváš na své Prokrustovo lože. Ale s tím důkazem nenahodilosti a nevyjímečnosti kapitalismu máš
Zatčení Davida Ratha a volba Jiřího Dienstbiera za kandidáta na prezidenta vyvolává značnou nervozitu a vnitřní pnutí v ČSSD.
Víkendový sjezd KSČM oslabil postavení předsedy strany Vojtěcha Filipa a i volbou Jiřího Dolejše za místopředsedu strany zřejmě vyvolá značnou nervozitu a vnitřní pnutí v KSČM.
Všechno je jinak. Kauzou Rath v ČSSD a sjezdem KSČM začal proces možného rozkladu těchto stran.
Všimne si toho někdo ?
A i slova o rozpadu stran jsou příliš silná - to je jen zbožné přání těch co si myslí že nestranická poltika může nahradit politický systém. nebo že kauza Rath zdevastuje ČSSD - jako kdyby ti druzí neměli své Řebíčky, Drobily, Bémy atp.
Jako přímý účastník sjezdu KSČM jsem spíše cítil jasný zájem o hledání pozitivního konsensu a spolupráce jak uvnitř strany (škála názorů je normální), tak i s případnými vnějšími spojenci. I když uznávám že dát snaze o novou dynamiku reálný obsah a razantě ho prodávat veřejnosti dá práci.
Jestli někdo prohrál, tak tvrdím odpovědně, že ti nemnozí ale hluční, co chtěli štěpit stranu na roduvěrné bolševiky a na ty ostatní - revizionisty, oportunisty a sociáldemokratizátory. Tahle směšná rétorika viditelně dostal červenou kartu. mandát nového vedení se opírá o sjezd (nejen o Ústření výbor) a to sjezd s největším počtem delegátů od roku 1990. To je kotva stability. Zbývá si to jen odpracovat.
Každopádně KSČM je určitě žábou na prameni opravdové levicové poitiky...
Nicméně obavy o další vývoj v levicových stranách mám stále. I stoupenci větší role občanské společnosti v politice mají totiž zájem na existenci akceschopných a za nějakou vizí jdoucích politických stran.
Kauzu Rath vnímám jako počátek (testovací kolo?) ofenzivy pravice. Snad jí levicové politické strany ve stávajícím stavu zvládnou …
Pouze v jedné vyjímce působíte dekonstruktivně. Jde o již mnohokráte zmíněný fenomen manicheismu.
To bití se, a druhého za pravdu jeho, to doopravdy nepřispívá snaze o uvažování bez afektu.
Máte-li na mysli, že vůbec boj za pravdu s ermocionálnmí angažovaností na racionálním základě je špatný, pak se prostě názorově lišíme.
A ještě k té erudovanosti - to mi ani nepřísluší, já jsem prostě primitiv z venkova, který si důkladně prostudoval ty fousaté klasiky a aplikuje jejich metodu myšlení - veškerá zásluha patří jim.To není přehnaná skromnost, to je pouze konstatování síly ideologie pokrokové třídy.
sleduji tuto velmi zajímavou debatu a chtěl jsem vás požádat o doporučení nějaké literatury, která by mě dostala více do obrazu. Mám technické vzdělání a ještě slušný přehled v historii ale v marxismu jsem v podstatě nevzdělán.
Děkuji a přeji hezký den...
Petr Šťastný
Vy prostě po mě chcete uzavřený filozofický koncept společnosti, dějin a člověka jako opozici vůči Vaší materialistické filozofii. Máte pocit, že jako Člověk musíte narvat svět do krabice Poznání...
Problém je, že já tyhle systémy neuznávám z principu. Svázat svět a dějiny řetězy konstrukcí a předložit jej na talíři je podle mého názoru nebezpečné.
Vy samozřejmě nechcete autoritářství, ale podle mne totalita plyne z toho myšlenkové pojetí "já jsem poznal pravdu, jak to je". Z formule "já jsem poznal svět a ty jsi buržoazní ideolog" opravdu demokratická společnost nemůže vzniknout a nevznikne i kdyby se zaklínala pluralitou až do nebes. A už jsme u toho autoritářství.
Ovládající menšina vždy říká - "já mám právo vládnout, protože jsem chytrý filozof co poznal Pravdu / znalý Dějin / od Boha zjevený" Ale to už jsem psal. Pořád se ta debata točí v kruhu.
Problém není marxistická filozofie dějin, ale přesvědčení o univerzální platnosti této filozofie...nemám filozofie dějin rád...a buďsi budu hloupoučký a buržoazní ideoložík...
Opakuji - mně jde o to naslouchat si v debatě, ve které předem nikdo nemá patent na rozum.. To je stejně nezbytná korekce našeho chování jako by jí měla být praxe. Potud dle mne podmínky levicové koperace a možná i synergie....
Heller,J.,Neužil,F., Kdopak by se Marxe bál?,vyd.Futura a.s. Praha 2011.
Bohužel - Futura nemá prodejní síť, jen prodejnu v Praze 1,Politických vězňů 9,2.patro. Pokud nejste z Prahy, je možné si tam napsat, myslím, že to posílají. Zařídil bych to osobně, ale bohužel se kurýruji s nohou.Stojí to 300,-Kč (neagituji Vás kvůli penězům, já už nevelký honorář dostal a podíl na prodeji nemám).
Vážnější problém je ale v tom, že pokud do té vody skáčete poprvně, bude Vám to připadat nesrozumitelné (používáme zavedených pojmů atd.) - ale je to o minulosti, současnosti i budoucnosti - o problémech, které se tu diskutují. V případě že byste potřeboval nějakou formu konzultování přes net nebo si jen chtěl pokecat, můj mail je heller47@seznam.cz.
Držím palce.
Kde je ta hranice, za kterou je zastávání určitého pojetí už militantním náboženstvím? Ze všech Tvých vstupů do jakékoliv diskuse kdekoliv vyplývá jediná logická odpověď na tuto otázku. Tu hranici vidíš k tom, že někdo prostě uznává pravdu jako měřitelnou míru shody poznávajícího subjektu s objektivní realtou. Není to tvrdošíjné militatní odmítání jakéhokoliv poměřování míry shody poznání s realitou už militantním náboženstvím - předem daným patentem na rozum a jsi schopen naslouchat zdůvodňování marxistickéhjo pojetí pravdy?
Zameť si před vlastním prahem.
Volám-li po toleranci v debatě na levici, platí to nejen mimo stranu, ale i uvnitř ní. A k tobě jsme přeci byl vždy tolerantní. Předpokládám, že by se se neoznačil za militantního sektáře, který má na pravdu patent. Jistě i u tebe o vztahu poznávacího subjektu s objektivní realitou nerozhoduje sám subjekt.
Jak píše paní Hájková - sice rád své oponenty seřveš, ale je to jen rys tvé povahy - i kdž bych mu já osobně právě v tomhle případě neříkal rys analytický. Sám zmiňuješ "emocionální angažovanost" - tak se
tohoto milostivého označení držme. Bez toho bys to snad ani nebyl ty.
Nikoho hubit nehodlám, jenom své subjektivní přesvědčení nevydávám za objektivní pravdu světa.
Ještě poslední přátelský šťouchanec - přesvědčení o vlastní (předem připravené) pravdě opravdový dialog znemožňuje. Jde pak o dva monology - jenom rétorické cvičení. A dialog by myslím měl být základem smysluplné společnosti.
Podstatné je to, co námi otřásá. Ne to, o co se můžeme opřít (třeba objektivní pravda historického materialismu).
A to analytické vědecké západní myšlení, přesvědčené že ve fetiši fragmentů poznáme realitu, mně taktéž vyloženě leze na nervy. Stejně tak určitá odnož elitních vzdělanců přírodovědců Vědců, kteří nezávisle a objektivně poznávají pravdy atomových bomb...
A tak pořád dokola a dokola - každopádně děkuji J.Hellerovi za zajímavou diskuzi...
Mějte se moc hezky
Petr Šťastný
Zanalyzuji Váš text:
"Totalita a nedemokratičnost neplyne z poznání pravdy či přesvědčení o správnosti té jedné - to byste musel vyhubit všechny učitele, přírodovědce apod. (ale také "manželky!" - pokud mám možnost zvenku pozorovat)" - no vidíte, já myslím, že vede. Třeba proto, že ospravedlňuje nadvládu menšiny osvícených jak se neustále snažím (zřejmě zbyteně) zdůrazňovat."
Stále to ničím nedokazujete a ignorujete moji podstatnou poznámku o tom, že autoritativní systém nestojí na přesvědčení elity, že má pravdu a tudíž i právo vládnout (ostatně ne každý, kdo ví, že má pravdu, chce něco někomu vnucovat mocí) - přesvědčování a mluvení není žádná autoritativnost, když ten druhý si může opakovat své, případně odejít - co by tito lidé měli dělat? Opakovat pitomosti druhých? Totalita stojí vždycky na ekonomickém zájmu třídy. (Ale tohle jsem Vám napsal už v tom Vámi špatnbě citovaném vstupu - neodpověděl jste na to, jen mne zbytečně ujišťujete, že nechcete nikoho hubit, z čehož jsem Vás nepodezříval - to byla jen poznámka na oživení.
¨
Takže - nezodpovězeno, nedokázáno např. příkladem z dějin.
"Nikoho hubit nehodlám, jenom své subjektivní přesvědčení nevydávám za objektivní pravdu světa".
Jste-li přesvědčen, že je to jen Vaše subjektivní přesvědčení, které nemá s objektivní realitou nic společnéhé, případně že objektivní realita neexistuje, pak je to správné, i když nechápu, proč vůbec o nějakém subjektivním pocitu hovoříte tam, kde lidé vážně argumentují.Já na rozdíl od Vás si nemyslím, že by můj názor, mé vysvětlení bylo subjektivní - to bych držel hubu.Já jsem se s využitím všech prostředků kontroly poznání, které má lidstvo k dispozici (už jsem je tady rozebíral tolikrát, že to nehodlám opakovat) přesvědčil, že můj názor se tak, jak je jen možné - lidské poznání je vždy relativní -. přiblížil k objektivní realitě, proto o něm mluvím. Jen tak bokem - připomněl jste mi průběh některých mých diskusí se stalinisty na téma "Měl minulý systém nějaké objektivní systémové vady?" "Byla v něm vládnoucí třída?" Zanikl v důsledku systémových vad nebo zradou Gorbačova?" (Nemusím snad říkat, jak na tyto otázky odpovídám já) Odpověď stalinistů je - to jsou Tvé subjektivní názory - z čehož tedy vyplývá, že jejich názory, které ani v KSČM nejsou obecně přijímány jsou objektivní - argument, že dějiny můj názor potvrdily, pro ně prostě neexistuje. Oni ale tvrdí, že jsou marxisty, to Vy máte významný ústupový moment - podle Vás žádná dosažitelná shoda s objektivní realitou, která by se dala poměřovat mezi různými lidmi, prostě neexistuje, protože svět není poznatelný, případně žádná objektivní realita neexistuje - možná Vás překrucuji, ale nemohu za to, Vy jste mi systematicky Vaše pojetí nevysvětlil a zřejmě ho ani sám přesně nemáte, rozhodně mu nevěříte, když svůj názor označujete jako subjektivní, ale přesto tím, že podle něj jednáte, zasahujete do života ostatních (např. nahráváte buržoasii a ještě si v toim libujete)
"Ještě poslední přátelský šťouchanec - přesvědčení o vlastní (předem připravené) pravdě opravdový dialog znemožňuje. Jde pak o dva monology - jenom rétorické cvičení. A dialog by myslím měl být základem smysluplné společnosti."
Jak si představujete dialog mezi člověkem, který říká - na ty dráty můžeme klidně sahat, a člověkem, který říká, když na to sáhneme, tak nás to zabije? Ale Vy asi jste jako všichni Vám podobní dualista - přírodní realitu a zákoiny uznáváte, ale společenské ne.
"Podstatné je to, co námi otřásá. Ne to, o co se můžeme opřít (třeba objektivní pravda historického materialismu)."
Tak tahkle věta je opravdu kouzelná - takže podstatné je jen to, co nás ničí, případně to, co nás usvědčuje z blbého uvažování? To, do nám umožňuje obstát, zvládat realitu kolem nás \ koriguje - i potvrzením - naše poznání, to je na nic? Jestli to myslíte takhle, tak je to superblbost.
"A to analytické vědecké západní myšlení, přesvědčené že ve fetiši fragmentů poznáme realitu, mně taktéž vyloženě leze na nervy."
A proč? Proč fragmentů? Mohou to být fragjmenty podstatné, z nichž lze dobře složit celý původní obraz a pochopit jeho logiku - ta Vaše výtka se týká jen ideologie reakčních tříd nebo nekvalifikoivaného poznání jednotlivců - mimochodem právě Váš názor, že součástí té reakční ideologie - má lidem znechutit poznání - komu to asi poslouží?
"Stejně tak určitá odnož elitních vzdělanců přírodovědců Vědců, kteří nezávisle a objektivně poznávají pravdy atomových bomb. Tohle je Vašemu srdci nějak moc blízké, ale zase je to blbost. Přrodní vědci poznali určité přírodní procesy a možnost je využít. Nebyli badateli ve společenských procesech, aby přišli na možná nebezpečí, necítili se pověřeni k tomu, aby o tomhle rozhodovali. Odevzdali rozhodnutí do rukou těch, kteří k tomu nějakými společenskými mechanismy byli pověřeni, navíc byli sami zaslepeni ideologií reakční třídy - nenesou větší odpovědnost než ti lidé, kteří v době použití atomové bomby žili a větší odpovědnost nesou ideologové buržoasie - mimo jiné i ti, kteří rodí ty pitomosti, které vyznáváte. Je absurdní obviňovat řemeslníka, který udělal židli, za to, že fašista s tou židlí zabil studenta.
"A tak pořád dokola a dokola" - ano to děláte - pořád dokola opakujete svoji mantru a nic k tomu nepřidáváte.
Je to nuda. Zkuste si výjimečně moje připomínky zanalyzovat - větu po větě. Nebo si budu myslet, že Vaše nechuť k vědeckému poznání je dána prostě lidsky jen tím, že na něj nemáte.
Já si ostatně myslím, že pravda být musí, i když analytické a vědecké myšlení možná není jediný způsob, jak dospět k pravdě. Právě tak k ní můžeme dospět třeba otřesem, poznáním „na vlastní kůži“. Pravda být musí, protože pokud připustíme, že pravda není, nebo že každý máme nějakou jinou pravdu, logicky z toho vyplývá, že je vše dovoleno. Je-li vše dovoleno, jsme odsouzeni k tomu, abychom navěky žili v realitě, která námi bez přestání otřásá. Až bude Jirkovi padesát, možná už se mu to otřásání tak dalece nebude líbit. Možná se pak docela rád o něco opře. Když připustíme, že pravda není, jak může třeba učitel učit něco, o čem si myslí, že to není pravda? Nežije potom ve lži? Takhle uvažuji já.
- příklady z dějin, kdy byla vládnoucí moc podpořena "ideologií pravdy" - feudalismus (moc dána od Boha), komunistické režimy (moc dána poznáním historie a společenských procesů), nacistické rasistické režimy (moc taky legimitizována vědecky poznáním méněcennosti židů - jasně že nejen). Ano - je to primitivně zjednodušené, ale ten mechanismus "Já vidím Boha, já jsem poznal Pravdu, já mám tedy právo vládnout" jednoznačně funguje! Samozřejmě, že nelze pominout tu ekonomickou stránku (nemohla by zde fungovat ta slavná dialektika?)
- analytické vědecké objektivní myšlení totalitu ve své podstatě produkuje. Objektivní vědec vám vyzkoumá, že krávy jsou kanibalové a musí se krmit masem. Neodsuzuji vědu, ale ten způsob uvažování. Je to jakýsi totalitní nárok na pravdu, před kterou je třeba zmlknout. Vědec jako věrozvěst nezávislé a objektivní pravdy. Na tohle téma toho bylo taky hodně
napsáno (různé fenomenologické přístupy například; ale nejen)...Ano - mám ohromnou nechuť vůči vědeckému poznání. Vědecké poznání je totiž kráva-kanibal.
- co je pravda? Já bych ji definoval jednoduše "Pravda je to, na čem se demokraticky shodneme." A když se shodneme, že Země je placatá, tak holt je! :) (to už je trošku nadsázka) Pravda není někde VNĚ a nedá se k ní "blížit" ať už relativně, dialekticky nebo jak.
- a s tím zbavováním vědců (a řemeslníků) odpovědnosti, že "byli prostě nějak poblbnutí" kategoricky nesouhlasím. Vědec, který vymyslí bombu, nese stejnou zodpovědnost jako politik, který nařídí její shození. Řemeslník, který se nezajímá, a vyrábí součástký plynových komor JE spoluzodpovědný za holocaust.
- s tím otřásáním - lidé mají tendenci si vytvářet vlastní rigidní individuální světy pravd (v nehorším případě to vydávají za objektivní pravdu světa) a právě to otřásání dokáže narušit skleníky našich přesvědčení. Umožní nám relativizovat naše vnímání ve vztahu k druhému. Není pravda bez druhého! Jenom v přátelském a reflexivním setkávání se s ostatními (hloupými? nesprávnými? nechápajícími? burožazními? kacířskými?) lidmi a jejich "malými pravdami" lze dojít ke společné pravdě. A opravdu to není ta vědecká.
- ten pojem "západní myšlení" je opravdu vágní. Mám konkrétně na mysli ten vědecko-analytický přístup, který vznikl v návaznostni na určitý proud západní filozofie (Descartes - karteziánství - Compte...)
- přesně tak, Evo! Zákaz analytického myšlení by byla taky totalita. Je třeba si ale přiznat, že vědecké myšlení je jenom NÁZOR. Současný ekonomizující neoliberální ekonomismus je dokonalým příkladem zneužití "objektivního" vědeckého pohledu na svět.
- to otřásání bolí jako pes, ale podle mě je nutné přiznat "jsem hloupej smrtelnej člověk, vlastně nic nevím, poznání je nedostačující a musím to vydržet". Jinak se ke smysluplné společnosti nedostaneme. Jasně, že to bolí. Jasně, že člověk chce mít konečný a jasný Smysl (proto ostatně tolik lidí dneska uniká do různých ezoterických sekt, náboženství, do určitých vědecky objektivních ideologií atd.)
- s těmi osobnostními typy souhlasím. Já napadám jenom určitou formu myšlení (která nám byla vtloukána ve školách)
Pořád si myslím, že emancipačně humanistické, solidární poselství je tím základním pojítkem autentické levicovosti a přistupovat k němu lze samozřejmě různě.
tady budeme všichni názorově na jedné lodi – Vy, já i místopředseda KSČM Jirka Dolejš, který tento Váš úhel pohledu ve své politice důsledně uplatňoval, když si tím mezi stalinisticky smýšlejícími členy naší strany nadělal nepřátele. To, zda je někdo levicový či pravicový, a to, zda je či není věřící, jsou zcela odlišné roviny rozčlenění společnosti. Víra i věda a příp.umění jsou tři různé formy vztahování se ke světu a lidé, kteří se touto formou (třeba náboženstvím) ke světu vztahují, mohou být naprosto odlišní ve vztahu k ekonomicko-sociálnímu a politickému uspořádání společnosti. Mohou být ovlivněni ideologiemi různých tříd. Proto i KSČM dnes nestaví jako podmínku členství materialistický nebo dokonce přímo marxistický světový názor a jsou v ní i křesťané různých vyznání a ve své politické orientaci je připravena spolupracovat s levicovými křesťanskými politickými hnutími jakožto institucemi (samozřejmě nejde to v případě politických hnutí, které jsou formovány a ovládány např. naší katolickou hierarchií, jejíž materiální a mocenské zájmy nejsou levicové. Naopak v Latinské Americe byla křesťanská (i katolické hnutí) vyznačující se tzv. teologií osvobození přirozenou součástí revolučních sil – např. v Nicaragui, dnes ve Venezuele apod. Ostatně i v dějinách – je pravda, že katolická církev za feudalismu byla jako celek a svými hierarchickými strukturami nástrojem vládnoucí třídy a prostředkem zotročování neprivilegovaných vrstev, ale na druhé straně mnohá hnutí proti feudalismu se rozvíjela pod náboženskou clonou, v náboženské formě – viz husitství, různé rolnické vzpoury po světě, pokud vím, tak protifeudální byla i jezuitská republika v Paraguayi atd. Samozřejmě jako nástroj odporu proti reakčním vykořisťovatelským třídám fungovala i jiná náboženství – i islám má v sobě momenty sociální rovnosti a solidarity v rámci obce věřících apod. Takže tady není o čem hovořit.
Jen mne na Vašem textu zaujala ta posední věta „nebo je levicovost z Vašeho pohledu spjata pouze s materialistickým světonázorem a společenskými třídami a mimo ně neexistuje?“. Tady už bychom si asi museli něco vyjasnit – levicovost není spjata pouze s materialistickým světovým názorem – to je bez diskuse – ale s třídami ano – přesně řečeno, je projevem zájmu neprivilegovaných až utlačených tříd. Nemůže být mimo třídy, žijeme v třídní společnosti, společnost je strukturována na určité spektrum tříd a skupin (podtrhuji spektrum s pozvolnými přechody – ne souhrn krabiček) a každý z nás se nějak do této strukturace začleňuje. Ale není to mechanické, jak si možná myslíte – do tříd se začleňujete určitým ekonomicko-vlastnickým postavením, které Vás dlouhodobě nutí k určitému způsobu myšlení a jednání – ale dlouhodobě a ve statistickém měřítku!!! Ale každý jednotlivec je svým třídním začleněním i začleněním ostatních lidí ovlivňován velice komplikovaně a nikoli automaticky. Jsou příslušníci vykořisťované třídy, kteří podlehli ideologii a manipulaci vládnoucí třídy (např. dělníci a drobní podnikatelé, kteří u nás volí ODS,TOP 09 apod.) a naopak příslušníci privilegované třídy, kteří se postavili na pozice zájmu neprivilegovaných tříd – např. klasikové marxismu, nejzřetelnější je to na Engelsovi, ale i na mnohých ruských revolucionářích - a jsou také příslušníci neprivilegovaných tříd, kteří dělali tvrdou politiku proti vlastní třídě (Hitler).
Klasikové marxismu kritizovali náboženství proto, že z jejich pohledu a v jejich době i zpětně v dějinách sice vzniklo dříve než vykořisťovatelské třídy, ale dlouhou dobu zejména církevní organizace sloužila panstvu – proto mělo komunistické hnutí tak negativní vztah k náboženství a církvím. Pak „pánbůh“ nebo dějiny komunisty potrestaly, protože se marxismus v určité podobě a komunistické strany staly z nástroje utlačených mas nástrojem privilegované vládnoucí třídy řídícího aparátu při prvním pokusu o socialismus a změnily se ve stalinismus (I když byl současně i jiný komunismus a jiný marxismus), jenže lidé to teď po vlivem propagandy panstva nejsou s to rozlišit a my to schytáváme za minulé vládce, se kterými jsme dokonce třeba na půdě strany i jinde bojovali.
Tak asi tak nějak bych odpověděl na Vaši otázku.
Máte pravdu ve své ironii, že nebudu nadšen z Vaší povrchní odpovědi letem světem. Při té příležitosti mne napadá, že Vaše neschopnost se soustředit a solidně pronikat k podstatě i Vaše nechuť k jakémukoli uspořádanějšímu poznání Vám musí dělat problémy i ve Vaší profesi a při studiu. Mám doma třicetiletou režisérku, která vystudovala dramaturgii, a ta, když připravuje inscenaci, se musí sakra soustředit na text, myšlení autora i souvislosti nezávislé na autorovi, hlídá si každé slovo, i když samozřejmě i ona používá umělecké prostředky „otřásající“ lidmi a nemůže se omezit jen na racionalitu. Dokonce se může někomu vnutit myšlenka, zda-li Váš odpor proti poznání a objektivní realitě nemůže být dán Vašimi studijními problémy – ale to už je nekorektní uvažování. Ale k věci:
Sám píšete, že vládnoucí moc byla „podpořena“ autoritativními či totalitními ideologiemi vnucujícími lidem vlastní pravdu – o to přece jde –jen podpořena a ne všemi přístupy uznávajícími pravdu. Ti, kdo vládli a opírali se o ekonomickou moc a měli odpovídající zájmy, které potřebovali vnutit těm neprivilegovaným, tak si takovéto teorii absolutizující jejich názor a ospravedlňující jejich vládu pochopitelně vytvářeli a přijímali a financovali lokaje, kteří je pro ně vytvářeli. Ale současně bylo taky spousta lidí, kteří taky uznávali pravdu a objektivní realitu, nepřijali by tu vaši plytkou představu,ale nejen že tu pravdu nikomu nevnucovali, ale dokonce proti jakémukoliv vnucování bojovali – názorný příklad –Jan Hus, Giordano Bruno, popravení anarchističtí dělničtí vůdcové v Chicagu apod. Takže jste sám sebe vyvrátil. Už nepodstatné je, že milostivě nějaký ten vliv ekonomiky jako jeden z mnoha faktorů při vzniku té autoritativnosti a vnucování pravdy uznáváte – to už je jen takové nezralé lavírování mezi, těžko to můžete odmítnout, protože víte, že by se Vám lidi houfně vysmáli. Dialektika hovoří o vzájemném působení a taky o tom, že něco je v tomto vzájemném působení určující a tady se od začátku debaty lišíme.
K Vaší kritice vědy – vědec, který Vám vyzkoumá to krmení krávy masem, prostě není vědec, je v rozporu s objektivní realitou, marxisticky řečeno „nemá pravdu“ a může nanejvýše – a tak to taky bývá u vládnoucí třídě služebné vědy – vnucovat ideologickou nepravdu – takže jste zase sám sebe vyvrátil – ta logika, to je problém co??
Skutečný vědec nikdy nevolá po tom, aby před jeho pravdou někdo smekal, neustále pochybuje, neustále buší do svých hypotéz (když to přestane dělat, tak končí) a prohlubuje je. Zejména marxista dobře ví, že pravda je relativní, absolutní je jen ta možnost neustále se přibližovat k realitě, kterou Vy naprosto nezdůvodněně ironizujete.
Velmi dětská, ale bohužel dost masově sdílená, a to i tak inteligentními lidmi, jako je Jiří Dolejš, je Vaše definice – „pravda je to, na čem se demokraticky shodneme“ (Jirka to chápe tak – co teď hned získá politickou podporu – jedině to má význam). A co následující dva příklady:
a) lidé se demokraticky shodnou na tom, že krávy umírají vlívem čarodějnice Háty, tak je třeba Hátu upálit
b) buržoasie zmanipuluje vědomí neprivilegovaných vrstev (to je sociologické poznání) že uvěří neoliberalismu a potvrdí to nějakým hlasováním – příp. ve volbách – to je pravda?
(A to neuvádím to nejsamozřejmější – slepci se demokraticky shodnou, že mohou jít dál a jeden za druhým napadají do propasti)
To je tak evidentní blbost, že ji může zastávat jen intelektuál ovlivněný buržoasní ideologií (nebo třeba stalinismem).
Hned potom jste zopakoval už Vámi tisíckrát v nezměněné podobě vyřčenou tezi, že se k objektivní realitě nedá nijak blížit – za celou dobu naší známosti jste neuvedl jediný argument, který by toto Vaše přesvědčení vysvětloval – jo kdybyste napsal, že Vy osobně se nejste s to přiblížit k objektivní realitě, tak bych zatleskal Vaší sebekritičnosti.
U té odpovědnosti vědců překrucujete – jak jinak –má slova – já jsem nepsal, že atomoví vědci nenesou odpovědnost za zneužití bomby – psal jsem, že nemají větší odpovědnost než ti řemeslníci nebo umělci nebo politikové v dané zemi a době a podle mého názoru mají větší odpovědnost – kromě politiků a kšeftařů – společenští vědci – ti by měli rozumět tomu, co takový objev udělá, žijeme ve věku spcializace, dobrý atomový vědec může být úplný idiot ve společenskovědním poznání (to platí i o umělcích!!! – viz politická angažovanost Rudolfa Hrušínského na konci života nebo Ladislava Smoljaka)
Tak jak jste vysvětlil to „otřásání“, tak je to trapná banalita, která není nijak v rozporu s marxismem, pro marxistu je to samozřejmost. Rigidnost, běhání v kole, to je to nejhorší, co může marxistu i revolucionáře postihnout, o tom se denodennně přesvědčuji, když se snažím své spolustraníky, včetně místopředsedy Dolejše (Ale ve straně jsou mnohem rigidnější lidé – že alternativní společnost ke kapitalismu nemůže být vybudována ba základě monopolu státního vlastnictví, kteréžto je vlastně vlastnictvím řídícího aparátu. Jsou ještě nevnímavější než Vy, je-li to vůbec možné).
Konfrontováním názorů – co jiného by bylo to otřásání – samozřejmě může to být konfrontování v mezních situacích – válka,epidemie, zemětřesení apod., objevy předbíhající obecnou úroveň poznání apod. – je samozřejmě možné dojít ke společné pravdě, ale bohužel ti není automatické – Pasteur taky konfrontoval konzervativní lékaře tím, že chtěl aby si myli při porodech ruce – ale k žádné společné pravdě nedošli, pravdu měl on a byla to pravda v důsledku vědeckého poznání – zase jste vedle jak jedle – nic jste nedokázal – i když se nás snažíte emocionálně pohnout slůvkem „opravdu“ (to není ta vědecká…), čímž se podvodně snažíte vzbudit dojem, že ta Vaše teze je nějak obecně přijímána, což „opravdu“ pravda není.
Další veleblbost – neoliberalismus jako příklad zneužití vědeckého poznání – neoliberalismus nemá s vedou nic společného – je to účelová a lživá ideologie reakční třídy vnucená manipulativními prostředky této třídy lidem. Sám neoliberalismus se nevydává za objektivní pohled na svět, protože žádnou objektivnost neuznává, stejně jako Vy.
Mimochodem, lidé ztrácejí důvěru v poznání, stejně jako Vy, jsou jen produktem stávající etapy vývoje, kdy zkrachoval první pokus o alternativní společnost a dočasně vědomí lidí ovládla ideologie vládnoucí reakční třídy, navíc v takové podobě, když si tato třída již nemůže dovolit naivní víru v poznání, se kterou operovala v 19. století (Verne), ale musí naopak lidem v poznávání zabránit, tím, že je zblbne – k tomu patří i sekty, které se toho úkolu ujímají někdy vědomě (peníze), jindy taky jen podléhají atmosféře. Přejímání agnostických a subjektivně idealistických či pragmatických filozofií je úplně totéž, jako podléhání sektám. Na tyto teorie by se oprávněně dal aplikovat ten klasický výrok Marxe o náboženství jako „opiu lidu“. Vy jste úplně modelový typ – a charakteristické je i to,že tomu sám tak úplně nevěříte, jinak byste se neangažoval v ProAltu.
Stejnětak znám velmi mnoho bezbohých, kteří se neubránili náhrady křesťanských dogma lecjakou i ekonomickou věroukou.
Touha po názoru o kterém nelze pochybovat láká více, než tahleta nespolehlivá demokracie.
Což je poznání, které politik umí prodat.
Ty následky popsal Shakespeare ve svém sonetu č.60.
a umění jak panáčkuje vládě
a doktor Blbec káže geniům
a lumpové se posmívají pravdě
a Dobro babě Zlu jak smejčí dům.
Dovolila jsem si proto Vaši odpověď pro sebe přeložit takto: „levicovost… je projevem zájmu neprivilegovaných až utlačených skupin obyvatel“. Pokud bychom apriorně nepředpokládali, že občan si je svého občanství též vědom (dědictví francouzské revoluce?), dalo by se možná též říci „neprivilegovaných až utlačených skupin občanů“.
Soudím, že ve skutečnosti konkrétní občan ví o širším významu svého občanství máloco a ještě méně je ochoten toto vědění pro uplatnění svého občanství ve společenském dění pro společný prospěch vynaložit. Takže vlastně lze oba výrazy (neprivilegovaných až utlačených skupin obyvatel x neprivilegovaných až utlačených skupin občanů) pokládat téměř s jistotou za ekvivalentní.
Berte to jako můj zcela soukromý názor, jenž snad věcně není v rozporu s meritem Vašeho stanoviska.
Takže ti neprivilegovaní - jsou všichni, kteří dnes nemají možnost přivlastňovat si nadhodnotu svých zaměstnanců nebo alespoň ne v plném rozsahu - mezi neprivilegované bych zařadil dokonce i střední podnikatele, kteří sice vykořisťují, ale velký kapitál je o část jejich zisku - nadhodnoty jejich zaměstnanců - připravuje přes tvobu cen a nízké výrobní náklady, případně jiné druhy monopolu. V celé široké škále takto neprivilegovaných, kteří pochopiutelně tím pádem nerozhodují ani v politice, můžeme rozlišit řadu složek. Je tu tzv. maloburžoasie - vlastníci výrobních prostředků, kteří neshrabují vůbec žádný zisk, jen něco, co odpovídá mzdě+ zaměstnance. Dálke jsou tu vrstvy přechodné, které jako např. námezdní řídící pracovník jsou sice jen vykořis´tovaní zaměstnanci, ale zároveň díky charakteru své práce plní role vlastnických pohůnků buržoasie, dále jsou tu vrstvy, které jsou sice připravovány o nadpráci, ale nadhodnotu neprodukují, jejich kapitalisté si jen na základě přivlastňování jejich nadpráce dělí s výrobními kapitalisty nadhodnotu praovníků produkujících nadhodnotu (obchodní či bankovní zam,ěstnanec) kteří jsou vlastně vykořisťováni až odvozeně od vykořisťovánmní primárního a mohou mít určité výhody (např. zájem nerušit spekulativní kapitál, kterému slouží). Dále je tu tzv. služebná třída - osobní služebnictvo a personál kapitalisty, který je placen ne z kapitálu,ale z důchodu kapitalisty, jsou tu tAké nezaměstnaní - záložní armáda pro vykořisťování, studenti, kteří se na roli vykořisťovaných teprve připravují, členové rodin, důchodci - veteráni dělnické třídy. Marx k té služebné třídě počítal i státní zaměstnance placené z dodatečnš přerozělených důchodů kapitaolistů i mezd zaměstnanců - tedy z daní - policisté, vojáci, kněží, politikové, ideologové atd. Dnes už ovšem jsou i státem vykořisťovaní a nadhodnoptu produkující zaměstnanci např. učitel ve státní škole. A až pak je tu dělnická třída, která produkuje nadhodnotu,je placena z kapitálu a nemá žádný podíl na výkonu vlastnických funkcí (tohle členění je obsaženo v Teoriích o nadhodnotě a v Kapitálu něco jsme k tomu i přidali -iz naše kniha Heller,Neužil - Kdopak by se Marxe bál,m prodejna Futury na ÚV KSČM). |Můj termín "utlačovaní" jako odlišný od neprivilegovaných nebyl správný, protože směřoval jako by do politiky - utlačovaní jsou opravdu všichni, ale jejich neprivilegovnost má různé stupně a jádro jsou primárně vykořisťovaní příslušni dělnicklé třídy. Se všěmi ostatními má ale DT hodně společného, takže může vzniknout spojenecký svazek.
A ještě znovu ke škodlivosti ideologií a způsobu myšlení, který "produkuje totalitu": Staré přísloví říká "Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde". Ideologie ostatně nejsou uzavřené celky (tohle právě je platónská představa). Naopak, ideologie jsou proměnlivé jako všechno na světě. Už jsme o tom tady v Referendu diskutovali vícekrát. Vládnoucí třída si vždy zvolí ideologii, jaká podle jejího názoru bude mít při ovládání lidí úspěch a upraví si ji takovým způsobem, aby se stala jejím nástrojem vlády.
Souhlasím samozřejmě s tím, že svou "ideologii" neboli pravdu budeme vytvářet všichni dobrovolně a společně :-)
Tak samozřejmě ani toto Vaše pojetí ekvivalence není v rozporu s mým stanoviskem, zvláště když jste do věci vnesla další moment, který jsem pro jednoduchost nechal stranou, i když ho samozřejmě marxismus taky vnímá - to jest uvědomění si svého postavení (konec konců třídního, vlastnického). Máte pravdu, že objektivní třídní role, kterou člověk v zásadě hrát musí, je jedna věc a její odraz ve vědomí člověka, ztotožnění se s ní apod. je věc druhá, takže se mnoho lidí může chovat dost odlišně od svého třídního určení - ale přece jen se ve statistickém měřítku, v průměru, velké skupiny lidí podle těch třídních určení chovají. Další zužující rovina problému je, aby ve svém vědomí zvládli určité politické uspořádání. Tady ale jsou čertova kopýtka, kde by se mohly naše názory lišit. Ta politická role občana může být chápána různě - může být chápána jako snaha ekonomicky neprivilegovaných a tudíž i politicky fakticky!!!!! - pozor, ne právně!!!! - nerovnoprávných společenských skupin si vybojovat, aby opravdu byli za "občany" uznáváni (což právě dnes u nás rozhodně není, ale ono to v kapitalismu ani být nemůže - může to být horší nebo lepší parodie na "občana", skutečným občanem, který může např. využívat právní normy, ovlivňovat politické uspořádání apod. jsou jen buržoové (dnes už dokonce jen ti velcí, spojení s nadnárodním kapitálem), my ostatní si na občany jen hrajem, i když zaplať Marx za to, že je to alespoň tak, na rozdíl od předkapitalistických firmací i protosocialismu). Ale ten pojem občana může být chápán i jinak - jako pouhé formální si osvojení a využívání těch pravidel politického uspořádání, které jsou spojeny s kapitalismem, s jeho buržoasně demokratickou politickou podobou. I toto osvojení už je problémem (viz nevoliči), ale i takovéto osvojení si formálních pravidel (např. nesmiřitelnost ke korupci a využíání i kapitalistických pravidel jejího postihu, účast ve volbách, znalost práva, ochota ho využívat a bránit při porušování atd.) je lepší než nic - v podstatě na této úrovni dnes jsme, ale je to málo!!! Já tu kritizuji mnohé účastníky diskuse, že nejdou dál, že nechápou, že bez ekonomických přeměn nemohou dosáhnout ani té lepší kvality politiky, občanství, chcete-li. Takže podle marxismu nelze k skutečnému zvládnutí role občana dojít bez zvládnutí té hlubší podstaty - role třídní - pochopitelně role progresivní třídy, která se nechce posadit nahoru,ale chce třídy i sebe sama vůbec zrušit -a to především změnou charakteru vlastnictví. Takže ten podstatný rozdíl je mezi poijmy, které jste použila, je rozdíl třída, tříidní role a politická role - ta druhá je od té první odvozená a marxistovi nestačí, aby lidí zvládli formální pravidla té role buržoasního občana.
Tomuhle pokušení čelíme všichni, není lepšího řešení než kritický rozum a to včetně reflexe omezení vlastního poznání. Pochybuji, tedy jsem - tahkhle by také mohla znít věta filosofa vymezujíci naši existenci jakožto rozumné bytosti. Tragikomické ovšem bývá když ti pevní ve víře chápou relativizaci své totální pravdy různými heretiky jako produkt cílené ideodiverze či lidské zlomyslnosti vůči chrámoví své úžasné ideokracie.
A měli byste alespoň uznat, že Vaše odrůda agnosticismu není jediným proudem v dějinách filosofie, že jste tu spíše výjimkou než pravidlem - ovšem v současné etapě hluboké krize kapitalismu a nezájmu buržoasie o pravdivé poznání se tím pravidlem stáváte (u Jirky se to nevědomé sloužení buržoasní ideologii zesiluje vědomou zkušeností a zájmem profesionálního politika, navíc ve specificky deformovaných podmínkách KSČM (žádná pravda není, nemusíme se hádat, buďme jednotní, aby se nám kšeft nerozpadl - samozřejmě tohle není původní názor Jirky, to mu jen za ta léta vtloukli do hlavy a on z něj nic osobního nemá - nicméně i to škodí).
Je-li k tomu ještě síla, zkusme se vrátit k tématu, kterým byla synergie levice na základě kombinace potenciálů jejích složek. Označovat za slouhu buržoasie každého kdo neuzná hned a tady právě tu moji pravdu a hegemonii se může snadno dostat do rozporu s tímto tématem.
S tímhle apologetickým betonem na nohách se nedá moc svižně kráčet k sobě navzájem. Nejde přeci vůbec o naordinovanou jednotu, ale naopak o schopnosti vnímat se v různosti - specielně u tebe Pepo, tenhle "furor hellericus" lze ještě brát jako zápal, ale neměl by sklouznost k hašteřivosti..
A proto Tě vyzývám, abys jasně, bez vymlouvání, odpověděl na tuto otázku:
1) Souhlasíš s tím, že pravda je přiblížení se poznávajícího subjektu k objektivní realitě a že jí tudíž lze poměřovat a srovnávat, že někdo má větší pravdu než jiný? (Nezamotávej to otázkou, že musíš pro tu pravdu lidi získat, mít politickou podporu apod.) odpověz jen na tu otázku!!
2) Souhlasíš s tím, že proces poznávání je mimo jiné významně determinován tím, jaká ideologie - výraz zájmu třídy - ovládá jeho vědomí?
3) Souhlasíš s tím, že třídy lze klasifikovat podle míry zájmové spojitosti se směrem pokroku?
A bude vymalováno, bez kecání a nezávisle na povahových vlastnostech Hellera.
1) o přiblížení k pravdě nerozhodují samozvaní mesiáši a strážci pravověří ale kriterium objektivní praxe která není metafyzická
2) niterná touha obviňovat druhé z ideologické mesaliance ovládá spíše mysl těch co patent na rozum zaměňují za rádoby třídní hledisko
3) extrapolace někdješí hypotézy o historické misi průmyslového dělnictva končí někdy v znásilnění pokroku neživotnými schematy
Záměny subjetivního světa přání za objektivní realitu historických zákonitostí blokuje poznání - past scholastiky je o to ošidnější, že metodoligcká ekvilibristika nahrazuje smysl pro realitu.
Marxismus je zajímavá metoda, ale používá-li se jako klacek ztrácí myšlenkový náboj ale vede k mentální kastraci. Prostě bud´ si udržíme kritický odstup a nebo to ztrácí smysl. Tím bych tenhle exkurs považoval za vyčerpaný a opravdu "bona fide" - nechme raději prosto jiným. Třeba se pak prosadí více komunikace nad touhou zvítězit. jsme přesvědčen že o komunikaci ti jde rovněž. JInak vše dobré.
Snad už milionkrát jsem se snažil těmto čtenářům vysvětlit, že jim vlastně strašně blbneš hlavu a používáš docela rafinovaných triků k ovlivnění jejich povědomí. Můžeš se přetrhnout, abys navodil pocit, že je tu někdo umanutý, kdo jim chce vnucovat svůj omezený názor a být jediným soudcem o tom, co pravda je. Spoléháš na přirozenou lenost čtenáře si nahledat a analyzovat moje vstupy (nekritizuji čtenáře, je mi jasné, že si většina případných čtenářů diskuse chce nějak odpočinout, pobavit se, nezávazně pokecat apod.)Ale právě s tím počítá protivník a ty mu nahráváš - to nemůžeš zastřít.
Já přece vůbec netvrdím, že jsem od Boha povolán rozhodovat o pravdě a už vůbec ji nechci někomu vnucovat, já bych nedovedl řídit ani malý kolektiv lidí - já jsem prostě člověk který svou pravdu vysvětluje, ale není to moje pravda, vymysleli ji lidé mnohem chytřejší než já.Až dosud jsme diskusi o kriteriích prověřování pravdy vlastně ani nevedli - já svoji představu vyložil a Ty jsi na to něco zašumelil o nějakých postupech uznávaných vědeckou obcí,ale nijak si je nevysvětloval.
Ale v tom posledním vstupu jsi názorně odkryl své triky, uhýbání, lavírování a neschopnost zaujmout postoj nikoli v otázkách kriteria pravdy, rozhodování co je pravda apod. - na to jsem se Tě neptal - já jsem se Tě zeptal pouze na to, zda pravdu, její poměřitelnost a takévliv ideologie na poznávací subjekt - nebylo to nějaké zjednodušení, nějaké vykřikování typu kostnického koncilu - Tvoje řeč budiž jen ano či ne. Ale tohle je otázka, kde slušný člověk prostě musí říci ano či ne a pak k tomu může formulovat různé doplňky a výhrady - což jsi neučinil a hned všechno odvedl jinam, do otázky kriteria pravdy a do osobního sporu. Nejspíše Ti to vyjde. Čtenář má averzi k vnucování jediné pravdy nějakými papaláši, tak nepostřehne, že se Tě ptám jen na to, zda možnost pravdivého poznání a jeho poměření /ne každý má stejně pravdu) uznáváš - a na to jsi neodpověděl, utekl jsi, protože dobře víš, že jakmile zaujmeš pozici, někteří lidé poznají, o co jde a utečou Ti.
Tomu nemohu zabránit, běžné omezené vědomí je, jaké je, to je zákonitost.Co ale nechápu, proč tohle děláš - nemohu přijít na jiné vysvětlení než to, že si myslíš že takhle přilákáš víc stoupenců pro levici? To je velký omyl, ty různé pravdy se nakonec stejně střetnou a nevyhneš se tomu rozhodování.
A proto budu protivný - jak odpovíš na mé potáky - uznáváš možnost pravdy nebo ne? Hic Rhodos, hic salta. (Pro nelatiníky - jeden muž pořád říkal - to já na Rhodu jsem přeskočil tohle a tamhle to, načež mu řekli - tady je Rhodos, tady skákej - tak skákej Jirko.
P.S. i když tohle možná byla nechtěná ukázka toho jak se té synergii na levici spíše vyhnout ale i taková zkušenost je třeba někdy poučná
Ale jednu otázku jsi mi ještě nezodpověděl - může být schopnost odrazit objektivní realitu u poznávajícího subjektu blokována vlivem ideologie reakční třídy nebo naopak stimulována vlivem ideologie pokrokové třídy? To znamená - že může být blokována i u těch, kdo hlásají, že žádná pravda není, nebo naopak - že může být třeba u mne znásobena - o to mi šlo, když jsem vyvozoval závěry z různých názorů a mluvil o sloužení buržoasii.
No - tak se pochlap ještě jednou!!!
(Pro ostatní účastníky může tohle dohadování být jen a jen poučné)
žijeme v periodě vyhraněně pluralitního smýšlení, v tržním režimu, ve kterém je individualismus jádrem morálky
žijeme v režimu který vypověděl solidaritu
víme, že individulismus je elememtárním jádrem tržního hospodářství
víme ale zároveň, že když odstraníme projevy patologického konzumu, když každý z nás omezí spotřebu na takovou, kterou ve skutečnosti potřebuje, tak se vše zhroutí.
V tomto paradoxu - který si vynucuje držet destruktivní projevy individualismu v šachu z pozice sociálních a humanitárních principů – má levice extra zodpovědnou roli.
Zvládnout ji však může pouze v prostředí takového demokratického režimu, který se může opřít jak o zažitou znalost demokratického smýšlení, tak o nabytou ve školních škamnách.
Zkušenost s vypjatým kolektivismem by tu byla, co však chybí je zkušenost s tím, jak je možné individualismu zabránit demokratickým režimem.
Chybí zájem o základní možnosti, které nabízí demokratický režim, aby se stal zastřešujícím efektem víceméně spravedlivě nastavené ekonomiky.
Zato nedůvěry v demokracii je tu nadbytek…pomyslel jsem si
žijeme v periodě vyhraněně pluralitního smýšlení, v tržním režimu, ve kterém je individualismus jádrem morálky
žijeme v režimu který vypověděl solidaritu
víme, že individulismus je elememtárním jádrem tržního hospodářství
víme ale zároveň, že když odstraníme projevy patologického konzumu, když každý z nás omezí spotřebu na takovou, kterou ve skutečnosti potřebuje, tak se vše zhroutí.
V tomto paradoxu - který si vynucuje držet destruktivní projevy individualismu v šachu z pozice sociálních a humanitárních principů – má levice extra zodpovědnou roli.
Zvládnout ji však může pouze v prostředí takového demokratického režimu, který se může opřít jak o zažitou znalost demokratického smýšlení, tak o nabytou ve školních škamnách.
Zkušenost s vypjatým kolektivismem by tu byla, co však chybí je zkušenost s tím, jak je možné individualismu zabránit demokratickým režimem.
Chybí zájem o základní možnosti, které nabízí demokratický režim, aby se stal zastřešujícím efektem víceméně spravedlivě nastavené ekonomiky.
Zato nedůvěry v demokracii je tu nadbytek…pomyslel jsem si
Pozn.č 1.: Osobní zaujetí
Připouštím, že i k teorii lze mít iracionální averzi stejně jako lze velmi racionálně naplňovat iracionálně přijatou teorii (např. teorii rozdílné hodnoty různých lidských ras). Neřekla bych ale, že mám iracionální averzi k problému tříd, spíš jsem nucena realisticky hodnotit svou životní situaci, tj. čas a možnosti, jež k mi činnosti zbývají. Takže pokud budu moci, považuji jako smysluplné věnovat se dvěma věcem:
= Jak účinně „popichovat“ českou občanskou veřejnost k větší společenské aktivitě ve prospěch veřejnosti (Hic Rhodos….),
a neoddělitelně od toho
= pokusit se o pochopení globální otázky, jíž je pokračování existence Homo sapiens na této planetě (a o případné „popichování“veřejnosti v tomto smyslu).
Pozn.č.2: Malá teoretická úvaha
Není na škodu mít možnost v přímém přenosu sledovat diskuse, které se rovnají stranickým debatám a mít možnosti do nich vstupovat – pak se třeba může partikulárnost přetavovat v obecnost.
Začnu banalitou: Pravda nalezená v procesu poznávání společenských jevů má, stejně jako metody onoho poznávání, jiné kvality než pravda nalezená v procesu poznávání řekněme jevů biologických. Podobně je tomu s kvalitami příslušných metod poznávání – přestože se všechny zákonitě opírají o analýzu údajů a dat, jsou zcela jiné v procesu poznávání jevů fyzikálních na rozdíl od jevů sociálních i biologických. Na rozdíl od sociální oblasti se v oblastech biologie a fyziky méně hovoří o pravdách, a spíš se usiluje o formulování zákonitostí, zjišťovaných nejen analýzou procesů probíhajících „přirozenou cestou“, ale i procesů, probíhajících v uměle naaranžovaných podmínkách, simulujících s vyloučením nežádoucích vlivů přirozené procesy .Soudím, že experimentování v sociálních procesech je na rozdíl od oblasti biologické a fyzikální zcela nepřípustné (přestože se tvrdilo – ale snad už obecně netvrdí – že když se kácí les, létají třísky). Podobně je též ověřování pravd nebo zákonitostí, nacházených v tak různých oblastech, kvalitativně odlišné. Jestliže ověřit fyzikální pravdu lze obvykle několikanásobným opakováním experimentu i variant tohoto experimentu, sociálno se takto aranžovat nedá a pokusit se objektivně posoudit pravdivost nalezené pravdy vyžaduje staletí (nemám na mysli „mravní zákon v nás“). Přesto je zřejmé, že svět je měnitelný (nejen přírodou - byť se o tom člověk přesvědčuje teprve z nechtěných důsledků svého konání).
Pozn.č.3: Možnost zobecnění osobního zaujetí
Rozdílnost kvalit zde předkládaných či obhajovaných levicových procesů ztrácí v dané situaci „tekutého hněvu“ význam. Měli bychom spíš společně hledat návrhy uskutečnitelných variant různých postupů a cesty, jak je uskutečnit a umět prohlédat a čelit zastíracím manévrům současného politického systému. Především by bylo třeba nenechat si pokud možno brát ty praktické malé sociální „pravdy“, jichž se česká společnost až dosud domohla. „Rozhořčete se!“ je název brožury, jíž Stéphane Hessel vyzývá Francouze mimo jiné k tomu, aby si nenechali vzít sociální výhody, jež měly začátek již kdysi v programu hnutí odporu za německé okupace (Stéphane Hessel, Indignez-vous !, Montpellier: Indigène, 2010).
Stojí za pokus umísťovat ve veřejném prostoru malé praktické sociální pravdy, ať už se v našem současném politickém systému mravnost vyplatí nebo nevyplatí. K tomu je, jak se domnívám, výzvou jíž název článku, v jehož rámci vedeme tuto diskusi.
Ale bohužel – když říkáte - nemám už dost životního času a sil, abych tohle zkoumala, nechme to plavat a věnujme se jen těm „drobným pravdám“ (odpusťte zjednodušení problému Vaší argumentace), tak děláte vážnou chybu. Šlo by to, kdyby pokrokové hnutí, ať by se jmenovalo jakkoli, mělo k dispozici silnou a dobře orientovanou teoretickou frontu, takže byste se v rámci dělby práce uvnitř hnutí mohla věnovat jen té drobné praxi. Jenže tomu tak není – levicové hnutí je roztříštěné, jeho teoretická fronta je hodně ovlivněna buržoasní ideologií a naopak spíše odmítá skutečný marxismus, takže – viz moje diskuse o pravdě – při poznávání společnosti do hloubky a dlouhodobém prognózování a nutném orientování hnutí na strategické cíle, bez nichž se nedají realizovat ani ty taktické a drobné,svou úlohu neplní. Naopak – přes špatnou teorii buržoasie brzdí i tu živelně a od běžného vědomí se rozvíjející praktickou aktivitu, ve které takový mladý pan Karen má sice v hlavě buržoasní řezanku, ale angažuje se v ProAltu. A proto bohužel – když se na to vykašlete a budete se koukat jen na špičku nosu, kapitalismus neporazíme a skončíme v propasti nějaké historické retardace – to je možné, i marxismus to připouští. A v té teorii jsou třídy a jejich ekonomické zakotvení vůbec nejdůležitějším problémem – jak při vysvětlení minulosti, tak při správné analýze současnosti a prognózování budoucnosti. jdete tedy do boje s jednou rukou přivázanou k tělu a to toho moc nevybojujete.
Víte, mne tahle teze, racionální u Čapka v Krakatitu, ale nesmyslná dnes,“nechme velké věci a zabývejme se drobnými kroky“, šíleně štve, protože přesně tohle hlásá ten hlavní filipovský pragmatický proud ve vedení mé rodné strany a na tento přístup strana umírá – není s to objektivně analyzovat minulost, ani ukázat dlouhodobou vizi budoucnosti odlišnou od sociální demokracie – lidé ji neodlišují buď od minulé KSČ nebo od dnešní soc.dem – dnes jí sice dávají preference, protože jsou naštvaní, ale zítra zase přeběhnou někam jinam, chytí se na jinou vějičku. Podotýkám, že samozřejmě i o ty drobné pravdy a kroky musíme bojovat, ale musíme vědět kam jdeme – i dobrými drobnými kroky možné dojít do ……..ano, až tam.
„Nejen komunitaristé, ale i sociální liberálové (levice) a konzervativci (pravice) se ohánějí tím, že lidé nejlépe vědí, co je pro ně dobré. Velmi často to ovšem tvrdí jen tehdy, kdy se jim to hodí a není možné to ověřit. Pokud to myslí upřímně, je nezbytné začít společně hledat politické nástroje, JAK LIDEM VRÁTIT MOC NAD ROZHODOVÁNÍM O NICH SAMÝCH, podíl na plnohodnotném soužití v komunitě a hledání cest k zajištění vlastního důstojného života.
Říkám-li lidé, myslím tím občany, nikoli politicko-úřednickou nomenklaturu a jejich mecenáše z korporací. Tyto skupinky mění politiku již dlouho a bohužel výsledky jsou tristní. Je na čase to změnit.“
Právem diskutující pokládám závěrem otázku všem účastníkům diskuse k článku „Radikální a reformní levice od rozkolu k synergii“ :
co z této naší dlouhé, teoreticky obecné diskuse, bohaté na subjektivní invektivy – tj. jaké závěry z ní – je možné pokládat za konkrétní návrh politického nástroje, jak vrátit lidem moc nad rozhodováním o nich samých ? Osobně totiž žádný konkrétní návrh nenacházím, včetně svých vlastních názorů a stanovisek.
Za to vše co se tu děje může tahle demokracie - slýchávám.
Mockrát jsem tu kritizoval neplodné dohadování se o morálce, osvětě a nebo dílčích právních a politických opatřeních - bez formování samosprávného vlastnictví to nemůže vyjít. Bohužel, moje rodná strana na to nechce slyšet a touží po zestátňování - tedy vlastnictví nekontrolovatelného řídícího aparátu.
Ale začínají na to slyšet některé iniciativy -např. Švihlíková.
Já bych řekl -
demokracie doprovází takový společenský režim, který stabilizuje soupeření mocenských seskupení o nadvládu v patové situaci. Důvěru v dominanci lidské dobroty si proto demokrat nepřipouští, ba nesmí připouštět.
Z tohoto důvodu nepovažuje pan Heller demokratické smýšlení za záruku eliminace společenské destruktivity.
Záruku vidí v implantaci komunitárního prostředí, které plodí nezištné charaktery a posléze, jako následek demokratickou společnost moudrých.
Trochu přeceňuje stav našeho civilizačního procesu.
Je pokrokář...........pomyslel jsem si.
A demokracii a demokratické myšlení beru jako nutnou, ale nepostačující podmínku - to jediné jsem se Vám snažil vtlouci do hlavy proti Vaší idealistické víře, že nějakými politicko-právními procesy můžete převálcovat kapitalismus.
(Ještě mě napadlo, že by možná nebylo špatné přidat k požadavkům hypotetické generální stávky STOPky na podzim požadavek za přijetí zákona o všeobecném referendu)
Jinak, když už jsme pořád u těch "buržoazních ideologií", vřele doporučuji www.protialt.cz :)
(pro neznalé sídlo máv Jindrišské), ale to ne.
Nebo že předvedou na nějakém družstvíčku že to jde a jaké to má výhody. Prostě i když tahle vlastnická forma jistě do nabídky levice patří, ještě nás čeká dlouhá cesta.Ono být zaměstnancem je jednodušší než být podílníkem.
Nu což, patovou situaci mezi vlky a beránky si nepřejeme.
Pomyslel jsem si..... a odjel do kybucu pochopit pravé principy demokratického soužití. Předlohy demokracie typu JZD se nám tu pohříchu vypařili.
Jinak nejezděte do kibucu, to není žádný vzor běžné samosporávy, ale ve zvláštních podmínkách zformovaná rovnostářská a asketická náboženská pospolitost. Zajeďte si do Mondragonu.Jinak vidím s potěšením, že Jirka používá argumentů svých nesmiřitelných kritiků - stalinistů z Prahy 1 a 6. Budou mít radost, ještě by měl dodat jejich další agument - že samosprávné vlastnictví je rafinovaná forma privatizace.Dále upozorňuji, že návrhy zákona o samosprávných podnicích předložil poslancům KSČM Klub samosprávného lidového podnikání, zpracovali to zejména manželé Hábovi. Naprostý nezájem poslanců, protože to bývalé henešovské odbory - pro neznalé jistá obdoba komunistických odborů - považovaly za konkurenci pro odborové výbory a na tomhle blbém stanovisku už setrvaly a ovlivnilyi Grebeníčka, Filip se jakoby probudil, svolil k jednomu semináři a tím to zhaslo. Na výzkum se nedala ani koruna, stalinisté na to útočili, takže se o tom raději nemluvilo, při všech volbách jsme tento bod prosazovali do programu, ale vždycky byl různě seškrtán s upozaděn, když jsem předložil konkrétní návrhy VII. sjezdu, tak to návrhová komise zmanipulovala tak, že se to odsunulo a nic. Heller bohužel nemá peníze, ani sílu obra, aby to prosadil. Jinak to družstvíčko - asi dva podniky - v tichosti fungovaly z majetku jednoho prokomunistického investičního fondu, ale muselo se to tajit, aby to sdělovací prostředky nerozkopaly. papaláši KSČM zkrátka mají své kšefty a nedají se rušit nějakou samosprávou a poslední proignóza socialismu, na níž má lví podíl Jirka Dolejš, samosprávu sice okrajově obsahuje, ale sází především na nenápadné zestátnění. Když jsme my alternativci, poukazovali, že to neřeší problém odcizeného vlastnictví řídícího aparátu, opakoval Jirka argument stalinistů a etatistů - aparát bude vždycky. Už jsem tady opakovaně vysvětloval, že je to blbost, že aparát byl vždy, ale jen za protosocialismu byl de facto vlastnickým hegemonem a zkurvil to. Ach jo Karle Marxi, buď rád, že tu nejsi. Ejhle - já básním. Pane Karene - pojďme se dát dohromady, já napíšu hru o samosprávě (už jsem jednou napsal takový beletristický obraz samosprávné společnosti pro stránky kamarádů, ale pro noviny je to dlouhé, i pro DR) a Vy mi to dramaturgicky připravíte.
Takže nejen konkrétnější návrhy, ale i konkrétnější počiny by byly. Ale už nejsou ?
(družstvíčko - asi dva podniky - v tichosti fungovaly z majetku jednoho prokomunistického investičního fondu, ale muselo se to tajit, aby to sdělovací prostředky nerozkopaly) nebo ještě jsou?
Nebude-li, zůstane folklorem pro umanuté scholastiky. test praxe není nic s čím byse mělo bojovat, ale spíše tomu vyjít vstříc. Jak říká paní Hájová optimisticky - časem se to možná změní.
Řečí o praxi teď jsou opravdu jen obezličkou.
Co je špatné na naši teorii - například - Máme pravdu, když říkáme, že řeší problém přirozené, dělbou práce dané převahy profesionálního aparátu při vlastnickém rozhodování, na kterýžto problém dojel protosocialismus?
Je možné použít Jirkův argument, že aparát byl a bude vždycky?
=Omezovat se jen na tu či onu partaj? Spíš vědět, a co nevíme to odhadnout, s čím lze v jednotlivých partajích uspět a s čím nikoli Ovšem nejen vědět, ale respektovat skutečnost, že programy a zájmy partají jsou vždy partikulární.
= Stojí za to pokusit se tuto partajní partikularitu přesáhnout (nebo překročit)?
P.S.: zájmy jsou vždy partikulární, proto se snažíme hledat onu synergii
Je ovšem třeba odlišit dvě věci, že ty předstíráš, že to nechápeš, to chápu, ale zřejmě to bohužel nepochopila ani paní Špynarová. Jedna věc je, zda jsou zkušenosti potvrzující více méně technicko-ekonomickou proveditelnost samosprávného podniku – tyhle zkušenosti jsou, třeba i ze Slušovic a rozhodně Mondragonu, i z těch podniků v rámci fondu a mají je k dispozici např. v Klubu samosprávného lidového podnikání a vydávají i bulletin. tím nechť se zabývá člověk s ekonomickým vzděláním, spíše takový ten mikroekonom –to bys mohl být klidně Ty Jirko, vzdělání na to máš a v mládí jsi se seznámil s různými teoriemi a poznatky ze šedesátých let a r.1968/69. Na to já nemám a nevím, proč by i v této oblasti musel dělat každý všechno, když existuje specializace. Je to jako by ses lékařského vědce, který zkoumá příčiny AIDS zeptal – a dělal jste už někdy operaci slepého střeva? Touhle metodou Ty ovšem pracuješ.
Druhá a důležitější věc, je zdůvodnění nutnosti samosprávného vlastnictví v celém kontextu dějinného vývoje, zejména ve vazbě na kapitalismus, se snahou domyslet, jak se mění hodnota a nadhodnota, trh, co je produktivní apod. – to je ta linie politické ekonomie, kterou uplatnil Marx při hluboké analýze Kapitálu a která je i dnes ještě aktuální – nevím, co si pod ní představuje paní Špynarová, ale asi nic dobrého, když dává přednost metodě pokusů a omylů na jednom políčku (všiml jsem si už, že paní Špynarové neomylně reaguje negativně na jakýkoli pojem se kterým se zřejmě kdysi setkala na nějakém školení – třída, politická ekonomie apod.). Ty ovšem dobře víš, o co jde, a právě tahle linie se Ti nehodí, protože ruší klid Vás vedoucích politiků v KSČM, na tu totiž reagují pokřikem nejvíce stalinisté a ta část členstva, která je zvyklá jen na zestátnění a nic jiného si nedovede představit, a Vy se hádat nechcete, aby se strana náhodou nerozlomila. U těch ostatních – u Tebe ne – je tu ještě motivace, aby něco nenarušilo různé pochybné osobní kšeftíčky politické i jiné, pane Bože díky za každé nové ráno ve funkci atd. No – Ty jim bohužel dnes už sloužíš, částečně i proto, že opravdu, i vnitřně, nejsi s to se rozhodnout pro něco jako pravdu a za to se angažovat.
No a abych to dokončil – tohle je můj obor a nutné východisko ke všemu, jako byla Marxova teorie nadhodnoty východiskem k jakýmkoli úvahám i praktickým krokům k překonání kapitalismu. Marx byl genius, já ne, ale jako poctivý specializovaný řemeslník jsem v tom už leccos s kamarády udělal – proč s námi nepolemizuješ o tomhle, o těchto našich poznatcích – ty jen zpochybňuješ nějakými psychologickými triky, přesto, že je dobře znáš. Právě tohle – a ne mikroekonomie podniku – je paní Špynarová v dnešní společenské atmosféře něčím, co by mohlo mobilizovat a sjednocovat, protože z toho vyplývá, že vůbec je možné něco, co nebude ani kapitalismem, ani protosocialismem. Tuhle možnost KSČM zahazuje.
A ještě paní Špynarová – v něčem máte pravdu – to, že boj za samosprávu nemůže vést jedna strana, je pro nás dnes už banalita. Představujeme si něco, jako široké samosprávné občanské sdružení lidí bez rozdílu politické a ideologické orientace, Vždyť Mondragon založil chudý baskický kněz. Ale o tom jsem už někde tady psal, problém je v tom, že vždy přijde někdo nový a začínáme zase od nuly.
Družstvo jako obchodní společnost v tržním prostředí (kvalitativně poněkud odlišné od družstev za minulého režimu) lze dnes právně snadno založit - podíl družtev ale na české ekonomice je malý. To je oč tu momentálně kráčí.
Nechme fangle s velkou pravdou chvíli na pokoji. "Kecy" o posluhování buržoasii či partokracii jsou úsměvné ale na potřebě ukázat něco v praxi nic nemění. Marx to za nás neudělá, ne ?
Pro neznalého člověka to argument je, ale Ty dobře víš, že v daném politickém a právním prostředí je to nesmysl a že se toho těžko může ujmout nějaký obyčejný Pepa bez peněz a Ti z ksČM, kteří jsou mohovitější, to určitě neudělají, poslouchají Vás a jejich v jádru stalinské srdce v nich bije silněji.
Jinak by se leckdo mohl zamyslet nad tím, proč to ti šéfové zmíněného fondu, zkušení lidé, jeden byl tehdy velkým fandou na samosprávu - Ty víš koho mám na mysli, tak pečlivě tajili, když to nebyl problém.
V podstatě jsmese tu shodli na zájmu zakomponovat ekonomickou demokracii mezi ty cíle, tak jen hledejme nějakou shodu na tom JAK. A pokračuje i k dalším možná akutnějším cílům. Tedy protikrizová opatření.
Nabízí se charakter regulace ekonomiky, nástroje podpory rozvoje a zvýšení zaměstnanosti, alternativy stablizace veřejných služeb jako jsou penze, zdravotní pojištění, veřejné školství. A možná nejsložitější a nejrozpornější téma - co s tou evropskou integrací
Plácání kde je prosáklým jedem buržoasní propagandy a kdo je naopak stalnista tu moc nepomáhá - spíše odpuzuje nové i staré účastníky diskuse. Jsem optimista a věřím že to lze dokázat a se zápalem pro věc i bez oné železné košile tónu a stylu. .
Jinak tohle není osobní spor - my jsme s Jirkou kamarádi a Jirlka byl taky jiný, ale ti "oni" ho nakonec omlátili do této polohy. A to, že se děsíte, do jaké party jste se dostala? Takkhle se vede politika všude a u nás ještě velmi mírně. Mohl bych Vás agitovat a předstírat, ale já chci naopak ukázat, jak to chodí, bez příkras a tllačím to k tomu, abyste byla schopná poznat, co je pravda (protože ta pravda je - i když to Jirka v zásadě popírá). A metoda zakládání malých družstvíček jistě bude mít svůj význam a budou lidi, kteří ji budou realizovat, což nemůže důchodce bez peněz, ale nejdříve je třeba se prolomit do podstatných momentů společenského vědomí a politiky velkých subjektů - a to, zdá se, nejste s to pochopit. Ale nemyslete, i já vím, že je to zatím boj s větrnými mlýny a lidskou tupostí a reakční ideologií (ta totiž existuje a hraje významnou roli, i když to Jirka bagatelizuje). A ono to tak věčně nebude a já se k tomu snažím jen přispět a probudit lidi, jako jste Vy, kteří kdyby se zbavili iracionálních averzí a rozhýbali šedivé buňky, by mohli k něčemu dojít.
Kde se pohrdá ohleduplností, tam nemůže kvést důvěra. Není-li důvěra, nemůže být řeč o týmové spolupráci. Týmovou spolupráci považuji za jeden z rysů praktické demokracie.
Mám dotaz k následující pasáži z článku, jež je zařazena po formulování šance na větší levicové souznění: „Nesouhlasím přitom moc s názorem Jiřího Pehe, že se přitom posouváme od sociálně ekonomických hodnot k ideálům humanismu a morálky“.
Můj dotaz se netýká šance většího levicového souznění, formulace v tomto bodu zcela odpovídá mému zaměření. Týká se spíš morálky rodné strany, a inspiroval mě k němu název tiskového orgánu strany francouzských komunistů, historicky známý a dodnes používaný.
Chci se dotázat, jestli může ta česká zaoceánská loď (po vzpamatovávání se z reálného socialismu), aniž by cokoli slevila ze svých sociálně ekonomických požadavků, vzít na palubu také humanitu? Nebo jí stačí teoretický odkaz na v nedohlednu dlící osvobození člověka poté, co se jí podaří zrušit třídy?
Člověčenství prostě určité hmotné podmínky potřebuje aby vzkvétalo, v podmínkách džungle platí i zákony džungle. Na tygra Šerchána či šakala Tabakího s kázáním nechoďte. O nic jiného mi nešlo.
P.S. setkání s A. Krammerem jsem měl také rád - nějaké rozhovory se mnou také dělal
novu opakuji otázky, na které jsi neodpověděl:
Každý kdo si přečetl jakýkoli oficiální dokument KSČM, případně poslouchal nějaké vyjádření jejích předních politiků ví, že komunistická strana po velkém třesku tu humanitu na palubu vzala, a to nejen odkazem na dobu po vítězství nad kapitalismem, ale konkrétním progreamem, jak ji napomáhat i dílčími reformami (viz ktrerýkoli volební program KSČM - viz www.kscm.cz). Dokonce i v těch představách o budoucnosti je i v oficiální prognóze vzato na vědomí, že přeměna společnosti v socialismus nemůže proběhnout tak jako vznik protosocialismu - vcelku jednorázovým násilím (ani tehdy nebylo vždy ozbrojené - viz únor - ty milice měly pět nábojů na muže a jen pušky, samozřejmě v pozadí stála sovětská armáda, což ale současníci tak dalece nevnímali, to by se nikdo nepokoušel o nějaký třetí odboj). Takže i v těch oficiálních dokumentech KSČM se zdůrazňuje nenásilí, soutěžení, pluralita - i v ekonomice apod. Není tam diktatura proletariátu, ani vedoucí úloha strany.
A zdůrazňuji, že to není nějaký účelový trik, abychom oklamali protivníka - tohle je jasné i našim dědečkům a babkám, kterým přece jen nostalgicky zůstaly v hlavách mnohá stará dogmata. Stalinská část členů KSČM - těch jejích exponentů není mnoho, ale mají vliv a hodně křičí - za tento přístup vedení i celou stranu kritizuje, prohlašuje, že zrazuje komunistickou identitu strany, marxismus-leninismus a mění stranu v sociální demokracii (doporučuji www.komsomol.cz - prohlášení stalinských mládežníků ke sjezdu) . Takže debata o tom, zda komunisté humanitu ano či ne je už hodně zastaralá a myslím, že už nebaví ani zavilé antikomunisty.
Jiná věd ovšem je hloubka přijetí nutnosti humánního uspořádání společnosti a humánního, demokratického způsobu přechodu od kapitalismu k socialismu. Značné části členů i sympatizantů strany vrtá v hlavě jedna původem sice stalinská, ale nikoli iracionální teze - Ale vždyť přece kapitalista se dobrovolně nevzdá?" - potvrzení této teze lze najít naprosto snadno v současném světě - nejnověji viz Irák,Afghánistán, a manipulování vývojem v arabských zemích.
Našeš samosprávná koncepce je v tomto smyslu dál než ta oficiální. Nutnost humanity nevyvozujeme jen z nějakých mlhacvých meravních důvodů, ale ryze racionálně - klasikové nedocenili, že při relativně násilné, prioritně politické přeměně a nastolení diktatury se moci nechopí dělnická třída a neprivilegované vrstvy, ale určitá profesionální elita, která se přetaví ve třídu (včetně své dominace ve vlastnických vztazích) a máme tu protosoxcialismu se všemi jeho systémovými vadami, pro které se liedem zprotivil a hlavně - nefungoval. Jestliže si toto uvědomíme, tak víme, že základ k humanitě nevytvoiří ani moralizující kecy, ani politická pluralita, ale že se především musí vyrovnat šance lidí nebýt jen pracovníky, ale taky vlastníky - a jsem zpátky u samosprávy a a u toho, že zatím základní koncepce přeměny společnosti, ke které se za aktivního podílu Jirky Dolejše jako šéfa teoretického pracoviště (abych byl opravdu protivný a hulvát a potěšil paní Špynarovou, ale já jinak dobře vím, že Jirka nemohl dělat nic jiného, vedení dalo jasné směrnice, co nechce, a nad Jirkou seděl jako místopředseda vůdce stalinistů v KSČM Stanislav Grospič) KSČM v dokumentu Socialismus v 21.století přihlásila, je nenápadné zestátňování podniků při centrálním plánování a direktivách- což by nemohlo vést k ničemu jinému než pryč od té humanity a zpátky k tomu, že si bideme všichni rovni, ale někteří o hodně rovnější.(Samozřejmě o hodně méně nerovní, než dnes, i ti rovnější nekradli, jen blbě rozhodovali).
Zajímalo by mne, na by na to řekla paní Špynarová?
Každý kdo si přečetl jakýkoli oficiální dokument KSČM, případně poslouchal nějaké vyjádření jejích předních politiků ví, že komunistická strana po velkém třesku tu humanitu na palubu vzala, a to nejen odkazem na dobu po vítězství nad kapitalismem, ale konkrétním progreamem, jak ji napomáhat i dílčími reformami (viz ktrerýkoli volební program KSČM - viz www.kscm.cz). Dokonce i v těch představách o budoucnosti je i v oficiální prognóze vzato na vědomí, že přeměna společnosti v socialismus nemůže proběhnout tak jako vznik protosocialismu - vcelku jednorázovým násilím (ani tehdy nebylo vždy ozbrojené - viz únor - ty milice měly pět nábojů na muže a jen pušky, samozřejmě v pozadí stála sovětská armáda, což ale současníci tak dalece nevnímali, to by se nikdo nepokoušel o nějaký třetí odboj). Takže i v těch oficiálních dokumentech KSČM se zdůrazňuje nenásilí, soutěžení, pluralita - i v ekonomice apod. Není tam diktatura proletariátu, ani vedoucí úloha strany.
A zdůrazňuji, že to není nějaký účelový trik, abychom oklamali protivníka - tohle je jasné i našim dědečkům a babkám, kterým přece jen nostalgicky zůstaly v hlavách mnohá stará dogmata. Stalinská část členů KSČM - těch jejích exponentů není mnoho, ale mají vliv a hodně křičí - za tento přístup vedení i celou stranu kritizuje, prohlašuje, že zrazuje komunistickou identitu strany, marxismus-leninismus a mění stranu v sociální demokracii (doporučuji www.komsomol.cz - prohlášení stalinských mládežníků ke sjezdu) . Takže debata o tom, zda komunisté humanitu ano či ne je už hodně zastaralá a myslím, že už nebaví ani zavilé antikomunisty.
Jiná věd ovšem je hloubka přijetí nutnosti humánního uspořádání společnosti a humánního, demokratického způsobu přechodu od kapitalismu k socialismu. Značné části členů i sympatizantů strany vrtá v hlavě jedna původem sice stalinská, ale nikoli iracionální teze - Ale vždyť přece kapitalista se dobrovolně nevzdá?" - potvrzení této teze lze najít naprosto snadno v současném světě - nejnověji viz Irák,Afghánistán, a manipulování vývojem v arabských zemích.
Našeš samosprávná koncepce je v tomto smyslu dál než ta oficiální. Nutnost humanity nevyvozujeme jen z nějakých mlhacvých meravních důvodů, ale ryze racionálně - klasikové nedocenili, že při relativně násilné, prioritně politické přeměně a nastolení diktatury se moci nechopí dělnická třída a neprivilegované vrstvy, ale určitá profesionální elita, která se přetaví ve třídu (včetně své dominace ve vlastnických vztazích) a máme tu protosoxcialismu se všemi jeho systémovými vadami, pro které se liedem zprotivil a hlavně - nefungoval. Jestliže si toto uvědomíme, tak víme, že základ k humanitě nevytvoiří ani moralizující kecy, ani politická pluralita, ale že se především musí vyrovnat šance lidí nebýt jen pracovníky, ale taky vlastníky - a jsem zpátky u samosprávy a a u toho, že zatím základní koncepce přeměny společnosti, ke které se za aktivního podílu Jirky Dolejše jako šéfa teoretického pracoviště (abych byl opravdu protivný a hulvát a potěšil paní Špynarovou, ale já jinak dobře vím, že Jirka nemohl dělat nic jiného, vedení dalo jasné směrnice, co nechce, a nad Jirkou seděl jako místopředseda vůdce stalinistů v KSČM Stanislav Grospič) KSČM v dokumentu Socialismus v 21.století přihlásila, je nenápadné zestátňování podniků při centrálním plánování a direktivách- což by nemohlo vést k ničemu jinému než pryč od té humanity a zpátky k tomu, že si bideme všichni rovni, ale někteří o hodně rovnější.(Samozřejmě o hodně méně nerovní, než dnes, i ti rovnější nekradli, jen blbě rozhodovali).
Zajímalo by mne, na by na to řekla paní Špynarová?
1) nelze z toho, čím se vyznačovaly nižší dějinné stupně vývoje vyvozovat automatické závěry pro současnost i budoucnost - i lidstvo se vyvíjí a zdokonaluje, i v tak reakčním řádu, jako je kapitalismus, se bojem pokrokových tříd s logikou potřeb ekonomiky prosadily některé hodnoty jako nejen úzce třídní, ale všelidské - a to je především to "Nezabiješ!". Lidé nejsou žhaví válčit, ono je to taky
jiné válčení než barikády a pušky, podívejme se jen ns traumata amerických vojáků - a ti jsou jako zabijáci cvičeni a vybaveni vším možným.
2) I když na nižších stupních vývoje lidstva hrála politika a násilí daleko významnější roli při "porodu" nové společnosti, ani tehdy nebylo to násilí tak automatické - vždy tu byla rozhodující potřeba rodící se z vývoje ekonomiky.Názorným příkladem může být vývoj kapitalismu - nebyla tu jen dost krvavá francouzská i anglická a nakonec i americká a nizozemská buržoadní revoluce, která ovšem jen v politice zakotvovala to, co se už stejně klubalo ekonomicky, značná část zemí se do kapitalismu přímo vplížila a bez jasných ozbrojených střetnutí - Rakousko (rok 1848 sice byl, ale jádro kapitalizacxe proběhlo až později, pod vládou šlechty a konzervativní buržoasie počínaje bachovským absolutismem),Německo, Skandinávie, Polsko,i ruské nevolnictví padlo a to byla ruská buržoasie tupá a slabá, atd. Bylo to v Anglii, kde značná část šlechty se "dobrovolnš vzdala", poichopila přednost kapitisticky provozovaného kšeftu s vlnou s Nizozemím a kapitalizovala se a pak vytvořila jádro Cromwellovy revoluční armády. Atd. atod.
Když mimořádně vyzrají ekonomické podmínky, tak i část reakční třídy má tendenci se adaptovat a záleží na řadě faktorů, jak ta revoluce proběhne a kolik násilí si vyžádá či nevyžádá. Už jsem tu vysvětloval, proč si myslíme, že i té samosprávě budë část kapitalistů aktivně napomáhat.
Josefu Hellerovi nejen o jeho stanovisku, ale i o postojích členské základny rodné strany.
Po vynaložení jisté námahy je to možné z náplavy osobních invektiv vydolovat.
Pokud jde o někdejší JZD, tak zatímco dříve obhospodařovala více jak 90% zemědělské půdy, dnes nová agrodružstva mají cca 20% výměry. Celkem lze na rejsříku ekonomických subjektů zjistit, že družstev je v ČR cca 15 tisíc, z toho je ale 11 družstev bytových. Tedy výrobních a spotřebních družstev je cca 4 tisíce a tvoří zhuba 3-4% ekonomického výkonu země.
V počáteční fázi procesu rušení třídní společnosti těžko lze očekávat něco víc, než že by se družstva měla významněji podílet na demokratické praxi. Zdá se, že takto se u nás začíná uvažovat, viz zmíněný workshop. Protože jeho tématem byla výzva začít s družstevním podnikáním, nebudou asi výsledky workshopu zpracovány do textu k publikování, což by bylo nejen zajímavé, ale též užitečné. Pro mě je přínosem jednak to, že jsem se na internetu seznámila s textem „Mezinárodně uznávané družstevní hodnoty a principy“ a dále pak zjištění, že u nás existuje organizace, která se zajímá o realizování snah globální nadnárodní humanitní organizace. Při odchodu do penze před více než dvaceti lety jsem založila občanské sdružení, které získalo později finanční podporu z evropských fondů, díky níž mohlo zřídit středisko komplexních služeb pro lidi s určitým typem tělesného postižení. Odtud moje chápání vazby "ohleduplnost - důvěra - týmová spolupráce - praktická demokracie". Zakládání družstva už musím přenechat jiným.
Synergie souvisí s oblastí nelineární matematiky, výsledek sjednocení systémů nelze vždy předvídat, projevuje se tzv. deterministický chaos. Tyto nelineární vlivy lze postřehnout i ve společenském vývoji. Je to jako počasí, jistě víme, že nějaké za týden bude, ale ani nejvýkonnější počítače přesný stav nespočítají. Víme jistě, že za měsíc bude nějaká cena akcií, ale určit její výši přesně nelze.
Co se týče družstev, při malých počtech členů přímá demokracie nemusí za současné legislativy vůbec fungovat a družstvo se promění ve skupiny mafiánského typu v čele s nějakou klikou. Bytová družstva bývají jen krycím názvem pro nájemní domy imigrantů, nabídky sexualních služeb aj. Stávají se tak podhoubím organizovaného zločinu.
Myšlenka družstevnictví jako sdružení drobných prostředků je velice užitečná, bude-li ovšem podporována odpovídající legislativou. Národní divadlo bylo kdysi družstvem a bylo postaveno z drobných finančních příspěvků mnoha lidí. Ve světě družstevnictví zahrnuje více než miliardu lidí. Ukazuje se však, že družstva se při rostoucí aktivitách stávají často cílem nájezdu jiných kapitálových skupin a kapitalistický společenský systém připustí jen omezený podíl družstev v ekonomice.
Milan Sojka byl nejvýznamějším univerzitním (a nejen univerzitním) ekonomem, spolupracujícím s ústředními odbornými komisemi ČSSD. Zemřel v době, kdy se krize z roku 20087 rozhořela naplno - 17. 5. 2009. Zhruba v době jeho smrti vychází v Politické ekonomii, časopise Vysoké školy ekonomické v Praze, číslo 3/2009 jeho závěť (potom posmrtně v Brně vychází jeho už připravená učebnice dějin ekonomických teorií).
Milan Sojka se hlásil k postkeynesovství, tedy k té verzi navazující na Keynese, která je kritičtější vůči současnému kapitalismu než mainstreamové neokeynesovství.
Byl velmi respektován i pravicí a ekonomy hlavního proudu
Možná by neuškodilo, kdyby MDA uspořádalo k jeho závěti konferenci kritické ekonomie a pokusila se o co nejreprezentativnější obsazení hostů ...
POLITICKÁ EKONOMIE 3/2009
STANE SE INSTITUCIONÁLNÍ EKONOMIE PARADIGMATEM 21. STOLETÍ?
Milan Sojka
Úvodem
Základní tezí mého příspěvku je tvrzení, že se nacházíme v období, kdy probíhají zásadní změny jak v sociálně-ekonomickém vývoji, tak v ekonomické teorii, v níž začíná proces změny paradigmat. Neoklasická ekonomie se dostává při vysvětlování současného sociálně-ekonomického vývoje do stále větších problémů. Jedním z jejích hlavních nedostatků je ignorování role institucí v sociálně-ekonomickém vývoji.
Zvlášť názorně se to projevilo při vysvětlování transformace ekonomik sovětského typu do podoby kapitalistické tržní ekonomiky. Při vysvětlení těchto procesů byly nesporně mnohem úspěšnější institucionální teorie.
Můžeme si tedy položit otázku, zda se institucionální ekonomie stane paradigmatem 21. století.
Podle mého názoru institucionální ekonomie jako taková nemá sama o sobě potenciál neoklasické paradigma plně nahradit, může však při vzniku nového paradigmatu hrát velmi podstatnou úlohu.
Nové paradigma může být pravděpodobně výsledkem syntézy evolučního institucionalismu a postkeynesovské ekonomie, případně některých dalších teoretických koncepcí.
Velká transformace
Posledních dvacet či třicet let žijeme v čase významných změn, které se dotýkají v té či oné míře snad všech stránek našeho života. Současná společnost a její ekonomika procházejí zásadní transformací, která nabývá globálních rozměrů. Jde o „velkou transformaci“ ve smyslu Karla Polanyiho (Polanyi, 2006). Jedná se o procesy spojené s přechodem od industriální k postindustriální společnosti či postkapitalistické společnosti
(Drucker, 2003) či přechodem ke společnosti a ekonomice založené na znalostech, jež jsou úzce spjaty s nástupem nových informačních a komunikačních technologií.
Podle Hanse van Zona se jedná o přechod od „…‘fordistického’ technicko-ekonomického paradigmatu založeného na energeticky náročných výrobních systémech a službách k novému technicko-ekonomickému paradigmatu nového věku založenémuna výrobních systémech a službách náročných na znalosti“ (van Zon, 2000, s. 69). Podle téhož autora „charakteristiky ekonomiky založené na znalostech přesunují ohnisko
pozornosti z konkurence ke spolupráci. Celková inovační výkonnost ekonomiky nezávisí již v takové míře na tom, jakou výkonnost mají její konkrétní formální instituce (firmy, výzkumné ústavy, univerzity), závisí však více na tom, v jaké vzájemné interakci jsou jako prvky kolektivního systému tvorby a používání znalostí a na jejich souhře se zvláštními institucemi“ (van Zon, 2000, str. 68).
V průběhu těchto transformačních procesů dochází k proměnám výrobních a obchodních struktur, vzniká nový typ spolupráce konkurenčních společností v rámci produkčních, distribučních a prodejních sítí, které stále více překračují hranice národních států. Národní státy ztrácejí svou tradiční suverenitu a je třeba redefinovat jejich funkce. V této souvislosti se píše stále více o krizi národních států, o jejich oslabování, avšak v mnoha sociálních funkcích jsou v podstatě nenahraditelné. Již v polovině 70. let vyvolaly tyto změny krizi tradiční neokeynesovské makroekonomické politiky plné zaměstnanosti a krizi státu blahobytu v té podobě, v níž se formoval ve vyspělých zemích po druhé světové válce. Důsledkem je sílící volání po reformách v sociální oblasti. Redefinice úlohy národních států i potřebné reformy až dosud nevycházejí důsledně z nového sociálně-ekonomického paradigmatu společnosti založené na znalostech, protože to se dosud nalézá ve stadiu zrodu. Na mnohé otázky, které nás v této souvislosti znepokojují, až dosud postrádáme přesvědčivou odpověď. Pokusy reagovat na ně v kontextu dožívajícího paradigmatu industriální společnosti, jež v ekonomii reprezentuje zejména neoklasická ekonomie, nevedou k úspěchu. Spíše jsou často dokladem jejího selhávání při analýze soudobých sociálních a ekonomických procesů. Proměny, kterými soudobá společnost prochází, budou vyžadovat nové teoretické přístupy při řešení otázek vztahu sociálních a ekonomických cílů s ohledem na široce pojatou kvalitu života, překonání úzkého užitkově spotřebního přístupu k životu ve společnosti masové spotřeby, která ve stále vyšší míře mrhá zdroji, změny v přístupu k tržní ekonomice, vztahu trhu a státu, společnosti a životního prostředí i nové přístupy k vysvětlení základních makroekonomických i mikroekonomických problémů.
Globalizaci provázejí významné změny produkčních systémů i vztahů mezi politikou a ekonomikou. Tyto změny nejsou zdaleka pouze pozitivní. Na jedné straně rychle narůstá bohatství, na druhé však dochází ke zvyšování chudoby v absolutním i v relativním smyslu. Aktivity nadnárodních a mezinárodních společností vedou ke snižování odpovědnosti těchto firem k tradičním zájmovým skupinám, jako jsou
zaměstnanci, dodavatelé, spotřebitelé i místní komunity. „Zdá se, že kapitál získal novou svobodu. Již se nemusí zodpovídat lidem v zemích, kde vytváří své zisky. V tomto smyslu získala ekonomická moc extrateritoriální statut“ (Screpanti, Zamagni, 2005, s. 457). Zájmy těchto společností se při sledování ziskového motivu často dostávají do konfliktů se zájmy národních států. Tyto procesy vyúsťují v krizi národního státu i v krizi státu blahobytu, které však neznamenají jejich demontáž v duchu extrémně liberálních koncepcí. Nutné jsou však zásadní změny jejich postavení i funkcí. Udržení státu blahobytu si vyžaduje přechod ke společnosti a ekonomice založené na znalostech. Na podporu tohoto tvrzení lze připomenout úspěšný vývoj skandinávských zemí v posledních letech. Nejrychleji se v globalizovaném světě rozvíjí finanční globalizace. Tyto rychlé
přesuny kapitálu způsobují spekulativní bubliny spojené s růstem hodnoty aktiv, jež již nemá žádný vztah k tzv. fundamentálním veličinám. Ultraspekulativní chování investorů způsobuje nárůst nestability soudobého kapitálu a vyvolává hluboké regionální a lokální krizové otřesy (viz blíže Minsky, 1982, Stiglitz, 2003), jichž jsme v současnosti svědky. Současné globální finanční krize jsou důsledkem deregulace spojené s nástupem nové pravice, jejíž hospodářsko-politická opatření vycházela ze směrů neokonzervativní ekonomie. V globalizovaném světě se stále více ukazuje, že je nezbytné vytvořit účinné regulační nástroje na celosvětové úrovni. Existující mezinárodní instituce, jako jsou MMF a Světová banka, současným požadavkům již zřejmě neodpovídají. Zvyšující se nestabilita si vyžaduje efektivně koncipované regulační nástroje na národní i na mezinárodní úrovni.
Jejich vznik je kriticky závislý na rozvinutí nového paradigmatu ekonomické teorie, jehož významnou složkou bude teorie institucionální ekonomie vhodně zakomponovaná do ekonomické teorie.
Je přechod k novému paradigmatu v ekonomické vědě nutný?
Dosud převažující neoklasická ekonomie, která představuje euklidovsko-karteziánské paradigma v ekonomické vědě, naráží ve svém současném vývoji na vážné obtíže při vysvětlování ekonomických jevů a procesů spojených s integrací a globalizací, s nástupem nové ekonomiky i se vznikem společnosti hojnosti. Navíc nedokáže nabídnout účinné cesty ke snížení míry nestability soudobých globálních sociálně-ekonomických systémů. Je založena na hluboké víře ve vnitřní rovnovážné vlastnosti trhu. Ty však ani nedokáže dostatečně přesvědčivě vysvětlit. Jak ukazuje současná finanční krize následovaná recesí globálních rozměrů, platí i nadále teze J. M. Keynese, že kapitalistická tržní ekonomika je svou povahou nestabilní a že je její vývoj založen na důvěře.
Neoklasická ekonomie vybudovala svůj teoretický systém na principu vzácnosti a na předpokladu fundamentální racionality ekonomického člověka, který maximalizuje svůj užitek v podmínkách vzácnosti. Tato východiska se dostávají stále více do obtíží v souvislosti s přechodem kapitalistické tržní ekonomiky k technologiím umožňujícím masovou produkci v průmyslu i zemědělství, a zejména s nástupem odvětví nové ekonomiky. Vzácnost, která se dnes vztahuje především na neobnovitelné přírodní zdroje a jež do budoucna v souvislosti s klimatickými změnami může např. v případě pitné vody nabývat v některých regionech dramatické povahy, je ve stále větší míře kombinována s přebytkem zemědělské a průmyslové produkce, jež je reprodukována mnohdy s klesajícími náklady a rostoucími kvalitativními parametry (zejména v oborech spojených s výpočetní technikou). Optimální alokace ekonomických zdrojů, jak o ní píše neoklasická ekonomie, není rozhodně typickým charakteristickým rysem soudobé tržní kapitalistické ekonomiky. Konzumní způsob života, který umožňuje masová výroba, je spojen s obrovským plýtváním ekonomickými zdroji, jehož součástí je i inovační cyklus orientovaný na krátkou vestavěnou životnost produkce záměrně vedoucí v mnoha případech k nucenému vyřazování funkčních výrobků, které již nejsou s novou generací obdobných produktů kompatibilní.
To je typické zejména pro informační technologie.
Neoklasická teorie chování spotřebitele, která svými východisky odráží stylizované poznatky individuální psychologie poslední třetiny 19. století a pracuje s předpokladem maximalizace užitku, se v podmínkách soudobé společnosti stává již zcela neadekvátní. Úsilí o co nejvyšší spotřebu přináší klesající uspokojení v důsledku složitých vztahů mezi základními a vyššími potřebami. Je jen zdánlivým paradoxem, že obyvatelé tichomořského ostrovního státu Vanuatu jsou dnes podle „indexu šťastné planety“, který vyjadřuje kvalitu života v porovnání s jeho dopadem na životní prostředí, zjišťovaného nadací New Economic Foundation, nejšťastnějšími obyvateli Země. Tato země však rozhodně nepatří k těm, které vytvářejí nejvyšší HDP na obyvatele, a její obyvatelé ke svému životu nevyužívají nejmodernější vynálezy v oblasti komunikačních a informačních technologií. Daleko za nimi skončili obyvatelé vyspělých zemí (paradoxem je, že žádná země ze skupiny G8 není mezi prvními 50 zeměmi - USA skončily na 150. místě), Česká republika skončila na 180. místě.
K vysvětlení mnohých z výše zmíněných problémů mají mnohem blíže některé alternativní směry soudobého ekonomického myšlení, jako je postkeynesovská ekonomie a institucionalismus.
Jak píší Ernesto Screpanti a Stefano Zamagni v předmluvě své učebnice dějin ekonomických teorií: „Stav krize, jímž se vyznačuje naše disciplína (tj. ekonomická věda) v posledních třiceti letech, se dnes jeví ještě zřejmější, než když jsme psali první vydání této knihy (vyšlo v roce 1993, poznámka autora). Věříme, že to však bude zdravá krize. Krize může být i revolucí. Netváříme se, že víme, co se s ekonomickou vědou stane
v průběhu následujících dvaceti či více let, zdálo se nám však důležité vyjasnit příčiny, proč se podle našeho názoru nacházíme uprostřed krize základů (ekonomie), jež může vést k tomu, že historie začne opět od Adama“ (Screpanti, Zamagni, 2005, s. V).
Prožíváme krizi neoklasického paradigmatu v ekonomii a částečně se již rýsují hlavní charakteristiky jeho nástupce.
Doufejme, že již začala „einsteinovská revoluce“ v ekonomii a že v ní sehrají zásadní úlohu ty vědecko-výzkumné programy ve smyslu Imre Lakatoše, jejichž východiska budou postavena na principu reprodukovatelnosti, na pojetí člověka jako společenské bytosti, na koncepci kvality života, na uznání významu vývoje v historickém čase a úlohy institucí v utváření sociálně ekonomických procesů. Dalším rysem nesporně musí být princip trvale udržitelného rozvoje respektujícího přírodu. V jeho rozvoji by měla zásadní úlohu sehrát postkeynesovská ekonomie, některé proudy široce pojaté institucionální ekonomie a nové keynesovské ekonomie.
Některé zdroje nového paradigmatu v soudobých alternativních ekonomických teoriích
V předchozím textu jsem zformuloval základní argumenty, které podle mého názoru povedou k nezbytnosti nahrazení neoklasické ekonomie hlavního proudu novým paradigmatem a načrtl jeho hlavní rysy. Vzhledem k nutnosti pochopit do hloubky úlohu institucí v sociálně-ekonomickém vývoji bude jedním z rozhodujících charakteristických rysů ekonomické teorie 21. století rozpracovaná institucionální teorie. Nemyslím, že by mohla být institucionální ekonomie v dnes známých podobách rozpracována přímo do podoby nové ekonomie hlavního proudu. Bude se spíše jednat o syntézu, v níž však bude mít teorie institucí zásadní úlohu. Vzhledem k tomu, že deregulační opatření prosazovaná od počátku 80. let 20. století měla významně destabilizační důsledky, měly by ze současných finančních krizí a v jejich důsledku vzniklých recesí vyjít značně oslabeny všechny teoretické směry, které spoléhají na samoregulační schopnosti trhu a zdůrazňují jejich schopnost obnovovat rovnováhu. V tomto smyslu bychom mohli mluvit o konci tržního fundamentalismu, jehož argumentace ztratila přesvědčivost. Vedle oslabení neoklasické ekonomie by to mělo znamenat i slábnutí vliv neorakouské školy, zejména v jejích extrémních anarchokapitalistických podobách. Přesvědčivá východiska nové syntézy by mohla přinést zejména postkeynesovská ekonomie, především ty její proudy, které se po druhé světové válce snaží formulovat vlastní syntézu institucionálních a postkeynesovských teorií. Mezi takové autory patřili mj. Dudley Dillard, Hyman Minsky, Paul Davidson èi John Kenneth Galbraith.
Paul Davidson a Hyman Minsky rozpracovali v průběhu 70. a 80. let 20. století institucionálně-strukturální přístup k postkeynesovské teorii peněz. Oba ve svých dílech vycházeli především z Keynesovy Obecné teorie a z jeho článků z roku 1937. Keynesovu teorii peněz interpretovali do podoby svébytné strukturálně-institucionální verze teorie endogenní povahy nabídky peněz. Tyto koncepce chápou peníze jako společenskou instituci a zdůrazňují jejich funkci jako nástroje potlačování nejistoty. Důraz kladou na jejich schopnost přenášet hodnoty v čase. Peníze však mají i podle této teoretické koncepce rozporný dopad na dynamiku kapitalistické tržní ekonomiky. Na jedné straně vytvářejí prostor pro růst investic, který přesahuje možnosti samofinancování, na druhé straně zvýrazňují vnitřní nestabilitu kapitalistické tržní ekonomiky, zejména tam, kde se stávají nástrojem spekulativního financování. Důsledkem může být vznik katastrofických finančních krizí. Takto reinterpretoval Keynesovu Obecnou teorii jako teorii finanční nestability Minsky ve své známé hypotéze nestability kapitalismu.
Míru nestability kapitalistické tržní ekonomiky na přelomu 70. a 80. let 20. století podle nich zvýšily deregulace a inovace na finančním trhu. Ty ještě více redukovaly úlohu centrální banky při ovlivňování úvěrové kreace peněz. Jedná se o nástroje (např. vzájemné fondy na peněžním trhu, trh eurodolarù apod.), které vytvářely nové zdroje financování investičních akcí, na které banky s ohledem na neúměrné riziko odmítaly
poskytovat úvěry. Po roce 1980 se zejména v USA v důsledku deregulace bankovnictví spektrum těchto nástrojů dále rozšířilo. Sofistikované finanční deriváty se nakonec staly zdrojem současné finanční krize.
Trh je v těchto koncepcích považován za instituci, která je svou povahou vnitřně nestabilní. K její stabilizaci vždy v historii sloužily instituce jak neformální, tak stále více formální. Jak zdůraznil již jeden za zakladatelů amerického institucionalismu John Rogers Commons, trh vznikl zároveň se státem a jeho právními institucemi, protože na trhu běžně vznikají konfliktní situace, které mohou vést ke katastrofickým důsledkům.
Proto je nutné, aby stát plnil úlohu arbitra. Dobře fungující trh si vyžaduje kolektivní jednání v zájmu předcházení konfliktů, případně jejich řešení. Názornou ukázku, jak by tržní ekonomika fungovala bez fungujícího státu a jeho institucí, dnes představuje např. Somálsko. Tuto stabilizační úlohu institucí rozebírali mnozí institucionální ekonomové. Nové paradigma by se mělo o jejich teoretický přínos opírat a institucionální teorii významně rozpracovat.
Důležitým zdrojem nového paradigmatu by se měl stát i odkaz Johna K. Galbraitha. Jeho význam pro nové paradigma spočívá zejména v jeho přesvědčivé kritice neoklasické ekonomie. Galbraithův přínos ekonomické vědě není v soudobé ekonomické teorii, s výjimkou institucionální a postkeynesovské ekonomie, dostatečně doceňován. Mnohé jeho teoretické koncepce jsou vysoce aktuální a v budoucnu podle mého názoru získají na významu. Podle mne se jedná zejména o tři zásadní okruhy problémů.
Prvním je nesporně přesvědčivá kritika neoklasické ortodoxní ekonomie, která vybízí k zásadnímu přebudování ekonomie, má-li se stát z ideologie vědou. Jeho kritika zpochybňuje základní východiska neoklasické ekonomie: obecnost principu vzácnosti jako fundamentálního principu, na němž jsou neoklasické teorie postaveny, suverenitu spotřebitele, tržní tvorbu cen aj. Tato kritika je postupně rozvíjena od „Společnosti hojnosti“ ke knize „Ekonomika a veřejné cíle“ (zejména v kapitole Prales).
Druhým je analýza problémů blahobytu a společnosti, jejíž ekonomika není založena na vzácnosti, nýbrž na hojnosti, a jejíž zdroje jsou nerovnoměrně rozdělovány mezi veřejnou a soukromou spotřebou. Neplatí-li suverenita spotřebitele, jsou-li jeho „preference“ formovány reklamními a marketingovými nástroji, mohou mu „suverénní“ firmy vnutit téměř cokoli, aniž by to uspokojovalo jakoukoli potřebu. Místo racionální alokace zdrojů v podmínkách vzácnosti, o níž tak přesvědčivě pojednává neoklasická ekonomie, bychom měli upřít pozornost spíše na masové mrhání zdroji v podmínkách soudobé konzumní kapitalistické tržní ekonomiky, jež jde na úkor kvality života.
Třetím okruhem je analýza úlohy vědy a vysoce kvalifikovaných pracovníkův transformaci od industriální k postindustriální společnosti (Nový industriální stát). V tomto směru se stal Galbraith předchůdcem koncepcí společnosti a ekonomiky vědění.
Významnými zdroji nového paradigmatu se nesporně stanou díla mnoha dalších soudobých institucionálních ekonomů. Jsem však přesvědčen, že v tomto směru sehrají důležitější úlohu soudobí pokračovatelé odkazu amerického institucionalismu než autoři nové institucionální ekonomie či konstitucionální ekonomie, které jsou metodologicky příliš poplatné metodologickému individualismu. Mezi těmito autory bych chtěl upozornit zejména na dílo britského ekonoma Geoffreye Hodgsona, který významnì přispěl k obnově evolučního institucionalismu. V návaznosti na Thorsteina Veblena tvrdí, že darwinismus lze interpretovat jako obecný metodologický přístup aplikovatelný na evoluci společnosti a jejích institucí. V předmluvě ke své knize „Vývoj institucionální ekonomie“ Hodgson píše: „Evoluční a darwinovský přístup ke společenskovědní teorie nevysvětluje společenskovědní teorii na základě biologie. Zahrnuje množství úrovní reprodukce v sociální a rovněž v biologické sféře. Na různých úrovních existují různí reprodukční činitelé a odlišné selekční jednotky. Obraz je komplikovaný a neredukovaný. Darwinismus se tedy na úrovni sociálně-ekonomické evoluce primárně uplatňuje prostřednictvím selekce sociálních struktur spíše než individuálních či biologických jednotek. Selekce může na této vyšší úrovni občas působit proti silám genetické a individuální selekce“ (Hodgson, 2004, s. XV).
Hodgson nepovažuje darwinismus za ucelenou vyčerpávající teorii platící pro buňky i lidskou společnost. V jeho pojetí však může sloužit jako všeobecný rámec vysvětlení evoluce, do něhož budou zahrnovány zvláštní teorie věnované dílčí problematice. Podle Hodgsona je významnou předností darwinismu schopnost přesvědčivě kauzálně vysvětlit emergenci nových kvalitativních stránek sociálně-ekonomického vývoje, vznik nových institucí. Tento metodologický koncept nemá deterministickou povahu a nevyžaduje uniformitu, umožňuje variantní řešení sociálně-kulturního vývoje. V tomto smyslu je budoucnost otevřená a plná nejistoty. Hodgsonova reformulace darwinismu představuje jeden z přístupů, jež mohou sehrát při budování nového paradigmatu významnou úlohu. Její hlavní výhoda spočívá v tom, že vytváří rámec pro syntézu s postkeynesovskými i dalšími institucionálními směry a poskytuje dostatečný prostor pro interdisciplinární vysvětlení sociálně-ekonomických procesů.
Závěr
Mezi současnými institucionálními teoriemi bychom nesporně mohli nalézt mnoha dalších slibných koncepcí, které mají značný potenciál přispět k rozvoji nového paradigmatu v ekonomické teorii. Nové paradigma nebude zřejmě čistě institucionální, bude však s velkou pravděpodobností založeno na přesvědčivé institucionální teorii, která dokáže vysvětlit evoluci institucí i jejich úlohu v sociálně-ekonomickém vývoji.
V tomto směru bude postupně třeba vypracovat nové učební texty pro výuku makroekonomie i mikroekonomie.
Literatura
DAVIDSON, P. 1988. A Technical Definition of Uncertainty and the Long-Run Non-neutrality of Money.
Cambridge Journal of Economics, 1988, vol. 12, s. 329-337.
DAVIDSON, P. 1994. Postkeynesian Macroeconomic Theory. A Foundation for Successful Economic
Policies for the Twenty-first Century. Cheltenham : Edward Elgar, 1994.
DAVIDSON, P. 2002. Financial Markets, Money and the Real World. Cheltenham, U. K. and
Northampton, USA : Edward Elgar, 2002.
DOW, S. C. 1985. Macroeconomic Thought. A Methodological Approach. Oxford : Basil Blackwell,
1985.
GALBRAITH, J. K. 1952. American Capitalism: The Concept of Countervailing Power. Boston :
Houghton Mifflin, 1952.
GALBRAITH, J. K. 1967a. Spoleènost hojnosti. Praha : Svoboda, 1967.
GALBRAITH, J. K. 1967b. The New Industrial State. Boston : Houghton Mifflin, 1967.
GALBRAITH, J. K. 1973. Economics and the Public Purpose. Boston : Houghton Mifflin, 1973.
HODGSON, G. M. 1999. Evolution and Institutions. On Evolutionary Economics and the Evolution of
Economics. Cheltenham, U. K. and Northampton, USA : Edward Elgar, 1999.
HODGSON, G. M. 2001. How Economics Forgot History. The Problem of Historical Specificity in Social
Sciences. London and New York : Routledge, 2001.
HODGSON, G. M. 2004. The Evolution of Institutional Economics. Agency, Structure and Darwinism
in American Institutionalism. London and New York : Routledge, 2004.
PO LI TIC KÁ EKO NO MIE, 3, 2009 l 303
304 l PO LI TIC KÁ EKO NO MIE, 3, 2009
HODGSON, G. M. 2006. Economics in the Shadows of Darwin and Marx. Essays on Institutional and
Evolutionary Themes. Cheltenham, U. K. and Northampton, USA, Edward Elgar, 2006.
LAWSON, T. 1994. Methodology. In Hodgson G., Tool M., Samuels W. (eds.): Handbook of Evolutionary
and Institutional Economics. Aldershot : Edward Elgar, 1994.
LAWSON, T. 1997. Economics and Reality. London and New York : Routledge, 1997.
LAWSON, T. 2003. Reorienting Economics. London and New York : Routledge, 2003.
MINSKY, H. 1975. John Maynard Keynes. New York : Columbia University Press, 1975.
Minsky, H. 1980. Capitalist Financial Processes and the Instability of Capitalism. Journal of Economic
Issues. June 1980, vol. 14, no. 2, s. 505-523.
MINSKY H. 1982. Can “It” Happen Again? Armonk : Sharpe, 1982.
MINSKY, H. 1986a. Stabilizing an Unstable Economy. New Haven : Yale University Press, 1986.
MINSKY, H. 1986b. The Evolution of Financial Institutions and the Performance of the Economy.
Journal of Economic Issues, June 1986.
POLANYI, K. 2006.: Velká transformace. Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury 2006.
SCREPANTI, E., ZAMAGNI, S. 2005. An Outline of the History of Economic Thought. Second Edition.
Oxford and New York . Oxford University Press, 2005.
VAN ZON, H. 2000. The Knowledge Economy, Information Society and the Less Favoured Regions in
Europe. In: Kukliñski, A. (ed.): The Knowledge-based Economy. The European Challenges of the
21st Century. Warszaw : KBN, 2000.
WILL THE INSTITUTIONAL ECONOMY BECOME
THE 21ST CENTURY PARADIGM?
Milan Sojka