Věci veřejné jsou projevem hluboké krize politiky, ale ne nejhorším
Jakub PatočkaVolání po pádu vlády kvůli eskapádám Věcí veřejných je stejně tak pochopitelné a oprávněné jako dost možná nepříliš rozumné. Je třeba postupovat tak, aby v politice vznikly předpoklady, které opakování podobných událostí znemožní.
Podivuhodný kvas, který tento týden propukl ve Věcech veřejných, ilustruje fenomenální úpadek politické kultury, který je ovšem v České republice v chodu nejméně od jejího vzniku v roce 1992. Kdykoli se na chvíli zazdá, že už hlouběji klesnout nebude možné, že už jsme se dotkli dna, od nějž se odrazíme vzhůru, objeví se někdo jako Vít Bárta a jeho veverky, aby nás pádně přesvědčil o tom, že ano, že se vskutku lze provrtat ještě hlouběji.
Přesto bychom neměli dopustit, aby fascinace posledním výronem korupčně-klientelistické politické pakultury, který se před námi odehrává takřka v přímém přenosu, zatemnila naši schopnost rozumět situaci vcelku a všímat si na ní toho, co je opravdu podstatné.
Nikdo soudný nebude polemizovat s tezí, že instituce typu Věcí veřejných, která opravdu není politickou stranou hodnou toho jména, se nikdy neměla ocitnout v Poslanecké sněmovně, natožpak ve vládě. Myslím, že ani za normalizace by se někdo jako Josef Dobeš nemohl stát ministrem školství, což je na pováženou.
Nadto současné chování Věcí veřejných nemůže být pro nikoho se zájmem o veřejné dění překvapením. Kdo jsou lidé, kteří je volili, a co si mysleli, když to činili? Autor těchto řádků se musí přiznat, že ze své nevyléčitelné lásky ke svým spoluobčanům do poslední chvíle nevěřil ve sněmovní účast této pastrany. Když se člověk dívá na skupinové foto shromážděných protagonistů Věcí veřejných, těžko vzdoruje pocitu, že hledí do tváře organizovaného zločinu. Ale kdo chtěl, mohl to vědět předem.
A tedy z principu nelze nic namítat proti snaze sociálních demokratů povalit vládu prostřednictvím rozdrolení Věcí veřejných či proti legitimnímu požadavku na rezignaci Víta Bárty a Radka Johna, i když, jak může Josef Dobeš v tomto spolku chybět, zůstává záhadou, kterou by bylo zapotřebí vysvětlit.
Buď jak buď, je namístě varovat před zveličením tohoto terče a nabádat k nadhledu, který nedopustí, aby silná estetika posledních eskapád Věcí veřejných zakryla, že ony nejsou na této vládě, ba ani na české politice tím nejhorším. Moudrý sociální demokrat nebude o tento primát připravovat architekty současné politiky záludně vydávané za reformy a neopomene se nikdy zmínit o trvající temné roli hradního pána, bez nějž by takto epochální úpadek české politiky nebyl vůbec myslitelný.
Byla by zkrátka opravdická škoda, kdyby Nečasova vláda padla kvůli něčemu tak banálnímu jako je předvídatelné korupční chování nejmenšího koaličního partnera, a nikoli proto, že společnost jako celek silou své občanské neposlušnosti odmítla její nelidskou politiku. Avšak nejenže by to byla věčná škoda, ale navíc se to prakticky ani nemůže stát.
I kdyby se totiž klub Věcí veřejných rozdělil na dvě stejně velké poloviny, vládě by stále pohodlně stačila jedna z nich k udržení sněmovní většiny. Pro ODS předčasné volby výhodné nejsou, TOP 09 je sama nevyvolá a dostatečnou část poslanců VV si obě strany bezpochyby dokáží udržet na své straně. Nejpravděpodobnějším vysvětlením současného manévru je ostatně právě plán zúžit koalici na dva členy, a zbavit ji stranickopolitické divize firmy ABL, jíž jsou Věci veřejné.
Sociální demokraté stupňující tlak na Bártu a Johna, jako by oni dva byli těmi nejhoršími poupaty v české politice, tak dost možná hrají part ve hře, kterou režírují Miroslav Kalousek s Václavem Klausem. To není šťastné.
Nepřehlédněme, že se poslanci Škárkovi před tím, než se stal prvním uprchlíkem v současné Sněmovně, spolehlivě podařilo dobýt si v ní v nesnadné konkurenci i trofej pro nejnechutnějšího politika svými výroky o spodině cestující věcí veřejnou jménem tramvaj. Poslanec Huml i poslankyně Kočí přece také neučinili doposud nic, co by z nich činilo důvěryhodnější bytosti nežli třeba z poslance Novotného či z poslankyně Peake.
A tak současný hrůzostrašný děj ve Věcech veřejných vyvolává spíše nežli cokoli jiného soubor otázek, u nichž není radno spěchat s odpověďmi. Pro tuto chvíli se zastavme u sedmi:
1. Jsou Věci veřejné skutečně tím nejhorším na současné vládě?
2. Jsou tím nejhorším, s čím jsme se setkali, pokud jde o korupci?
3. Je to, co se nyní děje, v počínání vlády tak výjimečné?
4. Jak je to vůbec možné, že se takové věci dějí?
5. Bylo možné tyto výkony Věcí veřejných i vlády předvídat?
6. Proč jsme to nepředvídali?
Možná, že by článku prospěla, kdyby tam nebyla pro autora pravidelně se opakující věta "Ostatně soudím, že Bursíkova a Liškova strana Zelených musí být zničena" - jistě to není nejhorší strana v našem politickém systému.
Faktická poznámka: metoda výstřižků Jaromíra Procházky je popsána výstižně, jen nebyl novinářem, ale středškolským profesorem. Autora tohoto článku považoval za nadějného českého novináře.
Jakuba Patočku není třeba kárat za napadání jádra - použil je jako symptomatický příklad nekritické podpory naší veřejnosti zdraví nebezpečnému projektu.
Souzním s J.P. v kritice lidí, kteří se "nezajímají o politiku", ale ona se zajímá o ně. Dlouhodobě se tomuto tématu věnujeme v Rokycanských Listech.
Možná by stálo za úvahu propojovat občanská sdružení i mimo velká města - poskytnout jim prostor v DR?
Pokus o analýzu současné vládní krize a o odhad, jak to asi všechno dopadne
Petr Vlk http://www.blisty.cz/art/58118.html
Vypadá to spíš na pěknou manipulaci zkušenější party kmotrů než zpackanou práci "protagonistů organizovaného zločinu" - tedy VV.
Myslím, že Bártu nenapadlo jak lehce ho můžou dostat. Holt je vidět, že nováček v politice je nováček v politice.
Já sám za sebe jsem na rozdíl od Jakuba Patočky rád, že se VV dostaly do vlády, protože nebýt toho, tak by spousta špíny nevyplavala na veřejnost. Děkuji tímto Johnovi a celým VV.
Pro příští volby doporučuji nespokojeným volit pouze malé strany, aby jich ve Sněmovně bylo co nejvíc a v nich co nejvíc nových tváří nespjatých z politikou minulých 18 let. Výsledek je zaručen. Stačí jen sledovat jaký udělal jen příchod VV v české politice vítr.
Myslím si proto, že "slušní občané", včetně těch v ČSSD, by se neměli přiklánět na žádnou stranu tohoto modrého bratrovražedného boje. A to nejen z principu, ale prostě proto, že bychom jim to neměli usnadňovat.
Máme jedinou možnost, neustále rozkrývat a zpřístupňovat obecné veřejnosti jejich skryté motivy. Aby si naivní obecenstvo tohoto divadla konečně začalo uvědomovat, kam ten skvělý a "jediný možný" trh bez přívlastků může vést a taky vede. Aby toto nejúspěšnější Klausovo dílo, masivní infiltrace myšlenky všeléčivého ničím neomezovaného trhu do někdejší prázdnoty s naivní touhou po zásadní změně, prohlédlo co nejvíc lidí.
Snahy zvenčí o "rozdrolení vlády" je jen zdánlivě krok správným směrem, mafiánskému podhoubí to neublíží, možná dokonce paradoxně mu to pomůže, protože ty slušné to může ukolébat. Můžeme se ale snažit o něco jiného, o "rozdrolení obecného myšlenkového stereotypu", že když to nejde kapitalismem, půjde to důkladnějším, čirejším kapitalismem. Když to nejde silou,půjde to větší silou.
P. Patočko, děkuji za váš výborný článek.
"Věci veřejné nejsou ničím jiným než bizarním populistickým výhonkem doktríny trhu bez přívlastků, kterou tu s vervou věrozvěsta zahnízďoval Václav Klaus. Má-li být vše na prodej, nakonec se zcela logicky začalo obchodovat i s univerzitními tituly, funkcí prezidenta, s výsledky průzkumů veřejného mínění, ba i s účastí ve vládní koalici. Bárta je jen přičinlivý, pilný a tvořivý Klausův žák."
"Bezskrupulózní obohacování se najednou stalo systémově konformním počínáním, které mělo přinést blaho všem. Od Pepy z Hongkongu k Vítu Bártovi nevede tak dlouhá a klikatá cesta. Je to stále stejný model a stále pod trenérským dohledem téhož specialisty, který byl do funkce prezidenta mimochodem zvolen dvakrát menším počtem hlasů než 51 % volitelů. To může znamenat, že je soustavně populární přesně napůl, anebo také to, že se za hlasy volitelů neutrácelo víc, než bylo nezbytně nutné."
Brilantně řečeno, je třeba si pamatovat - nejde ani tak o Klause, ale o myšlenky, které prezentuje a kterým se říká neoliberalismus.
ale co když toto v důsledku nakonec jen posílí Nečase, vláda se zcelí a následovat budou avizované loupeživé "reformy"?
Nicméně k jádru všeho, otázce č.4: "Jak je vůbec možné, že se takové věci dějí?" bych připojila pár poznámek.
Měli bychom zaregistrovat, že "bezskrupulózní obohacování" bylo základní ekonomickou metodou převedení monopolu státního vlastnictví (pod taktovkou aparátu KSČ) k monopolu soukromého vlastnictví (pod taktovkou kapitálu již globálního)výrobních, přírodních i finančních zdrojů. A monopol je monopol s jeho typickými vlastnostmi. Aby se "takové věci" dál neděly, musel by se zase vymyslet nějaký způsob , jak tento dnešní monopol převést na diversifikovanou strukturu vlastnických poměrů ve společnosti. Historie skýtá dostatek argumentů pro to, abychom pochopili, že jiné "protikorupční" a demokratizační cesty není. Bez splnění tohoto základu společenského rozvoje nás to nejhorší ještě čeká.