Profil čtenáře:
Jiří Šíma

Profese:
k životu Řeků "nad svoje možnosti" něco tady:
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=666642
Cituji: "Obyčejní Řekové - zejména státní úředníci - se absolutně nechtějí vzdát svého socialismu, který zahrnuje například osmitýdenní dovolenou, odchod do důchodu v 56 až 58 letech, automatické 13., ale také 14. a 15. platy."
Je zajímavé, že jinde vedu debatu s člověkem, který má z poloviny řecké kořeny, a ten, na rozdíl od Vás", tvrdí, že Řekové si žijí lépe než by odpovídalo výkonnosti jejich ekonomiky, a že každý Řek se chce stát státním zaměstnancem. Takže myslím, že řecké dluhy mají hodně společného s životem běžného Řeka i v tom smyslu, že se o ty půjčené peníze vláda rozdělila se svými voliči, a ne že vláda vytunelovala stát, jak se snažíte naznačit.
chtěl bych Vás upozornit, že já tady nebráním žádné české vlády, které zadlužily Česko, a že Řecko i Turecko jsou členy NATO.

Pane Jedličko, dnešní dění v Řecku Vás usvědčuje z nepravdy, když tvrdíte, že: "To, že se řecká politická reprezentace nechala vtáhnout do hloupých pseudozávodů ve zbrojení s Tureckem, nebo že jistí vysoce postavení úředníci s využitím know-how zahraničních managerů-poradců kreativně upravovali účetnictví, nemá podle mě s životem Řeka téměř nic společného."
Jasně, že s tím Slováci nemají nic nebo jen velmi málo společného. Když jsem si pro příklad vybral zrovna Slovensko, chtěl jsem tím jen upozornit na to, že i Slovensko s podstatně nižší životní úrovní něž Řecko, a přitom s ekonomikou konkurenceschopnější něž Řecko, mělo Řecku poslat peníze na splacení řeckých dluhů, a to jak se zachovaly špičky EU, když Radičová odmítla slovenskou pomoc Řekům.

Pane Tožičko, jak je vidět, tak dnes už i politici mají problém si půjčit peníze u bank.
Osobně nemám nic proti tomu, aby se na řeckém dluhu podílel i věřitel. Sám si naběhl a dobře mu tak. Je to ze strany Řecka velmi dobrá lekce eurozóně a škoda, že nepřišla dřív, byl by to menší problém. Ale možná, že přišla včas.
Ještěže Řekům nepůjčila banka, kde máte Vy svůj vklad a nestrhlo ji to do konkurzu. Jak byste se tvářil pak? Nemáte přece žádnou kontrolu nad tím komu banka kde máte uloženy svoje peníze půjčuje.
Nechci tady bránit evropské ministry nebo kohokoli, a nechci, aby to vyznělo proti Řekům, ale možná by nebylo od věci si uvědomit, že si řecké vlády bez rozdílu dlouhodobě nezodpovědně půjčovaly na vysoké vojenské výdaje a sociální výhody, kterými upláceli svoje voliče, jenž si na to ovšem nestěžovali. Řekové si žili dlouhá léta nad schopnosti své ekonomiky, prakticky tunelovali euro a teď to mají zaplatit. Nebo si myslíte, že by to měli zaplatit třeba Slováci?
Díky. Není co dodat. Snad jen to, že společné vládnutí ČSSD a ODS v Ostravě bych nespojoval s koalicemi ČSSD a ODS jinde. V Ostravě vyhrála ČSSD volby i tím, že voličům dopředu avizovala, že po volbách opět půjde do koalice s ODS. V ostravské ČSSD je totiž trochu jiná situace než jinde v republice. V Ostravě se ČSSD zbavila svých "kmotrů" už za Zemana, když vyšachovala Lachnita a s ním takové, kteří určují politiku ČSSD všude kromě Ostravy. http://zpravy.idnes.cz/domaci.aspx?r=domaci&c=A011114_220745_domaci_pol&l=1&t=A011114_220745_domaci_pol&r2=domaci
http://zpravy.idnes.cz/ostravska-cssd-lidrem-je-zaoralek-dlh-/domaci.aspx?c=A011013_190424_ostr_zpravy_max

A to je přesně to co chybí ČSSD udělat i v jiných krajích a městech, aby se stala důvěryhodnou stranou.

Pro mě platí, že v příštích volbách je třeba se vyhnout volbě ČSSD a ODS.