V Novém Bydžově napadli neonacisté tři Romy

Roman Sikora, ČTK

Policie v Novém Bydžově rozehnala odpůrce neonacistů, zatímco si příznivci DSSS za pokřikování rasistických hesel pochodovali městem. Výsledkem policejní akce je řádění skupiny dvaceti neonacistů. Jeden ze tří napadených Romů skončil s otřesem mozku v nemocnici.

Jak potvrdila tisková mluvčí královéhradecké policie, v Novém Bydžově došlo k napadení tří Romů skupinou příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti, která tam dnes měla ohlášené shromáždění. Podle webu Romea.cz bylo útočníků 20, podle policejní mluvčí Ivany Ježkové 13. Jeden z napadených Romů byl s otřesem mozku a pohmožděninami převezen do nemocnice a je mimo ohrožení života.13 útočníků policie zadržela.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Během svého pochodu příznivci DSSS volně prošli za skandování rasistických hesel městem, zatímco policie vytlačila za použití pendreků, koní a dělobuchů jejich odpůrce, kteří se jim postavili do cesty, do postranní ulice a sedm z nich zatkla.

Shromáždění příznivců DSSS s oblibou vyjíždějících vyhrocovat vztahy mezi Romy a majoritním obyvatelstvem do problémových lokalit proběhlo na centrálním náměstí Nového Bydžova. V ulicích Nového Bydžova se pohybovaly také skupiny odpůrců DSSS, rasismu a nacismu. V průvodu zaštítěném Československou církví husitskou a organizovaném iniciativou V Ústí neonacisty nechceme se sešlo téměř tři sta lidí protestujících proti shromáždění DSSS a jejímu úmyslu zneužívat neklid v Novém Bydžově k podněcování rasové nesnášenlivosti.

Bylo mezi nimi také na 70 místních Romů. Zúčastnili se jí mezi jinými také bývalí ministři Michael Kocáb a Džamila Stehlíková, členové občanského sdružení Romea, Strany Zelených a Pirátské strany.

Po ukončení průvodu se část jeho účastníků postavila do cesty plánovanému pochodu neonacistů v ulici Na Šarlejích, obydlené romskými rodinami. Policisté demonstranty za použití koní, obušků a dělobuchů vytlačili do postranní ulice, aby uvolnili průchod průvodu extremistů. Ti kolem odpůrců posléze prošli za provolávání hesel: „Čechy Čechům" a "Stop černému rasismu!" Načež je z druhé strany provázelo skandování: „Hlupáci, hlupáci!" a "Černí, bílí, spojme síly!"

Ondřej Slačálek ve svém projevu upozornil na to, že starosta Nového Bydžova záměrně rozdmýchává rasovou nesnášenlivost, aby zakryl nedostatky svého dlouholetého vládnutí na novobydžovské radnici.

Policie zatkla sedm lidí pro podezření z přestupku neuposlechnutí výzvy, jeden člověk utrpěl zranění na noze po střetu s koněm. Odpůrci shromáždění DSSS posléze zamířili k místní policejní služebně, kde požadovali propuštění zadržovaných. Následně se v klidu rozešli.

Odpůrci rasismu a neonacismu také podali na základě pozvánky zakázaného hnutí Národní odpor, která obsahovala rasistická hesla, přičemž tato hesla účastnící shromáždění a pochodu příznivců DSSS rovněž skandovali, stížnost a výzvu k rozpuštění shromáždění novobydžovskému Městskému úřadu. O jejich stížnosti tajemník MÚ nerozhodl a požádal o rozhodnutí státní zastupitelství, které se do konce pochodu nevyjádřilo.

„Zatímco demonstranti, proti kterým bylo zakročeno, se dopustili pouze přestupku neuposlechnutí výzvy, neonacisté prokazatelně porušovali Ústavu skandováním rasistických hesel. Domnívám se, že tajemník MÚ svoji povinnost rozpustit tuto demonstraci zanedbal," řekl k situaci editor Deníku Referendum Matěj Stropnický, který situaci na místě sledoval.

Policisté od dnešního rána kontrolovali auta na příjezdech do Nového Bydžova. Při kontrolách zajistili například plynovou pistoli, basebalové pálky a sekyru, řekla dnes ČTK mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. Obchody v centru Bydžova jsou uzavřené, některé mají dřevěnými deskami zakryté výlohy.

Na náměstí i v okolních ulicích byly vidět desítky policistů. Po ulicích chodili také policisté z antikonfliktních týmů.

Obchodníci v Novém Bydžově z obav z násilností uzavřeli své obchody, někteří výlohy zajistili dřevěnými deskami. Desky kryly výlohy například lékárny, obuvi či prodejny hraček. Z centra města zmizely odpadkové koše.

V Novém Bydžově se situace vyhrotila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění mladé ženy. Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3257 lidí. Starosta Pavel Louda následně vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům. Město například povolalo bezpečnostní agenturu a zvýšilo počet strážníků. Přítomnost ve městě výrazně posílila i policie.

  Diskuse
  JM
  March 13, 2011 v 0.58
  To je zase "žurnalistika".

  "povolené shromáždění" - Shromáždění se nepovolují, ale ohlašují.

  "Výsledkem policejní akce je řádění skupiny dvaceti neonacistů." - Nejde o výsledek, ale dva různé střety.

  "zakázaného hnutí Národní odpor" - Národní odpor není zakázaný, jelikož nikdy jako občanské sdružení, politická strana ani nic podobného nevznikl. Spíše je zakázané se k němu veřejně hlásit.

  Zajímalo by mě k provolávání přesně jakých podle "ústavního právníka" Stropnického protiústavních hesel došlo.


  EDIT (13.3.): V textu došlo ke změně formulace o "povoleném shromáždění", takže tato připomínka již neplatí.
  OW
  March 13, 2011 v 8.43
  To je zase "příspěvek"

  Příznačné pro určitá pojetí "demokracie" je, že jako problém vnímá formulační chyby. Nikoli však podstatu "demokratické diskuse" v poměru 20:3 s kopáním do ležícího člověka.
  Rozlišovací schopnosti některých "demokratů" jsou opravdu pozoruhodné.
  Ondřej
  March 13, 2011 v 13.38
  dojemné sousloví "policie musela" a krize homiletiky
  Některá média včetně ČT informovala, že "policie musela zasáhnout". Například aktuálně.cz:
  "Policie musela nakonec nejrazantněji zakročit proti Romům a antifašistům, kteří zablokovali část trasy, kterou měli pro svůj pochod vymezení přívrženci DSSS."
  Ach, ta nutnost a nevyhnutelnost! Tam, kde policie zasáhla, zasáhnout musela, to je přece jasné.
  Ostatně se "zablokováním trasy" Na Šarlejích to není tak jednoduché. Co vím, velká část účastníků chtěla pouze přihlížet z chodníku a nechat ty pomatence projít a přitom jim pouze říct, co si o nich myslí. Je možné, že by tak nakonec došlo k většímu násilí, než bylo to policejně-profesionální, je však frustrující být státní mocí násilně odtlačován, aby byl zjednán průchod náckům.

  Paní husitská farářka v čele náboženského průvodu za klidné soužití bohužel nebyla nejšťastnější volbou. Nejspíš by se našel zanícenější homiletik, a dvě nejčastější slova -- "pomodlit se" a "mírumilovně" -- se opakovala s takovou frekvencí, až byla devalvována. Ve chvíli, kdy se "radikálnější část" -- asi 95 % -- rozhodla zůstat Na Šarlejích, farářka shromáždění ukončila s tím, že kdo chce, může se jít společně pomodlit na místo, odkud procesí vyšlo. V té chvíli se většina průvodu stala nenahlášeným shromážděním. -- Šlo tedy o dost chaotickou, přesto smysluplnou akci.
  OW
  March 13, 2011 v 18.14
  S dobrým svědomím doporučuji zpravodajství i články k tématu na www.Romea.cz
  Ale za paní farářku díky Bohu. Evangelium a zastání se bližního nelze oddělit. Nejde o to, jak moc "majstrovsky" to dotyčný "zmákne či nezmákne". Jde o vůli, se kterou do tho šla.
  Ondřej
  OW
  March 13, 2011 v 18.20
  Výše uvedeným nechci dělat chytrého proti přímému účastníkovi. Prostě si vážím postoje paní farářky.
  Ondřej
  March 13, 2011 v 18.32
  jako by někomu zmatky vyhovovaly
  problém s pochody nácků by se takto nevyhrotil, kdyby je tam starosta Bydžova v podstatě nepřilákal. Pak už jen stačí záminka a pevná ruka státu se ukáže. Na tuhle situaci se možná někod dokonce těšil.
  Tragikomicky už jen působí nebohá fafářka, která se tak při hlásání evangelia dostane mezi chuligány rozbíjející pokojné oznámené shromáždění lidumilů kolem Vandase.
  Připomíná to situaci když policie chránila pochodující ordnery před nebezpečím, které představovala Káča Jacques se svými dětmi. To říkám i přes to, že Bursíkovské vedení zelených jsem nemusel.
  Tohle prostě není pevná ruka státu ani zdaleka, to jsou
  jen hry na rozptálení pozornosti a zvýšení chaosu - jinak by to takhle nevypadalo při zákroku vojenské policie v ČT. Přišli by se soudním příkazem, vrátný by srazil kufry a byl by klid. A hlavnšě by se tam nekradlo ani při zakázkách ani nsáledně tajné materiály.
  March 13, 2011 v 22.32
  Ondřeji Wolfovi: Ale ano, já zase výše uvedeným nechci paní farářku nijak shazovat. Jen víc takového kléru.

  Jiřímu Dolejšovi: Ano, málo se upozorňuje na to, že starosta, který tam vládne 15 nebo kolik let, je za situaci ve městě alespoň zčásti zodpovědný; a pochopitelně v dnešní ČR musí počítat s tím, že když medializuje problém v soužití způsobem "cikáni znásilnili", pak si do města neonacisty vlastně zve. (Což samozřejmě neznamená, že se problémy mají tutlat.)
  RM
  March 14, 2011 v 1.40
  Roli husitské farářky asi není možné posuzovat bez souvislosti s hodnocením smysluplnosti blokády pochodu DSSS (to je mi nějakých genitivů...).
  March 14, 2011 v 7.55
  opravdu "nalačho ďives"
  Starosta má nejen díl odpovědnosti za vývoj posledních let (v jiných městech s romským obyvatlestvem to takto vyhrocené není) ale samotné povolení mýtinku v lokalitě obývané Romy je jak hloupá provokace. To se nemohla dohodnout jiná trasa nebo využít shromaždovacího zákona a včas zakročit když se náckové dostali do rozporu se zákonem ?
  Už to že se tam objevili vlajky zakázané DS, mnozí "ordneři" téhle skupiny měli šátky přes obličej atp. prostě mám pořád z toho pocit, že někomu konfikt vyhovoval - zpropagují se náckové, ukáže neschopnost Johzna který se u jílkové dušoval jak je vše připraveno a strosta bude za nebojsu.
  JM
  March 14, 2011 v 16.37
  "ale samotné povolení mýtinku v lokalitě obývané Romy je jak hloupá provokace."

  Pane Dolejši, žádná shromáždění nikdo nepovoluje, ta se ohlašují a lze je jen ze zákonných důvodů v zákonem stanovené lhůtě zakázat. V Brně se pořadatelé zjevně protiprávní zákaz u soudu napadli a soud jim dal za pravdu:

  http://paragraphos.pecina.cz/2011/03/brnensky-urad-na-strazi-socialismu-miru.html
  + Další komentáře