Byl 17. listopad, studenti pochodovali s heslem Oligarchie není demokracie
Matěj Moravanský, Vojtěch Petrů, Fatima RahimiV Praze se konala u příležitosti pětatřicátého výročí poslední revoluce celá řada akcí, vysokoškolští studenti se domáhali konečně důsledné ochrany klimatu a ochránci lidských práv manifestovali solidaritu s masakrovanými Palestinci.
Tak jak už se stalo zvykem, výročí listopadové revoluce roku 1989 provázejí veřejné akce všemožných politických proudů. Jejich ohniskem bylo i letos tak jako obvykle hlavní město Praha. A jako obvykle se ty nejpodstatnější akce konaly mimo středu pozornosti médií hlavního proudu: jednalo se o průvod solidarity s Palestinou pořádaný pod heslem Za vaši i naši svobodu a průvod studentů z iniciativy Univerzity za klima.
Za vaši i naši svobodu
Průvod solidarity s Palestinou upozornil na nedělitelnost lidských práv. „Nemůžeme radostně oslavovat návrat demokracie, když je palestinský hlas volající po svobodě umlčován a perzekuován,“ uvedli organizátoři pochodu ve pozvánce na svou akce. Na náměstí Jana Palacha se sešlo několik stovek účastníků.
Na protestním shromáždění promluvili mimo jiné diplomat a publicista Petr Pospíchal, který byl po mnoho let nejmladším signatářem Charty 77 a za své postoje byl minulým režimem vězněn, režisérka, spisovatelka a novinářka Monika Le Fay a česko-izraelská novinářka a režisérka Nataša Dudinská.
Petr Pospíchal ve svém proslovu, který zveřejňujeme na jiném místě, mimo jiné řekl: „Dnes si připomínáme výročí protestu, který před pětatřiceti lety vedl v naší zemi k velké politické změně. Represivní režim tehdy skončil. Na tehdejších událostech jsem se aktivně podílel. Tehdy jsem nemlčel. Nerad bych byl tedy nyní přistižen, že mlčím dnes k tak velkému bezpráví na bezbranných lidech. Nemůžeme chtít práva pro sebe, a přitom mlčet, když jsou upírána jiným.“
V prohlášení pořadatelé odsoudili českou vládu za její „podporu izraelské okupace palestinských území, izraelského apartheidu, jeho osadnické kolonizace a válečných zločinů“.
Organizátoři pro svou akci zvolili motto „Za naši i vaši svobodu“, s nímž vystoupilo osm občanů tehdejšího Sovětského svazu v srpnu 1968 na protest proti okupaci Československa. Iniciativa Ne našim jménem - Za spravedlivý mír na Blízkém východě se k příkladu osmi protestujících z Rudého náměstí hlásí: „I my stojíme za svobodou pro všechny a za univerzálními hodnotami lidských práv, spravedlnosti a rovnosti.“
„Vzpomínat nestačí“
Studentské hnutí Univerzity za klima 17. listopadu vystoupilo proti nečinnosti české vlády tváří v tvář klimatické krizi. „Dnes tu upozorňujeme na rostoucí moc oligarchů v tomto státě,“ řekl Deníku Referendum na protestním pochodu student Jan Kubišta z Univerzit za klima.
Pochod prošel z Masarykova nádraží na Národní třídu a na své cestě studenti zastavili mimo jiné před sídlem Vysoké školy CEVRO, která přijímá prostředky od jednoho z českých fosilních oligarchů Pavla Tykače. Studenti tak chtěli upozornit na Tykačův špinavý byznys a jeho soustavné pokusy o budování mocenského vlivu jak skrze CEVRO, tak prostřednictvím vlivu v médiích nebo fotbalového klubu Slavia Praha. Po ukončení průvodu studenti z Univerzit za klima zvali na přednášky a koncert.
Studenti z iniciativy Univerzity za klima volají po systémové změně pomocí větší demokratizace ekonomiky a politiky. Místo systému zaměřeného na nekonečný ekonomický růst žádají život v dostatku pro všechny v rámci mezí planetárního ekosystému. Chtějí, aby se politický systém otevřel nástrojům participativní demokracie, jako jsou například občanská shromáždění.
„V kontextu energetické krize, kdy pár cynických podnikatelů bohatne na ničení životního prostředí, zatímco většina obyvatel má potíže s placením složenek za předražené energie mi požadavky na konec oligarchie a nastolení dobrého života pro všechny a více demokracie nepřipadají nijak radikální,“ zhodnotil požadavky studentů filosof Jan Bierhanzl z Fakulty humanitních studii Univerzity Karlovy. „Studentské požadavky jsou radikální leda tím, že jsou radikálně demokratické,“ řekl Deníku Referendum.
S maskou v Sametovém průvodu
Prahou i letos 17. listopadu prošel satirický karneval Sametové posvícení. Ten sdružuje studentské skupiny a občanské organizace, které se chtějí vyjádřit k společenskému dění a pomocí masek a převleků upozorňují na důležitá společenská témata.
Výjevy dokresluje živá hudba a prvky pouličního divadla. Každý rok se pracuje s jiným mottem, tentokrát si účastníci průvodu zvolili heslo: „Řekni to maskou.“ Maskou totiž může člověk sdílet i to, co neumí úplně dobře vyjádřit slovy.
Karnevalového průvodu se letos zúčastnilo kolem čtyř stovek lidí, převážně studentů. Někteří z nich ve žlutých maskách reprezentovali fiktivní zemi Solária, která je výtvorem Katedry autorské tvorby a pedagogiky na Divadelní fakultě pražské Akademie múzických umění. Tématem jejich performance byl novodobý kolonialismus.
„Naše skupina je mezinárodní, máme tu studenty původem z Ukrajiny, Íránu i Tchaj-wanu a museli jsme se na aktuálním politickém společenském tématu shodnout. Nakonec jsme se domluvili na moderním kolonialismu,“ vysvětluje DR studentka Johana Jurášová. „Takovou atmosféru, kde člověk může v poklidu a svobodně vyjadřovat svůj názor na společenské dění, z Íránu neznám,“ pochvalovala si íránská studentka mezi barevnými maskami.
Oficiální program bez invence i překvapení. Krajní pravici lidé nepřišli
Na Národní třídě po celý den probíhal jako každý rok sled přednášek, debat, hudebních vystoupení a vzpomínek s titulem Korzo Národní, kam během dne dorazili také politici, včetně premiéra Petra Fialy (ODS), vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) a lídra opozice Andreje Babiše (ANO). Oslavy večer zakončil Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí.
Na Staroměstském náměstí se sešlo několik tisíc lidí svolaných spolkem Milion chvilek pro demokracii, kteří varovali před možným nástupem populistů a autoritářů k moci. Kromě zástupců spolku také hudebníci David Koller a Barbora Poláková, bývalý ředitel zrušené slovenské veřejnoprávní instituce RTVS Ľuboš Machaj, politický geograf Michael Romancov nebo dokumentaristka Olga Sommerová. Videozdravicí shromážděné oslovila také bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Herec Vladimír Polívka z pódia přečetl výzvu politikům současné vlády ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 vedené Petrem Fialou (ODS), aby se chovali tak, aby v příštím roce po volbách do sněmovny nenastal obrat k autoritářství. „Nechceme se vydat cestou Slovenska a Maďarska, kde jsou v rozkladu instituce právního státu, kde vládní politici rozdělují společnost a nálepkují novináře, neziskový sektor a umělce podle loajality. A kde vrcholní představitelé státu jezdí na Rudé náměstí a vyjadřují podporu Kremlu,“ stojí ve výzvě.
Jako obvykle se sešli také zástupci konspirační a antisystémové scény svolaní lídrem hnutí Česká republika na 1. místě a odsouzeným dezinformátorem Ladislavem Vrabelem. Jejich akce ale zdaleka neměla sílu shromáždění před dvěma lety.
Několik stovek lidí před Národním muzeem žádalo sundání ukrajinské vlajky z muzejní budovy, která zde visí od roku 2022 na podporu Ruskem napadené Ukrajiny. Na akci kromě Vrabela vystoupila například učitelka Martina Bednářová, která se proslavila tím, že pár týdnů po vypuknutí invaze na Ukrajinu před svými žáky během výuky v jedné z pražských základních škol popírala ruské válečné zločiny.