Možní viceprezidenti Harrisové: jeden favorit a čtyři alternativy
Petr JedličkaPo jasném „ne“ od Roye Coopera a Gretchen Whitmerové zbývá v užším výběru už jen pět jmen. Každé z nich přitom předznamenává trochu jinou volební strategii.
Faktorům, které rozhodují v USA ve výběru viceprezidenta, jsme se obšírně věnovali před minulými volbami, kdy šlo o naprosto zásadní věc — u Joa Bidena byl totiž předpoklad, že bude muset být jako prezident reálně zastupován, ne-li střídán. To se nakonec skutečně potvrdilo, i když až teprve v závěru mandátu.
Nyní u Kamaly Harrisové podobný problém nevidět, a tak volba a spolukandidujícího viceprezidenta získává tradiční význam: napoví, na jaké další voličské skupiny vedle své jádrové dotyčná kampaň cílí a jak bude obecně vypadat.
Jak podrobněji přibližuje infobox výše, každý viceprezident může mít v USA odlišnou moc a plnit roli prezidentova zástupce a šéfpomocníka jinak. U jmen potenciálních nominantů je zatím na tuto analýzu brzy — uvidíme až, na čem konkrétně se s dotyčným Harrisová domluví.
Již dnes lze ovšem z úzkého výběru zvažovaných, jež koluje, určit, jaké volební strategie má tým Harrisové na výběr a co by volba toho kterého politika rámcově znamenala. O kom konkrétně se tedy nejvíce mluví a kdo se nabízí?
Jasný favorit Shapiro
Jasně nejlepší sázkařský kurz i znalecká resumé má aktuálně Josh Shapiro, jednapadesátiletý guvernér Pensylvánie. Shapiro reprezentuje v Demokratické straně střední proud. V ekonomicko-sociální oblasti si ale počíná ve svém státě relativně progresivně.
Analýza●Petr Jedlička
Vztahy, mozek i kostlivci: co vše rozhoduje při výběru amerického viceprezidenta
Hlavní Shapirovou výhodou je zakotvení v naprosto klíčovém nevyhraněném státě voleb. Zároveň platí, že zde dokázal opakovaně a s náskokem porážet republikánskou konkurenci.
Shapiro je jako politik mimořádně oblíbený, umí vystupovat a vypadá dobře před kamerami. Nadto je znám jako skalní podporovatel Izraele, což může lavírující Harrisovou povýšit v očích židovských voličů — ale zase jí ztratit jiné.
Vybere-li si Harrisová Shapira, čeká ho mimořádně zajímavý střet s Trumpovým viceprezidentským kandidátem J. D. Vencem z blízkého Ohia. Jak Ohio, tak Pensylvánie patří do tzv. rezavého pásu, tedy lidnatých, průmyslových a kdysi bohatých států amerického Středozápadu, které od přesunu výroby do Mexika a asijských zemí chudnou a politicky se posouvají k republikánům.
První alternativa Kelly
Známý astronaut a dnes senátor za stát Arizona Mark Kelly je podle bookmakerů i znalců druhou nejpravděpodobnější volbou. Arizona je rovněž nevyhraněný stát, jež může zde usazený politik pomoci svému prezidentskému partnerovi získat. V porovnání s Pensylvánií je ovšem méně lidnatá, a tím i méně významná — ve volbách se zde bojuje o jedenáct volitelských hlasů, zatímco v Pensylvánii o devatenáct.
Kelly osobně také drží pro demokraty důležité křeslo ve federálním Senátu, které by se muselo po jeho případné viceprezidentské nominaci znovu vybojovávat. Na druhou stranu: Kelly má image drsného vojáka, ba téměř amerického hrdiny, která by volební stylizaci Harrisové dobře doplňovala.
V rámci Demokratické strany není Kelly významným hráčem — je spíše figurou se skvělým životopisem a několika silnými tématy. Také má dobrou pověst u velkých donorů, což může ve volbách opět pomoci, ale i naopak uškodit.
Vybere-li si Harrisová Kellyho, bude to znamenat, že hlavní důraz její kampaně nebude zacílen na státy zmiňovaného rezavého pásu, ale takzvaného slunečného pásu — nerozhodné státy v jižní oblasti USA: Arizonu, Nevadu, Nové Mexiko a také na Georgii na východním pobřeží.
Beshear, Walz, Buttigieg
Všichni další zvažovaní nominanti jsou aktuálně zmiňováni až s citelným odstupem za uvedenou dvojicí. Podle sázkařů je pomyslným číslem tři guvernér Minnesoty Tim Walz. Středozápadní Minnesota je volebně rovněž významný stát. Walz má ale od bouří po zabití George Floyda špatné jméno u Afroameričanů.
Z hlediska praktikované politiky je přitom Walz nalevo od Harrisové, což se stratégům demokratických kampaní nebude zřejmě také hodit — v prezidentských volbách v USA panuje už dlouho přesvědčení, že se pro demokraty snadněji vyhrávají ze středu.
Guvernér Kentucky Andy Beshear je další takovou volbou. Jde o demokratického politika, který dokázal opakovaně vyhrát ve většinově republikánském státě. Mohl by tudíž posílit image Harrisové jako sjednotitelky. V prezidentských volbách ovšem v Kentucky vyhrál demokrat naposledy v roce 1996 a těžko říci, ve kterých státech by jinak mohl Beshear Harrisové volebně pomoci.
Pete Buttigieg je potom čtvrtou alternativou. Úspěšnější soupeř Harrisové z minulých prezidentských primárek a pak v Bidenově vládě ministr obrany není aktuálně žádnou těžkou vahou. Takřka každodenně je ale zván do médií, což v nynější fázi předvolebního období většinou něco znamená.
Buttigieg byl v primárkách 2020 prvním významným uchazečem o prezidentskou funkci, který se otevřeně hlásil k menšinové sexuální orientaci. Jeho volba za viceprezidenta by tak posílila image Harrisové jako prezidentky nové generace — avšak nic moc dalšího.