Obchodníci se smrtí. Přísná a efektivní kontrola držení zbraní je nezbytností

Filip Outrata

V České republice roste počet střelných zbraní. Efektivní kontrola jejich držení je nezbytnou, ale nikoli dostačující podmínkou k tomu, abychom se co možná vyhnuli dalším tragickým událostem podobným té na pražské filozofické fakultě.

Česká republika se v posledních letech rychle stává zemí zbraním zaslíbenou. Vlastnictví střelných zbraní je čím dál běžnější, průměr držených zbraní jsou tři. Repro DR

Ve filmu Jasona Reitmana Děkujeme, že kouříte z roku 2005 se trojice přátel — špičkových lobbistů v oboru tabáku, alkoholu a zbraní — pravidelně schází a při dobré večeři se vzájemně trumfuje v tom, kdo z nich má na svědomí nejvíc lidských životů. Říkají si Obchodníci se smrtí. Vynikají ve schopnosti překroutit či zesměšnit jakýkoli protiargument, případně s akrobatickou obratností odvést pozornost jinam.

Na povedenou komedii se závažným podtextem jsem si vzpomněl při čtení diskusí po tragické střelbě na pražské filozofické fakultě 21. prosince 2023. Některé z názorů, které nasbíraly největší počet lajků, jako by vypadly z příručky zmíněné lobbistické partičky. Asi nejvýraznější přitom byl „argument náklaďákem“ — kdyby vrah neměl k dispozici střelné zbraně, pozabíjel by své oběti někde na zastávce.

×
Diskuse

V přehledu lobbistů z oboru tabáku, alkoholu a zbraní zapomněl pak pan Outrata na lobbisty za legalizaci drog. Mít hodně odbržděných magorů je velmi pokrokové. Agresivní psychotik se samozřejmě nesmí dostat ke zbraním.

FO
January 9, 2024 v 16.32

Nezapomněl jsem já, ale scénárista zmíněného filmu. Tam drogy nefigurují, a to vlastně z jediného důvodu - na rozdíl od zbraní, alkoholu a tabáku nejsou zcela legální komoditou a předmětem ekonomicky důležitého byznysu. Pokud by jím byly, nepochybuji, že by měly nejen ve filmu svého lobbistu či lobbistku.

Drogy jsou na tom, pane Outrato, podobně jako zbraně: některé zcela legální komoditou jsou, ale třeba heroin ani lehký kulomet si občan legálně pořídit nemůže. A samozřejmě jak drogy, tak i zbraně jsou předmětem ekonomicky důležitého byznysu – například produkce opia a heroinu tvořila do doby návratu Tálibánu k vládě snad asi desetinu afghánské ekonomiky.

Ano, drogy tedy zcela legální nejsou, a proto také existují lobbisté bojující za jejich legalizaci. Za legalizaci drog [a tím i za psychicky zdravou společnost – proti současným nezdravým kapitalistickým poměrům] totiž bojuje celá progresivistická levice. Zbraně zakázat, aby se ve společnosti nešířily, drogy povolit, aby se šířily. To dává smysl. Hlavně se takový zfetovaný magor nesmí dostat ke zbraním, ale ty by přece byly zakázané. (A také by neměl kouřit tabák a nadměrně pít.)