Českobudějovická ODS užívá lidi bez domova jako materiál pro svůj populismus
Tomáš ChovanecVedení českobudějovické radnice se rozhodlo přesunout zázemí pro lidi bez domova na městskou periférii. Výsledkem bude ztráta dostupnosti a vytvoření velkého problému. Alarmující je, že motivace místní ODS je především ideologická a zištná.
Před několika týdny jsem do Deníku Referendum psal o záměru českobudějovické radnice přemístit tři sociální služby (azylový dům, denní centrum a noclehárnu pro lidi bez domova v Č. Budějovicích) do lokality v oblasti Okružní, která je v mnoha ohledech zcela nevhodná. Kam jsme se od té doby dostali?
Bohužel nikam. Jakoukoliv ucelenou představu nám coby zástupcům opozice vedení města dosud nesdělilo a zdá se, že na tom nic měnit nehodlá. V kontextu plánu, jehož důsledky budou sahat daleko za jedno volební období, je přitom toto chování neobhajitelné.
A přístup radnice je o to více zarážející, že u jiných projektů jsme zvyklí na úplně jiný přístup — vedení města prezentuje vizualizace a informuje média prostřednictvím tiskových zpráv. V případě plánu na výstavbu zázemí pro lidi bez domova na periferii města však vše probíhá ve skrytu.
Nejen občané, ale i opozice jsou tak odkázáni především na občasná vyjádření některých zástupců vedení radnice (většinově z ODS), která navíc budí krajní rozpaky. Zástupci koalice totiž zjevně vůbec neví, o kom se v případě většinových klientů stávajícího zařízení Riegrově ulici bavíme. Do médií tak mluví o lidech, resp. o skupině osob, již vůbec neznají.
Směle se ale pouští do jejich hodnocení, říkají, co smysluplného na jejich životech je, a co naopak není. Náměstek primátorky Petr Maroš (ODS) například prohlásil, že „centrum má patřit aktivním občanům města a turistům. Závislé osoby a osoby bez domova centrum města bohužel zpravidla nevyužívají k ničemu smysluplnému a pro svůj život centrum nepotřebují“.
Náměstkyně hejtmana a českobudějovická zastupitelka Lucie Kozlová (ODS) pak uvedla, že „řešení je prospěšné pro občana Českých Budějovic, který nechce v centru města procházet kolem spících či nepořádek dělajících osob bez domova, i pro tyto nepřizpůsobivé občany, kteří budou mít větší šanci za pomoci nově vytvořených služeb fungovat normálně“.
Postoj pak dotvarovala i sama primátorka Dagmar Škodová Parmová, která dodala, že „dům v Riegrově ulici nám už teď nestačí a nechceme, aby vizitka vstupu do města byla taková, že se nám tam shlukují bezdomovci a nepracuje se s nimi“.
Manipulativní politika
Z povahy uvedených výroků je patrné, že českobudějovická radnice spíše než v prospěšnost plánovaného areálu věří v politickou účinnost vymezování se vůči lidem bez domova. Jde o velmi nepříjemné zjištění, kam až jsou politici ODS ochotni při prosazování své dominance zajít.
Vybrat si za terč jednu z nejvíce opovrhovaných sociálních skupin, která nemá prakticky žádné zastání, patří mezi projevy nejtemnějšího populismu. Současní reprezentanti ODS neváhají podněcovat vlnu odsuzování lidí bez domova. Paušalizují, slučují problémové s bezproblémovými, vymezují jim prostor, kde mají a nemají být, a staví je svými vyjádřeními automaticky do druhé, ba třetí kategorie občanů.
Očekávají přitom potlesk, že právě oni jsou těmi, kteří konečně udělají pořádek. Problém tak neřeší, nýbrž cíleně vyvolávají, čímž hrubě porušují jeden z pilířů své zastupitelské úlohy — moderovat veřejnou debatu a usilovat o sociální smír.
Je-li to však jinak a zástupci ODS skutečně věří, že plánovaný areál bude fungovat, důvod k obavám je také velký. I kdyby totiž město za centrum pro lidi bez domova utratilo nekonečně peněz, to nejdůležitější mít nebude. Mám na mysli prostou a obyčejnou vůli klientek a klientů, aby je navštěvovali a služby skutečně čerpali.
Především v nízkoprahových službách (a o ty zde jde především) je totiž klíčová jejich dostupnost a to, aby sociální a terénní pracovníci mohli dělat svou práci dobře. A to lze jen v terénu a tam, kde lidi bez domova přebývají. Tedy ne kdesi za městem, kam jejich ochota dojít bude hlavně v případech nejvyšší nouze, jako je úraz nebo velké mrazy, mizivá.
Segregace
Jestli se mezi obyvateli rozšíří děsivá myšlenka, že všichni lidi bez domova patří za město, a začnou vyzývat městskou policii k jejich odvozu, půjde o smutný výsledek manipulativních strategií českobudějovické radnice.
Když budeme navíc jednu skupinu občanů nutit, aby docházela do 3 km vzdáleného místa, a druhou tlačit do toho, aby jim v nevhodných podmínkách poskytovala podporu, bude to prostě drhnout. A co budeme dělat, až se prokáže, že lidi bez domova nemají o služby na periferii zájem a jejich situace ve městě se jen zhorší? Budeme spolu s ODS hledat viníka u sociálních pracovníků? Ne. Alespoň my v opozici budeme tak jako nyní opakovat, že problém vytvořilo současné vedení radnice.