Suspendace za joint je pokrytectví. Nechte florbalistky hrát!
Markéta GregorováPirátská europoslankyně se zastala mladých florbalových reprezentantek suspendovaných za video s nezapáleným jointem. Upozorňuje na pokrytectví ve vztahu k alkoholu a marihuaně a prosí florbalový svaz, aby suspendaci přehodnotil.
Dvě mladé české florbalistky Veronika Kopecká a Karolína Stůjová byly dle dostupných informací suspendovány jak z mateřského klubu Tatran Střešovice, tak z florbalové reprezentace poté, co zveřejnily TikTokové video, na kterém drží v ruce joint. Když jsem se hráček zastala na sociálních sítích, ukázalo se, že nesmyslnost takového přístupu ke konopí se mnou sdílí mnoho dalších lidí.
Část z nich si všímá celkové „nezávadnosti“ videa. Je sice zřejmé, že jde o joint, ale ten zaprvé vůbec nehoří, dívky jej na žádném záběru nekouří, hráčky video natočily mimo závodní sezónu — tedy nelze debatu stočit na nějaký doping. A dokonce není logicky ani poznat, zda nejde o variantu konopí pouze s CBD, konzumní a volně prodejné marihuany.
To je všechno pravda. A pokud je řeč o suspendaci, mohl by to myslím klub i vedení reprezentace vzít jako polehčující okolnosti. A to spolu s omluvou, se kterou navíc obě hráčky neotálely.
Mě ale také zajímá princip. I kdyby šlo o klasickou marihuanu. I kdyby si ji později dívky zapálily. Jsme totiž svědky pokračujícího pokrytectví, s jakým česká společnost a její instituce přistupují k takzvaným lehkým drogám.
Na jednu stranu se rádi bavíme u tiskových konferencí například hokejové reprezentace, kterou hráči po oslavách medaile absolvují ve viditelně podnapilém stavu, kolikrát ještě pijí další alkohol a na téma alkoholu s novináři vesele vtipkují. Na druhé straně dovolíme nároďáku stopnout slibnou kariéru dvou talentovaných mladých hráček za tři vteřiny videa, na němž se tančí s nezapáleným jointem.
A to navzdory všem relevantním světovým studiím, podle kterých vychází pouhé srovnání těchto dvou „sociálních drog“ nekompromisně: zatímco u marihuany je při chronickém užívání nejhorším problémem opotřebování plic kvůli kouři, a naopak je stále častěji využívána v lékařství i psychoterapii, kde je výzkum navíc zpomalený její pokračující kriminalizací, alkohol se v budování závislosti vyrovná tvrdým drogám a jeho dopady na individualitu, rodinu, komunitu a celou společnost jsou zdrcující a opakovaně potvrzené daty. Přitom kdyby dívky na videu tančily s lahví vodky, patrně by se nad celou záležitostí mávlo rukou.
Pokud bych už nad nějakým aspektem videa chtěla zdvihnout varovný prst, nebyl by to jeden neškodný nehořící joint jako taneční rekvizita dvou holek, co se baví venku ve volném čase. Ale byla by to sama sociální síť TikTok, na které bylo video zveřejněno.
TikTok v České republice podle dat využívá více než čtvrtina dětí a mladých ve věku deset až dvanáct let. Tato sociální síť přitom nemá transparentně nastavené zacházení s osobními daty a dennodenně je zasílá na servery kontrolované komunistickou stranou Číny.
To, že na tyto děti pak platforma snáz zacílí reklamu, nebo videa podporující nebezpečné chování, je jedna věc. Další pak je, že skrz miliony videí a fotek cvičí svou umělou inteligenci na rozpoznávání osob i jejich emocí, a to pak používá ke kontrole a útlaku vlastního obyvatelstva. Tady se bavíme o skutečně společensky škodlivém fenoménu.
Při všem respektu k pravidlům florbalového — a vlastně jakéhokoli sportovního — svazu, který dbá na to, aby reprezentanti a reprezentantky šli příkladem zdravému a slušnému životnému stylu, chtěla bych poprosit vedení florbalové reprezentace, aby ještě jednou zvážilo všechny okolnosti a zrušilo Veronice a Karolíně suspendaci.
Jsem přesvědčená, že ani florbalová komunita a česká společnost nebudou tohoto vstřícného kroku litovat. A třeba to ještě nakopne slibné kariéry hráček, kterým nyní hrozí zbytečný konec. Zbytečný proto, že se ničím neprohřešily.