„Klimatickou krizi nepojistíš!“ Ekologové odhánějí pojišťovny od ropy a plynu
Jan KašpárekEkologická koalice vyzývá pojišťovny, aby přestaly zaštiťovat fosilní průmysl — nejen uhelný, ale i plynový a ropný. Od začátku týdne se protestuje před pobočkami napříč republikou, ve středu došlo na pražské sídlo Kooperativy.
Probíhá týden protestů proti pojišťování fosilního průmyslu pod heslem „Zastavme špinavé prachy“, pořádaný širokou občanskou koalicí. Akce se zaměřují na pojišťovny spadající pod rakouské vlastníky, především Vienna Insurance Group a její Kooperativu. Ekologové požadují, aby firmy odmítaly nové plynové i ropné projekty a rozvázaly spolupráci s investory fosilních paliv.
„Například pojištovny Allianz a Generali nedávno přijaly politiku, která alespoň částečně omezuje pojišťování plynu a ropy. Kooperativa nemá žádnou,“ shrnula tisková mluvčí kampaně Jolena Ritterová ve středu, kdy proběhl zatím největší protest. Uhodil na pražské sídlo pojišťovny. Asi pětadvacet aktivistů dorazilo v černě potřísněných overalech s transparenty jako „klimatickou krizi nepojistíš“, „tady se pojišťuje zkáza“ či „pro život, který nebude“, parodujícím známou pojišťovací reklamu.
„Podle původního plánu [jsme] chtěli uvnitř sídla vyvěsit nápisy požadující konec pojišťování ropy a plynu a performativně ukázat, co pojišťování fosilních paliv způsobuje po celém světě: tropické bouře, záplavy, sucho a další přírodní katastrofy. Sídlo pojišťovny je však už několik dní hlídané bezpečnostní službou a Kooperativa vyřadila z provozu i hlavní vchody,“ popsali ekologové v tiskové zprávě s tím, že firma prý zjevně nemá čisté svědomí.
Menší skupiny protestovaly již od pondělka: opět s transparenty „klimatickou krizi nepojistíš“, a to v Olomouci, Táboře a Zlíně. Navázala akce v Ústí nad Labem, kde ekologové nasprejovali na chodník před pobočku nápis: „Plyn živí válku a klimatickou krizi, přestaňte ho pojišťovat“.
Pětice lidí s dítětem chtěla údajně předat manažerům pobočky písemnou výzvu, ale ti raději pobočku zavřeli. Kampaň podpořilo i několik aktivistů z rakouských Fridays for Future, kteří se vydali přímo před sídlo Vienna Insurance Group.
Kooperativa, potažmo Vienna Insurance Group kritiku odmítá. Řídí se vlastní klimatickou strategií a počítá s postupným omezením angažmá ve fosilním průmyslu. Od uhlí se chce plně stáhnout k roku 2035, o dekádu dříve již omezit investice o „významně více“ než polovinu ve prospěch „environmentálně příznivějších“ oblastí. Ekologové dlouhodobě označují podobné termíny konce uhlí za nedostatečné, kolem roku 2035 by se podle mnohých měla generovat již v podstatě jen bezemisní elektřina.
Nedávná zpráva sociálně-ekologické platformy Re-set uvádí, že největší v tuzemsku působící pojišťovny veskrze odmítají zaštiťovat uhelný průmysl, plyn s ropou však buď přijímají, nebo vůči nim podnikají jen dílčí kroky. „Většina z [pojišťovacích domů] aktivně vypovídá smlouvy na uhelné elektrárny i doly. Vědecké zprávy ale jasně ukazují, že se co nejdříve musíme zbavit všech fosilních paliv,“ konstatuje Re-set.
Především fosilní plyn se ještě před začátkem války často vykládal jako takzvaně přechodové palivo, jež má energetiku přenést mezi uhlím a obnovitelnými zdroji. Odborníci i ekologičtí aktivisté však soustavně upozorňují, že přestože se zainteresované firmy snaží plyn popisovat jako „čistý“, ve skutečnosti je jeho ničivý vliv na zemské klima pravděpodobně podobný uhlí.
Jakkoli je spalování fosilního plynu skutečně asi dvakrát výhodnější co do poměru emisí a energie, přínos z velké části vyvažují úniky při těžbě a transportu. Surovinu tvoří hlavně metan, mnohonásobně silnější skleníkový plyn, než je všeobecně známý oxid uhličitý.