Piráti se nechali vmanévrovat tam, kde je chtěl Babiš mít
Roman VyšanskýAutor v červnu vydal v DR komentář, který jasnozřivě předvídal, že Andrej Babiš může kampaní zvrátit trendy. Nyní rozebírá, proč se mu to podařilo a navrhuje, jak trend ještě zvrátit.
Když se v polovině června z průzkumů zdálo, že dny Andreje Babiše ve vládě jsou sečteny, vydal jsem v Deníku Referendum článek, v němž jsem varoval před ostrou kampaní ANO. Obával jsem se totiž, že současná vládní strana strhne všechnu pozornost na svá hesla a další strany včetně obou demokratických koalic budou místo prosazování svého programu pouze odpovídat na kampaň hnutí ANO.
S odstupem několika měsíců vidíme, že to dopadlo přesně tak. Marketingový tým Andreje Babiše si vybral jasný cíl: Pirátskou stranu, které dal nálepku vítačů migrantů, uživatelů drog, milovníků Evropské unie a novodobých komunistů. A Piráti se chytili do pasti, ve které z útoku přecházejí do defenzivy a stávají se vystrašenou stranou, která se bojí cokoli udělat, aby nikoho neurazila.
Vynucený obrat
Když o nich Andrej Babiš během hlasování sněmovny o nedůvěře vlády napsal na Twitter, že chtějí zdanit přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty, zcela logicky se bránili žalobou. Na jejich Facebooku pak v září vyšel post „Byty se mají stavět, ne ještě více danit,“ ve kterém se proti zvýšení daní z nemovitosti pro například investiční fondy či krátkodobé pronájmy vymezili. A i když ve svém volebním programu vnímají skupování bytů za účelem investice či krátkodobého pronájmu jako problém, jeho řešení se najednou vyhýbají.
Pirátská strana se tak snaží pohřbít celou image, kterou si vybudovala. To aby se zbavili nálepky levičáků. Protože pro velkou část české společnosti je stále levice a cokoliv s ní související sprosté slovo zavánějící totalitou, zaobalují Piráti všechny své solidárnější návrhy tak, aby nevyznívala příliš levicově.
O některých tématech, jako například o speciálních místech určených k aplikaci drog pod dohledem zdravotníka, si zakázali mluvit rovnou. Ze strany, která měla pověst mladých rebelů, se stává uhlazená, a tak trochu nudná partaj plná pánů a dam v sáčku. Snaží se vypadat státotvorně. Už to není parta aktivistů, ale politici. Jako kdyby se snažili Andreji Babišovi, který o nich vytváří obraz neschopných mladých lidí, dokázat, že tomu tak není. Nechali si vnutit jeho hru a v ní teď prohrávají.
Ivan Bartoš (Piráti) v nedávném podcastu Deníku N prohlásil: „Když o vás někdo lže a útočí na vás […] musíte prostě jít a proti lži bojovat pravdou […].“ Nezdá se na tom nic špatného, ovšem přesně na tuto mentalitu opozičních stran kampaň hnutí ANO míří. Spoléhá, že se budou bránit, a tím se soustředit na témata, která jim Andrej Babiš vnutí.
Druhý lídr koalice, Vít Rakušan (STAN), na Novinkách.cz naopak přiznal chybu a zmíněnou problematiku velmi dobře popsal: „Udělali jsme chybu, že jsme celý náš tým zahltili tím, že jsme se začali věnovat defenzivě. Tiskli jsme letáky proti hoaxům. Sledovali jsme všude, co se o nás řekne, a proto se vytratila pozitivní emoce a prezentace našich témat.“ Otázkou však je, jak s tím koalice naloží během několika předvolebních týdnů.
Odpovědnost za oběti covidu? Ne, migranti
To, že premiér určuje současný kurz témat svědčí například rozhovor s Markétou Pekarovou Adamovou na Novinkách.cz. Předsedkyně TOP 09 se nechá vmanévrovat do hovoru o migraci. Je to hlavní, nebo alespoň vedlejší problém České republiky, který by měli politici před volbami řešit?
Když se novinářka Dominika Jeřábková zeptá předsedkyně TOP 09, zda by přijala uprchlíky, Pekarová jasně odpoví, že tímhle tématem se nahrává Andreji Babišovi a že to rozhodně není hlavní téma České republiky. I tak se ale nechá dotlačit k odpovědi.
Název článku „Šéfka TOP09 Pekarová: část uprchlíků bych přijala. Jen prověřené a začala bych dětmi“ pak jasně ukazuje, jaké téma byl editor dopředu rozhodnut vydávat. Důchody? Práva LGBT osob? Odpovědnost za covidové mrtvé? Nezávislost justice? Sociální politika? Ne, migranti. Jinou otázkou samozřejmě je, proč Novinky.cz považují za žádoucí účastnit se tímto způsobem nastolování Babišovy agendy.
To ale není jediné téma. Andrej Babiš se snaží nastavovat i nacionalisticky laděný protievropský kurz. V něm si vytváří obraz sebevědomého politika, který se v Evropské unii „rve za české zájmy.“ Českým zájmem je pak hlavně nepřijetí eura a již zmíněný odpor k nelegální migraci.
Evropská unie tak slouží Babišovi jako symbolický nepřítel, na kterého může ukazovat jako na „zlý Brusel, který se snaží zničit českou suverenitu a který nám chce vnucovat své hodnoty.“ Od 12. do 19. září se na Facebooku Andreje Babiše objevila nelegální migrace dvakrát a odmítání Evropské unie a eura sedmkrát. Kadence protievropských příspěvků roste a růst bude až do voleb.
ANO ale nezůstane jen u toho. Lze čekat i letošní kauzu Lithium, díky které se v roce 2017 na poslední chvíli přelili do hnutí ANO voliči sociální demokracie? Nebuďme překvapeni.
Do voleb zbývá necelý měsíc. Hnutí ANO se povedlo zahnat Piráty tam, kde je chtělo mít. SPOLU postavilo naprostou většinu své kampaně na nedostatečně konkrétní konfrontaci s Babišem a zbytek na boji proti levici, která je v České republice polomrtvá.
Zdá se tak, že premiérovo hnutí zatím vyhrává na plné čáře. Otázkou je, zda se tomu opozice dokáže během pár zbývajících předvolebních týdnů postavit.
Co by mohla Pirátská strana udělat pro to, aby předehnala průzkumy? Přestat se neustále obhajovat před hoaxy a útoky a přejít do protiútoku. Začít více zdůrazňovat pochybení během covidové krize, dotační průšvihy současného premiéra nebo krizi bydlení. Musí se přestat bát nálepek a znovu ukázat ono „rebelství“, díky kterému se dostali do poslanecké sněmovny v roce 2017. Jestli už ovšem není pozdě.