Kandidátka koalice SPOLU: polovinu míst obsadila ODS. Ženy do politiky nechtěly
Jan GruberKoalice SPOLU představila kandidátní listiny pro sněmovní volby. Strany si volitelná místa rozdělily v zásadě podle své reálné politické síly. Pokud by volby skončily tak, jak naznačují průzkumy, zopakovaly by výsledky z roku 2017.
Společně s programem pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny představila koalice SPOLU i kandidátní listiny. Blok občanských demokratů, lidovců a TOP 09 do volebního klání povede Petr Fiala (ODS) a spolu s ním bude o zisk poslaneckého mandátů usilovat dalších tři sta devětasedmdesát politiků. Co lze z kandidátních listin vyčíst? Jak si strany rozdělily volitelná místa? A kdo by je ve Sněmovně zastupoval, pokud by volby skončily tak, jak naznačují průzkumy voličských preferencí?
Každému podle politické síly
Vedle uchazeče o premiérský post Fialy, který stojí v čele kandidátky na jižní Moravě, obsadili občanští demokraté pozice dalších osmi krajských lídrů. Jsou jimi poslanci Jan Skopeček ve středních Čechách, Martin Baxa na Plzeňsku, Karel Krejza na Ústecku, Petr Beitl v Libereckém, Jan Bauer v Jihočeském, Ivan Adamec v Královéhradeckém a Zbyněk Stanjura v Moravskoslezském kraji. Stávající členy dolní komory Parlamentu doplňuje na Karlovarsku náměstek tamějšího hejtmana Jan Bureš (všichni ODS).
Zbylým dvěma politickým stranám — lidovcům a TOP 09 — připadla tři, respektive dvě první místa. Poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) povede společnou kandidátku v Praze a v barvách druhého nejmenšího sněmovního subjektu bude krajskou jedničkou i ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda (nestr.) na Pardubicku. Lidovce reprezentují poslanci Marian Jurečka, který kandiduje v Olomouckém kraji, Ondřej Benešík na Zlínsku a Vít Kaňkovský, jenž je jedničkou na Vysočině (všichni KDU-ČSL).
Z celkových 380 míst na kandidátkách jich nejvíce obsadili občanští demokraté, konkrétně 205, tedy bezmála pětapadesát procent. Třiadevadesát svých zástupců nominovali lidovci a zbylých dvaaosmdesát reprezentuje barvy TOP 09. Rozdělení postů na kandidátní listině mezi jednotlivé strany odpovídá i pořadí na volitelných příčkách, ať už se jedná o první desítku nebo pětku. Partaje tak v zásadě při jejím sestavování respektovaly svou reálnou politickou sílu.
Kampak se poděly ženy?
Pokud jde o zastoupení uchazečů o poslanecké mandáty podle pohlaví, na kandidátkách koalice SPOLU jasně dominují muži, žen strany nominovaly pouhých dvaaosmdesát. Třicet z nich obsadilo pozice na prvních deseti místech, třináct proniklo i do čelné pětice a post lídryně připadl pouze jediné, a to již výše zmíněné Pekarové Adamové. K tomu je třeba ještě podotknout, že ženy v úvodní pětce zpravidla drží až poslední páté místo, které ve většině krajů nepostačuje ke zvolení.
Pro srovnání: V posledních sněmovních volbách měli občanští demokraté na svých kandidátkách třiadvacet, lidovci pětadvacet a TOP 09 dvacet procent žen. Letos jich společně nominovaly o dvě procenta méně. A s ohledem na to, jaká místa obsadily, lze považovat za nejvýše pravděpodobné, že již tak nevelký podíl žen mezi zákonodárci v dolní komoře Parlamentu z řad tří tradičních pravicových stran, který v tomto volebním období činil jen necelých dvacet procent, po podzimním volebním klání ještě poklesne.
Za předpokladu, že by podzimní volby skončily tak, jak setrvale naznačují průzkumy voličských preferencí a koalice SPOLU by získala devatenáct procent hlasů, dosáhla by podle nových volebních pravidel na dvaačtyřicet mandátů. Pětadvacet by jich připadlo občanským demokratům, deset lidovcům a sedm TOP 09. Všechny tři strany by tak zopakovaly své volební výsledky z roku 2017. Změnilo by se toliko složení jednotlivých poslaneckých klubů, v nichž by se objevilo přes deset nových tváří.