Neudržitelný greenwashing Kooperativy na Udržitelné konferenci
Radek KubalaPojišťovna Kooperativa se bude dnes na Udržitelné konferenci prezentovat jako hlavní ekologický partner. Ve skutečnosti však tato finanční instituce pomáhá udržovat při životě tuzemský uhelný byznys. Její greenwashing je potřeba odhalit.
Podle oficiální definice je greenwashing snahou vytvářet pomocí zavádějících informací zdání, že firma je ekologicky zodpovědná, ačkoliv ve skutečnosti její byznys model výrazným způsobem napomáhá ničení životního prostředí. Je to zkrátka takové lakování nazeleno, něco jako když si na uhelnou elektrárnu nakreslíte sluníčko a duhu, jako to dělá polská korporace PGE.
Právě v těchto hodinách probíhá v online prostoru Udržitelná konference pořádaná Českou asociací startupů kvalifikovaných k investici. Sama o sobě by konference nebyla ničím extra zajímavá. Jedná se o další z mnoha událostí, na kterých se byznys snaží prezentovat klimatickou krizi jako příležitost k zisku a technologické inovaci. Jde o rámování, jež Deník Referendum problematizuje dlouhodobě.
Do očí bijící je však výběr jednoho z hlavních — zelených — partnerů celé konference. Konkrétně se jedná o pojišťovnu Kooperativa patřící pod rakouský koncern Vienna Insurance Group. Jako jeden z hlavních řečníků vystoupí dokonce generální ředitel pojišťovny Martin Diviš. Přitom právě Kooperativa patří k pojišťovnám, o kterých je možné mluvit jako o zeleném partnerovi jen díky tomu, že právě tato barva dominuje jejímu logu.
Na začátku minulého týdne jsme v organizaci Re-set vydali report s názvem Hazard s naší budoucností, který posuzuje míru zapojení pojišťoven do uhelného byznysu v České republice. Report ukazuje, že právě Kooperativa patří spolu s Generali a Allianz k nejproblematičtějším finančním institucím, které v České republice pomáhají udržovat uhelný byznys při životě.
Je nutno říct, že Allianz za týden udělala obrat a pod tlakem německé i české veřejnosti oznámila, že s koncem roku přestane pojišťovat tuzemské velké elektrárny Počerady a Chvaletice a od roku 2023 přestane poskytovat pojištění firmám, které vyrábějí z uhlí více než pětadvacet procent elektřiny. Nová politika Allianz vylučuje prakticky všechny české uhelné firmy, pokud výrazně nesníží podíl uhlí ve svém portfoliu.
Kooperativa se jako jeden z hlavních konkurentů Allianz na tuzemském trhu k podobným krokům rozhodně nechystá. Její uhelná politika je už více než dva roky stará a nereflektuje dynamický vývoj, který se děje na trhu s uhlím. Jak je vývoj rychlý, dokazuje fakt, že zatímco v prosinci ještě uhelná komise při svém rozhodování počítala s cenou emisní povolenky třicet euro za tunu v roce 2030, tak v tomto týdnu se povolenka poprvé v historii obchodovala za padesát euro.
Kooperativa sice v České republice přispívá na několik projektů zaměřených na adaptaci a řešení sucha či nedostatku vody, příčiny klimatické krize však neřeší. Ve své klimatické strategii rozlišuje země, které již mají stanovený konec uhlí a ty, které nikoliv. U zemí s jasným datem konce uhlí nastavuje přísnější podmínky, zatímco ty bez plánu útlumu je ochotná pojišťovat klidně i v příštím desetiletí.
Česká republika dosud plán konce uhlí schválený nemá a podle nynější situace to nevypadá, že by současná vláda měla v tomto ohledu udělat pokrok. Ani přijetí konce uhlí však nutně neznamená, že by se Kooperativa z uhelného trhu stáhla. Její politika je zkrátka slabá a neodpovídá její veřejné prezentaci coby udržitelné firmy.
Na naše přímé dotazy Kooperativa nevyloučila spolupráci s žádnou českou uhelnou firmou a z indicií sepsaných v našem reportu je patrné, že by mohla ve skutečnosti pojišťovat všechny — tedy jak polostátní ČEZ, tak i Tykačův Sev.en nebo Křetínského EPH. Tyto firmy přitom patří k té části evropského uhelného byznysu, která se rozhodla vědomě kašlat na klimatickou krizi a prodlužovat pálení fosilních paliv co možná nejdéle.
Navíc místo přechodu na čistou energií preferují přechod na podobně špinavý plyn. Kooperativa jim tento model pomáhá udržet v chodu. Ekologický partner jakékoliv konference tedy vypadá úplně jinak. Předstírat udržitelnost nestačí a Kooperativa, respektive celý koncern Vienna Insurance Group, by měla namísto řečí začít dělat reálné kroky.
Konkrétně aktualizovat svou klimatickou politiku a odmítnout pojišťovat energetické firmy, které v zemích OECD neplánují skončit s uhlím do roku 2030, a tedy podobně jako její konkurenti Allianz a Generali například odmítnout prodloužit pojištění nejšpinavější české elektrárny Počerady. A také vyloučit pojišťování plynových projektů, které by vedly jen k dalšímu prohlubování klimatické krize. Sami se však nerozhodnou, jako vždy je k tomu budeme muset dotlačit.
Začít se dá podpisem otevřeného dopisu, který Kooperativě a dvěma dalším pojišťovnám zaslala občanská koalice Zastavme špinavé prachy. Zapojit se můžete i do akčních dnů, které stejná iniciativa plánuje pořádat od 21. do 23. června. V nadcházejících volbách je pak nutné po stranách požadovat, aby finanční instituce začal důsledně regulovat stát, a do budoucna jim tak neumožnil podporu fosilního průmyslu, který ničí životy a budoucnost nás všech.