Katalánští europoslanci se nevzdávají, obrátí se na unijní Tribunál
Petr JedličkaEvropský parlament zbavil imunity trojici předních katalánských separatistů, která získala mandát v předloňských volbách. Všichni tři ovšem zůstávají standardními europoslanci. Vydání do Španělska chtějí vzdorovat dále.
Všechny legální nástroje plánuje využít trojice separatistických europoslanců z Katalánska, aby se vyhnula požadovanému vydání španělské justici. Konkrétně jde o Carlese Puigdemonta, katalánského premiéra z let 2016—2017, a dva ministry z jeho poslední vlády: Claru Ponsatíovou a Toniho Comína. Všichni tři uprchli v roce 2017 ze země. Ve Španělsku mají být souzeni za pokus rozvrátit stát vyhlášením katalánského odtržení a za související zneužití veřejných financí. Evropský parlament je v úterý zbavil imunity.
„Proces byl zahájen už po předloňských volbách, kvůli covidové epidemii se však protáhl […] Zastánci vydání argumentovali nutností respektovat oddělení soudní moci od ostatních a skutečností, že inkriminovaný čin se stal před tím, než trojice mandát získala,“ hlásila do úterního vysílání France 24 Sarrah Morrisová, madridská zpravodajka stanice.
Komentář●Aleš Rozehnal
Trestní justice musí být bez politických tlaků. Španělsko tohle pravidlo boří
Puigdemont a Comín pobývají od roku 2017 v Belgii, Ponsatíová ve Skotsku. Na rozhodnutí kolegů reagovali smíšeně — kritikou vztahu většiny europoslanců k demokracii i uspokojením, že se katalánská otázka opět dostává do zájmu zbytku Evropy.
„Moc děkuju všem, kdo mysleli na demokracii a uznali, že jde o politickou kauzu. Hlasovalo se napříč stranickými liniemi […] a ukázalo se, že v nestrannost španělské justice nevěří dvaačtyřicet procent europoslanců,“ řekla tisku k hlasování Clara Ponsatíová.
Evropský parlament vydává obvykle své členy k soudům v jednotlivých členských státech bez většího váhání. Tentokrát hlasovalo 404 poslanců pro a 247 proti. 42 europoslanců se hlasování nezúčastnilo.
Co bude dále
V prvním kroku chce trojice napadnout odebrání imunity u Tribunálu (dříve Soud prvního stupně) fungujícího pod Soudním dvorem EU. Podle Carlese Puigdemonta bylo závadné i z procesního hlediska. Pokud zde neuspějí, chtějí se Katalánci bránit u orgánů v zemích, kde pobývají, a které budou posuzovat španělské žádosti o vydání.
Pozorovatelé připomínají, že půjde dle všeho o velmi dlouhý proces. Zvláště belgické orgány totiž již dříve odmítly vydat do Španělska jiné separatisty, kteří navíc nebyli zvolenými zástupci.
V souvislosti s vyhlášením katalánské nezávislosti v roce 2017 odsoudily španělské soudy již dvanáct významných separatistických politiků a aktivistů. Devět z nich dostalo nepodmíněné tresty, tři pokutu. Nejvyšší sazbu — třináct let — obdržel Oriol Junqueras, místopředseda právě Puigdemontovy vlády.
Junqueras a Puigdemont stojí dodnes formálně v čelech dvou hlavních separatistických formací — tradiční Katalánské republikánské levice (ERC) a propodnikatelského národoveckého bloku Společně za Katalánsko (Junts). Tato dvě uskupení se aktuálně snaží vytvořit ve vlastním Katalánsku novou vládní koalici.
Otázka procesů s katalánskými separatisty štěpí dlouhodobě i stávající španělskou vládu. Socialisté premiéra Pedra Sáncheze chtějí nechat konat justici a současně vyjednávat s novou katalánskou reprezentací. Jejich koaliční partner Unidas Podemos procesy kritizuje.
Zbylé celošpanělské parlamentní strany — Partido Popular, Ciudadanos a Vox — žádná jednání s Katalánci nechtějí. Krajně pravicový Vox přitom volá i po stíhání současné vlády za to, že k separatistům nepřistupuje dostatečně razantně.
Další informace:
- Catalan News Puigdemont's immunity lifted: what next in his extradition case?
- Catalan News Catalan government urges Spain to decide between 'dialogue or vengeance'
- France 24 EU Parliament strips Catalan separatists of immunity
- The Guardian EU parliament strips Carles Puigdemont and two other Catalans of immunity
- El País Spain’s governing coalition partners: ‘It can’t go on like this’
- BBC News Puigdemont: EU parliament lifts ex-Catalan leader's immunity
#BečvaNevyšumí
Téma otravy řeky Bečvy, jedné z největších ekologických katastrof v českých dějinách, při níž zahynulo na osmdesát tisíc ryb, je jednou z nejdůležitějších investigací Deníku Referendum. Reportéři Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá případ sledují od počátku a přinesli v něm řadu nových zjištění. Nyní pokrývají soudní proces se svévolně obviněnou firmou Energoaqua a zpracovávají poznatky, které během něj vycházejí najevo. Podpořte naši další práci!
Evropský Soudní dvůr odvolání tří europoslanců uznal. Trojici tak byla na začátku června obnovena imunita. Opatření platí zatím jen provizorně, další procesy stále běží.