V Itálii nastupuje vláda „covidové“ supervětšiny, spojí všechny krom fašistů
Petr JedličkaV novém nouzovém kabinetu Maria Draghiho zasedají společně zástupci protestního Hnutí pěti hvězd, ministři Silvia Berlusconiho, levičáci všech barev a nacionální populisté z Salviniho Ligy. Vláda má přitom i transformační ambice.
O nebývalých 589 poslanců z 630 by se měla opírat nová italská vláda, v níž budou zasedat ministři všech velkých stran s výjimkou Fratelli d'Italia, ultranacionalistické až fašizující pravice. Ukázalo se to minulý týden v závěru vyjednávání, jež vedl se stranickými lídry Mario Draghi, nyní nastupující premiér. Známý ekonom a bankéř Draghi má od působení v čele Evropské centrální banky přezdívku Supermario a v Itálii pověst člověka, který zachránil v krizi v letech 2009 až 2014 euro. Nyní v sobotu složil premiérskou přísahu a představil kabinet, v němž zasedají společně Berlusconiho ministři, zástupci protestního Hnutí pěti hvězd, levičáci všech odstínů i nacionální populisté z Ligy Mattea Salviniho.
„Mario Draghi byl Ital, který zachránil Evropu. Nyní mi přijde jako Evropan, který by mohl zachránit Itálii,” uvedl v rozhovoru pro BBC minulý týden Matteo Renzi, italský sociálnědemokratický premiér z let 2014—2016 a dnes předseda malé strany Italia Viva, která v nové vládě také zastoupena.
Draghiho pověřil sestavením vlády nouzově prezident Sergio Mattarella, když se zdálo, že Itálie upadne během covidové epidemie do další politické krize. Podnětem zde byl lednový rozkol v minulé vládní koalici mezi Hnutím pěti hvězd a tradičními stranami, který vyústil 26. ledna až v rezignaci premiéra Giuseppa Conteho.
Itálii hrozily předčasné volby, jimž by předcházela dle tamních zákonů dvouměsíční kampaň v pandemických podmínkách. Italské průzkumy preferencí přitom vede již druhý rok nacionálněpopulistická Lega (přibližně 23 procent hlasů) do nedávna sblížená s ještě extrémnější Fratelli d'Italia (17 procent).
Draghimu se dle pozorovatelů podařilo rychle získat zástupce tradičních italských stran, tedy Berlusconiho Forza Italia a různých sociálnědemokratických formací. Poté obsadil klíčová ministerstva známými italskými úředníky-šéfmanažery a nakonec dojednal podporu s hlavními protestními stranami: Ligou a Hnutím pěti hvězd.
Kdo dostal co
Oficiálně je Draghiho kabinet titulován jako „vláda národní spásy“ a od prezidenta dostal za úkol „zvládnout koronavirovou krizi a odvrátit hrozící rozvrat hospodářství“. Zároveň se ale připomíná, že strany mají ke spolupráci v nebývalém formátu i prozaičtější motivy.
„Draghi vytěžil zejvně i skutečnost, že jednou z hlavních příčin rozpadu Conteho koalice byl spor nad využitím podpůrného covidového balíku z EU. Itálie si zde vyjednala více než 200 miliard eur (přibližně tři české rozpočty) a strany minulé vlády se mimo jiné nemohly dohodnout, do čeho tyto peníze investovat,“ připomínají zpravodajové Al-Džazíry.
Konkrétně bude v novém kabinetu kontrolovat Forza Italia ministerstva pro rozvoj Jihu a regionální koheze, sociální demokracie sociální věci, obranu a kulturu, důsledně levicová strana Liberi e Uguali zdravotnictví, Hnutí pěti hvězd zahraniční, zemědělství a ministerstvo pro mládež a Salviniho Liga ekonomický rozvoj a turismus. Křesla ministrů financí, vnitra, spravedlnosti, dopravy a ekologické transice si obsadil Draghi sám nestranickými osobnostmi.
Vydrží?
Řádné parlamentní volby se mají v Itálii konat napřesrok, i standartní koalice v zemi ale často nevydrží déle než rok a půl. Přesto pro delší život Draghiho vlády hovoří podle analytiků hned několik faktorů.
Za prvé, vláda je schválně postavena tak robustně, aby odchod kteréhokoliv z členů neznamenal ztrátu většiny. Za druhé, tento kabinet bude schvalovat rozdělení velkého množství peněz, jež budou jeho členové moci ovlivnit. A za třetí, situace v zemi je vážná a většina voličů má za to, že Itálie teď shodu a stabilitu potřebuje.
V důsledku epidemie covidu-19 zemřelo v Itálii již třiadevadesát tisíc lidí. Spolu s velice medializovanou jarní vlnou v severních regionech měla nejvíce obětí druhá — listopadová — vlna, která zasáhla už celý stát. Od poloviny prosince hlásí Itálie stabilně kolem třinácti tisíc nakažených každý den. Jde o několik tisíc více než v České republice, Itálie má ale téměř šestkrát více obyvatel.
Vedle covidové krize trpí Itálie též důsledky strukturálních problémů. Od zapojení do eurozóny a otevření se asijskému trhu se v zemi daří pouze některým hospodářským odvětvím. Zbytek ekonomiky již mnoho let stagnuje nebo pomalu upadá nezávisle na tom, kdo a jak vládne. Většina stan se shodne, že země potřebuje celkovou ekonomickou transformaci. Zatím však nikdo neměl sílu obhájit nějakou její podobu, respektive nějakou transformaci prosadit.
Další informace:
- ANSA Bourse up as Draghi govt gets down to work
- ANSA Factbox: Draghi's cabinet
- France 24 Italy's Mario Draghi sworn in as prime minister, taking the reins of a country in crisis
- The Guardian Mario Draghi's new government to be sworn in on Saturday
- Al-Džazíra Italy: Mario Draghi forms new government, unveils cabinet
- Politico.eu Mario Draghi forms Italian government