USA: volitelé odevzdali Bidenovi všech 306 hlasů, tento rok nikdo nezběhl
Petr JedličkaCeremoniální hlasování Sboru volitelů potvrdilo výsledek listopadových prezidentských voleb. Trump jej může zvrátit už jen přes Nejvyšší soud nějakou novou nevídaně silnou kauzou, nebo zázračně politicky před lednovým vyhlášením v Kongresu.
Hladce, čistě a přesně dle očekávání proběhlo nakonec letošní hlasování amerického Sboru volitelů — tradiční ceremoniální volba nastupujícího prezidenta a viceprezidentky USA, tentokrát tedy Joa Bidena a Kamaly Harrisové. Stalo se tak v průběhu pondělka. Volitelé vybraní na základě výsledku listopadových voleb odevzdávali své hlasy v parlamentech svých domovských států, a to v různých časech — vždy v závislosti na časovém pásmu, v němž se daný stát nachází. Biden a Harrisová obdrželi postupně všech 306 volitelských hlasů z 538, které dle listopadových voleb dostat měli. Trumpa a Pence volilo zbylých 232 volitelů.
Biden reagoval na volbu obvyklou smírnou řečí vyzývající k ukončení svárů, léčbě ran a zakopání příkopů. V několika pasážích přesto zdůraznil, že je od této chvíle už jen těžko zpochybnitelným vítězem:
„Tři sta šest volitelských hlasů je stejný počet, jaký měli obdržet Donald Trump a Mike Pence v roce 2016. Tehdy prezident Trump používal výraz landslide. Dle jeho vlastních měřítek tedy znamenalo toto číslo v dané době jasné vítězství. S úctou si dovoluji tvrdit, že jde o jasné vítězství i tentokrát,“ uvedl Biden doslova.
Donald Trump hlasování Sboru volitelů bezprostředně nekomentoval. Na svém Twitteru pouze po jeho ukončení nasdílel odkazy na další „odhalení podvodu“ o volebních terminálech přeprogramovaných tak, aby připisovaly Trumpovy hlasy Bidenovi.
Konkrétně se tentokrát jedná o analýzu fungování terminálů v michiganském okrsku Antrim zpracovanou z iniciativy Russe Ramslanda. Ramsland v materiálu vystupuje jako šéf analytického týmu, ve skutečnosti jde ale o republikánského aktivistu a politika, který má na svědomí už jednu povolební blamáž — byl to on, kdo rozšířil údaje o volební účasti v jednotlivých michiganských okrscích s tím, že místy překračuje sto procent registrovaných voličů; záhy se přitom ukázalo, že smíchal dohromady michiganské údaje s minnesotskými, protože si popletl kód státu.
Trumpův právní tým se stále snaží napadat regulérnost proběhlých voleb u nejrůznějších soudů a dohledových institucí. Svá obvinění o zmanipulovaném hlasování nepodložil dosud jediným nezvratným důkazem.
Co bude dále
Podle amerických volebních pravidel jsou po hlasování Sboru volitelů jednotlivé hlasy uloženy do speciálních truhlic, a ty pak odvezeny do federálního Kongresu ve Washingtonu. Dorazit tam mají do 21. prosince. Zde truhlice čekají na zasedání nově zvoleného Kongresu 6. ledna. Během něho jsou potom hlasy oficiálně spočítány. Právě Kongres 6. ledna vyhlašuje definitivně vítěze.
Očekává se, že Trumpovi nejbližší zákonodárci se právě na lednovém zasedání pokusí volby ještě napadnout. Každou stížnost, jíž se má Kongres oficiálně zabývat, musí však podepsat poslanec i senátor, a obě komory poté případně schválit.
Ta část republikánů, jež i dnes dává najevo ochotu bojovat za zvrácení výsledku voleb, je přitom v obou komorách v menšině.
Nový prezident nastupuje dle americké ústavy do úřadu po přísaze složené 20. ledna v pravé poledne .
Covid, protesty, žádní přeběhlíci
Novináři sledující hlasování Sboru volitelů detailně upozorňují ještě na několik specifik letošní volby. Kvůli epidemii covidu-19 se například tento rok hlasovalo daleko méně slavnostněji než v jiných letech. Řada doprovodných aktivit se odbývala online. Sály zůstaly kvůli předepsaným rozestupům poloprázdné.
Trumpova administrativa začala před několika dny s velkou pompou s distribucí vakcíny, čelí však kritice, že pandemii tragicky zanedbala. Oficiální počet Američanů zemřelých na covid-19 překonal v půli prosince počet Američanů padlých ve Vietnamu, a to za celých devět let války. Aktuálně jde o 301 tisíc lidí, přičemž každý den narůstá toto číslo o šestnáct set.
Dále novináři zaznamenali, že se i během volitelského hlasování v USA protestovalo. V ulicích desítek měst na sebe narazili skalní stoupenci Donalda Trumpa a jeho odpůrci. Vlastnímu volebnímu dni předcházely poměrně divoké demonstrace v neděli. Některé parlamenty — například michiganský či wisconsinský — tak nechaly v pondělí volitele hlasovat s vyloučením veřejnosti.
Zvláštně pondělní protesty nebyly ale nakonec zase tak mohutné, jak se očekávalo. Protestovalo se sice v mnoha státech, málokde se ovšem sešlo více než několik stovek lidí.
Konečně třetím zaznamenaným specifikem letošní volby volitelů byla její koheze — pro Bidena/Harrisovou i pro Trumpa/Pence hlasovali všichni volitelé, kteří dle výsledků v jednotlivých státech měli. Téměř u každých voleb za několik posledních dekád se přitom stávalo, že jeden, dva nebo i více volitelů takzvaně zběhlo — že hlasovali pro někoho jiného.
Při minulých volbách příkladně zběhlo hned sedm volitelů: dva, kteří měli hlasovat pro Trumpa, a pět, jež mělo hlasovat pro Hillary Clintonovou. Dva volitelé zběhlí od Trumpa volili tehdy za prezidenta ohijského exguvernéra a republikánského antiturmpovce Johna Kasicha, resp. texaského expolsance, známého antimilitaristu a republikánského libertariána Rona Paula.
Tři volitelé zběhlí od Clintonové hlasovali pro exministra zahraničí Colina Powella, jeden pro levicového senátora Bernieho Sanderse a jeden pro náčelnici dakotských Siouxů jménem Faith Spotted Eagle.
Další informace:
Newsweek Electoral College Cements Joe Biden's Victory With Zero Faithless Electors
NYT Trump Allies Eye Long-Shot Election Reversal in Congress, Testing Pence
BBC News Joe Biden says 'time to turn the page' after victory confirmed
BBC News US election 2020: What legal challenges remain for Trump?
NBC News NOW President-Elect Biden Speaks After Electoral College Vote
TYT Proud Boys Turn Violent With Pro-Trump Riots
The Guardian Electoral college confirms Joe Biden's victory in presidential election