S prezidentskou kandidaturou Kanyeho Westa to moc vážně nevypadá. Prozatím
Petr JedličkaVěhlasný rapper by mohl svou kandidaturou na prezidenta USA oslabit demokraty. Již dnes ale nestíhá registrační lhůty v šesti státech a zřejmě propásne i další, červencové. Jiná situace by ovšem nastala, kdyby se odložily volby.
Doslova explozi reakcí zažila během letošního Dne nezávislosti sociální síť Twitter, když na ní ohlásil prezidentskou kandidaturu americký rapper Kanye West. Důvod byl trojí: za prvé, West není žádný obyčejný muzikant, ale doslova supercelebrita. Člověk se znaky génia i šílence, který má zejména u části mladší generace kultovní postavení. Navíc je vedle své hudební kariéry objektivně úspěšný kreativec, producent i podnikatel — v jistém ohledu ztělesnění amerického snu a pro mnohé osobnost, jíž by v čele státu opravdu chtěli. Za druhé, Westa podpořila ihned další supercelebrita a další ztělesnění amerického snu, vynálezce a podnikatel Elon Musk. A za třetí, West je Afroameričan a místy vystupuje i jako hlas, resp. obhájce zájmů Afroameričanů. Mohl by tak vázat značnou část hlasů, s nimiž počítá prezidentský kandidát demokratů Joe Biden.
Může West doopravdy uspět? Záleží na tom, na co cílí. V politickém systému USA se nestává, že by prezidentské volby vyhrál nezávislý kandidát — ze všech pětačtyřiceti dosavadních prezidentů neměl za sebou velkou stranu pouze George Washington. Často se ale stává, že nezávislý kandidát volby významně ovlivní.
V roce 1992 zamíchal například soubojem Billa Clintona a George Bushe seniora miliardář Ross Perot, jemuž dala hlas celá pětina voličů. V roce 2000 zase chyběly kandidátovi demokratů Alu Gorovi hlasy odevzdané zelenému právníkovi Ralphu Naderovi. K porážce Bushe juniora by přitom Gorovi stačilo tehdy jen o 507 hlasů na Floridě více; Nader jich tam obdržel 97 tisíc.
Kanye West má jistě potenciál zanechat podobnou stopu jako Nader i Perot. Řeč je zde o umělci, který má mimořádný věhlas. Ovlivnil celý žánr řadou vynikajících alb, a navíc novátorským využíváním lidského hlasu nejen ke zpěvu či rapování, ale i jako hudebního podkladu. Získal celkem jednadvacet cen Grammy. Navrhl také komerčně úspěšné řady bot a oblečení, stará se o několik hudebních formací.
West má neustále dveře otevřené do všemožných médií a umí s nimi pracovat. I dík manželství s bulvární ikonou Kim Kardashianovou je soustavně sledován a dotazován na vše možné. Pokud by chtěl, mohl by zaplavit velkou část amerického veřejného prostoru svojí kampaní.
Postoje a plány
Z politického hlediska je Kanye West výjimečný tím, že takřka nejvýrazněji ze všech obdobných amerických celebrit podpořil v předchozích letech Donalda Trumpa, i když sám ho nevolil — nevolil prý nikdy. Vysvětloval pak, že se mu líbí ty nebo ony Trumpovy plány nebo že umělci by neměli podporovat automaticky vždy demokraty, protože ti je následně jenom využívají, stejně jako Afroameričany. Později přijal Trumpovo pozvání do Bílého domu a nosil také trumpovskou červenou čepici.
Pro Westovy fanoušky ovšem něco podobného neplatí. West už v minulosti několikrát naznačil, že prezidentskou kandidaturu zvažuje, a proto agentura YouGov udělala v roce 2018 průzkum politických preferencí jeho obdivovatelů — třiačtyřicet procent z nich má blíže k demokratům, zatímco k republikánům jen osmnáct; zbytek neodpovídá nebo je mezi.
Když tedy West ohlásil aktuální kandidaturu, naskočilo mnoha pozorovatelům, že cílí především na odlákání demokratických hlasů — že míní pomoci právě Trumpovi. Z vyjádření, které ke kandidatuře poskytl on sám, je nicméně cítit zatím spíš impulzivní fanfarónství.
V obsáhlejším rozhovoru pro magazín Forbes West připustil, že zatím nemá ani kampaňový tým, ani konkrétní politické plány. Sdělil pouze několik politických pozic k policejní brutalitě či trestu smrti. Zkritizoval Trumpa za současný chaos a Bidena za výrok, že Afroameričan, který váhá mezi ním a Trumpem, není snad ani černý. Jinak však bez okolků uvedl, že nemá promyšlenou ani daňovou, ani zahraničněpolitickou koncepci — o tom, zda vyhraje tyto, nebo až příští volby, prý rozhodne Bůh. Obecně by chtěl stát řídit „jako Wakandu“, což je fiktivní království postavené na vývoji a využívání futuristických technologií z filmů a komiksů společnosti Marvel. S Muskem počítá jako s novým šéfem NASA, a to je v zásadě všechno.
Reálné možnosti
West už nyní promeškal lhůtu pro registraci k prezidentským volbám v šesti státech USA, včetně New Yorku, Texasu nebo Severní Karolíny. Definitivně zaregistrovat se míní navíc dle vlastních slov až příští měsíc, čímž promešká nejméně dalších šest států, mimo jiné i Floridu. To jeho reálnou možnost ovlivnit konečný výsledek značně omezuje.
Vážně míněná kandidatura v prezidentských volbách v USA přitom není vůbec levná. Jenom náklady základní registrace, minimalistické kampaně a nutného zázemí se odhadují na deset milionů dolarů, přičemž celkové výdaje vůdčích kandidátů v posledních letech se šplhají až k miliardě. Těžko si představit, že by West jako zkušený podnikatel vydal stamilionové sumy bez skutečné vyhlídky na vítězství. To spíše zkombinuje nějakou základní symbolickou kampaň s reklamou na své výtvory.
Docela jiná situace by nastala, pokud by se kvůli koronaviru posunuly registrační lhůty či dokonce celé volby. Tomu však nyní mnoho nenasvědčuje. Za stávajících podmínek bude West spíše jen poutat ještě víc pozornosti než obvykle a může škodit demokratům při jejich snaze o mobilizaci mladých voličů. O moc vážněji to s jeho kandidaturou nevypadá. Tedy alespoň prozatím.
Nu, v článku není zmíněn velmi častý způsob obchodu. A to i toho politického.
Smlouva o smlouvě budoucí.
Těžko říct proč. Až moc to zavání konspirací?
Přece jen - Kanye nosil červenou čepici!
A Trump nepotřebuje, aby ho černoši volili. Stačí mu, když nebudou volit nikoho.
Stačí mu, když si řeknou -- "Jo, šel bych volit, kdyby Kanye kandidoval. To bych šel. Ale proč mám volit mezi dvěma bílými dědky? Ani jeden sice není rasista, ale jednomu nedělá problém mluvit tak, aby měl jejich podporu, ten druhý je demokrat, sice spousta řečí, ale nakonec se na černé vyprdne. Kanye to říkal... Seru na volby."
To Trumpovi stačí. Jako bych cítil síru a čertovinu stratéga Steve Bannona.
Teď do toho nemjusí Kanye moc vrážet. Do médií má přístup zdarma a jako nikdo...
A za čtyři roky bude stát jako republikánský kandidát s Muskem po jednom, a dosluhujícím Trumpem a Republikány po druhém boku.
Je "Černoch" kandidující za Republikány moc šílená představa?
Možné to určitě je. Z Afroameričanů za republikány se ucházel o nominaci minule Ben Carson, před tím Herman Cain, oba přitom přechodně dost nastoupali v průzkumech... je jich více. Rasové stereotypy v USA fungují jinak než u nás, na úspěšné, bohaté či znovuzrozené křesťany platí u republikánů jiný metr.
Obchod Trumpa s Kanyem ale můžem myslím vyloučit. Je to taková individualita, že je něco podobného jen těžko představitelné.
Jestli chce být West doopravdy pezidentem Spojených států, nemůže se nechat svázat svou osobitostí.
Musí se naučit uzavírat politické dohody.
Vždyť to nemusí být formulované tak okatě kšeftařsky - politika je showbyznys jen do určité míry. Dá se to formulovat tak, že by West měl v rámci téhle kampaně předvést jak si vede v médiích a třeba v jednom státě uspořádat pár mítinků, jestli dovede přilákat i někoho jiného než hip-hopové fans.
Podmínka podpory Republikánů.
A příští prezident by moc dobře chápal, že se bez ní neobejde...